anjuta - en to da translation catalogue (2057 entries)

en: Develop software in an integrated development environment
da: Skriv software i et integreret udviklingsmiljø

en: Integrated Development Environment
da: Integreret udviklingsmiljø (IDE)

en: Unable to find plugin module %s
da: Kan ikke finde udvidelsesmodulet %s

en: Unable to find plugin registration function %s in module %s
da: Kan ikke finde modulregistreringsfunktionen %s i udvidelsesmodulet %s

en: Unknown error in module %s
da: Ukendt fejl i modulet %s

en: Missing location of plugin %s
da: Manglende placering af modul %s

en: Missing type defined by plugin %s
da: Manglende type defineret af modul %s

en: plugin %s fails to register type %s
da: modulet %s registrerer ikke typen %s

en: The file you are trying to open contains an invalid byte sequence.
da: Filen du forsøger at åbne, indeholder en ugyldig bytesekvens.

en: anjuta was not able to automatically determine the encoding of the file you want to open.
da: anjuta kunne ikke automatisk bestemme kodningen af den fil, du ønsker at åbne.

en: Western
da: Vestlig

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew Visual
da: Visuel hebraisk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Nordic
da: Nordisk

en: Celtic
da: Keltisk

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Armenian
da: Armensk

en: Chinese Traditional
da: Traditionel kinesisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Chinese Simplified
da: Simplificeret kinesisk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Thai
da: Thailandsk

en: Unknown
da: Ukendt

en: Cannot execute command: "%s"
da: Kan ikke køre kommando: "%s"

en: execvp failed
da: execvp slog fejl

en: Anjuta Shell
da: Anjuta-skal

en: Anjuta shell that will contain the plugin
da: Anjuta-skal som vil indeholde modulet

en: Plugin '%s' do not want to be deactivated
da: Udvidelsesmodulet "%s" vil ikke deaktiveres

en: Could not load %s
    This usually means that your installation is corrupted. The error message leading to this was:
    %s
da: Kunne ikke indlæse %s
    Dette betyder normalt at din installation er korrumperet. Fejlmeddelelsen der førte til dette var:
    %s

en: Load
da: Indlæs

en: Available Plugins
da: Tilgængelige moduler

en: Preferred plugins
da: Foretrukne moduler

en: Only show user activatable plugins
da: Vis kun brugeraktiverbare moduler

en: These are the plugins selected by you when Anjuta prompted to choose one of many suitable plugins. Removing the preferred plugin will let Anjuta prompt you again to choose different plugin.
da: Dette er de moduler, du valgte da Anjuta bad dig vælge et af flere passende moduler. Fjernelse af det foretrukne modul vil lade Anjuta spørge dig om et nyt modul igen.

en: Forget selected plugin
da: Glem det valgte udvidelsesmodul

en: Select a plugin
da: Vælg et modul

en: Please select a plugin to activate
da: Vælg et modul at aktivere

en: No plugin able to load other plugins in %s
da: Intet modul kan indlæse andre moduler i %s

en: Remember this selection
da: Husk dette udvalg

en: Profiles
da: Profiler

en: Current stack of profiles
da: Aktuel stak af profiler

en: Available plugins
da: Tilgængelige moduler

en: Currently available plugins found in plugin paths
da: Aktuelt tilgængelige moduler fundet i modulstier

en: Activated plugins
da: Aktiverede moduler

en: Currently activated plugins
da: Aktive moduler

en: Anjuta shell for which the plugins are
da: Anjuta-skal hørende til modulerne

en: Anjuta Status
da: Status for Anjuta

en: Anjuta status to use in loading and unloading of plugins
da: Anjuta-status der benyttes ved aktivering og deaktivering af moduler

note: DEBUG_PRINT ("Icon: %s", icon_path); Avoid space in translated string
en: Loaded:
da: Indlæst:

en: Plugin Manager
da: Modulhåndtering

en: The plugin manager to use for resolving plugins
da: Modulhåndteringen der bruges til at læse moduler

en: Profile Name
da: Profilnavn

en: Name of the plugin profile
da: Modulprofilens navn

en: Profile Plugins
da: Profilmoduler

en: List of plugins for this profile
da: Liste af moduler for denne profil

en: Synchronization file
da: Synkroniseringsfil

en: File to sync the profile xml
da: Fil til synkronisering af profil-xml

en: Please select a plugin from the list
da: Vælg venligst et modul fra listen

en: Failed to read '%s': XML parse error. Invalid or corrupted anjuta plugins profile.
da: Kunne ikke læse "%s": XML-fortolkningsfejl. Ugyldig eller korrumperet anjuta-modulprofil.

note: <Pluginname>: Install it from <some location on the web>
en: %s: Install it from '%s'
da: %s: Installér fra "%s"

en: Failed to read '%s': Following mandatory plugins are missing:
    %s
da: Kunne ikke læse "%s": Følgende påkrævede moduler mangler:
    %s

en: Are you sure you want to reset the preferences to
    their default settings?
da: Er du sikker på at du vil nulstille indstillerne til
    deres standard indstillinger?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Reset
da: _Nulstil

en: Category
da: Kategori

note: FIXME: Make the general page first
en: General
da: Generelt

en: Anjuta Preferences
da: Indstillinger for Anjuta

en: Select the items to save:
da: Vælg elementer at gemme:

en: If you do not save, all your changes will be lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: Save
da: Gem

en: Item
da: Element

en: _Discard changes
da: _Kassér ændringer

en: <b>There is %d item with unsaved changes. Save changes before closing?</b> | <b>There are %d items with unsaved changes. Save changes before closing?</b>
da[0]: <b>Der er %d element med ugemte ændringer. Gem ændringer før der afsluttes?</b>
da[1]: <b>Der er %d elementer med ugemte ændringer. Gem ændringer før der afsluttes?</b>

en: There is an item with unsaved changes. Save changes before closing?
da: Der er et element med ugemte ændringer. Gem ændringer før der afsluttes?

note: gtk_tree_view_column_set_sizing (column, GTK_TREE_VIEW_COLUMN_AUTOSIZE);
en: Action
da: Handling

en: Visible
da: Synlig

en: Sensitive
da: Følsom

en: Shortcut
da: Genvej

en: The "%s" utility is not installed.
    Please install it.
da: Værktøjet "%s" er ikke installeret.
    Installér det venligst.

en: Cannot execute command: %s (using shell %s)
da: Kan ikke køre kommandoen: %s (med skallen %s)

en: Unable to display help. Please make sure Anjuta documentation package is install. It can be downloaded from http://anjuta.org
da: Kan ikke vise hjælp. Sikr dig venligst, at Anjuta-dokumentationspakken er installeret. Den kan hentes fra http://anjuta.org

en: Modified
da: Ændret

en: Added
da: Tilføjet

en: Deleted
da: Slettet

en: Conflicted
da: I konflikt

en: Missing
da: Mangler

en: Unversioned
da: Ikke versionsstyret

en: Text
da: Tekst

en: Text to render
da: Tekst at tegne

en: Pixbuf Object
da: Pixbuf-objekt

en: The pixbuf to render.
da: Pixbuffen, der skal tegnes.

en: Widget not found: %s
da: Kontrol blev ikke fundet: %s

en: Could not find application pixmap file: %s
da: Kunde ikke finde programbildfil: %s

en: <b>Build</b>
da: <b>Byg</b>

en: <b>Configuration:</b>
da: <b>Konfiguration:</b>

en: <b>Install</b>
da: <b>Installér</b>

en: <b>Regenerate project</b>
da: <b>Gendan projekt</b>

en: <b>Select Program to run:</b>
da: <b>Vælg program at køre:</b>

en: Arguments:
da: Argumenter:

en: Build Directory:
da: Byggemappe:

en: Configure Options:
da: Konfigurationstilvalg:

en: Configure Project
da: Konfigurér projekt

en: Continue on errors
da: Fortsæt ved fejl

en: Highlight message locations in editor
da: Markér meddelelsesplaceringer i redigeringen

en: Install as root:
da: Installér som superbruger:

en: Run in terminal
da: Kør i terminal

en: Run several commands at a time:
da: Kør flere kommandoer på en gang:

en: Select Program
da: Vælg program

en: Select a build directory
da: Vælg en byggemappe

en: Translate messages
da: Oversæt meddelelser

en: Default
da: Standard

note: Action name Stock icon, if any
en: Debug
da: Fejlsøg

en: Profiling
da: Profilering

en: Optimized
da: Optimeret

en: No executables in this project!
da: Ingen eksekverbare filer i dette projekt!

en: No file or project currently opened.
da: Ingen fil eller projekt er i øjeblikket åbnet.

note: Only local program are supported
en: Program '%s' is not a local file
da: Programmet "%s" er ikke en lokal fil

en: Program '%s' does not exists
da: Programmet "%s" findes ikke

en: Program '%s' does not have execution permission
da: Programmet "%s" har ikke eksekveringsrettigheder

en: No executable for this file.
da: Ingen eksekverbar fil for denne fil.

en: Executable '%s' is not up-to-date.
da: Den eksekverbare fil "%s" er ikke opdateret.

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+`(.+)'
da: make(\[\d+\])?:\s+Går\s+til\s+katalog\s+'(.+)'

en: make(\[\d+\])?:\s+Entering\s+directory\s+'(.+)'
da: make(\[\d+\])?:\s+Går\s+til\s+katalog\s+'(.+)'

note: The translations should match that of 'make' program. Both strings uses * pearl regular expression * 2 similar strings are used in order to parse the output of 2 different * version of make if necessary. If you update one string, move the first * string into the second slot and then replace the firs
en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+`(.+)'
da: make(\[\d+\])?:\s+Forlader\s+katalog\s+'(.+)'

en: make(\[\d+\])?:\s+Leaving\s+directory\s+'(.+)'
da: make(\[\d+\])?:\s+Forlader\s+katalog\s+'(.+)'

en: Entering: %s
da: Tilgår: %s

en: Leaving: %s
da: Forlader: %s

en: warning:
da: advarsel:

en: Command exited with status %d
da: Kommandoen afsluttede med statuskode %d

en: Command canceled by user
da: Kommando annulleret af bruger

en: Command aborted by user
da: Kommando afbrudt af bruger

en: Command terminated with signal %d
da: Kommando afsluttet med signal %d

en: Command terminated for an unknown reason
da: Kommando afsluttet af ukendt årsag

en: Total time taken: %lu secs
da: Total tid: %lu sekunder

en: Completed unsuccessfully
da: Afsluttede med fejl

en: Completed successfully
da: Afsluttede vellykket

note: Translators: the first number is the number of the build attemp, the string is the directory where the build takes place
en: Build %d: %s
da: Bygning %d: %s

en: Can not compile "%s": No compile rule defined for this file type.
da: Kan ikke kompilere "%s": Ingen kompileringsregel er defineret for denne filtype.

en: Can not configure project: Missing configure script in %s.
da: Kan ikke konfigurere projektet: Mangler konfigurationsscript i %s.

en: _Build
da: _Byg

en: _Build Project
da: _Byg projekt

en: Build whole project
da: Byg hele projektet

en: _Install Project
da: _Installér projekt

en: Install whole project
da: Installér hele projektet

en: _Clean Project
da: _Rens projekt

en: Clean whole project
da: Rens hele projektet

en: C_onfigure Project...
da: K_onfigurér projekt...

en: Configure project
da: Konfigurér projekt

en: Build _Tarball
da: Byg _tarball

en: Build project tarball distribution
da: Byg tarball-distribution til projektet

en: _Build Module
da: _Byg modul

en: Build module associated with current file
da: Byg modulet tilknyttet den aktuelle fil

en: _Install Module
da: _Installér modul

en: Install module associated with current file
da: Installér modulet tilknyttet den aktuelle fil

en: _Clean Module
da: _Rens modulet

en: Clean module associated with current file
da: Rens modulet tilknyttet den aktuelle fil

en: Co_mpile File
da: Ko_mpilér fil

en: Compile current editor file
da: Kompilér nuværende redigeringsfil

en: Select Configuration
da: Vælg konfiguration

en: Select current configuration
da: Vælg aktuel konfiguration

en: Remove Configuration
da: Fjern konfiguration

en: Clean project (distclean) and remove configuration directory if possible
da: Rens projektet (distclean) og fjern konfigurationsmappen hvis muligt

en: _Compile
da: _Kompilér

en: Compile file
da: Kompilér fil

en: Build module
da: Byg modul

en: _Install
da: _Installér

en: Install module
da: Installér modul

en: _Clean
da: _Rens

en: Clean module
da: Rens modul

en: _Cancel command
da: _Annullér kommando

en: Cancel build command
da: Annullér byggekommando

en: _Build (%s)
da: _Byg (%s)

en: _Install (%s)
da: _Installér (%s)

en: _Clean (%s)
da: _Rens (%s)

en: Co_mpile (%s)
da: Ko_mpilér (%s)

en: Co_mpile
da: Ko_mpilér

en: Build commands
da: Byg kommandoer

note: Translators: This is a group of build * commands which appears in pop up menus
en: Build popup commands
da: Byg pop op-kommandoer

en: Build Autotools
da: Byg Autotools

en: Command aborted
da: Kommando afbrudt

note: create the check menuitem
en: Fixed data-view
da: Fastholdt datavisning

en: Update
da: Opdatér

en: Update the graph
da: Opdatér grafen

en: Inheritance Graph
da: Nedarvningsgraf

en: <b>Class Elements</b>
da: <b>Klasseelementer</b>

en: <b>General Class Properties</b>
da: <b>Generelle klasseegenskaber</b>

en: Add to Project
da: Føj til projekt

en: Add to Repository
da: Føj til arkiv

en: Author Email:
da: Forfatters e-post-adresse:

en: Author Name:
da: Forfatternavn:

en: Author/Date-Time
da: Forfatter/dato-tid

en: Author/Date/Time
da: Forfatter/dato/tid

en: Base Class Inheritance:
da: Basisklassenedarvning:

en: Base Class:
da: Basisklasse:

en: Class Function Prefix:
da: Klassefunktionspræfix:

en: Class Name:
da: Klassenavn:

en: Class Options:
da: Klassetilvalg:

en: Create
da: Opret

en: GObject Class
da: GObject-klasse

en: GObject Prefix and Type:
da: GObject-præfix og type:

en: General Public License (GPL)
    Lesser General Public License (LGPL)
    No License
da: General Public License (GPL)
    Lesser General Public License (LGPL)
    Ingen licens

en: Generic C++ Class
da: Generisk C++-klasse

en: Header File:
da: Header-fil:

en: Inline the declaration and implementation
da: Indlejr (inline) erklæringen og implementationen

en: License:
da: Licens:

en: Member Functions/Variables
da: Medlemsfunktioner/variable

en: Properties
da: Egenskaber

en: Signals
da: Signaler

en: Source File:
da: Kildefil:

en: Source/Header Headings:
da: Kilde/header-overskrifter:

en: Header or source file has not been created
da: Header- eller kildefil er ikke oprettet

en: Autogen template used for the header file
da: Autogen-skabelon brugt til header-fil

en: Autogen template used for the implementation file
da: Autogen-skabelon brugt til implementationsfilen

en: File to which the processed template will be written
da: Fil hvortil den processerede skabelon skrives

en: Failed to write autogen definition file
da: Kunne ikke skrive autogen-definitionsfil

en: Could not find autogen version 5, please install the autogen package. You can get it from http://autogen.sourceforge.net
da: Kunne ikke finde autogen version 5, installér venligst autogen-pakken. Du kan hente den fra http://autogen.sourceforge.net

en: Failed to execute autogen: %s
da: Kunne ikke køre autogen: %s

en: XML description of the user interface
da: XML-beskrivelse af brugergrænsefladen

en: <b>CVS Options</b>
da: <b>CVS-indstillinger</b>

en: <b>Module Details:</b>
da: <b>Moduldetaljer:</b>

en: <b>Options:</b>
da: <b>Indstillinger:</b>

en: <b>Options</b>
da: <b>Indstillinger</b>

en: <b>Please note: </b>
    
    Pressing OK will delete the file from disk and from CVS. Of course the file won't be removed from CVS before you use CVS Commit. <b>You have been warned!</b>
da: <b>Bemærk venligst: </b>
    
    Trykkes O.k., så vil filen blive slettet fra disken og fra CVS. Dog vil filen naturligvis ikke blive fjernet fra CVS før du integrerer med CVS Commit. <b>Du er blevet advaret!</b>

en: <b>Repository: </b>
da: <b>Arkiv: </b>

en: Be verbose
da: Vær ordrig

en: CVS Preferences
da: CVS-indstillinger

en: CVS: Add file/directory
da: CVS: Add fil/mappe

en: CVS: Commit file/directory
da: CVS: Commit fil/mappe

en: CVS: Diff file/directory
da: CVS: Diff fil/mappe

en: CVS: Log file/directory
da: CVS: Log fil/mappe

en: CVS: Remove file/directory
da: CVS: Remove fil/mappe

en: CVS: Status from file/directory
da: CVS: Status fra fil/mappe

en: CVS: Update file/directory
da: CVS: Update fil/mappe

en: Choose file or directory to add:
da: Vælg fil eller mappe at tilføje:

en: Choose file or directory to commit:
da: Vælg fil eller mappe at integrere:

en: Choose file or directory to diff:
da: Vælg fil eller mappe at diffe:

en: Choose file or directory to get log:
da: Vælg fil eller mappe at hente log fra:

en: Choose file or directory to get the status from:
da: Vælg fil eller mappe at hente status fra:

en: Choose file or directory to remove:
da: Vælg fil eller mappe at fjerne:

en: Choose file or directory to update:
da: Vælg fil eller mappe at opdatere:

en: Compression Level (0=off, 10=max):
da: Komprimeringsniveau (0=ingen, 10=maks):

en: Create new directories
da: Opret nye mapper

en: Delete empty directories
da: Slet tomme mapper

en: Do not act recursively
da: Handl ikke rekursivt

en: File is binary
da: Filen er binær

en: Ignore .cvsrc file (recommended)
da: Ignorér .cvsrc-fil (anbefalet)

en: Local
    Extern (rsh)
    Password server (pserver)
da: Lokal
    Ekstern (rsh)
    Kodeordsserver (pserver)

en: Log message:
da: Logbesked:

en: Module name:
da: Modulnavn:

en: Password:
da: Kodeord:

en: Path to "cvs" command
da: Sti til "cvs"-kommando

en: Project root directory:
da: Projektets rodmappe:

en: Release tag:
da: Udgavemærke:

en: Reset sticky tags
da: Nulstil klistermærker

en: Standard diff
    Patch-Style diff
da: Standard-diff
    Patch-agtig diff

en: Unified format instead of context format
da: Forenet format fremfor kontekstformat

en: Use revision/tag:
da: Brug revision/mærke:

en: Use revision:
da: Brug revision:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Vendor tag:
da: Forhandlermærke:

en: Whole project
da: Hele projektet

en: Please enter a filename!
da: Indtast venligst et filnavn!

en: Please fill field: %s
da: Udfyld venligst feltet: %s

en: CVS command is running! Please wait until it is finished!
da: CVS-kommandoen kører! Vent venligst indtil den er afsluttet!

en: Unable to delete file
da: Kunne ikke slette fil

en: Are you sure that you want to pass an empty log message?
da: Er du sikker på at du vil anføre en tom log-meddelelse?

en: Vendor
da: Forhandler

en: Release
da: Udgave

en: Directory
da: Mappe

en: Are you sure that you do not want a log message?
da: Er du sikker på at du ikke vil have en log-besked?

en: CVS command failed - See above for details
da: CVS-kommando slog fejl - Se detaljer ovenfor

en: CVS command successful! - Time taken: %ld second | CVS command successful! - Time taken: %ld seconds
da[0]: CVS-kommando fuldført! - Tid: %ld sekund
da[1]: CVS-kommando fuldført! - Tid: %ld sekunder

en: CVS command is running - please wait until it finishes!
da: CVS-kommando kører - vent venligst til den bliver færdig!

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add
da: _Tilføj

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the CVS tree
da: Tilføj en ny fil/mappe til CVS-træet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove
da: _Fjern

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from CVS tree
da: Fjern en fil/mappe fra CVS-træet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Commit
da: _Integrér

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the CVS tree
da: Integrér (commit) dine ændringer i CVS-træet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update
da: _Opdatér

note: Display label short-cut
en: Sync your local copy with the CVS tree
da: Synkronisér din lokale kopi med CVS-træet

note: Display label short-cut
en: Show differences between your local copy and the tree
da: Vis forskelle mellem din lokale kopi og træet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Status
da: _Vis status

note: Display label short-cut
en: Show the status of a file/directory
da: Vis status for en fil/mappe

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show Log
da: _Vis log

note: Display label short-cut
en: Show the log of a file/directory
da: Vis loggen for en fil/mappe

note: Action name Stock icon, if any
en: _Import Tree
da: _Importér træ

note: Display label short-cut
en: Import a new source tree to CVS
da: Importér et nyt kildetræ til CVS

en: CVS operations
da: CVS-operationer

en: CVS popup operations
da: Pop op-operationer til CVS

en: <b>Debugger:</b>
da: <b>Fejlsøger:</b>

en: <b>Remote debugging</b>
da: <b>Fjern fejlsøgning</b>

en: Add Watch
da: Tilføj overvåger

en: Address:
da: Adresse:

en: Attach to process
da: Vedhæft til proces

en: Breakpoint properties
da: Egenskaber for breakpoints

en: CPU Registers
da: Processorregister

en: Change Watch
da: Ændr overvåger

en: Connect to remote target
da: Forbind til fjern destination

en: Debugger command
da: Fejlsøgerkommando

en: Debugger command:
da: Fejlsøgerkommando:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Disable
da: Slå fra

en: Display process _tree
da: Vis proces_træ

en: Enable _all
da: Slå _alle til

en: Enter an address in hexadecimal or select one in the data
da: Indtast en adresse i hexadecimal eller vælg en i dataene

en: Hide process para_meters
da: Vis procespara_metre

en: Inspect
da: Gennemse

en: Inspect/Evaluate
da: Undersøg/Evaluér

en: Kernel Signals
da: Kernesignaler

en: Location
da: Placering

en: Memory
da: Hukommelse

en: Pass:
da: Gennemgang:

en: Print:
da: Udskriv:

en: Program Interrupt
da: Program-interrupt

en: Select one directory
da: Vælg en mappe

en: Serial Line Connection
da: Serielforbindelse

en: Set Signal Property
da: Sæt signal egenskaber

en: Shared libraries
da: Delte biblioteker

en: Source Directories
da: Kildemapper

en: Start Debugger
da: Start fejlsøger

en: TCP/IP Connection
da: TCP/IP-forbindelse

en: Yes
da: Ja

en: _Attach
da: _Vedhæft

en: _Automatic update
da: _Automatisk opdatering

en: _Condition:
da: _Vilkår:

en: _Disable all
da: S_lå alle fra

en: _Hide paths
da: _Skjul stier

en: _Location:
da: _Placering:

en: _Name:
da: _Navn:

note: This is the number of time that the program executes the line where a breakpoint is located. It is used as a list header, so I have tried to find a quite short name.
en: _Pass count:
da: Antal _gennemgange:

en: _Process to attach to:
da: _Proces at vedhæfte til:

en: _Remove all
da: _Fjern alle

en: _Value:
da: _Værdi:

en: Are you sure you want to delete all the breakpoints?
da: Er du sikker på, at du vil slette alle breakpoints?

note: Action name Stock icon, if any
en: Toggle Breakpoint
da: Slå breakpoint til/fra

note: Display label short-cut
en: Toggle breakpoint at the current location
da: Slå breakpoint til eller fra for den aktuelle placering

note: Action name Stock icon, if any
en: Add Breakpoint...
da: Tilføj breakpoint...

note: Display label short-cut
en: Add a breakpoint
da: Tilføj et breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: Remove Breakpoint
da: Fjern breakpoints

note: Display label short-cut
en: Remove a breakpoint
da: Fjern et breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: Edit Breakpoint
da: Redigér breakpoint

note: Display label short-cut
en: Edit breakpoint properties
da: Redigér egenskaber for breakpoint

note: Action name Stock icon, if any
en: Enable Breakpoint
da: Slå breakpoint til

note: Display label short-cut
en: Enable a breakpoint
da: Slå et breakpoint til

note: Action name Stock icon, if any
en: Disable All Breakpoints
da: Slå alle breakpoints fra

note: Display label short-cut
en: Deactivate all breakpoints
da: Deaktivér alle breakpoints

note: Action name Stock icon, if any
en: R_emove All Breakpoints
da: F_jern alle breakpoints

note: Display label short-cut
en: Remove all breakpoints
da: Fjern alle breakpoints

note: Action name Stock icon, if any
en: Jump to Breakpoint
da: Spring til breakpoint

note: Display label short-cut
en: Jump to breakpoint location
da: Spring til placering af breakpoint

en: Disable Breakpoint
da: Slå breakpoint fra

en: Disable a breakpoint
da: Slå et breakpoint fra

en: Enabled
da: Slået til

en: Address
da: Adresse

en: Condition
da: Vilkår

en: Pass count
da: Antal gennemgange

en: State
da: Tilstand

en: Breakpoint operations
da: Breakpoint-operationer

note: create goto menu_item.
en: _Goto address
da: _Gå til adresse

en: Variable
da: Variabel

en: Value
da: Værdi

en: Lines
da: Linjer

note: This is the list of local variables.
en: Locals
da: Lokale

en: Debugger Log
da: Fejlsøgerlog

en: Debugger
da: Fejlsøger

en: Started
da: Begyndt

en: Loaded
da: Indlæst

en: Running...
da: Kører...

en: Stopped
da: Stoppet

en: Unloaded
da: Deaktiveret

en: Debugger terminated with error %d: %s
da: Fejlsøger afbrudt med fejl %d: %s

en: Program has received signal: %s
da: Programmet har modtaget signalet: %s

note: Action name Stock icon, if any
en: _Debug
da: Fejl_søg

en: _Start Debugger
da: _Start fejlsøger

en: _Debug Program
da: _Fejlsøg program

en: Start debugger and load the program
da: Start fejlsøger og indlæs programmet

en: _Debug Process...
da: _Fejlsøg proces...

en: Start debugger and attach to a running program
da: Start fejlsøger og vedhæft den til et kørende program

en: Debug _Remote Target...
da: Fejlsøg _fjernt mål...

en: Connect to a remote debugging target
da: Forbind til et fjernt mål for fejlsøgning

en: Stop Debugger
da: Stop fejlsøger

en: Say goodbye to the debugger
da: Sig farvel til fejlsøgeren

en: Add source paths...
da: Tilføj kildestiler...

en: Add additional source paths
da: Tilføj yderligere kildestier

note: Action name Stock icon, if any
en: Debugger Command...
da: Fejlsøgerkommando...

note: Display label short-cut
en: Custom debugger command
da: Tilpasset fejlsøgerkommando

en: Info _Target Files
da: _Målfiler for Info

en: Display information on the files the debugger is active with
da: Vis information om de filer fejlsøgeren er aktive med

en: Info _Program
da: _Programinformation

en: Display information on the execution status of the program
da: Vis information om kørselsstatus af programmet

en: Info _Kernel User Struct
da: Information om _kernens struktur

en: Display the contents of kernel 'struct user' for current child
da: Vis indholdet af kernens "struct-user" for aktuelle barn

en: Shared Libraries
da: Delte biblioteker

en: Show shared libraries mappings
da: Vis kortlægning for delte biblioteker

en: Show kernel signals
da: Vis kernesignaler

note: Action name Stock icon, if any
en: Run/_Continue
da: Kør/_Fortsæt

note: Display label short-cut
en: Continue the execution of the program
da: Fortsæt kørslen af programmet

en: Step _In
da: Step _Ind

en: Single step into function
da: Enkelt step ind i funktion

en: Single step over function
da: Enkelt step over funktion

en: Step _Out
da: Step _Ud

en: Single step out of the function
da: Enkelt step ud af funktion

en: _Run to Cursor
da: _Kør til markør

en: Run to the cursor
da: Kør til markøren

en: Info _Global Variables
da: Information om _globale variable

en: Display all global and static variables of the program
da: Vis alle globale og statiske variabler for programmet

en: Info _Current Frame
da: Information om _aktuel ramme

en: Display information about the current frame of execution
da: Vis information om den aktuelle kørselsramme

en: Info Function _Arguments
da: Information om funktions_argumenter

en: Display function arguments of the current frame
da: Vis funktionsargumenter for den aktuelle ramme

note: Action name Stock icon, if any
en: Pa_use Program
da: Hold pa_use

note: Display label short-cut
en: Pauses the execution of the program
da: Sætter programkørslen på pause

en: Debugger operations
da: Fejlsøgeroperationer

en: Unable to find one debugger plugin supporting a target with %s mime type
da: Kan ikke finde et fejlsøgermodul der understøtter et mål med mime-typen %s

en: Registers
da: Registre

en: Shared Object
da: Delt objekt

en: From
da: Fra

en: To
da: Til

en: Symbols read
da: Symboler læst

en: Shared library operations
da: Operationer for delte biblioteker

en: Print
da: Udskriv

en: Pass
da: Gennemgang

en: Description
da: Beskrivelse

note: Action name Stock icon, if any
en: Send to process
da: Send til proces

en: Kernel signals
da: Kerne signaler

en: Signal operations
da: Signaloperationer

en: Show Line Numbers
da: Vis linjenumre

en: Whether to display line numbers
da: Om der skal vises linjenumre

en: Show Line Markers
da: Vis linjemarkører

en: Whether to display line marker pixbufs
da: Om der skal vises linjemarkørpixbuf

note: Action name Stock icon, if any
en: Set current frame
da: Indstil aktuel ramme

en: View Source
da: Vis kilde

en: Active
da: Aktive

en: Frame
da: Ramme

note: Register actions
en: File
da: Fil

en: Line
da: Linje

en: Function
da: Funktion

en: Arguments
da: Argumenter

en: Stack
da: Stak

en: Stack frame operations
da: Operationer for stak-rammer

en: User
da: Bruger

en: Time
da: Tid

en: Command
da: Kommando

en: Unable to execute: %s.
da: Kan ikke køre: %s.

en: Unable to open the file: %s
da: Kan ikke åbne filen: %s

en: Unable to open %s. Debugger cannot start.
da: Kan ikke åbne %s. Fejlsøgeren kan ikke starte.

en: Unable to detect mime-type of %s. Debugger cannot start.
da: Kan ikke bestemme mime-typen for %s. Fejlsøgeren kan ikke starte.

en: Missing file %s
da: Mangler filen %s

en: Path
da: Sti

en: The program is running.
    Do you still want to stop the debugger?
da: Programmet kører.
    Vil du stadig stoppe fejlsøgeren?

note: Action name Stock icon, if any
en: Set current thread
da: Indstil aktuel tråd

en: Thread
da: Tråd

en: Thread operations
da: Trådoperationer

note: Action name Stock icon, if any
en: Ins_pect/Evaluate...
da: Gennem_se/Evaluér...

note: Display label short-cut
en: Inspect or evaluate an expression or variable
da: Gennemse eller evaluér et udtryk eller en variabel

en: Add Watch...
da: Tilføj overvåger...

en: Remove Watch
da: Fjern overvåger

en: Update Watch
da: Opdatér overvåger

en: Change Value
da: Ændr værdi

en: Update all
da: Uppdatera alla

en: Remove all
da: Fjern alle

note: Action name Stock icon, if any
en: Automatic update
da: Automatisk opdatering

en: Watch operations
da: Overvågeoperationer

en: Watches
da: Overvågere

en: Search Help:
da: Søg i hjælp:

en: _Goto
da: _Gå til

en: _API Reference
da: _API-reference

en: Browse API Pages
da: Gennemlæs API-sider

en: _Context Help
da: _Konteksthjælp

en: Search help for the current word in the editor
da: Søg hjælp for det aktuelle ord i editoren

en: _Search Help
da: _Søg i hjælp

en: Search for a term in help
da: Søg efter et begreb i hjælp

en: Help operations
da: Hjælpeoperationer

en: Contents
da: Indhold

en: Search
da: Søg

en: Help
da: Hjælp

en: Help display
da: Hjælpevisning

en: Are you sure you want to reload '%s'?
    Any unsaved changes will be lost.
da: Er du sikker på at du vil genindlæse "%s"?
    Du vil tabe alle ændringer der ikke er gemt.

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Close file
da: Luk fil

en: Path:
da: Sti:

en: Open file
da: Åben fil

en: Save file as
da: Gem fil som

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to replace it with the one you are saving?
da: Filen "%s" findes allerede.
    Vil du overskrive den med filen, du er ved at gemme?

en: _Replace
da: _Erstat

en: [read-only]
da: [skrivebeskyttet]

en: <b>Autosave</b>
da: <b>Autogemning</b>

en: <b>Editor tabs</b>
da: <b>Redigeringsfaneblade</b>

en: Do not show tabs
da: Vis ikke faneblade

en: Enable files autosave
da: Aktivér automatisk gemning

en: Save files interval in minutes
da: Tidsinterval i minutter for automatisk gemning

en: Save session interval in minutes
da: Tidsinterval i minutter for automatisk gemning

en: Sorted by most recent use
da: Sorteret efter sidste brugstidspunkt

en: Sorted in alphabetical order
da: Sorteret alfabetisk

en: Sorted in opening order
da: Sorteret i åbningsrækkefølge

en: Top
    Bottom
    Left
    Right
da: Top
    Bund
    Venstre
    Højre

en: _Save
da: _Gem

en: Save current file
da: Gem aktuel fil

en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Save the current file with a different name
da: Gem den aktuelle fil med et andet navn

en: Save A_ll
da: Gem A_lle

en: Save all currently open files, except new files
da: Gem alle aktuelle åbne filer, undtagen nye filer

en: _Close File
da: _Luk fil

en: Close current file
da: Luk aktuel fil

en: Close All
da: Luk alle

en: Close all files
da: Luk alle filer

en: Reload F_ile
da: Indlæg fil _igen

en: Reload current file
da: Indlæs aktuel fil igen

en: Recent _Files
da: Seneste _filer

en: _Print...
da: _Udskriv...

en: Print the current file
da: Udskriv den aktuelle fil

en: _Print Preview
da: Forhåndsvisning for _udskrift

en: Preview the current file in print-format
da: Forhåndsvisning af den aktuelle fil i printerformat

en: _Transform
da: _Transformér

note: menu title
en: _Make Selection Uppercase
da: _Markering til majuskler

en: Make the selected text uppercase
da: Ændr den markerede tekst til store bogstaver

en: Make Selection Lowercase
da: Markering til minuskler

en: Make the selected text lowercase
da: Ændr den markerede tekst til små bogstaver

en: Convert EOL to CRLF
da: Konvertér EOL til CRLF

en: Convert End Of Line characters to DOS EOL (CRLF)
da: Konvertér linjeafslutningstegn til DOS-EOL (CRLF)

en: Convert EOL to LF
da: Konvertér EOL til LF

en: Convert End Of Line characters to Unix EOL (LF)
da: Konvertér linjeafslutningstegn til Unix-EOL (LF)

en: Convert EOL to CR
da: Konvertér EOL til CR

en: Convert End Of Line characters to Mac OS EOL (CR)
da: Konvertér linjeafslutningstegn til Mac OS-EOL (CR)

en: Convert EOL to Majority EOL
da: Konvertér EOL til mest benyttede

en: Convert End Of Line characters to majority of the EOL found in the file
da: Konvertér linjeafslutningstegn til den mest benyttede type i filen

en: _Select
da: _Marker

en: Select _All
da: Markér _alt

en: Select all text in the editor
da: Markér al tekst i editoren

en: Select _Code Block
da: Markér _kodeblok

en: Select the current code block
da: Markér den aktuelle kodeblok

en: Co_mment
da: Ko_mmentar

note: Block comment: Uses line-comment (comment that affects only single line such as '//' or '#') and comments a block of lines.
en: _Block Comment/Uncomment
da: _Blokkommentering/afkommentering

en: Block comment the selected text
da: Blokkommentér den markerede tekst

note: Box comment: Uses stream-comment to comment a block of lines, usually with some decorations, to give an appearance of box.
en: Bo_x Comment/Uncomment
da: _Kassekommentering/afkommentering

en: Box comment the selected text
da: Kassekommentér den markerede tekst

note: Stream comment: Uses 'stream comment' (comment that affects a stream of characters -- has start and end comment code) and comments any code from arbitrary start position to arbitrary end position (can be in middle of lines).
en: _Stream Comment/Uncomment
da: _Strømkommentering/afkommentering

en: Stream comment the selected text
da: Strømkommentér den markerede tekst

note: menu title
en: _Line Number...
da: _Linjenummer...

en: Go to a particular line in the editor
da: Gå til en bestemt linie i editoren

en: Matching _Brace
da: Samhørende _klamme

en: Go to the matching brace in the editor
da: Gå til samhørende klamme i redigering

en: _Start of Block
da: _Start af blok

en: Go to the start of the current block
da: Gå til begyndelsen af den aktuelle blok

en: _End of Block
da: S_lutning af blok

en: Go to the end of the current block
da: Gå til slutningen af den aktuelle blok

en: Previous _History
da: Foregående i _historik

en: Goto previous history
da: Gå til foregående i historikken

en: Next Histor_y
da: Næste i h_istorik

en: Goto next history
da: Gå til næste i historikken

en: _Search
da: _Søg

en: _Quick Search
da: _Hurtig søgning

en: Quick editor embedded search
da: Hurtig indlejret søgning i redigering

en: Quick _ReSearch
da: Hurtig _videresøgning

en: Repeat quick search
da: Gentag hurtigsøgning

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Add Editor View
da: _Tilføj redigeringsvisning

en: Add one more view of current document
da: Tilføj endnu en visning af det aktuelle dokument

en: _Remove Editor View
da: _Fjern redigeringsvisning

en: Remove current view of the document
da: Fjern den aktuelle visning af dokumentet

en: U_ndo
da: _Fortryd

en: Undo the last action
da: Fortryd sidste handling

en: _Redo
da: Gør o_m

en: Redo the last undone action
da: Omgør sidste fortrudte handling

en: C_ut
da: Kli_p

en: Cut the selected text from the editor to the clipboard
da: Klip den markerede tekst fra editoren til udklipsholderen

note: Action name Stock icon, if any
en: _Copy
da: _Kopier

en: Copy the selected text to the clipboard
da: Kopier den markerede tekst til udklipsholderen

en: _Paste
da: Inds_æt

en: Paste the content of clipboard at the current position
da: Indsæt indholdet af udklipsholderen på den aktuelle position

en: _Clear
da: _Tøm

en: Delete the selected text from the editor
da: Slet den markerede tekst fra editoren

en: _Line Number Margin
da: _Linjenummermargen

en: Show/Hide line numbers
da: Gem/Vis linienummer

en: _Marker Margin
da: _Markørmargen

en: Show/Hide marker margin
da: Gem/Vis markørmargen

en: _Code Fold Margin
da: _Kodefoldemargen

en: Show/Hide code fold margin
da: Vis/skjul kodefoldemargen

en: _Indentation Guides
da: _Indrykningsguider

en: Show/Hide indentation guides
da: Vis/skjul indrykningsguider

en: _White Space
da: _Tom plads

en: Show/Hide white spaces
da: Gem/Vis mellemrum

en: _Line End Characters
da: _Linjeafslutningstegn

en: Show/Hide line end characters
da: Vis/skjul linjeafslutningstegn

en: Line _Wrapping
da: Linje_ombrydning

en: Enable/disable line wrapping
da: Slå linjeombrydning til/fra

en: Zoom In
da: Forstør

en: Zoom in: Increase font size
da: Forstør: Øg skriftstørrelse

en: Zoom Out
da: Formindsk

en: Zoom out: Decrease font size
da: Formindsk: Sænk skriftstørrelsen

en: _Highlight Mode
da: _Markeringstilstand

en: _Close All Folds
da: _Sammenfold alle

en: Close all code folds in the editor
da: Sammenfold alle kodefoldepunkter i redigeringen

en: _Open All Folds
da: _Udfold alle

en: Open all code folds in the editor
da: Udfold alle kodefoldepunkter i redigeringen

en: _Toggle Current Fold
da: _Fold

en: Toggle current code fold in the editor
da: Sammenfold eller udfold det aktuelle kodefoldepunkt i redigeringen

en: _Documents
da: _Dokumenter

en: Previous Document
da: Forrige dokument

en: Switch to previous document
da: Skift til forrige dokument

en: Next Document
da: Næste dokument

en: Switch to next document
da: Skift til næste dokument

en: Bookmar_k
da: Bogmær_ke

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: Add a bookmark at the current line position
da: Tilføj et bogmærke for den nuværende linje

en: _Previous Bookmark
da: _Foregående bogmærke

en: Jump to the previous bookmark in the file
da: Gå til foregående bogmærke i filen

en: _Next Bookmark
da: _Næste bogmærke

en: Jump to the next bookmark in the file
da: Gå til næste bogmærke i filen

en: _Clear All Bookmarks
da: _Fjern alle bogmærker

en: Clear bookmarks
da: Fjern bogmærker

en: Editor file operations
da: Filoperationer i redigering

en: Editor print operations
da: Udskriftsoperationer i redigering

en: Editor text transformation
da: Teksttransformation i redigering

en: Editor text selection
da: Tekstmarkering i redigering

note: { actions_insert, G_N_ELEMENTS (actions_insert), "ActionGroupEditorInsert", N_("Editor text insertions") },
en: Editor code commenting
da: Kodekommentering i redigering

en: Editor navigations
da: Navigation i redigering

en: Editor edit operations
da: Redigeringsoperationer

en: Editor zoom operations
da: Zoomoperationer i redigering

en: Editor syntax highlighting styles
da: Stil for syntaksfremhævning i redigering

en: Editor text formating
da: Tekstformattering i redigering

en: Simple searching
da: Simpel søgning

en: Documents
da: Dokumenter

en: Editor view settings
da: Visningsindstillinger i redigering

en: Reload
da: Genindlæs

en: Goto
da: Gå til

en: Col
da: Kol

en: Mode
da: Tilstand

note: Automatic highlight menu
en: Automatic
da: Automatisk

note: this may fail, too
en: Autosave failed for %s
da: Autogemning slog fejl for %s

en: Autosave completed
da: Autogemning fuldført

en: Search for "%s" reached end and was continued on top.
da: Søgningen efter "%s" nåede bunden og blev fortsat fra toppen.

en: Search for "%s" reached end and was continued on top but no new match was found.
da: Søgningen efter "%s" nåede bunden og blev fortsat fra toppen uden nye resultater.

en: Match case
da: Versalfølsom

note: we create a placeholder menuitem, to be used in case * the menu is empty. this placeholder will stay around * for the entire lifetime of the menu, and we just hide it * when it's not used. we have to do this, and do it here, * because we need a marker for the beginning of the recent * items list, so
en: No items found
da: Ingen elementer fundet

en: No recently used resource found with URI `%s'
da: Ingen nyligt brugt ressource blev fundet med URI "%s"

en: This function is not implemented for widgets of class '%s'
da: Denne funktion er ikke implementeret for kontroller af klassen "%s"

en: Open '%s'
da: Åbn "%s"

en: Unknown item
da: Ukendt element

note: This is the label format that is used for the first 10 items * in a recent files menu. The %d is the number of the item, * the %s is the name of the item. Please keep the _ in front * of the number to give these menu items a mnemonic. * * Don't include the prefix "recent menu label|" in the translat
en: recent menu label|_%d. %s
da: _%d. %s

note: This is the format that is used for items in a recent files menu. * The %d is the number of the item, the %s is the name of the item. * * Don't include the prefix "recent menu label|" in the translation.
en: recent menu label|%d. %s
da: %d. %s

en: Can not open "%s".
    
    %s
da: Kan ikke åbne "%s":
    
    %s

en: <b>Cannot open "%s"</b>.
    
    There is no plugin, default action, or application configured to handle this file type.
    
    Mime type: %s
    
    You may choose to try opening it with the following plugins or applications.
da: <b>Kan ikke åbne "%s"</b>.
    
    Der er intet udvidelsesmodul, standardhandling eller program konfigureret til at håndtere denne filtype.
    
    Mime-type: %s.
    
    Du kan vælge at forsøge at åbne den med de følgende udvidelsesmoduler eller programmer.

en: Open with:
da: Åbn med:

note: Document manager plugin
en: Document Manager
da: Dokumenthåndtering

en: All files
da: Alle filer

en: Anjuta Projects
da: Anjutaprojekter

en: C/C++ source files
da: C/C++-kildefiler

en: C# source files
da: C#-kildefiler

en: Java source files
da: Java-kildefiler

en: Pascal source files
da: Pascal-kildefiler

en: PHP source files
da: PHP-kildefiler

en: Perl source files
da: Perl-kildefiler

en: Python source files
da: Python-kildefiler

en: Hyper text markup files
da: HTML-filer

en: Shell scripts files
da: Skalskriptfiler

en: Makefiles
da: Make-filer

en: Lua files
da: Lua-filer

en: Diff files
da: Diff-filer

en: Failed to activate plugin: %s
da: Kunne ikke aktivere modul: %s

en: _New
da: _Ny

en: New empty file
da: Ny tom fil

en: _Open...
da: _Åbn...

en: _Open
da: _Åbn

en: Open _With
da: Åbn _med

en: Open with
da: Åbn med

en: File Loader
da: Filindlæser

en: New
da: Ny

en: New file, project and project components.
da: Ny fil, projekt og projektkomponenter.

en: Open
da: Åbn

en: Open _Recent
da: Åbn _seneste

en: Open recent file
da: Åbn en af de seneste filer

en: Open recent files
da: Åbn seneste filer

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: File not found
da: Filen blev ikke fundet

note: %s is name of file that will be opened
en: Please select a plugin to open <b>%s</b>.
da: Vælg venligst et udvidelsesmodul til at åbne <b>%s</b>.

en: Open With
da: Åbn med

en: Choose Directory to show if no project is open
da: Vælg mappe at vise når intet projekt er åbent

en: Do not show backup files
da: Vis ikke sikkerhedskopifiler

en: Do not show binary files (.o, .la, etc.)
da: Vis ikke binære filer (.o, .la osv.)

en: Do not show hidden files
da: Vis ikke skjulte filer

en: Do not show unversioned files
da: Vis ikke filer uden for versionsstyring

en: Root directory if no project is open:
da: Rodmappe hvis intet projekt er åbent:

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Up-to-date
da: Opdateret

en: Locked
da: Låst

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Filename
da: Filnavn

en: Base uri
da: Basis-uri

en: Uri of the top-most path displayed
da: Uri for den øverste viste sti

en: _Rename
da: _Omdøb

en: Rename file or directory
da: Omdøb fil eller mappe

en: File manager popup actions
da: Pop op-handlinger for filhåndtering

en: Files
da: Filer

en: File Manager
da: Filhåndtering

en: <b>File Information</b>
da: <b>Filinformation</b>

en: Add License Information
da: Tilføj licensinformation

en: Add to project
da: Føj til projekt

en: Add to repository
da: Føj til arkiv

en: Create corresponding header file
da: Opret tilhørende headerfil

en: Enter the File name.
    The extension will be added according to the type.
da: Indtast filnavnet.
    Filefternavnet vil blive tilføjet svarende til typen.

en: Name:
da: Navn:

en: New File
da: Ny fil

en: Use Template for the Header file
da: Brug skabelon for headerfilen

en: C Source File
da: C-kildefil

en: C/C++ Header File
da: C/C++-headerfil

en: C++ Source File
da: C++-kildefil

en: C# Source File
da: C#-kildefil

en: Java Source File
da: Java-kildefil

en: Perl Source File
da: Perl-kildefil

en: Python Source File
da: Python-kildefil

en: Shell Script File
da: Skalskriptfil

en: Other
da: Anden

en: Unable to build user interface for New File
da: Kan ikke bygge brugergrænsefladen for Ny Fil

en: Invalid GbfAmConfigValue type
da: Ugyldig GbfAmConfigValue-type

en: <b>Select Package to add:</b>
da: <b>Vælg pakke at tilføje:</b>

en: Add _Package
da: Tilføj _pakke

en: Add _module
da: Tilføj _modul

en: Packages
da: Pakker

en: Select package
da: Vælg pakke

en: Variables
da: Variable

en: Group doesn't exist
da: Gruppen findes ikke

en: Target doesn't exist
da: Målet findes ikke

en: Unable to update project
da: Kan ikke opdatere projektet

en: Invalid or remote path (only local paths supported)
da: Ugyldig eller fjern sti (kun lokale stier understøttes)

en: Project doesn't exist or invalid path
da: Projektet findes ikke, eller stien er ugyldig

en: Malformed project
da: Misdannet projekt

en: Please specify group name
da: Angiv venligst gruppenavn

en: Group name can only contain alphanumeric, '_', '-' or '.' characters
da: Gruppenavnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn samt "_", "-" og "."

en: Parent group doesn't exist
da: Ophavsgruppen findes ikke

en: Group already exists
da: Gruppen findes allerede

en: Group couldn't be created
da: Gruppen kunne ikke oprettes

en: Group couldn't be removed
da: Gruppen kunne ikke fjernes

en: Please specify target name
da: Angiv venligst målnavn

en: Target name can only contain alphanumeric, '_', '-' or '.' characters
da: Destinationsnavnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn samt "_", "-" og "."

en: Shared library target name must be of the form 'libxxx.la'
da: Navnet på det delte bibliotek skal være på formen "libxxx.la"

en: Static library target name must be of the form 'libxxx.a'
da: Navnet på det statiske bibliotek skal være på formen "libxxx.a"

en: Target already exists
da: Målet findes allerede

en: General failure in target creation
da: Generel fejl under oprettelse af mål

en: Newly created target could not be identified
da: Det nyligt oprettede mål kunne ikke identificeres

en: Target couldn't be removed
da: Målet kunne ikke fjernes

en: Static Library
da: Statisk bibliotek

en: Shared Library
da: Delt bibliotek

en: Header Files
da: Header-filer

en: Man Documentation
da: Man-dokumentation

en: Miscellaneous Data
da: Diverse data

en: Info Documentation
da: Info-dokumentation

en: Java Module
da: Java-modul

en: Python Module
da: Python-modul

en: Source doesn't exist
da: Kilden findes ikke

en: Source file name can only contain alphanumeric, '_', '-' or '.' characters
da: Kildefilnavnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn, samt "_", "-" og "."

en: Source file is already in given target
da: Kildefilen findes allerede i det givne mål

en: General failure in adding source file
da: Generel fejl ved tilføjelse af kildefil

en: Newly added source file could not be identified
da: Nyligt tilføjet kildefil kunne ikke identificeres

en: Source couldn't be removed
da: Kilden kunne ikke fjernes

en: Project directory
da: Projektmappe

en: Enter new module
da: Indtast nyt modul

en: Module/Packages
da: Modul/pakker

en: Are you sure you want to remove module "%s" and all its associated packages?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne modulet "%s" og alle dets tilhørende pakker?

en: Are you sure you want to remove package "%s"?
da: Er du sikker på at du vil fjerne pakken "%s"?

en: Enter new variable
da: Indtast ny variabel

en: Are you sure you want to remove variable "%s"?
da: Er du sikker på at du vil fjerne variablen "%s"?

en: Project:
da: Projekt:

en: Package name:
da: Pakkenavn:

en: Use
da: Brug

en: Group name:
da: Gruppenavn:

en: Advanced
da: Avanceret

en: C compiler flags:
da: C-kompilerflag:

en: C preprocessor flags:
da: C-præprocessorflag:

en: C++ compiler flags:
da: C++-kompilerflag:

en: gcj compiler flags (ahead-of-time):
da: gcj-kompilerflag (statisk):

en: Java compiler flags (just-in-time):
da: Java-kompilerflag (dynamisk):

en: Fortran compiler flags:
da: Fortrankompilerflag:

en: Includes (deprecated):
da: Inklusioner (deprecieret):

en: Install directories:
da: Installationsmapper:

en: C preprocessor flags
da: C-præprocessorflag

en: C++ compiler flags
da: C++-kompilerflag

en: gcj compiler flags (ahead-of-time)
da: gcj-kompilerflag (statisk)

en: Linker flags:
da: Linkerflag:

en: Libraries:
da: Biblioteker:

en: Dependencies:
da: Afhængigheder:

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Target name:
da: Målnavn:

en: Group:
da: Gruppe:

en: Install directory:
da: Installationsmappe:

en: Advanced...
da: Avanceret...

en: Invalid GbfMkfileConfigValue type
da: Ugyldig GbfMkfileConfigValue-type

en: Project doesn't exist
da: Projektet findes ikke

en: Group coudn't be removed
da: Gruppen kunne ikke fjernes

en: Target couldn't be created
da: Målet kunne ikke oprettes

en: Target coudn't be removed
da: Målet kunne ikke fjernes

en: Source file must be inside the project directory
da: Kildefilen skal være inden i projektmappen

en: Source is already in target
da: Kilden findes allerede i målet

en: Source couldn't be added
da: Kilden kunne ikke tilføjes

en: Source coudn't be removed
da: Kilden kunne ikke fjernes

en: Includes:
da: Inklusioner:

en: Command Line Parameters
da: Kommandolinjeparametre

en: Enter a Hexa adress or select one in the data
da: Indtast en hexadecimal adresse eller vælg en i dataene

en: Execute Program
da: Kør program

en: Run in Terminal
da: Kør i terminal

en: _Pass:
da: _Gennemgang:

note: The %s argument is a program name, anjuta by example
en: Loading Executable: %s
da: Indlæser eksekverbar fil: %s

note: The %s argument is a file name
en: Loading Core: %s
da: Indlæser kerne: %s

en: Unable to find: %s.
    Unable to initialize debugger.
    Make sure Anjuta is installed correctly.
da: Jeg kan ikke finde: %s.
    Kan ikke initiere fejlsøgeren.
    Kontrollér at Anjuta er korrekt installeret.

en: Getting ready to start debugging session...
da: Gør klar til ar starte fejlsøgningssession...

en: Loading Executable:
da: Indlæs eksekverbar fil:

en: No executable specified.
da: Ingen eksekverbar fil angivet.

en: Open an executable or attach to a process to start debugging.
da: Åbn en eksekverbar fil eller vedhæft til en proces for at starte fejlsøgningen.

en: There was an error whilst launching the debugger.
da: En fejl opstod ved start af fejlsøgeren.

en: Make sure 'gdb' is installed on the system.
da: Vær sikker på at "gdb" er installeret på systemet.

en: Program exited normally
da: Programmet afsluttede på normal vis

en: Program exited with error code %s
da: Programmet afsluttede med fejlkode %s

note: The program has reached one breakpoint and will stop
en: Breakpoint number %s hit
da: Breaktpoint nummer %s nået

en: Function finished
da: Funktion afsluttet

en: Stepping finished
da: Trinvis gennemgang afsluttet

en: Location reached
da: Har nået placering

en: The program is attached.
    Do you still want to stop the debugger?
da: Programmet er vedhæftet.
    Vil du stadig standse fejlsøgeren?

note: The %s argument is an error message returned by gdb. * It is something like, "No such file or directory"
en: Unable to connect to remote target, %s
    Do you want to try again?
da: Kan ikke forbinde til fjernmålet, %s
    Ønsker du at prøve igen?

en: Debugger connected
da: Fejlsøger tilsluttet

en: Program attached
da: Program vedhæftet

en: Attaching to process: %d...
da: Vedhæfter til proces: %d...

en: A process is already running.
    Would you like to terminate it and attach the new process?
da: En proces kører allerede.
    Vil du afslutte den og vedhæfte den nye proces?

en: Anjuta is unable to attach to itself.
da: Anjuta kan vedhæfte sig til sig selv.

en: Program terminated
da: Programmet afbrudt

en: Program detached
da: Program afhæftet

en: Detaching the process...
da: Afhæfter processen...

en: Interrupting the process
da: Afbryder processen

en: Sending signal %s to the process: %d
da: Sender signalet %s til processen: %d

en: Error whilst signaling the process.
da: Fejl ved signalering til processen.

en: Failed to create fifo file named %s. The program will run without a terminal.
da: Kunne ikke oprette fifo-filen %s. Programmet vil blive kørt uden en terminal.

en: Cannot start terminal for debugging.
da: Kan ikke starte terminal til fejlsøgning.

en: <b>Bad revision:</b>
da: <b>Dårlig revision:</b>

en: <b>Branch name:</b>
da: <b>Navn på gren:</b>

en: <b>Branch to delete:</b>
da: <b>Gren der skal slettes:</b>

en: <b>Branch to switch to:</b>
da: <b>Gren at skifte til:</b>

en: <b>Branch:</b>
da: <b>Gren:</b>

en: <b>Changes:</b>
da: <b>Ændringer:</b>

en: <b>Commit to revert:</b>
da: <b>Integration at forkaste:</b>

en: <b>Filters</b>
da: <b>Filtre</b>

en: <b>Folder to create patches in:</b>
da: <b>Mappe at oprette patch-filer i:</b>

en: <b>Generate patches relative to:</b>
da: <b>Generér patch-filer relativt til:</b>

en: <b>Good revision:</b>
da: <b>God revision:</b>

en: <b>Log Message:</b>
da: <b>Logbesked:</b>

en: <b>Log message:</b>
da: <b>Logbesked:</b>

en: <b>Mode:</b>
da: <b>Tilstand:</b>

en: <b>Remote branch to rebase from:</b>
da: <b>Den fjerne gren, hvorfra der flyttes forgreningspunkt (rebase):</b>

en: <b>Remote to delete:</b>
da: <b>Slettes fjernt:</b>

en: <b>Repository to pull from:</b>
da: <b>Arkiv at trække (pull) fra:</b>

en: <b>Reset to:</b>
da: <b>Nulstil til:</b>

en: <b>Select Files to Check Out:</b>
da: <b>Vælg filer til checkout:</b>

en: <b>Select Files to Commit:</b>
da: <b>Vælg filer at integrere:</b>

en: <b>Select Files to Ignore:</b>
da: <b>Vælg filer at ignorere:</b>

en: <b>Select Files to Mark as Resolved:</b>
da: <b>Vælg filer at markere som løst (resolved):</b>

en: <b>Select Files to Unstage:</b>
da: <b>Vælg filer at fjerne fra indeks (unstage):</b>

en: <b>Select file to add:</b>
da: <b>Vælg fil at tilføje:</b>

en: <b>Select file to remove:</b>
da: <b>Vælg fil at fjerne:</b>

en: <b>Tag name:</b>
da: <b>Mærkenavn:</b>

en: <b>View the Log for File/Folder:</b>
da: <b>Vis log for fil/mappe:</b>

en: Add File
da: Tilføj fil

en: Add Remote Branch
da: Tilføj fjern gren

note: A signed off by line is something git adds to the end of a commit message that indicates that a patch passes your scrutiny as you commit it to your git tree.
en: Add signed off by line
da: Tilføj "signed-off-by"-linje

en: Annotate this tag
da: Annotér dette mærke

note: Normally when you fetch new objets from a remote branch you are tracking, git overwrites the data from the last fetch. With this option, data will be appended to the previous information, preserving it if the user should need it.
en: Append fetch data
da: Tilføj fetch-data

note: "Author" means search for commits whose author matches the given grep expression. "Grep" searches through commit logs and patches.
en: Author/Grep
da: Forfatter/Grep

en: Author:
da: Forfatter:

en: Branch must be fully merged
da: Grenen skal være fuldt sammenføjet

en: Check Out Files
da: Tjek filer ud

en: Check out the branch after it is created
da: Tjek grenen ud efter den bliver oprettet

en: Commit Changes
da: Integrér ændringer

en: Commit on fast-forward merges
da: Integrér ved fast-forward-sammenføjninger (merges)

en: Create Branch
da: Opret gren

en: Create Tag
da: Opret mærke

en: Create patch series
da: Opret patch-række

en: Date
da: Dato

en: Delete Branch
da: Slet gren

en: Delete Remote Branch
da: Slet fjern gren

en: Do not commit
da: Integrér ikke

en: Do not follow tags
da: Følg ikke mærker

en: Fetch remote branches after creation
da: Hent (fetch) fjerne grene efter oprettelse

en: Force
da: Tving

en: From:
da: Fra:

en: Hard
da: Hård

en: Head
da: Hoved

en: Ignore Files
da: Ignorér filer

en: Merge
da: Sammenføj

en: Mixed
da: Blandet

en: Previous commit
da: Foregående integration

en: Pull
da: Træk

en: Rebase
da: Flyt forgreningspunkt

en: Remove File
da: Fjern fil

en: Reset Tree
da: Nulstil træ

en: Retrieving status...
da: Henter status...

en: Revert Commit
da: Forkast integration

en: Revision/Tag:
da: Revision/Mærke:

en: Select A Folder
da: Vælg en mappe

en: Set Conflicts as Resolved
da: Anfør konflikter som værende løst

en: Soft
da: Blød

en: Switch to Another Branch
da: Skift til en anden gren

en: Tag/Commit
da: Mærk/Integrér

en: This commit concludes a failed merge (use -i)
da: Denne integration konkluderer en mislykket sammenføjning (brug -i)

en: To:
da: Til:

en: Unstage Files
da: Fjern filer fra indeks

en: Use a custom log message
da: Brug en tilpasset logmeddelelse

en: View log
da: Vis log

en: Git: File staged for add.
da: Git: Fil indekseret (staged) til tilføjelse.

en: Please select a file.
da: Vælg venligst en fil.

en: Git: Added remote branch "%s".
da: Git: Tilføjede den fjerne gren "%s".

en: Please enter a branch name.
da: Indtast venligst navnet på en gren.

en: Please enter a URL.
da: Indtast venligst en URL.

en: Git: Fetching...
da: Git: Henter...

en: Please enter a revision.
da: Indtast venligst en revision.

en: Git: File retrieved.
da: Git: Filen blev hentet.

en: Git: Files checked out.
da: Git: Filer tjekket ud.

en: Git: Commit complete.
da: Git: Integration fuldført.

en: Git: Created branch "%s".
da: Git: Oprettede grenen "%s".

en: Git: Created tag "%s".
da: Git: Oprettede mærket "%s".

en: Please enter a tag name.
da: Indtast venligst et mærkenavn.

en: Git: Deleted branch "%s".
da: Git: Fjernede grenen "%s".

en: Git: Fetch complete.
da: Git: Henteoperation (fetch) fuldendt.

en: Graph
da: Graf

en: Short log
da: Kort log

en: Author
da: Forfatter

en: Git: Retrieving log...
da: Git: Henter log...

en: Please enter a path.
da: Indtast venligst en sti.

en: <b>Branch:</b> %s
da: <b>Gren:</b> %s

en: <b>Tag:</b> %s
da: <b>Mærke:</b> %s

en: <b>Remote:</b> %s
da: <b>Fjern:</b> %s

en: Git: Merge complete.
da: Git: Sammenføjning fuldført.

en: Git: Pull complete.
da: Git: Trækkeoperation fuldført.

en: Please enter the URL of the repository to pull from.
da: Indtast venligst URL til arkivet, der skal trækkes fra.

en: Git: Rebasing
da: Git: Flytter forgreningspunkt

en: Git: File removed.
da: Git: Filen fjernet.

en: Git: Resolve complete.
da: Git: Løsning fuldført.

en: Git: Branch checkout complete.
da: Git: Grenen blev tjekket ud.

en: Git: Diff complete.
da: Git: Diff fuldført.

en: Git: Files unstaged.
da: Git: Filer fjernet fra indeks.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Commit...
da: _Integrér...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Fetch
da: _Hent

note: Action name Stock icon, if any
en: _Rebase
da: _Flyt forgreningspunkt

note: Action name Stock icon, if any
en: _Continue
da: _Fortsæt

note: Action name Stock icon, if any
en: _Skip
da: _Spring over

note: Action name Stock icon, if any
en: _Abort
da: _Afbryd

note: Action name Stock icon, if any
en: _Pull...
da: _Træk...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Unstage files...
da: _Fjern filer fra indeks...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Check out files...
da: _Tjek filer ud...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Resolve conflicts...
da: _Løs konflikter...

note: Action name Stock icon, if any
en: Create patch series...
da: Opret patch-række...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Reset tree...
da: _Nulstil træ...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Revert commit...
da: _Forkast integration...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Bisect
da: _Bisektion

note: Action name Stock icon, if any
en: _Good
da: _God

note: Action name Stock icon, if any
en: _Bad
da: _Dårlig

note: Action name Stock icon, if any
en: _View log...
da: _Vis log...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Add...
da: _Tilføj...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remove...
da: _Fjern...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Ignore...
da: _Ignorér...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Create branch...
da: _Opret gren...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Delete branch...
da: _Fjern gren...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Switch to another branch...
da: _Skift en anden gren...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Merge...
da: _Sammenføj...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Remote branches
da: _Fjerne grene

note: Action name Stock icon, if any
en: _Delete...
da: _Slet...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Create tag...
da: _Opret mærke...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Diff uncommitted changes
da: _Diff uintegrerede ændringer

note: Action name Stock icon, if any
en: _Show commit diff
da: _Vis integrations-diff

note: Action name Stock icon, if any
en: _View selected revision
da: _Vis valgte revision

note: Action name Stock icon, if any
en: _Set good revision
da: _Indstil god revision

note: Action name Stock icon, if any
en: _Set bad revision
da: _Indstil dårlig revision

en: Git operations
da: Git-operationer

en: Git log operations
da: Git-loggeoperationer

en: Git FM operations
da: Git-FM-operationer

en: Git Log
da: Git-log

en: <b>Handler template</b>
da: <b>Skabelon for håndteringer</b>

en: <b>Manage associations</b>
da: <b>Håndtér associationer</b>

en: <b>New association</b>
da: <b>Ny association</b>

en: Associate
da: Associér

en: Automatically add resources
da: Tilføj automatisk ressourcer

en: Editor
da: Redigering

en: Insert handler on edit
da: Indsæt håndtering ved redigering

en: Position type
da: Positionstype

en: Separated designer layout
da: Separeret designerlayout

en: Special regexp
da: Speciel regexp

en: Widget name
da: Kontrolnavn

en: Association item has no designer
da: Associationselement har ingen designer

en: Association item has no editor
da: Associationselement har ingen redigering

en: Bad association item option in the node %s
da: Dårlig indstilling for associationselement i knuden %s

en: no filename found in the node %s
da: intet filnavn fundet i knuden %s

en: invalid %s property value
da: ugyldig %s-egenskabstype

en: Association item filename has no path
da: Associationselementets filnavn har ingen sti

en: No associations initialized, nothing to save
da: Ingen associationer initieret, intet at gemme

en: Couldn't save associations because project root isn't set
da: Kunne ikke gemme associationer, da projektroden ikke er indstillet

en: Failed to save associations
da: Kunne ikke gemme associationer

en: Couldn't introspect the signal
da: Kunne ikke introspicere signalet

en: Python language isn't supported yet
da: Sproget Python understøttes endnu ikke

en: Vala language isn't supported yet
da: Sproget Vala understøttes endnu ikke

en: There is no associated editor for the designer
da: Der er ingen associeret redigering for designeren

en: Unknown language of the editor "%s"
da: Ukendt sprog for redigeringen "%s"

en: Error while adding a new handler stub: %s
da: Fejl under tilføjelse af ny håndteringsstub: %s

en: Couldn't find a signal information
da: Kunne ikke finde en signalinformation

en: Error while adding a new handler stub: No current editor
da: Fejl under tilføjelse af ny håndteringsstub: Ingen aktuel redigering

en: To avoid this messages turn off "Insert handler on edit" flag in Preferences->Glade GUI Designer
da: Slå "Indsæt håndtering ved redigering" fra i Indstillinger->Glade grænsefladedesigner for at undgå denne meddelelse

en: Those documents are already associated
da: De dokumenter er allerede associeret

en: Unable to read file: %s.
da: Kan ikke læse filen: %s.

en: Couldn't find a default signal name
da: Kunne ikke finde et standardsignalnavn

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
da: Projektet %s har ingen deprecierede kontroller eller versionskonflikter.

en: There is no Glade project
da: Der er intet Glade-projekt

en: Switch between designer/code
da: Skift mellem designer/kode

en: Insert handler stub
da: Indsæt håndteringsstub

en: Insert handler stub, autoposition
da: Indsæt håndteringsstub, autoplacér

en: Associate last designer and last editor
da: Associér sidste designer og sidste redigering

en: Associate last designer and editor
da: Associér sidste designer og redigering

en: Associations dialog...
da: Dialogen associationer...

en: Versioning...
da: Versionerer...

en: Switch between library versions and check deprecations
da: Skift mellem biblioteksversioner og kontrollér deprecieringer

en: Set as default resource target
da: Sæt som standardressourcemål

en: Current default target
da: Aktuelle standardmål

en: Close the current file
da: Luk den aktuelle fil

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

en: Redo the last action
da: Omgør den sidste handling

en: Cut the selection
da: Klip markeringen

en: Copy the selection
da: Kopiér markeringen

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra klippebordet

en: Delete the selection
da: Slet markeringen

en: Glade designer operations
da: Glade-designeroperationer

en: Go back in undo history
da: Gå tilbage i fortrydehistorikken

en: Go forward in undo history
da: Gå fremad i fortrydehistorikken

en: Glade Clipboard
da: Glade-klippebord

en: Widgets
da: Kontroller

en: Palette
da: Palet

en: Not local file: %s
da: Ikke en lokal fil: %s

en: Could not open %s
da: Kan ikke åbne %s

en: Could not create a new glade project.
da: Kan ikke oprette et nyt glade-projekt.

en: Glade GUI Designer
da: Glade grænsefladedesigner

en: Glade project '%s' saved
da: Glade-projektet "%s" gemt

en: Invalid glade file name
da: Ugyldigt glade-filnavn

en: You need to select a to do item before you can edit it
da: Du skal vælge et gøremål før du kan redigere det

en: Add Item
da: Tilføj punkt

en: Edit Item
da: Redigér punkt

en: Summary:
da: Sammendrag:

note: option menu label
en: Category:
da: Kategori:

en: Edit Categories
da: Redigér kategorier

en: Due date:
da: Klardato:

en: Notify when due
da: Påmind ved klartidspunkt

note: label
en: Priority:
da: Prioritet:

en: High
da: Høj

en: Medium
da: Mellem

note: create a priority string
en: Low
da: Lav

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Completed
da: Fuldført

en: started:
da: begyndt:

en: n/a
da: -

en: stopped:
da: stoppet:

en: You need to select a todo item before you can remove it
da: Du skal vælge et gøremål før du kan fjerne det

en: Are you sure you want to remove the selected todo item?
da: Er du sikker på at du vil fjerne det valgte gøremål?

en: Remove
da: Fjern

en: Are you sure you want to remove all the completed todo items?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne alle de fuldførte gøremål?

en: Are you sure you want to remove all the completed todo items in the category "%s"?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne alle de fuldførte gøremål i kategorien "%s"?

en: Export task list
da: Eksportér opgaveliste

en: Plain Text
da: Ren tekst

note: add the embed css style sheet tb
en: Export current category only
da: Eksportér kun den aktuelle kategori

en: <b>HTML export options:</b>
da: <b>Eksportindstillinger for HTML:</b>

en: Embed default (CSS) style sheet
da: Indlejr forvalgt (CSS-) typografiark

en: Custom (CSS) style sheet
da: Tilpasset (CSS-) typografiark

en: _View
da: _Vis

en: All
da: Alle

en: _Export
da: _Eksportér

en: Priority
da: Prioritet

en: Due date
da: Færdiggørelse

en: Summary
da: Sammendrag

en: No permission to read the file.
da: Har ikke rettigheder til at læse filen.

en: Failed to read file
da: Kunne ikke læse filen

en: Failed to parse xml structure
da: Kunne ikke fortolke xml-struktur

en: File is not a valid gtodo file
da: Dette er ikke en gyldig gtodo-fil

en: Personal
da: Personligt

en: Business
da: Forretningsmæssigt

en: Unfiled
da: Ikke anbragt

en: No Gtodo Client to save.
da: Ingen Gtodo-klient til at gemme.

en: No filename supplied.
da: Intet filnavn angivet.

en: When you delete the category "%s", all containing items are lost
da: Når du sletter kategorien "%s", vil alle tilhørende punkter gå tabt

en: Delete
da: Slet

en: <New category (%d)>
da: <Ny kategori (%d)>

en: The following item is due in %i minute: | The following item is due in %i minutes:
da[0]: Følgende punkt skal være klart om %i minut:
da[1]: Følgende punkt skal være klart om %i minutter:

en: The following item is due:
da: Følgende punkt skal være klart:

note: gtk_container_set_border_width(GTK_CONTAINER(hbox), 9);
en: _Do not show again
da: Vis _ikke igen

en: _Tasks
da: _Opgaver

en: Hide _Completed Items
da: Skjul _fuldførte punkter

en: Hide completed todo items
da: Skjul færdiggjorte gøremål

en: Hide Items Past _Due Date
da: Skjul gøremål, der har overskredet _klardato

en: Hide items that are past due date
da: Skjul punkter efter klardato

en: Hide Items Without _End Date
da: Skjul punkter uden _slutdato

en: Hide items without an end date
da: Skjul gøremål, der ikke har en slutdato

en: Tasks manager
da: Opgavehåndtering

en: Tasks manager view
da: Opgavehåndterings-visning

en: Tasks
da: Opgaver

en: Todo Manager
da: Gøremålshåndtering

en: Todo List Preferences
da: Indstillinger for gøremål

en: Interface
da: Grænseflade

en: Show due date column
da: Vis klardato-kolonne

en: Show category column
da: Vis kategorikolonne

en: Show priority column
da: Vis prioritetskolonne

en: Tooltips in list
da: Værktøjstip i listen

en: Show in main window
da: Vis i hovedvinduet

en: Highlight
da: Fremhæv

note: tb for highlighting due today
en: Items that are due today
da: Punkter der skal være klar idag

note: tb for highlighting due
en: Items that are past due
da: Punkter der har overskredet klardato

note: tb for highlighting in x days
en: Items that are due in the next %i day | Items that are due in the next %i days
da[0]: Punkter der skal være klar indenfor den næste %i dag
da[1]: Punkter der skal være klar indenfor de næste %i dage

en: Misc
da: Diverse

en: Auto purge completed items
da: Udrens automatisk fuldførte punkter

note: Translators: First part of the sentence "Purge items after %d days"
en: Purge items after
da: Udrens punkter efter

note: Translators: Second part of the sentence "Purge items after %d days"
en: days.
da: dage.

en: Auto Purge
da: Autoudrens

en: Notification
da: Påmindelse

en: Allow todo items to notifiy me when they are due in %i minute | Allow todo items to notifiy me when they are due in %i minutes
da[0]: Tillad gøremål at påminde mig når de skal være klar om %i minut
da[1]: Tillad gøremål at påminde mig når de skal være klar om %i minutter

en: Open a Task List
da: Åbn en opgaveliste

en: Create a Task List
da: Opret en opgaveliste

en: No Date
da: Ingen dato

en: <b>Macro details:</b>
da: <b>Makrodetaljer:</b>

en: <b>Macro text:</b>
da: <b>Makrotekst:</b>

en: <b>Macros:</b>
da: <b>Makroer:</b>

en: Edit...
da: Redigér...

en: Shortcut:
da: Genvej:

en: Press macro shortcut...
da: Tryk makrogenvej...

en: Press shortcut
da: Tryk genvej

en: Anjuta macros
da: Anjuta-makroer

en: My macros
da: Nye makroer

en: Name:	 %s
    Category:	 %s
    Shortcut:	 %c
da: Navn:	 %s
    Kategori:	 %s
    Genvej:	 %c

en: Insert
da: Indsæt

en: Insert macro
da: Indsæt makro

en: Add/Edit macro
da: Tilføj/redigér makro

en: Macros
da: Makron

en: _Insert Macro...
da: _Indsæt makro...

en: Insert a macro using a shortcut
da: Indslæt en makro ved brug af genvej

en: _Add Macro...
da: _Tilføj makro...

en: Add a macro
da: Tilføj en makro

en: Macros...
da: Makroer...

en: Add/Edit/Remove macros
da: Tilføj/redigér/fjern makroer

en: Macro operations
da: Makrooperationer

en: <b>Indicators</b>
da: <b>Indikatorer</b>

en: <b>Message colors</b>
da: <b>Farver for meddelelser</b>

en: <b>Messages options</b>
da: <b>Meddelelsesindstillinger</b>

en: Error message indicator style:
da: Indikatorstil for fejlmeddelelser:

en: Errors:
da: Fejl:

en: Normal message indicator style:
da: Indikatorstil for normale meddelelser:

en: Number of first characters to show:
da: Antal første tegn at vise:

en: Number of last characters to show:
da: Antal sidste tegn at vise:

en: Tabs position:
da: Fanebladposition:

en: Truncate long messages
da: Beskær lange meddelelser

note: Error/Warning indication style in editor
en: Underline-Plain
    Underline-Squiggle
    Underline-TT
    Diagonal
    Strike-Out
da: Normal understregning
    Bølgeunderstregning
    TT-understregning
    Diagonal
    Gennemstreg

en: Warning message indicator style:
da: Indikatorstil for advarselsbeskeder:

en: Warnings:
da: Advarsler:

en: Close all message tabs
da: Luk alle beskedfaneblade

en: No message details
da: Ingen beskeddetaljer

en: No Messages
da: Ingen meddelser

en: No Infos
da: Ingen info'er

en: No Warnings
da: Ingen advarsler

en: No Errors
da: Ingen fejl

en: Icon
da: Ikon

en: Messages
da: Meddelser

en: Error writing %s
da: Fejl ved skrivning til %s

en: %d Message | %d Messages
da[0]: %d meddelse
da[1]: %d meddelser

en: %d Info | %d Infos
da[0]: %d info
da[1]: %d info'er

en: %d Warning | %d Warnings
da[0]: %d advarsel
da[1]: %d advarsler

en: %d Error | %d Errors
da[0]: %d fejl
da[1]: %d fejl

en: _Copy Message
da: _Kopiér meddelelse

en: Copy message
da: Kopiér meddelelse

en: _Next Message
da: _Næste besked

en: Next message
da: Næste besked

en: _Previous Message
da: _Forrige meddelelse

en: Previous message
da: Forrige meddelelse

en: _Save Message
da: _Gem meddelelse

en: Save message
da: Gem meddelelse

en: Next/Previous Message
da: Næste/forrige meddelelse

en: File/Directory to patch
da: Fil/mappe at patche

en: Patch file
da: Patchfil

en: Patches
da: Patchfiler

en: Please select the directory where the patch should be applied
da: Vælg venligst mappen hvor patchen skal anvendes

en: Patching %s using %s
da: Patcher %s med %s

en: Patching...
da: Patcher...

en: Patching...
da: Patcher...

en: There are unfinished jobs, please wait until they are finished.
da: Der er ufærdige opgaver, vent venligst indtil de er færdiggjort.

en: Patch failed.
    Please review the failure messages.
    Examine and remove any rejected files.
da: Patch mislykkedes.
    Gennemse venligst fejlmeddelelserne.
    Undersøg og fjern eventuelle kasserede filer.

en: Patching complete
da: Patchning fuldendt

en: Dry run
da: Prøvekørsel

en: File/Directory to patch:
da: Fil/mappe at patche:

en: Patch file:
da: Patchfil:

en: Patch level:
da: Patchniveau:

note: Action name Stock icon, if any
en: _Tools
da: _Værktøjer

en: Patch files/directories
da: Patchfiler/-mapper

en: Function Name
da: Funktionsnavn

note: Total amount of time spent in this function, excluding those it calla. * This is the same as the "Seconds" field in the flat profile. Time spent in a subroutine of a function. Time spent in this function when it was called by its caller
en: Self
da: Egen

en: Children
da: Afkom

en: Calls
da: Kald

en: % Time
da: % tid

en: Cumulative Seconds
da: Kumulativt sekundtal

note: The number of seconds that this function, excluding other functions it * calls, takes to execute.
en: Self Seconds
da: Eget sekundtal

note: The average number of milliseconds spent in a function, excluding * the functions that it calls.
en: Self ms/call
da: Eget ms/kald

note: Same as self ms/call, but includes called functions.
en: Total ms/call
da: Samlet ms/kald

en: Could not get profiling data.
    
    Please check the path to this target's profiling data file.
da: Kunne ikke hente profildata.
    
    Kontrollér venligst stien til dette måls profildata-fil.

en: This target does not have any profiling data.
    
    Please ensure that the target is complied with profiling support and that it is run at least once.
da: Dette mål har ingen profileringsdata.
    
    Sikr dig venligst, at målet er kompileret med understøttelse for profilering og at det er blevet kørt mindst én gang.

note: Action name Stock icon, if any
en: Select Target...
da: Vælg mål...

note: Action name Stock icon, if any
en: Refresh
da: Genopfrisk

note: Action name Stock icon, if any
en: Delete Data
da: Slet data

en: Application Performance Profiler
da: Programydelses-profiler

en: Flat Profile
da: Flad profil

en: Call Graph
da: Funktionskalds-graf

en: Function Call Tree
da: Funktionskalds-træ

en: Function Call Chart
da: Funktionskalds-tabel

en: <b>Called By</b>
da: <b>Kaldt af</b>

en: <b>Called</b>
da: <b>Kaldt</b>

en: <b>Functions</b>
da: <b>Funktioner</b>

en: <b>Profiling Data</b>
da: <b>Profileringsdata</b>

en: <b>Select Target to Profile</b>
da: <b>Vælg profileringsmål</b>

en: <b>Symbols</b>
da: <b>Symboler</b>

en: <b>Time Propagation</b>
da: <b>Viderestilling af tidsforbrug</b>

en: Automatically refresh profile data display
da: Genopfrisk automatisk visningen af profildata

en: Browse...
da: Gennemse...

en: Do not propagate time for these symbols:
da: Benyt ikke viderestilling af tidsforbrug for disse symboler:

en: Do not show static functions
da: Vis ikke statiske funktioner

en: Do not show these symbols:
da: Vis ikke disse symboler:

en: Enter one symbol specification per line.
    
    For information on symbol specifications, see section 
    4.5 of the gprof info page.
da: Indtast én symbolspecifikation per linje.
    
    Se afsnit 4.5 af infosiden for gprof for information om symbolspecifikationer.

en: Options...
da: Indstillinger...

en: Profiling Options
da: Profileringsindstillinger

en: Propagate time for all symbols
da: Benyt viderestilling af tidsforbrug for alle symboler

en: Propagate time for only these symbols:
da: Benyt kun viderestilling af tidsforbrug for disse symboler:

en: Select Other Target...
da: Vælg andet mål...

en: Select Profiling Target
da: Vælg profileringsmål

en: Show all symbols
da: Vis alle symboler

en: Show functions that could have been called but never were
da: Vis funktioner som kunne være blevet kaldt, men ikke blev det

en: Show only these symbols:
da: Vis kun disse symboler:

en: Show uncalled functions
da: Vis ukaldte funktioner

en: Use this profiling data file:
da: Brug denne profildata-fil:

en: Could not find a valid project backend for the directory given (%s). Please select a different directory, or try upgrading to a newer version of Anjuta.
da: Kunne ikke finde en gyldig projekt-backend for den givne mappe (%s). Vælg venligst en anden mappe, eller prøv at opgradere til en nyere udgave af Anjuta.

note: * Now we can't apply
en: Please, fix the configuration
da: Ret venligst konfigurationen

en: Project name: %s
    Project type: %s
    Project path: %s
da: Projektnavn: %s
    Projekttype: %s
    Projektsti: %s

en: This assistant will import an existing project into Anjuta.
da: Denne guide vil importere et eksisterende projekt i Anjuta.

en: Import Project
da: Importér projekt

en: <b>Enter the project name:</b>
da: <b>Indtast et projektnavn:</b>

en: <b>Enter the base path of your project:</b>
da: <b>Indtast rodstien til dit projekt:</b>

en: Select project directory
da: Vælg projektmappe

en: Project to Import
da: Projekt at importere

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Generation of project file failed. Cannot find an appropriate project template to use. Please make sure your version of Anjuta is up to date.
da: Generering af projektfilen slog fejl. Kan ikke finde en passende projektskabelon at bruge. Sikr dig venligst, at din udgave af Anjuta er opdateret.

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
da: En fil ved navn "%s" findes allerede. Vil du erstatte den?

en: A file named "%s" cannot be written: %s.  Check if you have write access to the project directory.
da: En fil ved navn "%s" kan ikke skrives: %s.  Kontrollér om du har skriveadgang til projektmappen.

en: Add Source
da: Tilføj kilde

en: New Group
da: Tilføj gruppe

en: New Target
da: Nyt mål

en: Select the _target for the new source files:
da: Vælg _målet for de nye kildefiler:

en: Source files:
da: Kildefiler:

en: Specify _where to create the group:
da: Angiv _hvor gruppen skal oprettes:

en: Specify _where to create the target:
da: Angiv _hvor målet skal oprettes:

en: Target _name:
da: Mål_navn:

en: Target _type:
da: Mål_type:

en: TargetTypes
da: Måltyper

en: _Group name:
da: _Gruppenavn:

en: _Select file to add...
da: _Vælg fil at tilføje...

en: Project
da: Projekt

en: GbfProject Object
da: GbfProject-objekt

en: No project loaded
da: Intet projekt indlæst

en: Couldn't load glade file
da: Kunne ikke åbne glade-fil

en: Can not add group
da: Kan ikke tilføje gruppe

en: No parent group selected
da: Ingen ophavsgruppe valgt

en: Can not add target
da: Kan ikke tilføje målet

en: No group selected
da: Ingen gruppe valgt

en: Select sources...
da: Vælg kilder...

en: Can not add source files
da: Kan ikke tilføje kildefiler

en: No target has been selected
da: Intet mål er blevet valgt

en: Project properties
da: Projektegenskaber

en: Target properties
da: Målegenskaber

en: Group properties
da: Gruppeegenskaber

en: No properties available for this target
da: Ingen tilgængelige egenskaber for dette mål

en: Failed to refresh project: %s
da: Kunne ikke genopfriske projektet: %s

en: Are you sure you want to remove the following group from project?
da: Er du sikker på at du vil fjerne den følgende gruppe fra projektet?

en: Group: %s
    
    The group will not be deleted from file system.
da: Gruppe: %s
    
    Gruppen vil ikke blive slettet fra filsystemet.

en: Are you sure you want to remove the following target from project?
da: Er du sikker på at du vil fjerne det følgende mål fra projektet?

en: Target: %s
da: Mål: %s

en: Are you sure you want to remove the following source file from project?
da: Er du sikker på at du vil fjerne den følgende kildefil fra projektet?

en: Source: %s
    
    The source file will not be deleted from file system.
da: Kilde: %s
    
    Kildefilen vil ikke blive slettet fra filsystemet.

en: Failed to remove '%s':
    %s
da: Kunne ikke fjerne "%s":
    %s

en: Failed to retrieve URI info of %s: %s
da: Kan ikke indhente UFI-indformation for %s: %s

en: _Project
da: _Projekt

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: Refresh project manager tree
da: Genopfrisk projekthåndteringstræ

en: Add _Group...
da: Tilføj _gruppe...

en: Add a group to project
da: Tilføj en gruppe til projektet

en: Add _Target...
da: Tilføj _mål...

en: Add a target to project
da: Føj et mål til projektet

en: Add _Source File...
da: Tilføj _kildefil...

en: Add a source file to project
da: Føj en kildefil til projektet

en: Close Pro_ject
da: Luk pro_jekt

en: Close project
da: Luk projektet

en: Properties of group/target/source
da: Egenskaber for gruppe/mål/kilde

en: _Add To Project
da: _Føj til projekt

en: Add _Group
da: Tilføj _gruppe

en: Add _Target
da: Tilføj _mål

en: Add _Source File
da: Tilføj _kildefil

en: Re_move
da: _Fjern

en: Remove from project
da: Fjern fra projektet

en: Loading project: %s
da: Indlæser projekt: %s

en: Created project view...
da: Projektvisning oprettet...

en: Failed to parse project (the project is opened, but there will be no project view) %s: %s
da: Kunne ikke fortolke projektet (projektet er blevet åbnet, men der vil ikke være nogen projektvisning) %s: %s

en: Error closing project: %s
da: Fejl ved lukning af projekt: %s

en: Project manager actions
da: Projekthåndterings-handlinger

en: Project manager popup actions
da: Pop op-handlinger til projekthåndtering

en: Initializing Project...
da: Initierer projekt...

en: Project Loaded
da: Projekt indlæst

en: <b>Details</b>
da: <b>Detaljer</b>

en: Error
da: Fejl

en: Warning
da: Advarsel

en: Message
da: Meddelelse

en: <b>Confirm the following information:</b>
da: <b>Bekræft følgende informationer:</b>

note: The project type is translated too, it is something like * generic, GNOME applet, Makefile project...
en: Project Type: %s
da: Projekttype: %s

en: Unable to find any project template in %s
da: Kan ikke finde nogen projektskabelon i %s

en: 
    Field "%s" is mandatory. Please enter it.
da: 
    Feltet "%s" er påkrævet. Udfyld det venligst.

en: Field "%s" must start with a letter, a digit or an underscore and contains only letters, digits, underscore, minus and dot. Please fix it.
da: Feltet "%s" skal begynde med et bogstav, et ciffer eller en understreg og indeholder kun bogstaver, cifre, understreger, minus og punktum.  Fix det venligst.

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Directory "%s" is not empty. Project creation could fail if some files cannot be written. Do you want to continue?
da: Mappen "%s" er ikke tom. Projektoprettelse kan slå fejl hvis der er filer, der ikke kan skrives. Vil du fortsætte?

en: File "%s" already exists. Do you want to overwrite it?
da: Filen "%s" findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Invalid entry
da: Ugyldig post

en: Dubious entry
da: Tvivlsom post

en: 
    Missing programs: %s.
da: 
    Manglende programmer: %s.

en: 
    Missing packages: %s.
da: 
    Manglende pakker: %s.

en: Some important programs or development packages required to build this project are missing. Please make sure they are installed properly before generating the project.
da: Nogle vigtige programmer eller udviklingspakker, som kræves for at bygge dette projekt, mangler. Sikr dig venligst, at de er korrekt installeret før du genererer dette projekt.

en: The missing programs are usually part of some distrubution packages and can be searched in your Application Manager. Similarly, the development packages are contained in special packages that your distribution provide to allow development of projects based on them. They usually end with -dev or -devel suffix in package names and can be found by searching in your Application Manager.
da: De manglende programmer indgår sædvanligvis i distributionspakkerne, som kan gennemsøges med din programhåndtering. På tilsvarende vis findes udviklingspakkerne i specialpakker som din distribution gør tilgængelige med henblik på udvikling af projekter, der er baseret på dem. Pakkenavnene har oftest endelserne -dev eller -devel og kan findes ved at søge i din programhåndtering.

en: Missing components
da: Manglende komponenter

en: Unable to build project assistant user interface reading %s.
da: Kan ikke bygge projektassistentens brugergrænseflade under læsning af %s.

en: New project has been created successfully.
da: Nyt projekt oprettet.

en: New project creation has failed.
da: Oprettelse af nyt projekt slog fejl.

en: Skipping %s: file already exists
da: Springer over "%s": filen findes allerede

en: Creating %s ... Fail to create directory
da: Opretter %s ... Kan ikke oprette mappe

en: Creating %s (using AutoGen)... %s
da: Opretter %s (bruger AutoGen)... %s

en: Creating %s ... %s
da: Opretter %s ... %s

note: The %s is a name of a unix command line, by example * cp foobar.c project
en: Executing: %s
da: Eksekverer: %s

en: New Project Assistant
da: Nyt projektguide

en: No
da: Nej

en: Select directory
da: Vælg mappe

en: Select file
da: Vælg fil

en: Choose directory
da: Vælg mappe

en: Choose file
da: Vælg fil

en: Icon choice
da: Ikonvalg

en: A GNOME applet project
da: Et panelprogramprojekt til GNOME

en: A generic C++ project
da: Et generisk C++-projekt

en: A generic GNOME project
da: Et generisk GNOME-projekt

en: A generic GTK+ project
da: Et generisk GTK+-projekt

en: A generic GTKmm (C++) project
da: Et generisk GTKmm-projekt (C++)

en: A generic Xlib dock applet
da: Et generisk Xlib-dokpanelprogram

en: A generic Xlib project
da: Et generisk Xlib-projekt

en: A generic java project using automake project management
da: Et generisk javaprojekt, der bruger automake-projekthåndtering

en: A generic minimal and flat project
da: Et generisk minimalt og fladt projekt

en: A generic natively compiled java project using the GNU Java Compiler (gcj)
da: Et generisk kompileret javaprojekt, der bruger GNUs javakompiler (gcj)

en: A generic project
da: Et generisk projekt

en: A generic python project using automake project management
da: Et generisk Pythonprojekt, der bruger automake-projekthåndtering

en: A generic wx Widgets project
da: Et generisk wx Widgets-projekt

en: A sample SDL project
da: Eksempel på SDL-projekt

en: Add C++ support:
da: Tilføj C++-understøttelse:

en: Add gtk-doc system:
da: Tilføj gtk-doc-system:

en: Add internationalization:
da: Tilføj internationalisering:

en: Add shared library support:
da: Tilføj understøttelse for delte biblioteker:

en: Adds C++ support to the project so that C++ source files can be built
da: Tilføjer C++-understøttelse til projektet således at C++-kildefiler kan bygges

en: Adds support for building shared libraries in your project
da: Tilføjer understøttelse for bygning af delte biblioteker i dit projekt

en: Adds support for internationalization so that your project can have translations in different languages
da: Tilføjer understøttelse af internationalisering så dit projekt kan have oversættelser på forskellige sprog

en: Anjuta Plugin
da: Anjuta-modul

en: Anjuta plugin project that uses libanjuta framework
da: Anjuta-modulprojekt som bruger libanjuta

en: Applet Title:
da: Titel af panelprogram:

en: Basic information
da: Basal information

en: Comma separated, other plugins that this plugin depends on. It could be either primary interface name or plugin location (library:class)
da: Andre kommaseparerede moduler, dette modul afhænger af. Listen kan indeholde enten det primære grænsefladenavn eller modulplaceringen (bibliotek:klasse)

en: Configure external packages
da: Konfigurér eksterne pakker

en: Configure external packages:
da: Konfigurér eksterne pakker:

en: Create a template glade interface file
da: Opret en skabelon for glade-grænsefladefiler

en: Create glade interface file
da: Opret en glade-grænsefladefil

en: Display description of the applet
da: Vis beskrivelse af panelprogrammet

en: Display description of the plugin
da: Vis beskrivelse af modulet

en: Display title of the applet
da: Vis titel af panelprogrammet

en: Display title of the plugin
da: Vis titel for modulet

en: Django Project
da: Django-projekt

en: Django Project information
da: Django-projektinformation

en: Email address:
da: E-post-adresse:

en: GCJ needs to know which class contains the main() function
da: GCJ skal vide hvilken klasse, der indeholder main()-funktionen

en: GNOME Applet
da: GNOME-panelprogram

en: General Project Information
da: Generel projektinformation

en: Generic
da: Generisk

en: Generic (Minimal)
da: Generisk (Minimal)

en: Generic C++
da: Generisk C++

en: Generic gcj compiled java
da: Generisk gcj-kompileret java

en: Generic java (automake)
da: Generisk java (automake)

en: Generic python (automake)
da: Generisk python (automake)

en: Give a package name that your project require. You may also mention what is the required version of the package. For example, 'libgnomeui-2.0' or 'libgnomeui-2.0 >= 2.2.0'
da: Angiv pakkenavn påkrævet af dit projekt. Du kan også nævne den påkrævede version af pakken. For eksempel "libgnomeui-2.0" eller "libgnomeui-2.0 >= 2.2.0"

en: Icon File:
da: Ikonfil:

en: Icon file for the plugin
da: Ikonfil for modulet

en: Implement plugin interfaces
da: Implementér modulgrænseflader

en: Interface implemented by the plugin
da: Grænseflade implementeret af modulet

en: Interface:
da: Grænseflade:

en: License
da: Licens

en: Main Class:
da: Main-klasse:

en: Main class
da: Main-klasse

en: Makefile project
da: Makefil-projekt

en: Makefile-based project
da: Makefilsbaseret projekt

en: Mininum SDL version required
da: Mindste påkrævede version af SDL

en: Name of the value to watch
da: Navn på værdi der overvåges

en: No license
da: Ingen licens

en: Options for project build system
da: Indstillinger for projekt-byggesystemet

en: Plugin Class Name:
da: Modulklassenavn:

en: Plugin Dependencies:
da: Modulafhængigheder:

en: Plugin Description:
da: Modulbeskrivelse:

en: Plugin Title:
da: Modultitel:

en: Plugin class name
da: Modulklassenavn

en: Plugin has menus or/and toolbars
da: Modulet har menuer og/eller værktøjslinjer

en: Plugin interfaces to implement
da: Modulgrænseflader at implementere

en: Project Name:
da: Projektnavn:

en: Project directory, output file etc.
da: Projektmappe, uddatafil osv.

en: Project directory:
da: Projektmappe:

en: Project name must not contain spaces, because it will be the name of the project build target (executable, library etc.)
da: Projektnavnet må ikke indeholde mellemrum, da det vil være navnet på projektets bygnings-mål (eksekverbar, bibliotek osv.)

en: Project name:
da: Projektnavn:

en: Project options
da: Projektindstillinger

en: Python webproject using Django Web Framework
da: Python-webprojekt, der bruger Django

en: Require Package:
da: Forudsæt pakke:

en: Require SDL version:
da: Forudsæt SDL-version:

en: Require SDL_gfx library
da: Forudsæt SDL_gfx-bibliotek

en: Require SDL_gfx:
da: Forudsæt SDL_gfx:

en: Require SDL_image library
da: Forudsæt SDL_image-bibliotek

en: Require SDL_image:
da: Forudsæt SDL_image:

en: Require SDL_mixer library
da: Forudsæt SDL_mixer-bibliotek

en: Require SDL_mixer:
da: Forudsæt SDL_mixer:

en: Require SDL_net library
da: Forudsæt SDL_net-bibliotek

en: Require SDL_net:
da: Forudsæt SDL_net:

en: Require SDL_ttf library
da: Forudsæt SDL_ttf-bibliotek

en: Require SDL_ttf:
da: Forudsæt SDL_tff:

en: Select code license
da: Vælg kodelicens

en: Shell values to watch
da: Skalværdier at overvåge

en: Use libglade for the UI
da: Brug libglade til brugergrænseflade

en: Use pkg-config to add library support from other packages
da: Brug pkg-config til at tilføje biblioteksunderstøttelse fra andre pakker

en: Use the libglade-2.0 library to load the glade interface file at runtime
da: Brug libglade-2.0-biblioteket til at hente glade-grænsefladefilen under kørsel

en: Value Name:
da: Værdinavn:

en: Values to watch
da: Værdier at overvåge

en: Whether the plugin has menus or toolbars
da: Om modulet har menuer eller værktøjsbjælker

en: Xlib dock
da: Xlib-dok

en: gtk-doc is used to compile API documentations for GObject based classes
da: gtk-doc bruges til at kompilere API-dokumentation for klasser baseret på GObject

en: project name
da: projektnavn

en: Choose a working directory
da: Vælg en arbejdsmappe

en: Environment Variables:
da: Miljøvariable:

en: Program Parameters
da: Programparametre

en: Run In Terminal
da: Kør i terminal

en: Working Directory:
da: Arbejdsmappe:

en: Program '%s' does not exist
da: Programmet "%s" findes ikke

note: Only local directory are supported
en: Program directory '%s' is not local
da: Programmappen "%s" er ikke lokal

en: Load Target to run
da: Indlæs mål for kørsel

en: Name
da: Navn

en: The program is running.
    Do you want to restart it?
da: Programmet kører.
    Ønsker du at genstarte det?

note: Action name Stock icon, if any
en: _Run
da: _Kør

en: Execute
da: Kør

en: Run program without debugger
da: Kør programmet uden fejlsøger

en: Stop Program
da: Stop programmet

en: Kill program
da: Dræb program

en: Program Parameters...
da: Programparametre...

en: Set current program, arguments and so on
da: Indstil det aktuelle program, argumenter og så videre

en: Run operations
da: Kør operationer

note: Action name Stock icon, if any
en: _Sample action
da: _Handlingseksempel

note: Display label short-cut
en: Sample action
da: Handlingseksempel

en: Sample file operations
da: Filoperationseksempel

en: SamplePlugin
da: Moduleksempel

en: <b>Autocompletion</b>
da: <b>Autofuldførelse</b>

en: <b>Basic Indentation</b>
da: <b>Basal indrykning</b>

en: <b>Code folding</b>
da: <b>Kodesammenfoldning</b>

en: <b>Highlight style</b>
da: <b>Markeringsstil</b>

en: <b>Misc options</b>
da: <b>Forsk. tilvalg</b>

en: <b>Other colors</b>
da: <b>Andre farver</b>

en: <b>Print options</b>
da: <b>Udskriftsmuligheder</b>

en: Add line number every:
da: Tilføj linjenummer hver:

en: Add page header
da: Tilføj sidehoved

en: Attributes:
da: Attributter:

en: Autocomplete XML/HTML closing tags
da: Autofuldfør afsluttende XML/HTML-mærker

en: Autocompletion pop up choices
da: Pop op-valg for autofuldførelse

en: Background color:
da: Baggrundsfarve:

en: Basic Indentation
da: Basal indrykning

en: Bold
da: Fed

en: Calltip background:
da: Calltip-baggrund:

en: Caret (cursor) color:
da: Tekstmarkørfarve:

en: Caret blink period in ms
da: Blinketid i ms for tekstmarkør

en: Choose autocomplete for single match
da: Vælg autofuldførelse for enkelt træfning

en: Collapse all code folds on file open
da: Sammenfold alle kodefoldepunkter ved åbning af fil

en: Colors & Fonts
da: Farver & skrifttyper

en: Colour
da: Farve

en: Compact folding
da: Kompakt foldning

en: Disable syntax highlighting
da: Slå syntaks markering fra

en: Draw line below folded lines
da: Tegn linje under sammenfoldede linjer

note: Column where a vertical line will be drawn to indicate that lines should not be longer
en: Edge column
da: Kantkolonne

en: Editor caret (cursor) width in pixels
da: Bredde af tekstmarkør i pixler

en: Enable HTML tags folding
da: Aktivér sammenfoldning af HTML-mærker

en: Enable automatic indentation
da: Aktivér autoindrykning

en: Enable braces check
da: Aktivér klammekontrol

en: Enable code folding
da: Aktivér kodefoldning

en: Enable comments folding
da: Aktivér kommentarfoldning

en: Enable line wrap
da: Aktivér linjeombrydning

en: Enable python comments folding
da: Aktivér python-kommentarfoldning

en: Enable python quoted strings folding
da: Aktivér foldning af python quote-strenge

en: Filter extraneous characters in DOS mode
da: Filtrér overflødige tegn i DOS-tilstand

en: Fold style:
da: Foldestil:

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Fonts and colors for editor
da: Skrifttyper og farver for redigering

en: Foreground color:
da: Forgrundsfarve:

en: Indent closing braces
da: Indryk lukkeklammer

en: Indent opening braces
da: Indryk åbningsklammer

en: Indentation size in spaces:
da: Indrykningsstørrelse i mellemrum:

en: Italic
da: Kursiv

en: Line numbers margin width in pixels
da: Bredde af linjenummermargen i pixler

note: If the user presses enter, the indentation of the current line will automatically be added to the next line
en: Maintain past Indentation
da: Behold nuværende indrykning

en: Margin Fold visible
da: Foldning synlig i margen

en: Margin Linenum visible
da: Linjenummerering synlig i margen

en: Margin Marker visible
da: Margenmarkør synlig

en: Mode:
da: Tilstand:

en: Monochrome
da: Monokrom

en: Plus/Minus
    Arrows
    Circular
    Squares
da: Plus/Minus
    Pile
    Cirkulær
    Kvadrater

en: Pressing backspace un-indents
da: Slettetast fjerner indrykning

en: Pressing tab inserts indentation
da: Tabulatortast rykker ind

en: Printing
da: Udskriver

en: Select highlight style to edit:
da: Vælg fremhævningsstil at redigere:

en: Selection background:
da: Baggrundsfarve for markering:

en: Selection foreground:
da: Forgrundsfarve for markering:

en: Strip trailling spaces on file save
da: Fjern efterstillede mellemrum når der gemmes

en: Tab size in spaces:
da: Tabulatorstørrelse i mellemrum:

en: Underlined
da: Understreget

en: Use default
da: Anvend standard

en: Use tabs for indentation
da: Anvend tabulatorer for indentering

en: View EOL chars
da: Vis EOL-tegn

en: View Indentation Guides
da: Vis hjælpelinjer for indrykning

en: View Line Wrap
da: Vis linjeombrydning

en: View Whitespaces
da: Vis blanke tegn

en: View indentation whitespaces
da: Vis blanke tegn i indrykning

note: Next bookmark at the end of the file will jump to the first bookmark from the beginning
en: Wrap bookmarks search around
da: Ombryd bogmærkesøgning

en: File: %s
da: Fil: %s

en: Unable to get text buffer for printing
da: Kan ikke hente tekstbuffer til udskrift

en: No file to print!
da: Ingen fil at udskrive!

en: Scintilla Editor
da: Scintilla-redigering

en: The file '%s' has been changed.
    Do you want to reload it ?
da: Filen "%s" er blevet ændret.
    Vil du genindlæse den?

en: The file '%s' has been changed.
    Do you want to loose your changes and reload it ?
da: Filen "%s" er blevet ændret.
    Ønsker du at genindlæse den, hvorved dine ændringer går tabt?

en: The file '%s' has been deleted.
    Do you confirm and close it ?
da: Filen "%s" er blevet slettet.
    Vil du bekræfte og lukke den?

en: The file '%s' has been deleted.
    Do you want to loose your changes and close it ?
da: Filen "%s" er blevet slettet.
    Ønsker du at lukke den, hvorved dine ændringer går tabt?

en: Could not get file info
da: Kunne ikke hente filinformation

note: DEBUG_PRINT ("%s", "This file is too big. Unable to allocate memory.");
en: This file is too big. Unable to allocate memory.
da: Denne fil er for stor. Kan ikke allokere hukommelse.

en: Could not open file
da: Kunne ikke åbne fil

en: Error while reading from file
da: Fejl under læsning fra fil

en: The file does not look like a text file or the file encoding is not supported. Please check if the encoding of file is in the supported encodings list. If not, add it from the preferences.
da: Filen ligner ikke en tekstfil eller kodningen understøttes ikke. Kontrollér venligst om kodningen af filen optræder i listen over understøttede kodninger. Hvis ikke, så tilføj den i indstillingerne.

en: Loading file...
da: Indlæser fil...

en: Could not load file: %s
    
    Details: %s
da: Kunne ikke indlæse fil: %s
    
    Detaljer: %s

en: File loaded successfully
da: Fil indlæst problemfrit

en: Saving file...
da: Gemmer fil...

en: Could not save intermediate file %s: %s
da: Kunne ikke gemme mellemniveaufilen %s: %s

en: File saved successfully
da: Filen blev gemt

en: Cannot load Global defaults and configuration files:
    %s.
    This may result in improper behaviour or instabilities.
    Anjuta will fall back to built in (limited) settings
da: Kan ikke indlæse globale forvalg og konfigurationsfiler:
    %s.
    Dette kan resultere i ukorrekt opførsel og ustabilitet.
    Anjuta vil falde tilbage på indbyggede (begrænsede) indstillinger

en: <b>Scratchbox Options</b>
da: <b>Indstillinger for Scratchbox</b>

en: Scratchbox directory:
da: Scratchbox-mappe:

en: Scratchbox target:
da: Scratchbox-mål:

en: Scratchbox version:
da: Scratchbox-version:

en: Select Scratchbox Folder
da: Vælg Scratchbox-mappe

note: Public functions *---------------------------------------------------------------------------
en: <b>Actions</b>
da: <b>Handlinger</b>

en: <b>File Filter</b>
da: <b>Filfilter</b>

en: <b>Parameters</b>
da: <b>Parametre</b>

note: User can select variables that contain lists of files, so this is a combined noun
en: <b>Search variable</b>
da: <b>Søgevariabel</b>

en: Backward
da: Baglæns

en: Basic Search & Replace
da: Basal søg & erstat

en: Choose Directories:
da: Vælg mapper:

en: Choose Files:
da: Vælg filer:

en: Expand regex back references
da: Udvid bagudreferencer i regex

en: Find & Replace
da: Søg & erstat

en: Forward
da: Fremad

note: the order of these matters - it must match the order of the corresponding radio buttons on another page
en: Full Buffer
da: Fuld buffer

en: Greedy matching
da: Grådig træfning

en: Ignore Binary Files
da: Ignorér binære filer

en: Ignore Directories:
da: Ignorér mapper:

en: Ignore Files:
da: Ignorér filer:

en: Ignore Hidden Directories
da: Ignorér skjulte mapper

en: Ignore Hidden Files
da: Ignorér skjulte filer

en: Match at start of word
da: Match begyndelse af ord

en: Match complete lines
da: Match hele linjer

en: Match complete words
da: Match hele ord

en: Maximum Actions
da: Maksimalt antal handlinger

en: Modify
da: Modificér

en: New Name:
da: Nyt navn:

en: No Limit
da: Ingen grænse

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Replace With:
da: Erstat med:

en: Search Action:
da: Søgehandling:

en: Search Direction:
da: Søgeretning:

note: This is "the search expression" (noun)
en: Search Expression
da: Søgeudtryk

note: This is "the search expression" (noun)
en: Search Expression:
da: Søgeudtryk:

en: Search In:
da: Søg i:

en: Search Recursively
da: Søg rekursivt

en: Search Target
da: Søgemål

en: Setting
da: Indstilling

en: Search for a string or regular expression in the editor
da: Søg efter en streng eller et regulært udtryk i redigering

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Repeat the last Find command
da: Gentag den sidste søgekommando

en: Find _Previous
da: Find _forrige

en: Find and R_eplace...
da: Søg og _erstat...

en: Search for and replace a string or regular expression with another string
da: Søg efter og erstat en streng eller et regulært udtryk med en anden streng

en: Search and Replace
da: Søg og erstat

en: Fin_d in Files...
da: Sø_g i filer...

en: Search for a string in multiple files or directories
da: Søg efter en streng i flere filer eller kataloger

en: Searching...
da: Søger...

en: Basic Search
da: Basal søgning

en: Current Buffer
da: Aktuelle buffer

en: Current Selection
da: Aktuelle markering

en: Current Block
da: Aktuelle blok

en: Current Function
da: Aktuelle funktion

en: All Open Buffers
da: Alle åbne buffere

en: All Project Files
da: Alle projektfiler

note: {SR_VARIABLE, N_("Specify File List")},
en: Specify File Patterns
da: Angiv filmønstre

en: Select next match
da: Vælg næste forekomst

en: Bookmark all matched lines
da: Sæt bogmærke ved alle matchende linjer

en: Mark all matches
da: Markér alle forekomster

en: List matches in find pane
da: Anfør træfninger i søgepanel

en: Replace next match
da: Erstat næste forekomst

en: Replace all matches
da: Erstat alle forekomster

en: Replace
da: Erstat

en: Search complete
da: Søgning fuldendt

en: Replace All
da: Erstat alle

en: The match "%s" was not found. Wrap search around the document?
da: Intet resultat for "%s". Ombryd til dokumentets begyndelse?

en: The match "%s" was not found.
da: Intet resultat for "%s".

en: The maximum number of results has been reached.
da: Det maksimale antal træfninger er nået.

en: %d match has been replaced. | %d matches have been replaced.
da[0]: %d resultat er blevet erstattet.
da[1]: %d resultater er blevet erstattet.

en: Unable to build user interface for Search And Replace
da: Kan ikke bygge brugergrænsefladen for søg og erstat

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
    Do you want to reload it?
da: Filen "%s" på disken er nyere end den aktuelle buffer.
    Vil du genindlæse den?

en: The file '%s' has been deleted on the disk.
    Do you want to close it?
da: Filen "%s" er blevet slettet på disken.
    Vil du lukke den?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not open %s: %s
da: Kunne ikke åbne %s: %s

en: The file '%s' is read-only! Edit anyway?
da: Filen "%s" er skrivebeskyttet! Redigér alligevel?

note: Could not open <filename>: <error message>
en: Could not save %s: %s
da: Kunne ikke gemme %s: %s

en: Could not save file because filename not yet specified
da: Kunne ikke gemme filen da filnavnet endnu ikke er angivet

en: New file %d
da: Ny fil %d

en: Preparing pages for printing
da: Forbereder sider til udskrift

en: <b>Color scheme:</b>
da: <b>Farveskema:</b>

en: <b>Font:</b>
da: <b>Skrifttype:</b>

en: <b>Indentation and auto-format options</b>
da: <b>Muligheder for indrykning og autoformattering</b>

en: <b>View</b>
da: <b>Vis</b>

en: Create backup files
da: Opret backup-filer

en: Font
da: Skrifttype

en: Highlight current line
da: Fremhæv den aktuelle linje

en: Highlight matching brackets
da: Fremhæv samhørende klammer

en: Highlight syntax
da: Fremhæv syntaks

en: Print Linenumbers
da: Udskriv linjenumre

en: Print page footer
da: Udskriv sidefod

en: Print page header
da: Udskriv sidehoved

en: Right margin position in characters
da: Højre margenposition i tegn

en: Show line numbers
da: Vis linjenumre

en: Show marks
da: Vis mærker

en: Show right margin
da: Vis højre margen

en: Use theme font
da: Brug temaskrifttype

en: Wrap long lines to fit on paper
da: Ombryd lange linjer så de passer på papiret

en: Starter
da: Begynder

en: Create File/Project
da: Opret fil/projekt

en: Recent Projects
da: Seneste projekter

en: Links
da: Henvisninger

en: Anjuta Home Page
da: Hjemmeside for Anjuta

en: Anjuta Manual
da: Manual til Anjuta

en: Gnome Online API Documentation
da: Gnome Online API-dokumentation

en: <b>Branch/Tag URL:</b>
da: <b>URL til Gren/mærke:</b>

en: <b>End Revision:</b>
da: <b>Slutrevision:</b>

en: <b>File or directory to diff:</b>
da: <b>Fil eller mappe at diffe:</b>

en: <b>File/URL to Remove:</b>
da: <b>Fil/URL at fjerne:</b>

en: <b>First Path:</b>
da: <b>Første sti:</b>

en: <b>Second Path:</b>
da: <b>Anden sti:</b>

en: <b>Select Changes to Revert:</b>
da: <b>Vælg ændringer at forkaste (revert):</b>

en: <b>Source/Destination Paths:</b>
da: <b>Kilde/destinationsmapper:</b>

en: <b>Start Revision:</b>
da: <b>Startrevision:</b>

en: <b>Subversion Options</b>
da: <b>Subversion-indstillinger</b>

en: <b>Working Copy Path:</b>
da: <b>Sti til arbejdskopi:</b>

en: Add file/directory
da: Tilføj fil/mappe

en: Copy files/folders
da: Kopier filer/mapper

en: Diff Selected Revisions
da: Diff valgte revisioner

en: Diff file/directory
da: Diff fil/mappe

en: Diff to Previous
da: Diff til forrige

en: Ignore ancestry
da: Ignorér slægt

en: Merge changes into working copy
da: Sammenføj (merge) ændringer til arbejdskopi

en: Other Revision:
da: Anden revision:

en: Recurse
da: Rekursiv

en: Remember Password
da: Husk kodeord

en: Remember this decision
da: Husk denne beslutning

en: Remove file/directory
da: Fjern fil/mappe

en: Repository Head
da: Arkivhoved

en: Repository authorization
da: Arkivautorisation

en: Revert Changes
da: Gendan ændringer

en: Save open files before diffing
da: Gem åbne filer før diffning

en: Source:
da: Kilde:

en: Subversion Preferences
da: Indstillinger for subversion

en: Switch to branch/tag
da: Skift til gren/mærke

en: Trust server
da: Stol på server

en: Update file/directory
da: Opdatér fil/mappe

en: Use first path
da: Brug første sti

en: View Log
da: Vis log

en: View Selected Revision
da: Vis valgte revision

en: Whole Project
da: Hele projektet

en: Working Copy
da: Arbejdskopi

note: Display label short-cut
en: Add a new file/directory to the Subversion tree
da: Tilføj en nu fil/mappe til Subversion-træet

note: Display label short-cut
en: Remove a file/directory from Subversion tree
da: Fjern en fil/mappe fra Subversion-træet

note: Display label short-cut
en: Commit your changes to the Subversion tree
da: Integrér dine ændringer i Subversion-træet

note: Action name Stock icon, if any
en: _Revert...
da: _Gendan...

note: Display label short-cut
en: Revert changes to your working copy.
da: Gendan (revert) ændringer af din arbejdskopi.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Resolve Conflicts...
da: _Løs konflikter...

note: Display label short-cut
en: Resolve conflicts in your working copy.
da: Løs konflikter i din arbejdskopi.

note: Action name Stock icon, if any
en: _Update...
da: _Opdatér...

note: Display label short-cut
en: Sync your local copy with the Subversion tree
da: Synkronisér din lokale kopi med Subversion-træet

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy Files/Folders...
da: Kopier filer/mapper...

note: Display label short-cut
en: Copy files/folders in the repository
da: Kopier filer/mapper i arkivet

note: Action name Stock icon, if any
en: Switch to a Branch/Tag...
da: Skift til gren/mærke...

note: Display label short-cut
en: Switch your local copy to a branch or tag in the repository
da: Skift din lokale kopi til en bren eller et mærke i arkivet

note: Action name Stock icon, if any
en: Merge...
da: Sammenføj...

note: Display label short-cut
en: Merge changes into your working copy
da: Sammenføj (merge) ændringer ind i din arbejdskopi

note: Action name Stock icon, if any
en: _View Log...
da: _Vis log...

note: Display label short-cut
en: View file history
da: Vis filhistorik

note: Display label short-cut
en: Diff local tree with repository
da: Diff det lokale træ og arkivet

note: Action name Stock icon, if any
en: Copy...
da: Kopier...

en: Subversion operations
da: Subversion-operationer

en: Subversion popup operations
da: Pop op-operationer til subversion

en: Subversion Log
da: Subversion-log

en: Subversion: File will be added on next commit.
da: Subversion: Filen vil blive tilføjet næste ved integration.

en: Subversion: Commit complete.
da: Subversion: Integration fuldført.

en: Subversion: Committing changes to the repository...
da: Subversion: Integrerer ændringer til arkivet...

en: Subversion: Copy complete.
da: Subversion: Kopiering fuldført.

en: Please enter a source path.
da: Indtast venligst en kildesti.

en: Please enter a destination path.
da: Indtast venligst en destinationssti.

en: [Head/Working Copy]
da: [Head/Arbejdskopi]

en: Subversion: Retrieving diff...
da: Subversion: Henter diff...

en: Short Log
da: Kort log

en: Subversion: Retrieving log...
da: Subversion: Henter log...

en: Subversion: File retrieved.
da: Subversion Fil hentet.

en: Subversion: Retrieving file...
da: Subversion: Henter fil...

en: Subversion: Merge complete.
da: Subversion: Sammenføjning fuldført.

en: Please enter the first path.
da: Indtast venligst den første sti.

en: Please enter the second path.
da: Indtast venligst den anden sti.

en: Please enter a working copy path.
da: Indtast venligst stien til en arbejdskopi.

en: Please enter the start revision.
da: Indtast venligst startrevisionen.

en: Please enter the end revision.
da: Indtast venligst slutrevisionen.

en: Subversion: File will be removed on next commit.
da: Subversion: Filen vil blive fjernet ved næste integration.

en: Subversion: Resolve complete.
da: Subversion: Løsning fuldført.

en: Subversion: Revert complete.
da: Subversion: Gendannelse fuldført.

en: Subversion: Switch complete.
da: Subversion: Skift fuldført.

en: Please enter a branch/tag URL.
da: Indtast venligst en gren/mærke-URL.

en: Subversion: Diff complete.
da: Subversion: Diff fuldført.

en: Subversion: Update complete.
da: Subversion: Opdatering fuldført.

en: Authentication canceled
da: Godkendelse afbrudt

en: Hostname:
da: Værtsnavn:

en: Fingerprint:
da: Fingeraftryk:

en: Valid from:
da: Gyldigt fra:

en: Valid until:
da: Gyldigt til:

en: Issuer DN:
da: Udsteders DN:

en: DER certificate:
da: DER-certifikat:

en: Deleted: %s
da: Slettet: %s

en: Added: %s
da: Tilføjet: %s

en: Resolved: %s
da: Løst: %s

en: Updated: %s
da: Opdateret: %s

en: Externally Updated: %s
da: Eksternt opdateret: %s

en: Modified: %s
da: Ændret: %s

en: Merged: %s
da: Sammenføjet: %s

en: Conflicted: %s
da: Konflikt: %s

en: Missing: %s
da: Mangler: %s

en: Obstructed: %s
da: Forhindret: %s

en: Package is not parseable
da: Pakken kan ikke fortolkes

en: Symbol Database
da: Symboldatabase

en: API Tags
da: API-mærker

en: Resuming glb scan.
da: Fortsætter glb-scanning.

en: <b>Available API tags</b>
da: <b>Tilgængelige API-mærker</b>

en: Automatically scan project's packages
da: Scan automatisk projektets pakker

en: Automatically update symbols without saving file
da: Opdatér automatisk symboler uden at gemme filen

en: Checking if package is parseable...
da: Kontrollerer om pakken kan fortolkes...

en: Ctags executable:
da: Eksekverbar fil til ctags:

en: Parallel scan of project and global symbols
da: Parallel scanning af projekt og globale symboler

en: <b>Terminal options</b>
da: <b>Terminaltilvalg</b>

en: Default
da: Standard

en: Use GNOME terminal profile:
da: Brug GNOME-terminalprofil:

en: Use currently selected profile in GNOME terminal
da: Brug den aktuelle profil i GNOME-terminal

en: terminal operations
da: terminaloperationer

en: <b>Tools</b>
da: <b>Værktøjer</b>

en: Command:
da: Kommando:

en: Edit as script
da: Redigér som skript

en: Edit command as script in Anjuta on close
da: Redigér kommando som skript i Anjuta ved lukning

en: Parameters:
da: Paremetre:

en: Save all files
da: Gem alle filer

en: Short cut:
da: Genvej:

note: This is the Unix stderr, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard error:
da: Standardfejl:

note: This is the Unix stdin. See http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard input:
da: Standard-inddata:

note: This is the standard Unis stdout, see http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_streams
en: Standard output:
da: Standard-uddata:

en: Tool Editor
da: Værktøjsredigering

en: Variable list
da: Variabelliste

en: Working directory:
da: Arbejdsmappe:

en: _Variable...
da: _Variabel...

en: Are you sure you want to delete the '%s' tool?
da: Er du sikker på at du vil slette "%s"-værktøjet?

en: Tool
da: Værktøj

en: ask at runtime
da: spørg under kørsel

en: undefined
da: udefineret

en: Unable to build user interface for tool variable
da: Kan ikke bygge brugergrænseflade for værktøjsvariabel

en: Meaning
da: Betydning

en: Disabled
da: Slået fra

en: You must provide a tool name!
da: Du skal anføre et værktøjsnavn!

en: You must provide a tool command!
da: Du skal anføre en værktøjskommando!

en: A tool with the same name already exists!
da: Et værktøj med samme navn findes allerede!

en: The shortcut is already used by another component in Anjuta. Do you want to keep it anyway?
da: Genvejen bruges allerede af en anden komponent i Anjuta. Vil du beholde den alligevel?

en: Unable to edit script
da: Kan ikke redigere skript

en: New accelerator...
da: Ny genvej...

en: Unable to build user interface for tool editor
da: Kan ikke bygge brugergrænsefladen for værktøjsredigeringen

en: Opening %s
da: Åbner %s

en: error:
da: fejl:

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (output)". It's used to name the message * pane where the output of the tool is send to
en: (output)
da: (uddata)

note: This is append to the tool name to give something * like "My tools (error)". It's used to name the message * pane where the errors of the tool is send to
en: (error)
da: (fejl)

note: Display the name of the command
en: Running command: %s...
da: Kører kommando: %s...

en: Completed unsuccessfully with status code %d
da: Afsluttet med fejl - statuskode %d

en: Unable to create a buffer, command aborted
da: Kan ikke oprette en buffer, kommandoen afbrudt

en: No document currently open, command aborted
da: Intet dokument er åbent nu, kommandoen afbrudt

en: Unable to open input file %s, command aborted
da: Kan ikke åbne inputfilen %s, kommandoen afbrudt

en: Missing tool name
da: Mangler værktøjsnavn

en: Unexpected element "%s"
da: Uventet element "%s"

en: Error when loading external tools
da: Fejl ved indlæsning af eksterne værktøjer

en: Unable to open %s for writing
da: Kan ikke åbne %s for at skrive

en: Tool operations
da: Værktøjsoperationer

en: Tools
da: Værktøjer

en: Command line parameters
da: Kommandolinjeparametre

en: Same as output
da: Samme som output

en: Existing message pane
da: Eksisterende meddelelsespanel

en: New message pane
da: Nyt meddelelsespanel

en: New buffer
da: Ny buffer

en: Replace buffer
da: Erstat buffer

en: Insert in buffer
da: Indsæt i buffer

en: Append to buffer
da: Føj til buffer

en: Replace selection
da: Erstat markering

note: Translators: Checkbox if a dialog should be shown after some operation finishes, so translate as "to pop up a dialog"
en: Popup dialog
da: Pop op-dialogvindue

en: Discard output
da: Smid uddata væk

en: None
da: Ingen

en: Current buffer
da: Aktuelle buffer

en: Current selection
da: Aktuelle markering

en: String
da: Streng

en: <b>Program to test:</b>
da: <b>Program at teste:</b>

en: Select Tool:
da: Vælg værktøj:

en: Select Valgrind Target
da: Vælg Valgrind-mål

en: Options
da: Indstillinger

en: Select debugging target
da: Vælg fejlsøgningsmål

en: No executable target selected for debugging with Valgrind. Please select one.
da: Intet eksekverbart mål er valgt til fejlsøgning med Valgrind. Vælg venligst et.

en: There aren't any available executable targets for this project.
    Please create one first.
da: Der er ikke nogen tilgængelige eksekverbare mål for dette projekt.
    Opret venligst et først.

en: Choose file where to save Valgrind log
da: Vælg fil hvor Valgrind-log gemmes

en: Open Valgrind log file
da: Åbn Valgrind-logfil

note: Action name Stock icon, if any
en: _Select Tool and Run...
da: _Vælg værktøj og kør...

note: Action name Stock icon, if any
en: _Kill Execution
da: _Dræb eksekvering

note: Action name Stock icon, if any
en: _Load Log
da: _Hent log

note: Action name Stock icon, if any
en: S_ave Log
da: _Gem log

note: Action name Stock icon, if any
en: Edit Rules
da: Redigér regler

en: Use Valgrind debug tool
da: Brug Valgrind-fejlfindingsværktøjet

en: <b>Valgrind general preferences</b>
da: <b>Generelle indstillinger for Valgrind</b>

en: Valgrind binary file path:
da: Sti til binær fil for Valgrind:

en: Choose Valgrind Binary File Path...
da: Vælg sti til binær fil for Valgrind...

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: lines above and below the target line.
da: linjer over og under mållinjen.

en: Failed to create pipe to '%s': %s
da: Kunne ikke oprette pipe til "%s": %s

en: Failed to create child process '%s': %s
da: Kunne ikke oprette underprocessen "%s": %s

en: Reached the end of the input file or error in parsing valgrind output.
da: Nåede slutningen af inputfilen eller fejl ved fortolkning af valgrind-uddata.

en: Process exited.
da: Proces afsluttet.

en: Could not get the right valgrind-binary gconf key:
da: Kunne ikke hente den rette gconf-nøgle for valgrind binærfil:

en: Valgrind binary [%s] does not exist. Please check the preferences or install Valgrind package.
da: Valgrinds binærfil [%s] findes ikke. Kontrollér venligst indstillingerne eller installér Valgrind-pakken.

en: Could not get the right pipe for the process.
da: Kunne ikke få fat i den rette pipe til processen.

en: Invalid syntax in settings '%s'.
    Please enter a value of the form "<integer>,<integer>,<integer>".
da: Ugyldig syntaks i indstillinger "%s".
    Indtast venligst en værdi af formen "<heltal>,<heltal>,<heltal>".

en: Override default settings
da: Overskriv standardindstillinger

note: This is the format of the preference, simply translate the words * inside the <>
en: Enter <size>,<assoc>,<line_size>:
da: Indtast <størrelse>,<assoc>,<linje_størrelse>:

en: Error contains
da: Fejl indeholder

en: Function contains
da: Funktion indeholder

en: Object contains
da: Objekt indeholder

en: Source filename contains
da: Kildefilnavn indeholder

en: Invalid regular expression: '%s': %s
da: Ugyldigt regulært udtryk "%s": %s

note: FIXME: we should really get this title from somewhere else?
en: Valgrind Suppression Rules
da: Valgrind-underkendelsesregler

note: FIXME: we should really get this title from somewhere else?
en: Valgrind Suppression
da: Valgrind-underkendelse

en: Cu_t
da: Kl_ip

en: Suppress
da: Underkend

en: Edit in Custom Editor
da: Redigér i tilpasset program

note: demangle = decode C++ name encoding
en: Demangle C++ symbol names
da: Afkod C++-symbolnavne

en: Show
da: Vis

en: callers in stack trace
da: kaldere i staksporet

en: Stop showing errors if there are too many
da: Vis ikke alle fejl hvis der er for mange

en: Round malloc sizes to next word
da: Afrund malloc-størrelser til næste word

en: Trace any child processes forked off by the program being debugged
da: Spor eventuelle underprocesser forgrenet fra programmet under fejlsøgning

en: Track open file descriptors
da: Spor åbne fildeskriptorer

en: Add time stamps to log messages
da: Tilføj tidsstempler til logmeddelelser

en: Call __libc_freeres() at exit before checking for memory leaks
da: Kald __libc_freeres() ved afslutning før der undersøges for hukommelseslæk

en: Suppressions File:
da: Underkendelsesfil:

en: Choose Valgrind Suppressions File...
da: Vælg underkendelsesfil til Valgrind...

en: Assume thread stacks are used privately
da: Antag at trådstakke bruges privat

en: Show location of last word access on error:
da: Vis placering af sidste word-tilgang ved fejl:

en: Memory leaks
da: Hukommelseslæk

en: Leak check:
da: Læktjek:

en: Show reachable blocks in leak check
da: Vis blokke der kan nås ved læk-tjek

en: Leak resolution:
da: Læk-resolution:

en: Keep up to
da: Behold op til

en: bytes in the queue after being free()'d
da: bytes i den samme kø efter de er blevet free()'et

en: Work around bugs generated by gcc 2.96
da: Omgå bugs genereret af gcc 2.96

en: Grow
da: Voks

en: Shrink
da: Mindsk

en: Rule name:
da: Regelnavn:

en: Suppress messages of type:
da: Underkend meddelelser af typen:

en: Suppress when using:
da: Underkend ved brug af:

en: System call:
da: Systemkald:

en: Call chain:
da: Kald-kæde:

en: Error saving to suppression file '%s': %s
da: Fejl ved gemning til underkendelsesfilen "%s": %s

en: You have forgotten to name your suppression rule.
da: Du har glemt at navngive din underkendelsesregel.

en: Cannot save suppression rules: %s
da: Kan ikke gemme underkendelsesregler: %s

en: You have not set a suppressions file in your settings.
da: Du har ikke angivet en underkendelsesfil i dine indstillinger.

en: Loaded Session...
da: Session indlæst...

en: <b>Appearance</b>
da: <b>Udseende</b>

en: <b>Project Defaults</b>
da: <b>Projektforvalg</b>

en: Default
    Text below icons
    Text beside icons
    Icons only
    Text only
da: Forvalgt
    Tekst under ikoner
    Tekst ved siden af ikoner
    Kun ikoner
    Kun tekst

en: Default project directory:
da: Standardprojektmappe:

en: Developer email address:
da: Udviklers e-post-adresse:

en: Developer name:
da: Udviklernavn:

en: Do not load last project and files on startup
da: Hent ikke sidste projekt og filer ved opstart

en: Do not load last session on startup
da: Hent ikke sidste session ved opstart

note: Style of the buttons/tabs used to select docked windows in anjuta
en: Dock switcher style:
da: Dokskifterstil:

en: Select projects directory
da: Vælg projektmappe

en: Text
    Icons
    Text + Icons
    Gnome toolbar setting
    Tabs
da: Tekst
    Ikoner
    Tekst + ikoner
    Indstilling for gnome-toolbar
    Faneblade

note: translators: translate the same as in gnome-control-center
en: Toolbar button labels:
da: Knapetiketter på værktøjslinjer:

en: _File
da: _Fil

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit Anjuta IDE
da: Afslut Anjuta IDE

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Do you prefer coffee to tea? Check it out.
da: Foretrækker du kaffe eller the? Test dette.

en: _Reset Dock Layout
da: _Nulstil doklayout

en: Reset the widgets docking layout to default
da: Nulstil kontrol-dokken til standardlayoutet

en: _Full Screen
da: _Fuldskærm

en: Toggle fullscreen mode
da: Slå fuldskærmstilstand til/fra

en: _Lock Dock Layout
da: _Lås doklayout

en: Lock the current dock layout so that widgets cannot be moved
da: Lås det nuværende doklayout så kontroller ikke kan flyttes

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinie

en: Show or hide the toolbar
da: Vis eller skjul værktøjsbjælken

en: _Help
da: _Hjælp

en: _User's Manual
da: _Brugermanual

en: Anjuta user's manual
da: Brugermanual til Anjuta

en: Kick start _tutorial
da: Kickstart-_kursus

en: Anjuta Kick start tutorial
da: Kickstart-kursus til Anjuta

en: _Advanced tutorial
da: _Avanceret kursus

en: Anjuta advanced tutorial
da: Avanceret Anjuta-kursus

en: _Frequently Asked Questions
da: _Ofte stillede spørgsmål

en: Anjuta frequently asked questions
da: Ofte stillede spørgsmål til Anjuta

en: Anjuta _Home Page
da: _Hjemmeside for Anjuta

en: Online documentation and resources
da: Online-dokumentation og resourcer

en: Report _Bugs/Patches/Requests
da: Indsend _fejl/rettelser/forespørgsler

en: Submit a bug report, patch or feature request for Anjuta
da: Indsend en fejlrapport, rettelse eller forslag til Anjuta

en: Ask a _Question
da: Stil et _spørgsmål

en: Submit a question for FAQs
da: Stil et spørgsmål til FAQs

en: _About
da: _Om

en: About Anjuta
da: Om Anjuta

en: About External _Plugins
da: Om eksterne _moduler

en: About third party Anjuta plugins
da: Om tredjeparts-moduler til Anjuta

en: Edit
da: Redigér

en: View
da: Visning

en: Installed plugins
da: Installerede moduler

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Value doesn't exist
da: Værdien findes ikke

en: Specify the size and location of the main window
da: Angiv størrelsen og placeringen af hovedvinduet

note: This is the format you can specify the size andposition * of the window on command line
en: WIDTHxHEIGHT+XOFF+YOFF
da: BREDDExHØJDE+XSTART+YSTART

en: Do not show the splashscreen
da: Vis ikke startbilledet

en: Start a new instance and do not open the file in a existing
da: Start en ny instans og åben ikke filen i en allerede kørende

en: Do not open last session on startup
da: Åbn ikke sidste session ved opstart

en: Do not open last project and files on startup
da: Åbn ikke sidste projekt og filer ved opstart

en: Shutdown anjuta properly releasing all resources (for debugging)
da: Luk anjuta korrekt under frigivelse af alle ressourcer (til fejlsøgning)

en: - Integrated Development Environment
da: - Integreret udviklingsmiljø

en: <b>Autocompletion (C/C++/Java only)</b>
da: <b>Autofuldførelse (kun C/C++/Java)</b>

en: <b>Calltips</b>
da: <b>Funktionskalds-tips</b>

en: <b>Indentation parameters</b>
da: <b>Indrykningsparametre</b>

en: <b>Smart Indentation</b>
da: <b>Smart indrykning</b>

en: Add '(' after function call autocompletion
da: Tilføj "(" efter autofuldførelse af funktionskald

en: Add a space after function call autocompletion
da: Tilføj et mellemrum efter autofuldførelse af funktionskald

en: Autocomplete
da: Autofuldførelse

en: Brace indentation size in spaces:
da: Indrykningsstørrelse for klammer i mellemrum:

en: Enable adaptive indentation
da: Aktivér selvjusterende indrykning

en: Enable code completion
da: Aktivér kodefuldførelse

en: Enable smart brace completion
da: Aktivér intelligent tuborg-parentesfuldførelse

en: Enable smart indentation
da: Aktivér smart indrykning

en: Pressing tab indents
da: Tabulatortasten rykker ind

en: Show calltips
da: Vis funktionskalds-tips

en: Smart Indentation
da: Smart indrykning

en: Statement indentation size in spaces:
da: Størrelse af erklæringsindrykning i mellemrum:

en: _AutoComplete
da: _AutoFuldfør

en: AutoComplete the current word
da: Autofuldfør det aktuelle ord

en: Auto Indent
da: Autoindryk

en: Auto indent current line or selection based on indentation settings
da: Autoindryk den aktuelle linje eller markering baseret på indrykningsindstillingerne

en: Swap .h/.c
da: Byt .h/.c

en: Swap c header and source files
da: Udskift c-header og kildefiler

en: C++/Java Assistance
da: C++/Java-hjælp

en: GtkSourceView Editor
da: GtkSourceView-redigering

en: Gdb plugin.
da: Gdb-modul.

en: Git version control
da: Git-versionsstyring

en: API Help
da: API-hjælp

en: Devhelp Plugin for Anjuta.
da: Devhelp-modul til Anjuta.

en: Provides document management capabilities.
da: Giver faciliteter til dokumenthåndtering.

en: Anjuta File Assistant Plugin
da: Filguide-udvidelsesmodul til Anjuta

en: File Assistant
da: Filguide

en: File manager for project and single files
da: Filhåndtering til projekt- og enkeltfiler

en: A Subversion client plugin based on libsvn
da: Et Subversion-klientmodul baseret på libsvn

en: A graph painter for the inheritance of the classes.
da: En graftegner for klassenedarvning.

en: Class Inheritance
da: Klassenedarvning

en: Glade File
da: Glade-fil

en: Glade Plugin for Anjuta.
da: Glade-modul til Anjuta.

en: Glade interface designer
da: Glade-grænsefladedesigner

en: Task Manager
da: Opgavehåndgering

en: Todo Plugin for Anjuta.
da: Todo-modul til Anjuta.

en: Insert predefined macros into Editor
da: Indsæt prædefinerede makroer i redigering

en: Macro Plugin
da: Makro-modul

en: Patch Plugin
da: Patch-modul

en: Patches files and directories.
da: Patcher filer og mapper.

en: Use external program from Anjuta
da: Brug eksternt program fra Anjuta

en: Sample Plugin
da: Moduleksempel

en: Sample Plugin for Anjuta.
da: Moduleksempel til Anjuta.

en: Automake Build
da: Automake-bygning

en: Basic autotools build plugin.
da: Basalt autotools-byggemodul.

en: Terminal Plugin for Anjuta.
da: Terminalmodul til Anjuta.

en: A version control system plugin
da: Et modul til versionsstyring

en: CVS Plugin
da: CVS-modul

en: Import an existing autotools project to anjuta
da: Importér et eksisterende autotools-projekt i anjuta

en: Project From Existing Sources
da: Projekt fra eksisterende kilder

en: Project Import Assistant
da: Projektimport-guide

en: GtkSourceview editor
da: GtkSourcevew-redigering

en: The default editor based on GtkSourceview
da: Standardredigeringen baseret på GtkSourceview

en: An alternate editor based on Scintilla
da: En alternativ redigering baseret på Scintilla

en: Change build commands to use scratchbox 1 or 2
da: Ændr byggekommandoer som skal bruges i Scratchbox 1 eller 2

en: Welcome page with most common actions.
da: Velkomstside med de fleste almindelige handlinger.

en: C++ and Java support Plugin
da: Modul til C++- og Javaunderstøttelse

en: C++ and Java support plugin for code completion, auto indentation etc.
da: Modul til C++ og Java med understøttelse af kodefuldførelse, autoindrykning osv.

en: Project Assistant
da: Projektguide

en: Application performance profiler
da: Programydelses-profiler

en: Profile
da: Profiler

en: Component for searching
da: Komponent til søgning

en: Searching
da: Søger

en: Anjuta Class Generator Plugin
da: Klassegenerator-modul til Anjuta

en: C++/GObject Class
da: C++/GObject-klasse

en: Class Generator
da: Klassegenerator

en: Project Manager
da: Projekthåndtering

en: Project Manager Plugin for Anjuta.
da: Projekthåndterings-modul til Anjuta.

en: Symbol Database Plugin for Anjuta (unstable).
da: Symboldatabase-modul til Anjuta (ustabil).

en: Manages messages from external apps
da: Håndterer beskeder fra eksterne programmer

en: Message Manager
da: Beskedhåndtering

en: Powerful debugging tool.
da: Stærkt fejlsøgningsværktøj.

en: Valgrind Plugin
da: Valgrind-modul

en: File loader to load different files
da: Fillæser til at hente forskellige filer

en: Debug Manager plugin.
da: Fejlfindingsmodul.

en: Allow to execute program without debugger.
da: Tillad eksekvering af programmet uden fejlsøger.

en: Run Program
da: Kør program

en: Language Manager
da: Sproghåndtering

en: Plugin to keep track of multiple programming languages
da: Udvidelsesmodul til at holde styr på flere programmeringssprog

en: Makefile backend
da: Makefil-backend

en: Makefile backend for project manager
da: Makefilsbaseret backend for projekthåndteringen

en: Autotools backend
da: Autotools-backend

en: Autotools backend for project manager
da: Autotools-backend for projekthåndteringen
