dia - en to da translation catalogue (2130 entries)

note: This is not an errror
en: Warning: invalid layer range %lu - %lu
da: Advarsel: Ugyldigt laginterval %lu - %lu

en: Warning: Layer %lu (%s) selected more than once.
da: Advarsel: Lag %lu (%s) valgt mere end en gang.

en: Warning: Layer %d (%s) selected more than once.
da: Advarsel: Lag %d (%s) valgt mere end en gang.

en: Warning: There is no layer named %s.
da: Advarsel: Der er intet lag ved navn %s.

en: %s error: don't know how to export into %s
da: %s fejl: ved ikke hvordan der skal eksporteres ind i %s

en: %s error: input and output filenames are identical: %s
da: %s fejl: navn på inddata- og uddata-filen er det samme: %s

en: %s error: need valid input file %s
da: %s fejl: behøver gyldig indfil %s

en: Can't find output format/filter %s
da: Kan ikke finde uddataformat/filter %s

en: Input directory '%s' must exist!
da: Inddatamappen "%s" skal eksistere!

en: Output directory '%s' must exist!
da: Uddatamappen "%s" skal eksistere!

note: &export_file_name
en: Export loaded file and exit
da: Eksportér den indlæste fil og afslut

note: &export_file_format
en: Select the export filter/format
da: Vælg eksportfilter/format

en: List export filters/formats and exit
da: Vis eksportfiltre og -formater og afslut

en: Export graphics size
da: Eksporter grafikstørrelse

en: WxH
da: BxH

en: Show only specified layers (e.g. when exporting). Can be either the layer name or a range of layer numbers (X-Y)
da: Vis kun angivne lag (f.eks. under eksport). Kan enten være lagnavnet eller et interval af lagnumre (X-Y)

en: LAYER,LAYER,...
da: LAG,LAG,...

en: Don't show the splash screen
da: Vis ikke opstartsvindue

en: Don't create an empty diagram
da: Opret ikke et tomt diagram

en: Start classic user interface (no diagrams in tabs)
da: Start klassisk brugergrænseflade (ingen diagrammer i faneblade)

en: Send error messages to stderr instead of showing dialogs.
da: Send fejlbeskeder til stderr frem for at vise dialoger.

en: Directory containing input files
da: Mappe indeholdende inddatafiler

en: DIRECTORY
da: MAPPE

en: Directory containing output files
da: Mappe indeholdende uddatafiler

en: Display credits list and exit
da: Vis forfattere og afslut

en: Generate verbose output
da: Opret uddybende uddata

en: Display version and exit
da: Vis version og afslut

en: [FILE...]
da: [FIL...]

en: Invalid option?
da: Ugyldig indstilling?

en: Filename conversion failed: %s
da: Filnavnsændring mislykkedes: %s

en: Missing input: %s
da: Manglende inddata: %s

en: Can't connect to session manager!
da: Kan ikke kontakte sessionshåndteringen!

note: TRANSLATOR: 2nd and 3rd %s are time and date respectively.
en: Dia version %s, compiled %s %s
da: Dia version %s, kompileret %s %s

en: Object Defaults
da: Standardindstillinger for objekt

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs; exiting...
da: Kunne ikke finde standardobjekter under søgning efter object-libs. Afslutter...

en: Couldn't find standard objects when looking for object-libs in '%s'; exiting...
da: Kunne ikke finde standardobjekter i objektbiblioteket '%s'; afslutter...

en: This shouldn't happen.  Please file a bug report at bugzilla.gnome.org
    describing how you caused this message to appear.
da: Dette bør ikke ske!  Vær venlig at rapportere fejlen på bugzilla.gnome.org,
    og beskriv, hvordan du kan få denne besked til at vise sig.

en: Exiting Dia
da: Afslutter Dia

en: Save
da: Gem

note: no standard buttons
en: Quitting without saving modified diagrams
da: Afslutter uden at gemme ændrede diagrammer

en: Modified diagrams exist. Are you sure you want to quit Dia without saving them?
da: Der er ændrede diagrammer. Er du sikker på, at du vil afslutte Dia uden at gemme dem?

en: Quit Dia
da: Afslut Dia

en: Exit
da: Afslut

en: Could not create per-user Dia configuration directory
da: Kunne ikke oprette brugerspecifik mappe til Dia-konfiguration

en: Could not create per-user Dia configuration directory. Please make sure that the environment variable HOME points to an existing directory.
da: Kunne ikke oprette brugerspecifik mappe til Dia-konfiguration. Tjek venligst at miljøvariablen $HOME peger på en eksisterende mappe.

en: Objects and filters internal to Dia
da: Interne objekter og filtre for Dia

en: The original author of Dia was:
da: Den oprindelige forfatter af Dia var:

en: 
    The current maintainers of Dia are:
da: 
    De aktuelle vedligeholdere af Dia er:

en: 
    Other authors are:
da: 
    Andre forfattere i projektet:

en: 
    Dia is documented by:
da: 
    Dia dokumenteres af:

en: Available Export Filters (for --filter)
da: Tilgængelige eksportfiltre (for --filter)

note: Translators: be brief or mess up the table for --list-filters
en: Extension
da: Filendelse

en: Identifier
da: Identifikation

en: Description
da: Beskrivelse

en: Select foreground color
da: Vælg forgrundsfarve

en: Select background color
da: Vælg baggrundsfarve

en: No print plugin found!
da: Intet udvidelsesmodul til udskrivning fundet!

en: No image from Clipboard to paste.
da: Intet billede at indsætte fra udklipsholder.

en: No selected object can take an image.
da: Intet valgt objekt kan tage et billede.

en: Clipboard Paste
da: Indsættelse fra udklipsholder

note: might become more right some day ;)
en: Failed to import '%s' as SVG.
da: Kunne ikke importere "%s" som SVG.

en: Paste failed: %s
da: Indsæt mislykkedes: %s

en: Clipboard Copy
da: Kopiering for udklipsholder

en: No existing object to paste.
da: Der er ingen eksisterende objekter at indsætte.

en: Could not find help directory
da: Kunne ikke finde hjælpemappe

en: Could not open help directory:
    %s
da: Kunne ikke finde hjælpemappen:
    %s

en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
da: Lars Clausen <lrclause@cs.uiuc.edu>
    Kenneth Christiansen <kenneth@ripen.dk>
    Keld Simonsen <keld@dkuug.dk>
    Nikolai Beier<niklin@mail.dk>
    Joe Hansen <joedalton2@yahoo.dk>
    Ask Hjorth Larsen <asklarsen@gamil.com>
    
    Dansk-gruppen <dansk@dansk-gruppen.dk>
    Mere info: http://www.dansk-gruppen.dk

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.
da: Dette program er fri software.  Du kan redistribuere og/eller
    modificere det under de betingelserne som er angivet i GNU General
    Public License, som er udgivet af Free Software Foundation.  Enten
    version 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.
    
    Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men
    UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier
    omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL.  Yderligere
    detaljer kan læses i GNU General Public License.
    
    Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med
    dette program. Hvis ikke, så skriv til Free software Foundation, Inc.,
    Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: A program for drawing structured diagrams.
da: Et program til at tegne strukturerede diagrammer.

en: You are about to print a diagram with %d page. | You are about to print a diagram with %d pages.
da[0]: Du skal til at udskrive et diagram med %d side.
da[1]: Du skal til at udskrive et diagram med %d sider.

en: You are about to export a diagram with %d page. | You are about to export a diagram with %d pages.
da[0]: Du skal til at eksportere et diagram med %d side.
da[1]: Du skal til at eksportere et diagram med %d sider.

en: You are about to export a diagram which may require %s of memory.(%d page). | You are about to export a diagram which may require %s of memory.(%d pages).
da[0]: Du skal til at eksportere et diagram, som måske kræver %s hukommelse. (%d side).
da[1]: Du skal til at eksportere et diagram, som måske kræver %s hukommelse. (%d sider).

en: You can adjust the size of the diagram by changing the 'Scaling' in the 'Page Setup' dialog.
    Alternatively use 'Best Fit' to move objects/handles into the intended bounds.
da: Du kan justere diagrammets størrelse ved at ændre "Skalering" i dialogen "Sideopsætning".
    Du kan også bruge "Tilpas zoom" til at flytte objekter/håndtag inden for grænserne.

en: Confirm Diagram Size
da: Bekræft diagramstørrelse

en: '%s' creation failed
da: oprettelse af '%s' mislykkedes

en: Object defaults
da: Standardindstillinger for objekt

en: This object has no defaults.
da: Dette objekt har ingen standardindstillinger.

en: Defaults:
da: Standardværdier:

en: Couldn't convert filename '%s' to UTF-8: %s
da: Kunne ikke konvertere filnavn '%s' til UTF-8: %s

en: Error
da: Fejl

note: ToDo: move context further up in the callstack and to sth useful with it's content
en: Load Into
da: Indlæs ind i

en: Trying to group with no selected objects.
da: Forsøger at gruppere uden nogen valgte objekter.

en: Layer
da: Lag

en: %d Layer | %d Layers
da[0]: %d lag
da[1]: %d lag

en: object|Position
da: Position

en: Children
da: Underelementer

en: %d Object | %d Objects
da[0]: %d objekt
da[1]: %d objekter

en: Select
da: Markér

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Locate Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Locate
en: Locate
da: Find

en: Properties
da: Egenskaber

en: Name
da: Navn

en: Diagram Tree
da: Diagramtræ

note: paper size
en: Paper Size
da: Papirstørrelse

note: orientation
en: Orientation
da: Orientering

note: margins
en: Margins
da: Margener

en: Top:
da: Øverst:

en: Bottom:
da: Nederst:

en: Left:
da: Venstre:

en: Right:
da: Højre:

note: Scaling
en: Scaling
da: Skalering

en: Scale:
da: Skalering:

en: Fit to:
da: Tilpas til:

en: by
da: af

en: %0.3gcm x %0.3gcm
da: %0.3g cm x %0.3g cm

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Diagram Properties
da: Egenskaber for diagram

en: Dynamic grid
da: Dynamisk gitter

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Visible spacing
da: Synligt mellemrum

note: Hexes!
en: Hex grid
da: 6-kant-gitter

en: Hex grid size
da: Størrelse af 6-kant-gitter

en: Grid
da: Gitter

en: Background
da: Baggrund

en: Grid Lines
da: Gitterlinjer

en: Page Breaks
da: Sidekanter

en: Colors
da: Farver

note: Can we be sure that the filename is the 'proper title'?
en: Diagram Properties: %s
da: Egenskaber for diagram: %s

en: This object doesn't support Undo/Redo.
    Undo information erased.
da: Dette objekt understøtter ikke fortryd/omgør.
    Fortrydelsesinformation slettes.

en: Properties…
da: Egenskaber…

en: Follow link…
da: Følg link…

en: Convert to Path
da: Konvertér til sti

en: Union
da: Forén

en: Difference
da: Forskel

en: Intersection
da: Skæringspunkt

en: Exclusion
da: Eksklusion

en: Selection
da: Markering

en: Input _Methods
da: Indtastnings_metoder

en: The object you dropped cannot fit into its parent. 
    Either expand the parent object, or drop the object elsewhere.
da: Objektet du placerede, kan ikke være i dens "forældre"
    Prøv enten at udvide forældre-objektet, eller placér objektet et andet sted.

note: http://www.gnu.org/software/gettext/manual/html_chapter/gettext_10.html#SEC150 * Althoug the single objects wont get triggered here some languages have variations on the other numbers
en: Selection of %d object | Selection of %d objects
da[0]: Samling af %d objekt
da[1]: Samling af %d objekter

en: Selected '%s'
da: Valgt '%s'

note: we really should not come here but instead disable the menu command earlier
en: No antialiased renderer found
da: Ingen optegner med udjævning fundet

en: <unnamed>
da: <unavngivet>

note: no standard buttons
en: Closing diagram without saving
da: Lukker diagram uden at gemme

en: The diagram '%s'
    has not been saved. Save changes now?
da: Diagrammet '%s' er ikke gemt.
    Skal ændringerne gemmes nu?

en: Close Diagram
da: Luk diagram

en: _Discard Changes
da: _Smid ændringer væk

en: Do Not Exit
da: Afslut ikke

en: Exit Without Save
da: Afslut uden at gemme

en: Save Selected
da: Gem valgt

en: The following are not saved:
da: De følgende er ikke gemt:

en: Path
da: Sti

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select None
da: Vælg ingen

en: Nothing selected for saving.  Would you like to try again?
da: Intet valgt til gemning. Vil du prøve igen?

en: Supported Formats
da: Understøttede formater

en: By extension
da: Ud fra fil-endelse

en: Open Diagram
da: Åbn diagram

en: Open Options
da: Åbn indstillinger

en: Determine file type:
da: Bestem filtype:

en: All Files
da: Alle filer

en: Some characters in the filename are neither UTF-8
    nor your local encoding.
    Some things will break.
da: Nogle tegn i filnavnet er hverken UTF8 eller i din
    lokale kodning.
    Noget vil opføre sig mærkeligt.

en: File already exists
da: Filen eksisterer allerede

en: The file '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Filen '%s' findes allerede.
    Vil du overskrive den?

en: Save as
da: Gem som

en: Save Diagram
da: Gem diagram

note: Need better way to make it a reasonable size.  Isn't there some standard look for them (or is that just Gnome?)
en: Compress diagram files
da: Komprimér gemte filer

en: Compression reduces file size to less than 1/10th size and speeds up loading and saving.  Some text programs cannot manipulate compressed files.
da: Ved komprimering fylder filerne mindre end 1/10, og det går hurtigere at åbne og gemme dem. Men nogle tekstbaserede programmer kan ikke ændre komprimerede filer. Hvis det ikke siger dig noget, så komprimer bare filerne.

note: Favored Filter Translators: Menu item Verb/Channel/Export Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Export
en: Export
da: Eksportér

en: Could not determine which export filter
    to use to save '%s'
da: Kunne ikke bestemme hvilket eksport-filter
    der skulle bruges til at gemme '%s'

en: Export Diagram
da: Eksportér

en: Export Options
da: Indstillinger for eksport

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Replace _with:
da: Erstat _med:

en: _Match case
da: _Forskel på store og små bogstaver

en: Match _entire word only
da: Match kun _hele ord

en: Match _all properties (not just object name)
da: Match _alle egenskaber (ikke kun objektnavn)

en: Replace
da: Erstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

note: not adding the button in the list above to modify it's text; * the default "Find and Replace" is just too long for my taste ;)
en: _Replace
da: _Erstat

en: Pops up the Navigation window.
da: Viser navigationsvinduet.

en: Diagram menu.
da: Diagrammenu.

en: Toggles snap-to-grid for this window.
da: Slå "Ret ind efter gitter" til eller fra i dette vindue.

en: Toggles object snapping for this window.
da: Slå "Ret ind efter objekt" til eller fra i dette vindue.

en: Diagram Editor
da: Diagramtegner

en: New Layer
da: Nyt lag

en: Rename Layer
da: Omdøb lag

en: Raise Layer
da: Hæv lag

en: Lower Layer
da: Sænk lag

en: Delete Layer
da: Slet lag

en: Layers:
da: Lag:

en: Layers
da: Lag

en: New layer %d
da: Nyt lag %d

en: none
da: ingen

en: Edit Layer
da: Rediger lag

en: Add Layer
da: Tilføj lag

en: Layer name:
da: Lagets navn:

en: Line width
da: Linjebredde

en: Line width:
da: Linjebredde:

en: Error loading diagram.
    Linked object not found in document.
da: Fejl under indlæsning af diagram.
    Linket objekt ikke fundet i dokumentet.

en: Error loading diagram.
    Connection handle %d does not exist on '%s'.
da: Fejl ved indlæsning af diagram.
    Forbindelseshåndtag %d findes ikke på "%s".

en: Error loading diagram.
    Connection point %d does not exist on '%s'.
da: Fejl ved indlæsning af diagram.
    Forbindelsespunkt %d findes ikke på "%s".

en: Can't find parent %s of %s object
da: Kan ikke finde ophavselement %s for %s-objekt

en: You must specify a file, not a directory.
da: Du skal angive en fil, ikke en mappe.

en: Couldn't open: '%s' for reading.
da: Kunne ikke åbne: '%s' for læsning.

note: this was talking about unknown file type but it could as well be broken XML
en: Error loading diagram %s.
da: Fejl under indlæsning af diagrammet %s.

en: Error loading diagram %s.
    Unknown file type.
da: Fejl under indlæsning af diagrammet %s.
    Ukendt filtype.

en: Error loading diagram %s.
    Not a Dia file.
da: Fejl under indlæsning af diagrammet %s.
    Ikke en Dia-fil.

en: Error reading connections
da: Fejl under læsning af forbindelser

en: Error loading diagram:
    %s.
    A valid Dia file defines at least one layer.
da: Fejl under indlæsning af diagrammet:
    %s.
    En Dia-fil skal have mindst ét lag.

en: Error saving connections to layer '%s'
da: Fejl under forsøg på at gemme forbindelser til laget "%s"

en: Connection saving is incomplete for layer '%s'
da: Forbindelse gemt ufuldstændigt for laget "%s"

en: Not allowed to write to output file %s
da: Ikke tilladt at skrive til uddatafil %s

en: Not allowed to write temporary files in %s
da: Ikke tilladt at skrive midlertidige filer i %s

en: Can't open output file %s
da: Kunne ikke åbne uddatafilen %s

note: Save failed; we clean our stuff up, without touching the file named "filename" if it existed.
en: Internal error %d writing file %s
da: Intern fejl %d ved skrivning af filen %s

en: Can't rename %s to final output file %s
da: Kan ikke omdøbe %s til endelig uddatafil %s

note: no extra threads supported, stay in this one
en: Auto save
da: Autogem

en: Dia Diagram File
da: Dia-diagramfil

en: Fit
da: Tilpas

en: _File
da: _Fil

en: Create a new diagram
da: Opret et nyt diagram

en: _Open…
da: _Åbn…

en: Open a diagram file
da: Åbn en diagramfil

en: _Help
da: _Hjælp

en: Dia help
da: Hjælp til Dia

en: Dia version, authors, license
da: Dia-version, forfattere, licens

en: Sheets and Objects…
da: Ark og objekter…

en: Manage sheets and their objects
da: Håndtér ark og deres objekter

en: Dia preferences
da: Indstillinger for Dia

en: Plugins…
da: Udvidelsesmoduler…

en: Manage plug-ins
da: Håndtér udvidelsesmoduler

en: _Diagram Tree
da: _Diagramtræ

en: Tree representation of diagrams
da: Trærepræsentation af diagrammer

en: Show Toolbar
da: Vis værktøjslinje

en: Show or hide the toolbar
da: Vis/skjul værktøjslinjen

en: Show Statusbar
da: Vis statuslinje

en: Show or hide the statusbar
da: Vis/skjul statuslinjen

en: Show Layers
da: Vis lag

en: Show or hide the layers toolwindow
da: Vis eller skjul værktøjsvinduet lag

en: Save the diagram
da: Gem diagrammet

en: Save _As…
da: Gem _som…

en: Save the diagram with a new name
da: Gem diagrammet med et nyt navn

en: _Export…
da: _Eksportér…

en: Export the diagram
da: Eksportér diagrammet

en: _Diagram Properties
da: Egenskaber for _diagram

en: Modify diagram properties (grid, background)
da: Ændr diagramegenskaber (gitter, baggrund)

en: Page Set_up…
da: Sideopsætning…

en: Modify the diagram pagination
da: Ændr sidetal i diagram

en: _Print…
da: _Udskriv…

en: Print the diagram
da: Udskriv diagrammet

en: Close the diagram
da: Luk diagrammet

en: _Edit
da: _Redigér

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Omgør

en: Copy selection
da: Kopiér markering

en: Cut selection
da: Klip markering

en: Paste selection
da: Indsæt markering

en: _Duplicate
da: _Slet

en: Duplicate selection
da: Duplikér markering

en: Delete selection
da: Slet markering

en: Search for text
da: Søg efter tekst

en: _Replace…
da: _Erstat…

en: Search and replace text
da: Søg og erstat tekst

note: the following used to bind to <control><shift>C which collides with Unicode input. * <control><alt> doesn't work either
en: Copy Text
da: _Kopiér tekst

en: Copy object's text to clipboard
da: Kopiér objektets tekst til udklipsholderen

en: Cut Text
da: Klip tekst _ud

en: Cut object's text to clipboard
da: Klip objektets tekst til udklipsholderen

en: Paste _Text
da: _Indsæt tekst

en: Insert text from clipboard
da: Indsæt tekst fra udklipsholderen

en: Paste _Image
da: _Indsæt billede

en: Insert image from clipboard
da: Indsæt billede fra udklipsholderen

en: _Layers
da: _Lag

en: Add Layer…
da: Tilføj lag…

en: Rename Layer…
da: Omdøb lag…

en: Move Selection to Layer above
da: Flyt markeringen til laget ovenover

en: Move Selection to Layer below
da: Flyt markeringen til laget nedenunder

en: _Layers…
da: _Lag…

en: _View
da: _Vis

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: 1600%
da: 1600 %

en: 800%
da: 800 %

en: 400%
da: 400 %

en: 70.7
da: 70,7

en: 35.4
da: 35,4

note: Show All, Best Fit.  Same as the Gimp, Ctrl+E
en: Zoom fit
da: Tilpas zoom

note: "display_toggle_entries" items go here
en: New _View
da: Ny _visning

en: C_lone View
da: K_lon visning

en: _Objects
da: _Objekter

en: Send to _Back
da: Send _bagerst

en: Move selection to the bottom
da: Flyt markering til bunden

en: Bring to _Front
da: Bring _forrest

en: Move selection to the top
da: Flyt markeringen til toppen

en: Send Backwards
da: Send bagud

en: Bring Forwards
da: Bring fremad

en: _Group
da: _Gruppér

en: Group selected objects
da: Gruppér markerede objekter

note: deliberately not using Ctrl+U for Ungroup
en: _Ungroup
da: _Afgruppér

en: Ungroup selected groups
da: Opdel valgte grupper

en: _Parent
da: Gør til _ophavselement

en: _Unparent
da: _Løsriv fra ophavselement

en: _Unparent Children
da: Løsriv _underelementer

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Align
en: Align
da: Justér

en: Top
da: Øverst

en: Middle
da: Midten

en: Bottom
da: Nederst

en: Spread Out Horizontally
da: Justér _vandret

en: Spread Out Vertically
da: Justér _lodret

en: Adjacent
da: Ved siden

en: Stacked
da: Stablet

en: Connected
da: Tilsluttet

en: _Select
da: _Markér

en: All
da: Alt

en: None
da: Ingen

en: Invert
da: Omvend

en: Transitive
da: Transitiv

en: Same Type
da: Samme type

note: display_select_radio_entries go here
en: Select By
da: _Markér

en: D_ialogs
da: _Vinduer

en: D_ebug
da: _Fejlsøg

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: Modify
da: Ændr

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Magnify
en: Magnify
da: Forstørrelse

en: Edit Text
da: Rediger tekst

en: Scroll
da: Bladr

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Text
da: Tekst

en: Box
da: Boks

en: Line
da: Linje

en: Arc
da: Bue

en: Zigzagline
da: Zigzaglinje

en: Polyline
da: Polylinje

en: Bezierline
da: Bezierlinje

en: Outline
da: Omrids

en: Image
da: Billede

en: _Antialiased
da: _Udjævnet

en: Show _Grid
da: Vis _gitter

en: _Snap to Grid
da: _Ret ind efter gitter

en: Snap to _Objects
da: Ret ind efter _objekter

en: Show _Rulers
da: Vis _linealer

en: Show Scrollbars
da: Vis rullebjælker

en: Show _Connection Points
da: Vis _tilslutningspunkter

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Remove
en: Remove
da: Fjern

note: Cannot also be called Invert, duplicate names caused keybinding problems
en: Inverse
da: Omvend

en: NULL tooldata in tool_menu_select
da: NULL værktøjdata i tool_menu_select

en: 300%
da: 300 %

en: 200%
da: 200 %

en: 150%
da: 150 %

en: 100%
da: 100 %

en: 75%
da: 75 %

en: 50%
da: 50 %

en: 25%
da: 25 %

en: 10%
da: 10 %

en: Toggles snap-to-grid.
da: Slår "Ret ind efter gitter" til eller fra.

en: Toggles object snapping.
da: Slår objekttilretning til eller fra.

en: The function is not available anymore.
da: Funktionen er ikke længere tilgængelig.

en: Couldn't get GTK+ settings
da: Kunne ikke hente GTK+-indstillinger

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Loaded
da: Indlæst

en: Load at Startup
da: Indlæs automatisk ved start

en: Filename
da: Filnavn

en: any
da: hvilken som helst

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: Diagram Defaults
da: Diagram-forvalg

en: View Defaults
da: Vis-forvalg

en: Favorites
da: Favoritter

en: Reset tools after create
da: Nulstil værktøj efter opret

en: Number of undo levels:
da: Antal fortrydniveauer:

en: Reverse dragging selects
    intersecting objects
da: Omvendt trækning markerer
    skærende objekter

en: Recent documents list size:
da: Antal seneste dokumenter vist:

en: Use menu bar
da: Brug menulinjen

en: Keep tool box on top of diagram windows
da: Behold værktøjskasse oven på diagramvinduer

en: Length unit:
da: Længdeenhed:

en: Font size unit:
da: Enhed for skriftstørrelse:

en: New diagram:
da: Nyt diagram:

en: Portrait
da: Portræt

en: Paper type:
da: Papirtype:

en: Background Color:
da: Baggrundsfarve:

en: Compress saved files
da: Komprimér gemte filer

en: Connection Points:
da: Tilslutningspunkter:

note: { NULL, PREF_NONE, 0, NULL, 3, N_("Grid:") },
en: Visible
da: Synligt

en: Snap to object
da: Ret ind efter objekt

en: New window:
da: Nyt vindue:

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: Magnify:
da: Forstør:

en: Page breaks:
da: Sideskift:

en: Color:
da: Farve:

en: Solid lines
da: Ubrudte linjer

en: Antialias:
da: Udjævning:

en: view antialiased
da: Vis udjævning

en: Scalable Vector Graphics
da: Skalérbar vektorgrafik

en: Windows Metafile
da: Windows-metafil

en: Enhanced Metafile
da: Udvidet metafil

en: Snap to
da: Ret ind efter

en: Dynamic grid resizing
da: Dynamisk ændring af gitterstørrelsen

en: X Size:
da: X-størrelse:

en: Y Size:
da: Y-størrelse:

en: Visual Spacing X:
da: Synligt X-mellemrum:

en: Visual Spacing Y:
da: Synligt Y-mellemrum:

en: Lines per major line
da: Linjer per kraftig linje

en: Hex Size:
da: Heksagonstørrelse:

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Object properties
da: _Objektegenskaber

en: This object has no properties.
da: Dette objekt har ingen indstillelige egenskaber.

en: Properties:
da: Egenskaber:

en: Object properties:
da: Egenskaber for objekt:

en: %s
    System sheet
da: %s
    Systemark

en: %s
    User sheet
da: %s
    Brugerark

en: Can't get symbol 'custom_type' from any module.
    Editing shapes is disabled.
da: Kan ikke finde symbolet 'custtom_type' i et eneste modul.
    Figurene kan ikke ændres.

en: Widget not found: %s
da: Kontrol ikke fundet: %s

en: SVG Shape
da: SVG-figur

en: Programmed DiaObject
da: Programmeret DiaObjekt

en: Select SVG Shape File
da: Vælg SVG-figurfil

en: Copy ->
da: Kopiér ->

en: Copy All ->
da: Kopiér alt ->

en: Move ->
da: Flyt ->

en: Move All ->
da: Flyt alt ->

en: <- Copy
da: <- Kopiér

en: <- Copy All
da: <- Kopiér alt

en: <- Move
da: <- Flyt

en: <- Move All
da: <- Flyt alt

en: Line Break
da: Linjeskift

en: %s
    Shape
da: %s
    Figur

en: %s
    Object
da: %s
    Objekt

en: %s
    Unassigned type
da: %s 
    Ikke-tildelt type

en: Please select a .shape file
da: Vælg venligst en .shape-fil

en: Filename must end with '%s': '%s'
da: Filnavnet skal ende med '%s': '%s'

en: Error examining %s: %s
da: Fejl under undersøgelse af %s: %s

en: Please export the diagram as a shape.
da: Eksportér venligst diagrammet som en figur (shape).

en: Could not interpret shape file: '%s'
da: Kunne ikke forstå figur-fil: "%s"

en: Sheet must have a Name
da: Arket skal have et navn

en: Couldn't open '%s': %s
da: Kunne ikke åbne '%s': %s

en: Couldn't open: '%s' for writing
da: Kunne ikke åbne: '%s' tilr skriving

en: a user
da: Bruger

en: File: %s
da: Fil: %s

en: Date: %s
da: Dato: %s

en: add shapes here
da: tilføj figurer her

en: Loading …
da: Indlæser …

en: Dia v %s
da: Dia v. %s

en: Modify object(s)
    Use <Space> to toggle between this and other tools
da: Ændr objekter
    Brut <Mellemrum> for at skifte mellem dette og andre værktøjer

en: Text edit(s)
    Use <Esc> to leave this tool
da: Tekstredigering
    Brug <Esc> for at forlade dette værktøj

en: Scroll around the diagram
da: Bladr rundt i diagrammet

en: No sheet named %s
da: Intet ark med navn %s

en: Other sheets
da: Andre ark

en: Flowchart
da: Rutediagram

en: Foreground & background colors for new objects.  The small black and white squares reset colors.  The small arrows swap colors.  Double-click to change colors.
da: Forgrunds- og baggrundsfarve for nye objekter.  De små sorte og hvide firkanter nulstiller farverne.  Pilene bytter om på farverne.  Dobbeltklik for at vælge andre farver.

en: Line widths.  Click on a line to set the default line width for new objects.  Double-click to set the line width more precisely.
da: Linjebredder.  Klik på en linje fra at sætte standard-linjebredden for nye objekter. Dobbeltklik for at sætte linjebredden mere præcist.

en: Arrow style at the beginning of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
da: Pilstil i starten af nye linjer.  Klik for at vælge en pil eller indstille pil-parametre med detaljer…

en: Line style for new lines.  Click to pick a line style, or set line style parameters with Details…
da: Linjestil for nye linjer.  Klik for at vælge en linjestil, eller indstille linjestils-parametre med detaljer…

en: Arrow style at the end of new lines.  Click to pick an arrow, or set arrow parameters with Details…
da: Pilstil i enden af nye linjer.  Klik for at vælge en pil, eller indstil pil-parametre med detaljer…

en: Dia Diagram Editor
da: Dia - diagramtegning

en: Edit your Diagrams
da: Redigér diagrammer

note: Installer message if no GTK+ was found
en: GTK+ is not installed. Please use the full installer. It is available from http://dia-installer.de.
da: GTK+ er ikke installeret. Brug venligst det fulde installationsprogram. Det er tilgængeligt fra http://dia-installer.de.

note: Installer message: Don't install over pre 0.95 versions
en: Please remove old Dia installations completely or install Dia to a different location.
da: Fjern gamle Diainstallationer fuldstændigt eller installer Dia på en anden placering.

note: Installer message:  License Page
en: Next >
da: Næste >

note: Installer message, keep the $(^Name) and $_CLICK, these will be replaced
en: $(^Name) is released under the GPL license. The license is provided here for information purposes only. $_CLICK
da: $(^Name) er udgivet under GPL-licensen. Licensen gengives her kun til information. $_CLICK

note: Installer message: Components page
en: Dia Diagram Editor (required)
da: Dia - diagramredigering (påkrævet)

note: Installer message: Components page
en: Translations
da: Oversættelser

note: Installer message: Component description
en: Optional translations of the Dia user interface
da: Valgfrie oversættelser af Dias brugergrænseflade

note: Installer message: Component description
en: Core Dia files and dlls
da: Kernefiler til Dia og dll'er

note: Installer message: Component name
en: Python plug-in
da: Pythonudvidelsesmodul

note: Installer message: Component description
en: Support for the Python Scripting Language 2.3. Do not select this if Python is not installed.
da: Understøttelse af skriptsproget Python 2.3. Vælg ikke denne hvis Python ikke er installeret.

note: Installer message: hyperlink text on finish page
en: Visit the Dia for Windows Web Page
da: Besøg Dia til Windows' hjemmeside

note: Installer message: Dia uninstaller entry in Control Panel
en: Dia (remove only)
da: Dia (fjern kun)

note: Installer message: directory delete confirmation line 1
en: Your old Dia directory is about to be deleted. Would you like to continue?
da: Din gamle Dia-mappe er ved at blive slettet. Ønsker du at fortsætte?

note: Installer message: directory delete confirmation line 2
en: Note: Any non-standard plugins that you may have installed will be deleted.
da: Bemærk: Alle installerede ikke-standardiserede udvidelsesmoduler vil blive fjernet.

note: Installer message: directory delete confirmation line 3
en: Dia user settings will not be affected.
da: Brugerindstillinger for Dia vil ikke blive påvirket.

note: Installer message: DIA_PROMPT_DIR_EXISTS line 1
en: The installation directory you specified already exists. Any contents
da: Installationsmappen, du angav, findes allerede. Alt indhold

note: Installer message: DIA_PROMP_DIR_EXISTS line 2
en: will be deleted. Would you like to continue?
da: vil blive slettet. Ønsker du at fortsætte?

note: Installer message: registry entries not found line 1
en: The uninstaller could not find registry entries for Dia.
da: Afinstallationen kunne ikke finde indgange i registreringsdatabase for Dia.

note: Installer message: registry entries not found line 2
en: It is likely that another user installed this application.
da: En anden bruger har måske installeret dette program.

note: Installer message: Uninstall error message
en: You do not have permission to uninstall this application.
da: Du har ikke rettigheder til at afinstallere dette program.

note: Installer message: Uninstallation warning. Keep $INSTDIR
en: This will completely delete $INSTDIR and all subdirectories. Continue?
da: Dette vil fuldstændig slette $INSTDIR og alle undermapper. Fortsæt?

note: Installer message: Uninstallation warning. Keep $\PROFILE\.dia
en: This will completely delete $PROFILE\.dia and all subdirectories. Continue?
da: Dette vil fuldstændig slette $PROFILE\.dia og alle undermapper. Fortsæt?

[ctx: Arrow]
en: None
da: Ingen

[ctx: Arrow]
en: Lines
da: Linjer

[ctx: Arrow]
en: Hollow Triangle
da: Hul trekant

[ctx: Arrow]
en: Filled Triangle
da: Udfyldt trekant

[ctx: Arrow]
en: Unfilled Triangle
da: Hul trekant

[ctx: Arrow]
en: Hollow Diamond
da: Hul diamant

[ctx: Arrow]
en: Filled Diamond
da: Udfyldt diamant

[ctx: Arrow]
en: Half Diamond
da: Halv diamant

[ctx: Arrow]
en: Half Head
da: Halvt hoved

[ctx: Arrow]
en: Slashed Cross
da: Streget kryds

[ctx: Arrow]
en: Filled Ellipse
da: Udfyldt ellipse

[ctx: Arrow]
en: Hollow Ellipse
da: Hul ellipse

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot
da: Udfyldt punkt

[ctx: Arrow]
en: Dimension Origin
da: Dimensionsorigo

[ctx: Arrow]
en: Blanked Dot
da: Blankt punkt

[ctx: Arrow]
en: Double Hollow Triangle
da: Dobbelt hul trekant

[ctx: Arrow]
en: Double Filled Triangle
da: Dobbelt udfyldt trekant

[ctx: Arrow]
en: Filled Dot and Triangle
da: Udfyldt punkt og trekant

[ctx: Arrow]
en: Filled Box
da: Udfyldt boks

[ctx: Arrow]
en: Blanked Box
da: Blank boks

[ctx: Arrow]
en: Slashed
da: Streget

[ctx: Arrow]
en: Integral Symbol
da: Integraltegn

[ctx: Arrow]
en: Crow Foot
da: Kragefod

[ctx: Arrow]
en: Cross
da: Kors

[ctx: Arrow]
en: 1-or-many
da: 1-eller-mange

[ctx: Arrow]
en: 0-or-many
da: 0-eller-mange

[ctx: Arrow]
en: 1-or-0
da: 1-eller-0

[ctx: Arrow]
en: 1 exactly
da: Netop 1

[ctx: Arrow]
en: Filled Concave
da: Udfyldt konkav

[ctx: Arrow]
en: Blanked Concave
da: Blank konkav

[ctx: Arrow]
en: Round
da: Rund

[ctx: Arrow]
en: Open Round
da: Åben rund

[ctx: Arrow]
en: Backslash
da: Omvendt skråstreg

[ctx: Arrow]
en: Infinite Line
da: Uendelig linje

en: Arrow head of unknown type
da: Pilehoved af ukendt type

en: Arrow head of type %s has too small dimensions; removing.
da: Pilehoved af typen %s er for lille; fjerner.

en: unknown arrow
da: ukendt pil

en: Can't find standard object
da: Kan ikke finde standardobjekt

en: Arrow Properties
da: Pil_egenskaber

en: More arrows
da: Flere pile

en: Size:
da: Størrelse:

en: Select color
da: Vælg farve

en: More colors…
da: Flere farver…

en: Too many ".."s in filename %s
da: For mange ".." i filnavnet %s

en: Reset menu
da: Nulstil menu

en: Other fonts
da: Andre skrifttyper

en: Couldn't find font family for %s
da: Kunne ikke finde skrifttypefamilie %s

note: pathologic case - pixbuf not even supporting PNG?
en: Unsupported file format for saving:
    %s
da: Filformat ikke understøttet til at gemme:
    %s

en: Could not save file:
    %s
    %s
da: Kunne ikke gemme filen:
    %s
    %s

en: Line Style Properties
da: Linjestilsegenskaber

en: Details…
da: Detaljer…

en: line|Solid
da: Fuldt optrukken

en: line|Dashed
da: Streger

en: line|Dash-Dot
da: Streg-prik

en: line|Dash-Dot-Dot
da: Streg-prik-prik

en: line|Dotted
da: Prikker

note: fs->sizebox = GTK_HBOX(box);
en: Dash length:
da: Streglængde:

en: Cancel
da: Annullér

en: Horizontal
da: Vandret

en: Vertical
da: Lodret

en: The file %s has no encoding specification;
    assuming it is encoded in %s
da: Filen %s har ingen kodningsspecifikation:
    Antager den er kodet i %s

en: Unknown type of DataNode '%s'
da: Ukendt type af DataNode "%s"

en: Taking int value of non-int node.
da: Tager heltalsværdi for knude, som ikke er et punkt.

en: Taking point value of non-point node.
da: Tager punktværdi for knude, som ikke er et punkt.

en: Incorrect x Point value "%s" %f; discarding it.
da: Ugyldig punktværdi for x, "%s" %f; forkaster den.

en: Error parsing point.
da: Fejl ved fortolkning af punkt.

note: don't bother with useless warnings (see above)
en: Incorrect y Point value "%s" %f; discarding it.
da: Ugyldig punktværdi for y, "%s" %f; forkaster den.

en: Taking bezpoint value of non-point node.
da: Tager bezpoint-værdi for knude, som ikke er et punkt.

en: Error parsing bezpoint p1.
da: Fejl ved fortolkning af bezpoint p1.

en: Error parsing bezpoint p2.
da: Fejl ved fortolkning af bezpoint p2.

en: Error parsing bezpoint p3.
da: Fejl ved fortolkning af bezpoint p3.

en: Taking rectangle value of non-rectangle node.
da: Tager rektangelværdi for knude, som ikke er et rektangel.

en: Error parsing rectangle.
da: Fejl ved fortolkning af rektangel.

en: Taking string value of non-string node.
da: Tager stringværdi for knude, som ikke er en streng.

en: Error in string tag.
da: Fejl i strengmærke.

en: Error in file, string not starting with #
da: Fejl i fil; streng starter ikke med #

en: Taking font value of non-font node.
da: Tager skrifttypeværdi af knude, som ikke er en skrifttype.

en: Multiple export filters with unique name %s
da: Flere eksportfiltre med unikt navn %s

en: Multiple import filters with unique name %s
da: Flere importfiltre med unikt navn %s

en: Can't load font %s.
da: Skrifttypen %s kan ikke indlæses.

en: Warning
da: Advarsel

en: There is one similar message.
da: Der er én lignende besked.

en: Show repeated messages
da: Vis lignende medelelser

en: Don't show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

en: There is %d similar message. | There are %d similar messages.
da[0]: Der er %d lignende besked.
da[1]: Der er %d lignende beskeder.

en: Notice
da: Bemærk

en: Error loading defaults '%s'.
    Not a Dia diagram file.
da: Fejl under indlæsning af diagrammet '%s'.
    Det er ikke en Dia-fil.

note: base property stuff...
en: Autoroute
da: Autorute

en: Autorouting
da: Autoruter

en: Persistence
da: Persistens

en: Missing dependencies for '%s'?
da: Manglende afhængigheder for '%s'?

en: Missing symbol 'dia_plugin_init'
da: Mangler symbolet 'dia_plugin_init'

en: dia_plugin_init() call failed
da: Kaldet til dia_plugin_init() mislykkedes

en: Plugin Configuration
da: Konfiguration af udvidelsesmodul

en: General
da: Generelt

en: Author
da: Forfatter

en: Creation date
da: Oprettelsesdato

en: Modification date
da: Ændringsdato

en: Key
da: Nøgle

en: Value
da: Værdi

en: Left
da: Venstre

en: Center
da: Midt

en: Right
da: Højre

en: Never
da: Aldrig

en: When Needed
da: Efter behov

en: Always
da: Altid

[ctx: LineJoin]
en: Round
da: Rund

[ctx: LineCap]
en: Round
da: Rund

en: Line color
da: Linjefarve

en: Line style
da: Linjestil

en: Fill color
da: Farve for udfyld

note: just to simplify transferring properties between objects
en: Draw background
da: Tegn baggrund

en: Start arrow
da: Startpil

en: End arrow
da: Slutpil

en: Text alignment
da: Tekstjustering

en: Font
da: Skrifttype

en: Font size
da: Størrelse på skrifttype

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Line join
da: Linjesammensætning

en: Pattern
da: Mønster

en: Property cast from int to enum out of range
da: Egenskab omskrevet fra int til enum uden for gyldigt interval

en: No attribute '%s' (%p) or no data (%p) in this attribute
da: Ingen attribut "%s" (%p) eller ingen data (%p) i denne attribut

en: Failed to load image form diagram:
    %s
da: Kunne ikke indlæse billede fra diagram:
    %s

en: Saving inline pixbuf failed:
    %s
da: Kunne ikke gemme indlejret pixbuf:
    %s

en: Cant create image data from scratch!
da: Kan ikke oprette billeddata forfra!

note: Todo: get label for the branch view from props, e.g. UML Operations Parameters
en: Parameters
da: Parametre

en: Group with %d object | Group with %d objects
da[0]: Gruppe med %d objekt
da[1]: Gruppe med %d objekter

en: DiaObject '%s' needed in sheet '%s' was not found.
    It will not be available for use.
da: DiaObject '%s' krævet i ark '%s' blev ikke fundet.
    Objektet vil ikke være tilgængeligt til brug.

en: The system sheet '%s' appears to be more recent than your custom
    version and has been loaded as '%s' for this session.
    
    Move new objects (if any) from '%s' into your custom sheet
    or remove '%s', using the 'Sheets and Objects' dialog.
da: Systemarket '%s' ser ud til at være nyere end din tilpassede
    version og er blevet indlæst som '%s' til denne session.
    
    Flyt nye objekter (hvis de findes) fra '%s' til dit tilpassede ark
    eller fjern '%s', med brug af dialogen 'Ark og objekter'.

en: %s: you should use object tags rather than shape tags now
da: %s: Du bør bruge objektmærker frem for at forme mærker nu

en: Stroke
da: Strøg

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Fill
en: Fill
da: Fyld

en: Fill & Stroke
da: Udfyldning & strøg

en: Bezier points
da: Bezierpunkter

en: Drawing
da: Tegning

en: Draw Control Lines
da: Tegn kontrollinjer

en: Convert to Bezier
da: Omdan til Bezier

en: Invert Path
da: Omvend sti

en: Flip horizontal
da: Vend vandret

en: Flip vertical
da: Vend lodret

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Rotate
en: Rotate
da: Rotér

en: Shear
da: Forskydning

en: Show Control Lines
da: Vis kontrollinjer

en: Select image file
da: Vælg billedfil

en: Browse
da: Gennemse

en: Declaration
da: Erklæring

en: Add Access Provider
da: Tilføj adgangsleverandør

en: Add Access Requirer
da: Tilføj adgangskrav

en: Add In Data Port
da: Tilføj inddataport

en: Add In Event Port
da: Tilføj begivenhedsport

en: Add In Event Data Port
da: Tilføj begivenhedsdataport

en: Add Out Data Port
da: Fjern dataport

en: Add Out Event Port
da: Fjern begivenhedsport

en: Add Out Event Data Port
da: Fjern begivenhedsdataport

en: Add In Out Data Port
da: Tilføj udgående dataport

en: Add In Out Event Port
da: Tilføj indgående begivenhedsport

en: Add In Out Event Data Port
da: Tilføj udgående begivenhedsdataport

en: Add Port Group
da: Tilføj portgruppe

en: Add Connection Point
da: Tilføj forbindelsespunkt

en: Delete Port
da: Slet port

en: Edit Port Declaration
da: Rediger porterklæring

en: Delete Connection Point
da: Slet forbindelsespunkt

en: Architecture Analysis & Design Language diagram objects
da: Diagramobjekter for arkitekturanalyse & designsprog

en: Chronogram diagram objects
da: Kronogramobjekter

en: Data name
da: Datanavn

en: Events
da: Hændelser

en: Event specification
da: Hændelsesspecifikation

en: @ time    set the pointer to an absolute time.
    ( duration  set the signal up, then wait 'duration'.
    ) duration  set the signal down, then wait 'duration'.
    u duration  set the signal to "unknown" state, then wait 'duration'.
    Example: @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)
da: @ tid    sæt pointeren til en absolut tid.
    ( varighed  sæt signalet op, og vent så "varighed".
    ) varighed  sæt signalet ned, og vent så "varighed".
    u varighed  sæt signalet til tilstanden "unknown", og venter så "varighed".
    eksempel : @ 1.0 (2.0)1.0(2.0)

en: Start time
da: Starttid

en: End time
da: Sluttid

en: Rise time
da: Hævningstid

en: Fall time
da: Faldtid

en: Multi-bit data
da: Fler-bit data

en: Aspect
da: Aspekt

en: Data color
da: Datafarve

en: Data line width
da: Data-linjebredde

en: Time data
da: Tidsdata

en: Major time step
da: Stort tidstrin

en: Minor time step
da: Mindre tidstrin

en: Minor step line width
da: Mindre trin i linjebredde

en: Custom
da: Tilpas

en: Custom XML shapes loader
da: Indlæser til egne XML-figurer

en: Scale of the sub-shapes
da: Skala for underfigurerne

en: Text padding
da: Tekstspaltefyld

en: Flip Horizontal
da: Vend vandret

en: Flip Vertical
da: Vend lodret

en: Cannot open icon file %s for object type '%s'.
da: Kan ikke åbne ikonfil %s for objekttype '%s'.

en: Custom XML lines loader
da: Brugertilpasset XML-linjeindlæser

en: INTERNAL: CustomLines: Illegal line type in LineInfo object.
da: INTERN: CustomLines: Ugyldig linjetype i LineInfo-objekt.

en: The file '%s' has invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
da: Filen "%s" har ugyldige stidata.
    svg:path-data skal starte med moveto.

en: Number of arms
da: Antal arme

en: Flip arms vertically
da: Vend arme lodret

en: Flip arms horizontally
da: Vend arme vandret

en: Center mount point vertically
da: Centrér monteringspunkt lodret

en: Center mount point horizontally
da: Centrér monteringspunkt vandret

en: Center mount point
da: Centrér monteringspunkt

en: Compound
da: Sammensætning

en: Entity/Relationship table diagram objects
da: Diagramobjekter for entitet/relationstabel

en: Corner radius
da: Hjørneradius

en: Start description
da: Startbeskrivelse

en: End description
da: Slutbeskrivelse

en: Add segment
da: Tilføj segment

en: Delete segment
da: Slet segment

en: Comment
da: Kommentar

en: Primary
da: Primær

en: Primary key
da: Primærtast

en: Nullable
da: Kan være null

en: Unique
da: Unik

en: Default
da: Standard

en: Default value
da: Standardværdi

note: init data
en: Table
da: Tabel

en: Visible comments
da: Synlige kommentarer

en: Underline primary keys
da: Understreg primærtaster

en: Comment tagging
da: Kommentarmærkning

en: Use bold font for primary keys
da: brug fed skriftype for primærtaster

en: Attributes
da: Attributter

note: umlformalparameters_extra all this just to make the defaults selectable ...
en: Style
da: Stil

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Table name
da: Tabelnavn

en: Show comments
da: Vis kommentarer

en: Name:
da: Navn:

en: Key:
da: Nøgle:

en: Weak key:
da: Svag nøgle:

en: Derived:
da: Afledet:

en: Multivalue:
da: Multiværdi:

en: Attribute
da: Attribut

en: Weak:
da: Svag:

en: Associative:
da: Associativ:

en: Entity
da: Entitet

en: Entity/Relationship diagram objects
da: Entitet-/relationsdiagramobjekter

en: Left Cardinality:
da: Venstre kardinalitet:

en: Right Cardinality:
da: Højre kardinalitet:

en: Rotate:
da: Rotér:

en: Identifying:
da: Identificerer:

en: Relationship
da: Relation

en: Flowchart objects
da: Rutediagram-objekter

en: Shear angle
da: Forskydningsvinkel

note: Translators: Menu item Noun/Energy
en: Energy
da: Energi

note: Translators: Menu item Noun/Material
en: Material
da: Materiale

en: Function structure diagram objects
da: Diagramobjekter for funktionsstruktur

en: Wish function
da: Ønskefunktion

en: User function
da: Brugerfunktion

note: Translators: Menu item Verb
en: Verb
da: Udsagnsord

note: Translators: Menu item Verb/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Channel Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Channel
en: Channel
da: Kanal

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Input
en: Input
da: Inddata

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Receive
en: Receive
da: Modtag

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Allow Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Allow
en: Allow
da: Tillad

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Form Entrance
en: Form Entrance
da: Formular-indgang

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Import/Capture Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Capture
en: Capture
da: Fang

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Discharge
en: Discharge
da: Aflad

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Eject
en: Eject
da: Udløs

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Export/Dispose
en: Dispose
da: Fjern

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transfer Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transfer
en: Transfer
da: Overfør

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Lift
en: Lift
da: Løft

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transport/Move
en: Move
da: Flyt

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Transmit
en: Transmit
da: Send

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Conduct
en: Conduct
da: Udfør

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Transfer/Transmit/Convey
en: Convey
da: Formidl

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Guide
en: Guide
da: Vejled

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Direct
en: Direct
da: Ret

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Straighten
en: Straighten
da: Ret ud

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Guide/Steer
en: Steer
da: Styr

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Translate
en: Translate
da: Oversæt

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Turn
en: Turn
da: Vend

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Rotate/Spin
en: Spin
da: Drej

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Allow DOF
en: Allow DOF
da: Tillad DOF

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Constrain
en: Constrain
da: Begræns

note: Translators: Menu item Verb/Channel/Guide/Allow DOF/Unlock
en: Unlock
da: Lås op

note: Translators: Menu item Verb/Support Translators: Menu item Verb/Support/Support
en: Support
da: Understøt

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Insulate
en: Insulate
da: Isolér

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Protect
en: Protect
da: Beskyt

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Prevent Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Prevent
en: Prevent
da: Forhindr

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Shield
en: Shield
da: Skærm

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stop/Inhibit
en: Inhibit
da: Hindr

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Stabilize
en: Stabilize
da: Stabilisér

note: Translators: Menu item Verb/Support/Stabilize/Steady
en: Steady
da: Støt

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Secure
en: Secure
da: Sikr

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Attach Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Attach
en: Attach
da: Vedlæg

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Mount
en: Mount
da: Montér

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Lock
en: Lock
da: Lås

note: Translators: Menu item Verb/Support/Secure/Fasten
en: Fasten
da: Fæst

note: Translators: Menu item Verb/Support/Position/Orient
en: Orient
da: Orientér

note: Translators: Menu item Verb/Connect Translators: Menu item Verb/Connect/Connect
en: Connect
da: Forbind

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Couple
en: Couple
da: Sammenkobl

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Join
en: Join
da: Forén

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Couple/Assemble
en: Assemble
da: Sammensæt

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Mix
en: Mix
da: Bland

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Combine
en: Combine
da: Slå sammen

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Blend
en: Blend
da: Bland

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Add
en: Add
da: Tilføj

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Pack
en: Pack
da: Pak

note: Translators: Menu item Verb/Connect/Mix/Coalesce
en: Coalesce
da: Foren

note: Translators: Menu item Verb/Branch Translators: Menu item Verb/Branch/Branch
en: Branch
da: Gren

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Separate
en: Separate
da: Separér

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Switch
en: Switch
da: Skift

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Divide
en: Divide
da: Opdel

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Release
en: Release
da: Frigør

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Detach
en: Detach
da: Løsriv

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Separate/Disconnect
en: Disconnect
da: Kobl fra

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Cut
en: Cut
da: Klip

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Polish
en: Polish
da: Polér

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Sand
en: Sand
da: Puds

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Drill
en: Drill
da: Bor

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Separate/Remove/Lathe
en: Lathe
da: Drej

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Refine
en: Refine
da: Raffinér

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Purify
en: Purify
da: Rens

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Strain
en: Strain
da: Pres

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Filter
en: Filter
da: Filtrér

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Percolate
en: Percolate
da: Filtrér

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Refine/Clear
en: Clear
da: Tøm

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Distribute
en: Distribute
da: Distribuér

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diverge
en: Diverge
da: Split

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Scatter
en: Scatter
da: Spred

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Disperse
en: Disperse
da: Spred

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Diffuse Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Diffuse
en: Diffuse
da: Diffus

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Distribute/Empty
en: Empty
da: Tøm

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dissipate
en: Dissipate
da: Tilintetgør

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Absorb
en: Absorb
da: Opslug

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dampen
en: Dampen
da: Fugt

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Dispel
en: Dispel
da: Afvis

note: Translators: Menu item Verb/Branch/Dissipate/Resist
en: Resist
da: Modstå

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Store
en: Store
da: Gem

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Contain
en: Contain
da: Indehold

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Collect
en: Collect
da: Saml

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Store/Reserve
en: Reserve
da: Reservér

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Supply
en: Supply
da: Forsyn

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Provide
en: Provide
da: Tilbyd

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Replenish
en: Replenish
da: Fyld op

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Supply/Expose
en: Expose
da: Vis

note: Translators: Menu item Verb/Provision/Extract
en: Extract
da: Udtræk

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Control Magnitude
en: Control Magnitude
da: Kontrollér størrelse

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Actuate
en: Actuate
da: Aktuér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Actuate/Initiate
en: Initiate
da: Klargør

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Regulate
en: Regulate
da: Regulér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Control Translators: Menu item Noun/Signal/Control
en: Control
da: Kontrollér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Enable
en: Enable
da: Aktivér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Disable
en: Disable
da: Deaktivér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Limit
en: Limit
da: Begræns

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Regulate/Interrupt
en: Interrupt
da: Afbryd

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Change
en: Change
da: Ændr

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Increase
en: Increase
da: Forøg

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Decrease
en: Decrease
da: Formindsk

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Amplify
en: Amplify
da: Forstærk

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Reduce
en: Reduce
da: Reducér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Normalize
en: Normalize
da: Normalisér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Multiply
en: Multiply
da: Multiplicér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Scale FIXME: mark read-only
en: Scale
da: Skalér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Rectify
en: Rectify
da: Ret op

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Change/Adjust
en: Adjust
da: Justér

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Form
en: Form
da: Formgiv

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compact
en: Compact
da: Pak sammen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Crush
en: Crush
da: Knus

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Shape
en: Shape
da: Figur

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Compress
en: Compress
da: Tryk sammen

note: Translators: Menu item Verb/Control Magnitude/Form/Pierce
en: Pierce
da: Gennemhul

note: Translators: Menu item Verb/Convert Translators: Menu item Verb/Convert/Convert
en: Convert
da: Konvertér

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Transform
en: Transform
da: Lav om

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Liquefy
en: Liquefy
da: Smelt

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Solidify
en: Solidify
da: Størkn

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Evaporate
en: Evaporate
da: Fordamp

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Sublimate
en: Sublimate
da: Sublimér

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Condense
en: Condense
da: Kondensér

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Integrate
en: Integrate
da: Integrér

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Differentiate
en: Differentiate
da: Differentiér

note: Translators: Menu item Verb/Convert/Process
en: Process
da: bearbejd

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Sense
en: Sense
da: Føl

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Perceive
en: Perceive
da: Sans

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Recognize
en: Recognize
da: Genkend

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Discern
en: Discern
da: Tyd

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Check
en: Check
da: Tjek

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Sense/Verify
en: Verify
da: Verificér

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Indicate
en: Indicate
da: Indikér

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Indicate/Mark
en: Mark
da: Marker

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Display
en: Display
da: Vis

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Measure
en: Measure
da: Mål

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Measure/Calculate
en: Calculate
da: Beregn

note: Translators: Menu item Verb/Signal/Represent
en: Represent
da: Repræsentér

note: Translators: Menu item Noun
en: Noun
da: Navneord

note: Translators: Menu item Noun/Material/Solid
en: Solid
da: Fast form

note: Translators: Menu item Noun/Material/Liquid
en: Liquid
da: Væske

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human Translators: Menu item Noun/Material/Human/Human Translators: Menu item Noun/Energy/Human
en: Human
da: Menneske

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Hand
en: Hand
da: Hånd

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Foot
en: Foot
da: Fod

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Head
en: Head
da: Hoved

note: Translators: Menu item Noun/Material/Human/Toe
en: Toe
da: Tå

note: Translators: Menu item Noun/Material/Biological
en: Biological
da: Biologisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical
en: Mechanical
da: Mekanisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Mech. Energy
en: Mech. Energy
da: Mekanisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translation
en: Translation
da: Oversættelse

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Force
en: Force
da: Kraft

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Torque
en: Torque
da: Drejningsmoment

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Random Motion
en: Random Motion
da: Tilfældig bevægelse

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Rotational Energy
en: Rotational Energy
da: Rotationsenergi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Mechanical/Translational Energy
en: Translational Energy
da: Translationsenergi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity
en: Electrical
da: Elektrisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Electricity
en: Electricity
da: Elektricitet

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Voltage
en: Voltage
da: Spænding

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Electricity/Current
en: Current
da: Strøm

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic
en: Hydraulic
da: Hydraulisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Pressure
en: Pressure
da: Tryk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Hydraulic/Volumetric Flow
en: Volumetric Flow
da: Volumetrisk strøm

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal
en: Thermal
da: Termisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Heat
en: Heat
da: Varme

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Conduction
en: Conduction
da: Konduktion

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Convection
en: Convection
da: Konvektion

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Thermal/Radiation Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radiation
en: Radiation
da: Stråling

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Pneumatic
en: Pneumatic
da: Pneumatisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Chemical
en: Chemical
da: Kemisk

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive
en: Radioactive
da: Radioaktiv

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Microwaves
en: Microwaves
da: Mikrobølger

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Radio waves
en: Radio waves
da: Radiobølger

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/X-Rays
en: X-Rays
da: Røntgenstråler

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Radioactive/Gamma Rays
en: Gamma Rays
da: Gammastråler

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Acoustic Energy
en: Acoustic Energy
da: Akustisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Optical Energy
en: Optical Energy
da: Optisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Solar Energy
en: Solar Energy
da: Solenergi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Magnetic Energy
en: Magnetic Energy
da: Magnetisk energi

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Motion
en: Human Motion
da: Menneskelig bevægelse

note: Translators: Menu item Noun/Energy/Human/Human Force
en: Human Force
da: Menneskelig kraft

en: User/Device Fn
da: Bruger-/Enhedsfunktion

en: Wish Fn
da: Ønskefunktion

en: Macro call
da: Makrokald

en: This action is a call to a macro-step
da: Denne handling er et kald til et makro-trin

en: Condition
da: Betingelse

en: The boolean equation of the condition
da: Boolesk ligning for betingelsen

en: The condition's font
da: Betingelsens skrifttype

en: The condition's font size
da: Størrelse på skrifttype for betingelse

en: Color
da: Farve

en: The condition's color
da: Farve for betingelse

en: GRAFCET diagram objects
da: GRAFCET diagram-objekter

en: Regular step
da: Almindeligt trin

en: Initial step
da: Begyndelsestrin

en: Macro entry step
da: Makro-indgangstrin

en: Macro exit step
da: Makro-sluttrin

en: Macro call step
da: Makrokaldstrin

en: Subprogram call step
da: Underprogramskaldstrin

en: Step name
da: Trin-navn

en: The name of the step
da: Navn på trinnet

en: Step type
da: Trintype

en: The kind of step
da: Typen af trin

en: Active
da: Aktiv

en: Shows a red dot to figure the step's activity
da: Viser en rød prik for at synliggøre trinnets aktivitet

en: Receptivity
da: Modtagelighed

en: The boolean equation of the receptivity
da: Boolesk ligning for modtagelighed

en: The receptivity's font
da: Skrifttype for modtagelighed

en: The receptivity's font size
da: Størrelse på skrifttype for modtagelighed

en: The receptivity's color
da: Farve for modtagelighed

en: North point
da: Nordpunkt

en: South point
da: Sydpunkt

en: Draw arrow heads on upward arcs:
da: Tegn pilehoveder på opadvendte buer:

en: OR
da: ELLER

en: AND
da: OG

en: Vergent type:
da: Bjælketype:

en: Add connection point
da: Tilføj forbindelsespunkt

en: Delete connection point
da: Slet forbindelsespunkt

en: GRAFCET OR/AND vergent
da: GRAFCET ELLER/OG bjælke

en: Unspecified
da: Uangivet

en: Role
da: Rolle

en: Goal
da: Mål

en: Goal Type
da: Måltype

en: Istar diagram
da: Istardiagram

en: Positive contrib
da: Positivt bidrag

en: Negative contrib
da: Negativt bidrag

en: Dependency
da: Afhængighed

en: Decomposition
da: Nedbrydning

en: Resource
da: Ressource

en: Task
da: Opgave

en: i* other
da: i* anden

en: Given Domain
da: Givet domæne

en: Designed Domain
da: Designet domæne

en: Machine Domain
da: Maskinedomæne

en: Causal
da: Kausal

en: Lexical
da: Leksikalsk

en: Domain Type
da: Domænetype

en: Jackson domain
da: Jacksondomæne

en: Jackson diagram
da: Jacksondiagram

en: Shared
da: Delt

en: Requirement
da: Krav

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule
en: Message:
da: Besked:

en: Assumption
da: Antagelse

en: Obstacle
da: Forhindring

en: KAOS goal
da: KAOS-mål

en: KAOS diagram
da: KAOS-diagram

en: Operationalization
da: Operationalisering

en: Text:
da: Tekst:

en: Contributes
da: Bidrager

en: Obstructs
da: Spærrer

en: Conflicts
da: Konflikter

en: Responsibility
da: Ansvarlighed

en: Monitors
da: Skærme

en: Controls
da: Kontrol

en: CapableOf
da: I stand til

en: Performs
da: Udfører

en: Output
da: Uddata

en: KAOS other
da: KAOS anden

en: Arrow color
da: Pilfarve

en: Arrow line width
da: Linjebredde for pil

en: Seconds arrow color
da: Farve på sekundviser

en: Seconds arrow line width
da: Linjebredde på sekundviser

en: Show hours
da: Vis timer

en: Diagram file
da: Diagramfil

en: Rows
da: Rækker

en: Columns
da: Kolonner

en: Grid line color
da: Gitterlinjefarve

en: Grid line width
da: Gitterlinjebredde

en: Miscellaneous objects
da: Diverse objekter

note: PROP_FLAG_VISIBLE|
en: Measurement
da: Mål

en: Unit
da: Enhed

en: Precision
da: Præcision

en: Convex
da: Konveks

en: Concave
da: Konkav

en: Crossing
da: Krydsende

en: N-gon kind
da: Type af N-kant

en: Number of rays
da: Antal stråler

en: Density
da: Tæthed

en: Winding number for Crossing
da: Omløbstal for kryds

note: no property widget, but still to be serialized
en: Center position
da: Centerposition

note: no property widget, but still to be serialized
en: Ray length
da: Strålelængde

en: Triangle
da: Trekant

en: Square
da: Firkant

en: Pentagon
da: Femkant

en: Pentagram
da: Femtakket stjerne

en: Hexagon
da: Sekskant

en: Hexagram
da: Sekstakket stjerne

en: Heptagon
da: Syvkant

en: Heptagram
da: Syvtakket stjerne

en: Octagon
da: Ottekant

en: Octagram
da: Ottetakket stjerne

en: Enneagon
da: Nikant

en: Enneagram
da: Nitakket stjerne

en: Decagon
da: Tikant

en: Decagram
da: Titakket stjerne

en: Hendecagon
da: Ellevekant

en: Hendecagram
da: Ellevetakket stjerne

en: Dodecagon
da: Tolvkant

en: Dodecagram
da: Tolvtakket stjerne

en: Tridecagon
da: Trettenkant

en: Tridecagram
da: Trettentakket stjerne

en: Tetradecagon
da: Fjortenkant

en: Tetradecagram
da: Fjortentakket stjerne

en: Pentadecagon
da: Femtenkant

en: Pentadecagram
da: Femtentakket stjerne

en: Hexadecagon
da: Sekstenkant

en: Hexadecagram
da: Sekstentakket stjerne

en: Heptadecagon
da: Syttenkant

en: Heptadecagram
da: Syttentakket stjerne

en: Octadecagon
da: Attenkant

en: Octadecagram
da: Attentakket stjerne

en: Enneadecagon
da: Nittenkant

en: Enneadecagram
da: Nittentakket stjerne

en: Icosagon
da: Tyvekant

en: Icosagram
da: Tyvetakket stjerne

en: N-gon
da: N-kant

en: Star
da: Stjerne

en: Add Handle
da: Tilføj håndtag

en: Delete Handle
da: Slet håndtag

en: Sectors
da: Sektorer

en: Base Station
da: Basisstation

en: Network diagram objects
da: Netværksdiagram-objekter

en: Width
da: Bredde

en: Import resource (not shown upstairs)
da: Importeret ressource (ikke vist ovenover)

en: Imply resource (not shown downstairs)
da: Afledt ressource (ikke vist nedenunder)

en: Dotted arrow
da: Prikket pil

en: disable arrow heads
da: lav ikke pilehoveder

en: Flow style:
da: Strømstil:

en: Automatically gray vertical flows:
da: Automatisk gråning af lodrette strømme:

en: To improve the ease of reading, flows which begin and end vertically can be rendered gray
da: For at forbedre læsbarheden kan strømme som begynde og slutter lodret fremvises gråt

en: SADT Arrow
da: SADT-pil

en: Activity/Data identifier
da: Aktivitets-/datanavn

en: The identifier which appears in the lower-right corner of the Box
da: Identifikator som vises i nederste højre hjørne af boksen

en: SADT box
da: SADT-boks

en: SADT diagram objects
da: SADT-diagram-objekter

en: Sozi presentation objects
da: Sozi-præsentationsobjekter

en: Free
da: Fri

en: Fixed
da: Fast

en: Constant speed
da: Konstant hastighed

en: Speed up
da: Hurtigere

en: Speed up (strong)
da: Hurtigere (stærk)

en: Speed down
da: Langsommere

en: Speed down (strong)
da: Langsommere (stærk)

en: Speed up, then down
da: Hurtigere, så langsommere

en: Speed up, then down (strong)
da: Hurtigere, så langsommere (stærk)

en: Speed down, then up
da: Langsommere, så hurtigere

en: Speed down, then up (strong)
da: Langsommere, så hurtigere (stærk)

en: Immediate (beginning)
da: Med det samme (begyndelse)

en: Immediate (end)
da: Med det samme (slut)

en: Immediate (middle)
da: Med det samme (midt)

en: Geometry
da: Geometri

en: Center x
da: Centrum x

en: Center y
da: Centrum y

en: Height
da: Højde

en: Angle (deg)
da: Vinkel (grader)

en: Aspect ratio
da: Højde/bredde-forhold

en: Scale from center
da: Skalering fra centrum

en: Legend
da: Signaturforklaring

en: Legend is visible
da: Signaturforklaring er synlig

en: Frame sequence
da: Billedsekvens

en: Frame title
da: Billedtitel

en: Frame hide
da: Skjul billede

en: Frame clip
da: Klip billede

en: Frame timeout enable
da: Slå udløbstid for billede til

en: Frame timeout (ms)
da: Udløbstid for billede (ms)

en: Frame transition profile
da: Profil for billedovergang

en: Frame transition duration (ms)
da: Varighed af billedovergang (ms)

en: undefined
da: udefineret

en: Media type
da: Medietype

en: Media file
da: Mediefil

en: Start frame
da: Startbillede

en: Stop frame
da: Slutbillede

en: Curve distance
da: Kurveafstand

en: Line gaps
da: Linjehuller

en: Absolute start gap
da: Absolut startmellemrum

en: Absolute end gap
da: Absolut slutmellemrum

en: Add Segment
da: Tilføj segment

en: Delete Segment
da: Slet segment

en: Symmetric control
da: Symmetrisk kontrol

en: Smooth control
da: Udjævningskontrol

en: Cusp control
da: Krumninsgskontrol

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: Free aspect
da: Frit størrelsesforhold

en: Fixed aspect
da: Fast størrelsesforhold

en: Circle
da: Cirkel

en: Image file
da: Billedfil

en: Inline data
da: Indlejrede data

en: Store image data in diagram
da: Gem billeddata i diagram

en: The Pixbuf reference
da: Pixbuf-referencen

en: Draw border
da: Tegn kant

en: Keep aspect ratio
da: Behold højde/bredde-forhold

en: Angle
da: Vinkel

en: Can't save image without filename
da: Kan ikke gemme billede uden filnavn

en: Inconsistent pixbuf during image save.
da: Inkonsistent pixbuf under forsøg på at gemme billede.

note: Didn't find file in current directory.
en: The image file '%s' was not found.
da: Kunne ikke finde billedfilen '%s'.

en: Arrows
da: Pile

en: Start point
da: Startpunkt

en: End point
da: Slutpunkt

en: Upgrade to Polyline
da: Opgradér til polylinje

en: Upgrade to Zigzagline
da: Opgradér til zigzaglinje

en: Text content
da: Tekstindhold

en: Angle to rotate the outline
da: Rotationsvinkel for omrids

en: Add Corner
da: Tilføj hjørne

en: Delete Corner
da: Slet hjørne

en: Standard objects
da: Standardobjekter

en: First Line
da: Første linje

en: Vertical text alignment
da: Lodret tekstjustering

en: Text angle
da: Tekstvinkel

en: Text margin
da: Tekstmargen

en: Upgrade to Bezierline
da: Opgradér til Bezierlinje

en: Actor
da: Aktør

en: From A to B
da: Fra A til B

en: From B to A
da: Fra B til A

en: Aggregation
da: Aggregat

en: Composition
da: Komposition

en: Direction
da: Retning

en: Show direction
da: Vis retning

en: Show the small arrow denoting the reading direction
da: Vis den lille pil, som angiver læseretning

en: Multiplicity
da: Mangfoldighed

en: Visibility
da: Synlighed

en: Show arrow
da: Vis pil

note: Attributes page:
en: _Attributes
da: _Attributter

en: Attribute data
da: Attributdata

en: Value:
da: Værdi:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Visibility:
da: Synlighed:

en: Public
da: Offentlig

en: Private
da: Privat

en: Protected
da: Beskyttet

en: Implementation
da: Implementering

note: end: Inheritance type
en: Class scope
da: Klassevirkefelt

en: Class
da: Klasse

en: Abstract
da: Abstrakt

en: Visible Attributes
da: Synlige attributter

en: Visible Operations
da: Synlige operationer

en: Wrap Operations
da: Ombrydningshandlinger

en: Visible Comments
da: Synlige kommentarer

en: Allow resizing
da: Tillad størrelsesændring

en: Template
da: Skabelon

en: Suppress Attributes
da: Undertryk attributter

en: Suppress Operations
da: Undertryk operationer

en: Wrap after char
da: Ombryd efter tegn

en: Comment line length
da: Længde på kommentarlinje

note: umlattribute_extra
en: Operations
da: Operationer

note: umloperations_extra
en: Template Parameters
da: Skabelonparametre

en: Polymorphic
da: Polymorf

en: Class Name
da: Klassenavn

en: Abstract Class Name
da: Abstrakt klassenavn

note: Class page:
en: _Class
da: _Klasse

en: Class name:
da: Klassenavn:

en: Attributes visible
da: Synlige attributter

en: Operations visible
da: Synlige operationer

en: Suppress operations
da: Undertryk operationer

en: Wrap after this length:
da: Ombryd efter denne længde:

en: Comments visible
da: Synlige kommentarer

en: Wrap comment after this length:
da: Ombryd kommentar efter denne længde:

en: Show documentation tag
da: Vis dokumentationsmærke

note: * Fonts and Colors selection *
en: _Style
da: _Stil

note: head line
en: Kind
da: Slags

en: Size
da: Størrelse

en: Abstract Class
da: Abstrakt klasse

note: should probably be refactored too.
en: Line Width
da: Linjebredde

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Foreground Color
da: Forgrundsfarve

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Boundary
da: Grænse

en: Is object
da: Er et objekt

note: end: Visibility
en: Inheritance type:
da: Nedarvningstype:

en: Polymorphic (virtual)
da: Polymorf (virtuel)

en: Leaf (final)
da: Blad (endelig)

en: Query
da: Forespørgsel

en: Parameters:
da: Parametre:

en: Parameter data
da: Parameterdata

en: Def. value:
da: Standardværdi:

en: Direction:
da: Retning:

en: Undefined
da: Udefineret

en: In
da: Ind

en: Out
da: Ud

en: In & Out
da: Ind og Ud

note: Operations page:
en: _Operations
da: _Operationer

en: Operation data
da: Operationsdata

note: Templates page:
en: _Templates
da: _Skabeloner

en: Template class
da: Skabelonklasse

en: Formal parameter data
da: Formelle parameterdata

en: Receptacle
da: Modtagelig

en: Event Source
da: Begivenhedskilde

en: Event Sink
da: Hændelses-"sink"

en: Constraint:
da: Begrænsning:

en: Show arrow:
da: Vis pil:

note: how it used to be before 0.96+SVN new name matching "same name, same type"  rule - reverted, forward compatibility seems more important
en: Interface:
da: Grænseflade:

en: Draw focus of control:
da: Tegn kontrolfokus:

en: Draw destruction mark:
da: Tegn destruktionssmærke:

en: Add connection points
da: Tilføj forbindelsespunkt

en: Remove connection points
da: Fjern forbindelsespunkt

en: Increase connection points distance
da: Forøg afstand mellem forbindelsespunkter

en: Decrease connection points distance
da: Formindsk afstand mellem forbindelsespunkter

en: Set default connection points distance
da: Angiv standardafstand for forbindelsespunkter

en: UML Lifeline
da: UML-livlinje

en: Call
da: Kald

en: Create
da: Opret

en: Destroy
da: Destruér

en: Simple
da: Simpel

en: Return
da: Returnér

en: Recursive
da: Rekursiv

en: Message type:
da: Beskedtype:

en: Explicit state
da: Eksplicit tilstand

en: Active object
da: Aktivt objekt

en: Show attributes
da: Vis attributter

en: Multiple instance
da: Flere instanser

en: Entry action
da: Indgangshandling

en: Do action
da: Udfør-handling

en: Exit action
da: Afslut-handling

note: Would like to create a state_term instead, but making the connections * is a pain
en: This diagram uses the State object for initial/final states.
    This option will go away in future versions.
    Please use the Initial/Final State object instead.
da: Dette diagram bruger tilstandsobjektet (State) til start- og sluttilstande.
    Denne mulighed vil forsvinde i fremtidige versioner.
    Benyt venligst start- og sluttilstandsobjekterne i stedet.

en: Is final
da: Er endelig

en: Trigger
da: Udløser

en: The event that causes this transition to be taken
da: Begivenheden som udløste at denne overgang blev valgt

en: Action
da: Handling

en: Action to perform when this transition is taken
da: Handling der skal udføres når overgangen er fuldført

en: Guard
da: Vagt

en: Condition for taking this transition when the event is fired
da: Betingelse for at tage denne overgang når begivenheden affyres

en: Scope
da: Virkefelt

en: Class scope (C++ static class variable)
da: Klassevirkefelt (statisk klassevariabel fra C++)

en: Unified Modelling Language diagram objects UML 1.3
da: UML 1.3-diagramobjekter (Unified Modelling Language)

en: Inheritance
da: Nedarvning

en: C++ const method
da: C++ const-metode

en: Class scope (C++ static method)
da: Klassevirkefelt (statisk metode fra C++)

en: Collaboration
da: Samarbejde

en: Text outside
da: Tekst udenfor

en: Can't open output file %s.
da: Kunne ikke åbne uddatafil %s.

en: Can't convert output filename '%s' to locale encoding.
    Please choose a different name to save with Cairo.
da: Kan ikke omdanne uddatafilnavnet "%s" til regionskodningen.
    Vælg venligst et andet navn for at gemme med Cairo.

en: Can't write %d bytes to %s
da: Kan ikke skrive %d byte til %s

en: Clipboard copy failed
da: Kopiering fra udklipsholder mislykkedes

en: Nothing to print
da: Intet at udskrive

en: Cairo Portable Document Format
da: Cairo flytbart dokumentformat

en: Cairo Scalable Vector Graphics
da: Cairo skalerbare vektorgrafik

en: Cairo PNG (with alpha)
da: Cairo PNG (med alfa)

en: Cairo Clipboard Copy
da: Cairo-udklipsholderkopiering

en: Copy _Diagram
da: Kopier _diagram

en: Print (GTK) …
da: Udskriv (GTK) …

en: Cairo-based Rendering
da: Cairobaseret optegning

en: Zoom pointer
da: Zoommarkør

en: Visible rect pointer
da: Synlig rekt.-pointer

en: Not enough memory for image drawing.
da: Ikke nok hukommelse til at tegne billede.

en: Image row length larger than maximum cell array.
    Image not exported to CGM.
da: Billedets rækkelængde større end maksimum cellematrix.
    Billede ikke eksporteret til CGM.

en: Computer Graphics Metafile
da: Computer Grafik Metafil

en: Computer Graphics Metafile export filter
da: Computer Grafik Metafil-eksportfilter

en: DiaRenderScript filter
da: DiaRenderScript-filter

en: Broken file?
da: Ødelagt fil?

en: Drawing Interchange File import and export filters
da: Drawing Interchange File-import- og eksportfiltre

en: read_dxf_codes failed on '%s'
da: read_dxf_codes mislykkedes på "%s"

en: Binary DXF from '%s' not supported
da: Binær DXF fra "%s" understøttes ikke

en: HP Graphics Language export filter
da: HP Graphics Language-eksportfilter

en: Please select edges and nodes to layout.
da: Vælg venligst kanter og knuder for layout.

en: Graph creation failed
da: Grafoprettelse mislykkedes

en: No such module.
da: Intet sådant modul.

en: Out of memory.
da: Løb tør for hukommelse.

en: Not a tree.
da: Ikke et træ.

en: Not a forest.
da: Ikke en skov.

en: Failed algorithm.
da: Algoritme fejlede.

en: Failed precondition.
da: Prækonditionering mislykkedes.

en: OGDF crashed.
da: OGDF brød ned.

en: Unknown reason
da: Ukendt årsag

en: Layout '%s' failed.
    %s
da: Layoutet "%s" mislykkedes.
    %s

en: OGDF Layout Algorithms
da: OGDF-layoutalgoritmer

en: Libart-based rendering
da: Libart-baseret optegning

en: Renderer transformation
da: Optegningstransformation

en: Transform pointer
da: Transformér markør

en: Can't open output file %s: %s
da: Kunne ikke åbne uddatafil "%s": %s

en: Could not create PNG write structure
da: Kunne ikke oprette PNG-skrive-struktur

en: Could not create PNG header info structure
da: Kunne ikke oprette PNG-hovedinfo-struktur

en: Error occurred while writing PNG
da: Fejl opstod ved skrivning af PNG

note: Create a dialog
en: PNG Export Options
da: Indstillinger for PNG-eksport

en: Image width:
da: Billedbredde:

en: Image height:
da: Billedhøjde:

en: PNG (antialiased)
da: PNG (udjævnet)

en: TeX Metapost export filter
da: TeX Metapost-eksportfilter

en: TeX Metapost macros
da: TeX Metapost-makroer

en: PDF import not available.
da: PDF-import er ikke tilgængelig.

en: Portable Document File
da: PDF (portable document format)

en: PDF import filter
da: PDF-importfilter

en: Page %d
da: Side %d

en: PDF document not OK.
    %s
da: PDF-dokumentet er ikke i orden.
    %s

en: LaTeX PGF export filter
da: LaTeX PGF-eksportfilter

en: Not valid UTF-8
da: Ikke gyldig UTF-8

en: LaTeX PGF macros
da: LaTeX PGF-makroer

en: Failed to create pixbuf from drawable.
da: Kunne ikke oprette pixbuf fra drawable.

en: Could not save file:
    %s
    %s
da: Kunne ikke gemme filen:
    %s
     %s

en: Calling error, missing user_data.
da: Fejl ved kald; mangler user_data.

en: Pixbuf[%s] can't load:
    %s
da: Pixbuf[%s] kan ikke indlæses:
    %s

en: gdk-pixbuf-based bitmap export/import
da: gdk-pixbuf-baseret eksport/import af bitmap

en: Select Printer
da: Vælg printer

en: File
da: Fil

en: Could not run command '%s': %s
da: Kunne ikke køre kommando "%s": %s

en: Could not open '%s' for writing: %s
da: Kunne ikke åbne "%s" til skrivning: %s

en: Printing error: command '%s' returned %d
da: Udskriftsfejl: Kommandoen "%s" returnerede %d

en: Printing error: command '%s' caused sigpipe.
da: Udskriftsfejl: Kommandoen "%s" forårsagede sigpipe.

en: Print (PS)
da: Udskriv (PS)

en: PostScript Rendering
da: PostScript-optegning

en: Encapsulated PostScript (using Pango fonts)
da: Encapsulated postscript (med Pango-skrifttyper)

en: Encapsulated Postscript with preview (using Pango fonts)
da: Encapsulated postscript med forhåndsvisning (med Pango-skrifttyper)

en: Encapsulated PostScript (using PS Latin-1 fonts)
da: Encapsulated postscript (med PS Latin-1-skrifttyper)

en: TeX PSTricks export filter
da: TeX PSTricks-eksportfilter

en: TeX PSTricks macros
da: TeX PSTricks-makroer

en: Couldn't open '%s' for writing.
da: Kunne ikke åbne "%s" til skrivning.

en: Python scripting support
da: Python-script-understøttelse

en: Dia shape export filter
da: Eksportfilter til Dia-figurer

en: Shape files must end in .shape, or they cannot be loaded by Dia
da: Figurfiler skal slutte med .shape; ellers kan de ikke indlæses af Dia

en: Can't export PNG icon without export plugin!
da: Kan ikke eksportere PNG uden eksport-udvidelsesmodul!

en: Dia Shape File
da: Dia-figurfil

en: Scalable Vector Graphics import and export filters
da: Import- og eksportfilter for skalerbar vektorgrafik (SVG)

en: Failed to apply transformation for '%s'
da: Kunne ikke anvende transformation for "%s"

en: Invalid path data.
    svg:path data must start with moveto.
da: Ugyldige stidata.
    svg:path-data skal starte med moveto.

en: 'Shape Design' shapes missing.
da: "Figurdesign"-figurer mangler.

en: Object '%s' creation failed
da: Oprettelse af objektet "%s" mislykkedes

en: Parse error for memory block.
    %s
da: Fortolkningsfejl for hukommelsesblok.
    %s

en: SVG parser error for %s
    %s
da: SVG-fortolkerfejl for %s
    %s

note: just a warning
en: SVG parser warning for %s
    %s
da: SVG-fortolkeradvarsel for %s
    %s

en: Expected SVG name-space not found in file
da: Forventede SVG-navnerum ikke fundet i fil

en: root element was '%s' -- expecting 'svg'.
da: Rodelementet var '%s' - forventer 'svg'.

en: Visio XML Format import and export filter
da: Import- og eksportfilter for Visio XML-format

en: Saving file '%s' failed.
da: Kunne ikke gemme filen "%s".

en: Visio XML format
da: Visio XML-format

en: Couldn't read color: %s
da: Kunne ikke læse farve: %s

en: Couldn't find shape %d
da: Kunne ikke finde figur %d

en: Unexpected Ellipse object: %s
da: Uventet ellipseobjekt: %s

en: Can't rotate ellipse
da: Kan ikke rotere ellipse

en: MoveTo not at start of Bezier
da: MoveTo er ikke ved begyndelsen af Bezier

en: Invalid NURBS formula
da: Ugyldig NURBS-formel

en: Couldn't handle foreign object type %s
da: Kunne ikke håndtere fremmed objekttype %s

en: VDX parser error for %s
    %s
da: VDX-fortolkerfejl for %s
    %s

en: Nothing in document!
da: Intet i dokumentet!

en: Expecting VisioDocument, got %s
da: Forventede VisioDocument, men fik %s

en: Visio XML File Format
da: Visio XML-filformat

en: Can't decode object %s
da: Kan ikke afkode objektet %s

en: Couldn't write file %s
    %s
da: Kunne ikke skrive filen %s
    %s

en: Cannot render unknown font:
    %s
da: Kan ikke optegne ukendt skrifttype:
    %s

en: Print (GDI) ...
da: Udskriv (GDI) ...

en: WMF export filter
da: WMF eksportfilter

en: WordPerfect Graphics
da: WordPerfect-grafik

en: WordPerfect Graphics export filter
da: WordPerfect-Grafik eksportfilter

en: File: %s type/version unsupported.
da: Fil: %s type/version ikke understøttet

en: Unknown WPG type %d size %d.
da: Ukendt WPG-type %d størrelse %d.

en: Size 0 on WPG type %d, expecting WPG_END
da: Størrelse 0 på WPG-type %d, forventer WPG_END

en: Unexpected end of file. WPG type %d, size %d.
da: Uventet slutning af fil. WPG type %d, størrelse %d.

en: Empty WPG file?
da: Tom WPG-fil?

en: Fig Format import and export filter
da: Fig-format import- og eksportfilter

en: Fig format has no equivalent of arrow style %s; using simple arrow.
da: Fig-formatet har ikke nogen pil-stil som svarer til %s. En simpel pil bruges i stedet.

en: No more user-definable colors - using black
da: Brugerdefinerede farver er ikke understøttet mere - bruger sort

en: Xfig format
da: Xfig-format

en: Color index %d too high; only 512 colors allowed. Using black instead.
da: Farveindeks %d er for højt; kun 512 farver er tilladt. Bruger sort i stedet.

en: Patterns are not supported by Dia
da: Mønstre er ikke understøttet af Dia

en: Triple-dotted lines are not supported by Dia; using double-dotted
da: Tredobbelt-prikkede linjer er ikke understøttet af Dia; bruger dobbelt-prikkede

en: Line style %d should not appear
da: Linjestil %d bør ikke forekomme

en: Error while reading %dth of %d points
da: Fejl under læsning af %d. punkt ud af %d

en: Unexpected end of file.
da: Uventet afslutning af fil.

en: Error while reading arrowhead
da: Fejl under læsning af pilehoved

en: Unknown arrow type %d
da: Ukendt piltype %d

en: Depth %d out of range, only 0-%d allowed.
da: Dybde %d uden for gyldigt interval; kun 0-%d tilladt.

en: Couldn't read ellipse info.
da: Kunne ikke læse information om ellipse.

en: Couldn't read polyline info.
da: Kunne ikke læse info om polylinje.

en: Couldn't read flipped bit.
da: Kunne ikke læse vendt bit.

en: Negative corner radius; negating
da: Negativ hjørneradius; bruger absolutværdi

en: Unknown polyline subtype: %d
da: Ukendt undertype for polylinje: %d

en: Couldn't read spline info.
da: Kunne ikke læse splineinfo.

note: Open approximated spline Closed approximated spline
en: Cannot convert approximated spline yet.
da: Kan ikke konvertere omtrentlige kurve endnu.

en: Unknown spline subtype: %d
da: Ukendt undertype for kurve: %d

en: Couldn't read arc info.
da: Kunne ikke læse information om bue.

note: set new fill property on arc?
en: Filled arc treated as unfilled
da: Udfyldt bue behandles som tom

en: Unknown polyline arc: %d
da: Ukendt bue for polylinje: %d

en: Couldn't read text info.
da: Kunne ikke læse tekstinfo.

en: Can't find LaTeX font nr. %d, using sans
da: Kan ikke finde LaTeX-skrifttype nr. %d; bruger sans

en: Can't find Postscript font nr. %d, using sans
da: Kan ikke finde Postscript-skrifttype nr. %d; bruger sans

en: Couldn't identify Fig object.
da: Kunne ikke identificere Fig-objekt.

en: Compound end outside compound
da: Sammensat ende uden for sammensat objekt

en: Couldn't read color
da: Kunne ikke læse farve

en: Color number %d out of range 0..%d.  Discarding color.
da: Farve nummer %d ligger uden for intervallet 0..%d.  Forkaster farven.

en: Couldn't read group extent.
da: Kunne ikke læse gruppeomfang.

en: Unknown object type %d
da: Ukendt objekttype %d

en: `%s' is not one of `%s' or `%s'
da: `%s' er ikke en af `%s' eller `%s'

en: Error reading paper size.
da: Fejl under læsning af papirstørrelse.

en: Unknown paper size `%s', using default
da: Ukendt papirstørrelse `%s', bruger forvalgt

en: Error reading paper orientation.
da: Fejl under læsning af papirorientering.

en: Error reading justification.
da: Fejl under læsning af justering.

en: Error reading units.
da: Fejl under læsning af enheder.

en: Error reading magnification.
da: Fejl under læsning af forstørrelse.

en: Error reading multipage indicator.
da: Fejl under læsning af indikator for flere sider.

en: Error reading transparent color.
da: Fejl under læsning af gennemsigtig farve.

en: Error reading Fig file.
da: Fejl under læsning af Fig-fil.

en: Premature end of Fig file
da: For tidlig afslutning på Fig-fil

en: Error reading resolution.
da: Fejl under læsning af opløsning.

en: Doesn't look like a Fig file
da: Ser ikke ud som en Fig-fil

en: This is a Fig version %d.%d file.
     It may not be importable.
da: Dette er en Fig-fil i version %d.%d.
     Den kan måske ikke importeres.

en: Premature end of Fig file
da: For tidlig afslutning på Fig-fil

en: Xfig File Format
da: Xfig-filformat

en: Error while parsing %s
    %s
da: Fejl under fortolkning af %s
    %s

en: Error while parsing stylesheet %s
da: Fejl under læsning af stilark %s

en: Error while applying stylesheet %s
da: Fejl under brug af stilark: %s

en: Error while parsing stylesheet: %s
da: Fejl under læsning af stilark %s:

en: Error while applying stylesheet: %s
da: Fejl under brug af stilark: %s

en: Error while saving result: %s
da: Fejl under forsøg på at gemme resultat: %s

en: XSL Transformation filter
da: XSL-transformationsfilter

en: No valid configuration files found for the XSLT plugin; not loading.
da: Ingen gyldige konfigurationsfiler for XSLT-udvidelsesmodulet, så det indlæses ikke.

en: Export through XSLT
da: Eksportér gennem XSLT (XML stilark)

en: From:
da: Fra:

en: To:
da: Til:

en: AADL Shapes
da: AADL-figurer

en: Thread
da: Tråd

en: Memory
da: Hukommelse

en: Subprogram
da: Underprogram

en: Thread Group
da: Trådgruppe

en: Device
da: Enhed

en: Package
da: Pakke

note: Please talk to me before making any changes to this sheet
en: Assorted
da: Assorteret

note: Sheet Name: Assorted, was Geometric, maybe Basic Shapes instead? Leave as is for now, renaming too much hassle. Will probably need to split into seperate sheets soon anyway.
en: An Assorted Collection of Polygons, Beziergons and other Miscellaneous Geometric Shapes
da: Blandet samling af polygoner, beziergoner og andre geomtriske figurer

en: Right angle triangle
da: Retvinklet trekant

en: Isosceles triangle
da: Ligebenet trekant

en: Perfect square, height equals width
da: Perfekt kvadrat - højden er lig bredden

en: Perfect circle
da: Perfekt cirkel

en: Quarter circle
da: Kvart cirkel

en: Diamond
da: Diamant

en: Pentagon. Five-point shape
da: Femkant. Figur med fem hjørner

en: Hexagon. Six-point shape
da: Sekskant. Figur med seks hjørner

en: Heptagon. Seven-point shape
da: Syvkant. Figur med syv hjørner

en: Octagon. Eight-point shape
da: Ottekant. Figur med otte hjørner

en: Horizontal parallelogram
da: Vandret parallelogram

en: Vertical parallelogram
da: Lodret parallelogram

en: Trapezoid
da: Trapez

en: Four-point star
da: Firtakket stjerne

en: Curved four-point star
da: Buet firtakket stjerne

en: Five-point star
da: Femtakket stjerne

en: Six-point star
da: Sekstakket stjerne

en: Seven-point star
da: Syvtakket stjerne

en: Eight-point star
da: Ottetakket stjerne

en: Sharp eight-point star
da: Spids ottetakket stjerne

en: Curved eight-point star
da: Buet ottetakket stjerne

en: Swiss cross
da: Schweizerkors

en: Maltese cross
da: Malteserkors

en: Down arrow
da: Ned-pil

en: Up arrow
da: Op-pil

en: Left arrow
da: Venstrepil

en: Right arrow
da: Højrepil

en: Notched left arrow
da: Venstrepil m. indhak

en: Notched right arrow
da: Højrepil  m. indhak

en: Left-up arrow
da: Venstre-op-pil

en: Turn-up arrow
da: Drej-opad-pil

en: Left-right arrow
da: Venstre-højre-pil

en: Up-down arrow
da: Op-ned-pil

en: Quad arrow
da: Firedobbelt pil

en: Left-right-up arrow
da: Venstre-højre-op-pil

en: Up-down-left arrow
da: Op-ned-venstre pil

en: Pentagon block arrow
da: Femkantet blokpil

en: Chevron
da: Femkantet blokpil med indhak

en: Heart
da: Hjerte

en: Sun
da: Sol

en: Quarter moon
da: Kvart måne

en: Start Event
da: Starthændelse

en: Start Event — Message
da: Starthændelse — besked

en: Start Event — Timer
da: Starthændelse — timer

en: Start Event — Rule
da: Starthændelse — regel

en: Start Event — Link
da: Starthændelse — link

en: Start Event — Multiple
da: Starthændelse — flere

en: Intermediate Event
da: Mellemliggende hændelse

en: Intermediate Event — Message
da: Mellemliggende hændelse — besked

en: Intermediate Event — Timer
da: Mellemliggende hændelse — timer

en: Intermediate Event — Error
da: Mellemliggende hændelse — fejl

en: Intermediate Event — Cancel
da: Mellemliggende hændelse — annullér

en: Intermediate Event — Compensation
da: Mellemliggende hændelse — kompensation

en: Intermediate Event — Rule
da: Mellemliggende hændelse — regel

en: Intermediate Event — Link
da: Mellemliggende hændelse — link

en: Intermediate Event — Multiple
da: Mellemliggende hændelse — flere

en: End Event
da: Sluthændelse

en: End Event — Message
da: Sluthændelse — besked

en: End Event — Error
da: Sluthændelse — fejl

en: End Event — Cancel
da: Sluthændelse — annuller

en: End Event — Compensation
da: Sluthændelse — kompensation

en: End Event — Link
da: Sluthændelse — link

en: End Event — Multiple
da: Sluthændelse — flere

en: End Event — Terminate
da: Sluthændelse — afbryd

en: Gateway
da: Adgangspunkt

en: Exclusive (XOR) Data Based
da: Databaseret eksklusiv (XOR)

en: Exclusive (XOR) Event Based
da: Begivenhedsbaseret eksklusiv (XOR)

en: Inclusive (OR)
da: Inklusiv (OR)

en: Complex
da: Kompleks

en: Parallel (AND)
da: Parallel (OG)

en: Activity Looping
da: Aktivitetløkning

en: Multiple Instance Task
da: Opgave med flere forekomster

en: Compensation Task
da: Kompensationsopgave

en: Collapsed Sub-Process
da: Sammenfoldet underproces

en: Looping Collapsed Sub-Process
da: Sammenfoldet underproces med løkke

en: Multiple Instance Collapsed Sub-Process
da: Sammenfoldet underproces med flere instanser

en: Ad-Hoc Collapsed Sub-Process
da: Sammenfoldet ad hoc-underproces

en: Compensation Collapsed Sub-Process
da: Sammenfoldet komponsationsunderproces

en: Group
da: Gruppe

en: Transaction
da: Transaktion

en: Data Object
da: Dataobjekt

en: Text Annotation
da: Tekstkommentar

note: For: zenith
en: ChemEng
da: Kemiteknik

en: Collection for chemical engineering
da: Samling til kemiteknik

en: Fan or Stirrer
da: Blæser eller omrører

en: Spraying Device
da: Spray

en: Pneumatic Line
da: Pneumatisk linje

en: Pneumatic Line, vertical
da: Pneumatisk linje, lodret

en: Simple Heat Exchanger
da: Simpel varmeveksler

en: Simple Heat Exchanger, vertical
da: Simpel varmeveksling, lodret

en: Water Cooler
da: Vandkøler

en: Water Cooler, vertical
da: Vandkøler, lodret

en: Air Cooler
da: Luftkøler

en: Double-Pipe Exchanger
da: Torørs varmeudveksler

en: Heating/Cooling Coil
da: Varme-/kølespole

en: Heating/Cooling Coil, vertical
da: Varme-/kølespole, lodret

en: Simple Furnace
da: Enkel ovn

en: Simple Vessel
da: Enkelt beholder

en: Reactor or Absorption Vessel, simple
da: Reaktor eller absorptionstank, simpel

en: Autoclave
da: Autoklave

en: Open Tank
da: Åben tank

en: Sealed Tank
da: Forseglet beholder

en: Covered tank
da: Dækket tank

en: Tank with Fixed Roof
da: Tank med fast tag

en: Tank with Floating Roof
da: Tank med flydende tag

en: Storage Sphere
da: Rund lagertank

en: Gas Holder, basic
da: Gasbeholder, enkel

en: Centrifugal Pump or Fan
da: Centrifugepumpe eller -blæser

en: Axial Flow Fan
da: Aksialventilator

en: Compressor or Turbine
da: Kompressor eller turbine

en: Ejector or Injector
da: Ejektor eller injektor

en: AC Generator
da: AC-generator

en: Valve
da: Ventil

en: Valve, vertical
da: Ventil, lodret

en: Regulable Valve
da: Regulerbar ventil

en: Regulable Valve, vertical
da: Regulerbar ventil, lodret

en: Basic Filter
da: Generelt filter

en: Mixer
da: Mikser

en: Chronogram
da: Kronogram

en: Objects to design chronogram charts
da: Objekter til design af kronogrammer

en: Time scale
da: Tidsskala

en: Data line
da: Datalinje

en: Circuit
da: Elektronik

en: Components for circuit diagrams
da: Komponenter for elektronikkredsløb

en: Vertically aligned resistor
da: Lodret placeret modstand

en: Horizontally aligned inductor
da: Vandret placeret spole

en: Vertically aligned inductor
da: Lodret placeret spole

en: Horizontally aligned resistor
da: Vandret placeret modstand

en: Vertically aligned resistor (European)
da: Lodret placeret modstand (europæisk)

en: Horizontally aligned inductor (European)
da: Vandret placeret spole (europæisk)

en: Vertically aligned inductor (European)
da: Lodret placeret spole (europæisk)

en: Horizontally aligned resistor (European)
da: Vandret placeret modstand (europæisk)

en: Horizontally aligned capacitor
da: Vandret placeret kondensator

en: Vertically aligned capacitor
da: Lodret placeret kondensator

en: NPN bipolar transistor
da: Bipolar NPN-transistor

en: PNP bipolar transistor
da: Bipolar NPN-transistor

en: Horizontally aligned diode
da: Vandret placeret diode

en: Vertically aligned diode
da: Lodret placeret diode

en: Horizontally aligned zener diode
da: Vandret placeret zener-diode

en: Vertically aligned zener diode
da: Lodret placeret zenerdiode

en: Ground point
da: Jord

en: Operational amplifier
da: Operationsforstærker

en: Horizontally aligned fuse
da: Vandret placeret sikring

en: Vertically aligned fuse
da: Lodret placeret sikring

en: Horizontally aligned power source
da: Vandret placeret strømkilde

en: Vertically aligned power source
da: Lodret placeret strømkilde

en: Lamp
da: Lampe

en: Speaker
da: Højtaler

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Horizontally aligned LED
da: Vandret placeret LED

en: Vertically aligned LED
da: Lodret placeret LED

en: NMOS transistor
da: NMOS-transistor

en: PMOS transistor
da: PMOS-transistor

en: Horizontal jumper
da: Vandret lus

en: Horizontal xtal
da: Vandret krystal

en: Vertical xtal
da: Lodret krystal

en: Computer shapes by Cisco
da: Computerfigurer fra Cisco

en: SUN workstation
da: SUN-arbejdsstation

en: CiscoWorks workstation
da: CiscoWorks-arbejdsstation

en: PC Router Card
da: PC-routerkort

en: PC Software
da: PC-software

en: PC with Router-Based Software
da: PC med routerbaseret software

en: File Server
da: Filserver

en: Software-Based Router on File Server
da: Softwarebaseret router på filserver

en: Server with PC Router
da: Server med PC-Router

en: IBM Tower
da: IBM-tårn

en: Front End Processor
da: Frontend-processor

en: IBM mainframe
da: IBM-mainframe

en: IBM mainframe with FEP
da: IBM-mainframe med FEP

en: PC Card
da: PC-kort

en: Handheld
da: Håndholdt

en: Wireless
da: Trådløs

en: Laptop
da: Bærbar PC

en: Monitor
da: Skærm

en: PC Video
da: PC-Video

en: Relational Database
da: Relationel database

en: Host
da: Vært

en: Tape array
da: Bånd-array

en: Disk subsystem
da: Disk-undersystem

en: Storage array
da: Lager-array

en: FC Storage
da: FC-lager

en: PC Adapter Card
da: PC-adapterkort

en: Cisco — Switch
da: Cisco — switch

en: Router and switch shapes by Cisco
da: Router- og switch-figurer fra Cisco

en: Router subdued
da: Router, dæmpet

en: Router with Silicon Switch
da: Router med silicium-switch

en: Wireless router
da: Trådløs router

en: 7507 Router
da: 7507 ruter

en: 7505 Router
da: 7505 ruter

en: 7500ARS (7513) Router
da: 7500ARS (7513) ruter

en: Edge Label Switch Router with NetFlow
da: Edge label switch-router med NetFlow

en: Edge Label Switch Router
da: Edge label switch-router

en: Router with Firewall
da: Router med firewall

en: Optical Services Router
da: Optical services-router

en: Content Router
da: Content-router

en: Storage Router
da: Lagerruter

en: Hub subdued
da: Hub, dæmpet

en: Cisco Hub
da: Cisco-hub

en: Small Hub
da: Lille hub

en: 100BaseT Hub
da: 100BaseT hub

en: Workgroup switch
da: Arbejdsgruppe-switch

en: Workgroup switch Subdued
da: Arbejdsgruppe-switch, dæmpet

en: ATM Tag Switch Router
da: ATM tag-switchrouter

en: Switch Processor
da: Switchprocessor

en: Route Switch Processor
da: Rute-switchprocessor

en: Route Switch Processor with Si
da: Rute-switchprocessor med Si

en: ASIC Processor
da: ASIC-processor

en: Generic Processor
da: Generisk processor

en: Data Center Switch
da: Datacenterswitch

en: Data Center Switch Reversed
da: Datacenterswitch omvendt

en: Data Switch Processor
da: Dataswitchprocessor

en: Content Switch
da: Content-switch

en: Content Service Module
da: Content-tjenestemodul

en: Access Gateway
da: Adgangsgateway

en: ATM Switch
da: ATM-switch

en: MultiSwitch Device
da: MultiSwitch-enhed

en: LAN2LAN Switch
da: LAN2LAN-switch

en: Multilayer Switch
da: Flerlagsswitch

en: Multilayer Switch with Silicon
da: Flerlags-switch med silicium

en: Multilayer Switch with Silicon subdued
da: Flerlags-switch med silicium, dæmpet

en: Programmable Switch
da: Programmérbar switch

en: Content Service Switch 1100
da: Content service switch 1100

en: ATM Fast Gigabit Etherswitch
da: ATM fast gigabit etherswitch

en: Universal Gateway
da: Universel gateway

en: iSCSI switch
da: iSCSI-switch

en: Server Switch
da: Serverswitch

en: Multilayer Remote Switch
da: Flerlags-fjernswitch

en: Layer 2 Remote Switch
da: Lag 2-fjernswitch

en: Virtual Layer Switch
da: Virtuel flerlags-switch

en: Cisco — Miscellaneous
da: Cisco — diverse

en: Miscellaneous shapes by Cisco
da: Diverse figurer fra Cisco

en: Government Building
da: Regeringsbygning

en: University
da: Universitet

en: Small Business
da: Lille virksomhed

en: Home office
da: Hjemmekontor

en: Branch office subdued
da: Afdelingskontor, dæmpet

en: Branch office blue
da: Afdelingskontor, blåt

en: Generic Building
da: Standardbygning

en: Generic Building subdued
da: Generisk bygning, dæmpet

en: Generic Building blue
da: Blå standardbygning

en: Medium Building
da: Mellemstor bygning

en: Medium Building subdued
da: Mellemstor bygning, dæmpet

en: Medium Building blue
da: Mellemstor blå bygning

en: House
da: Hus

en: House blue
da: Blåt hus

en: Telecommuter house subdued
da: Telearbejderhus, dæmpet

en: Man
da: Mand

en: Man red
da: Mand, rød

en: Man gold
da: Mand, guld

en: Man blue
da: Mand, blå

en: Standing Man
da: Stående mand

en: Standing woman
da: Stående kvinde

en: Woman
da: Kvinde

en: Woman red
da: Kvinde, rød

en: Woman gold
da: Kvinde, guld

en: Woman blue
da: Kvinde, blå

en: Running man
da: Løbende mand

en: Running man subdued
da: Løbende mand, dæmpet

en: Telecommuter
da: Hjemmearbjedsplads-bruger

en: Running woman
da: Løbende kvinde

en: CiscoWorks Man
da: CiscoWorks mand

en: PC Man
da: Mand ved PC

en: Sitting Woman
da: Siddende kvinde

en: Mac Woman
da: Macintosh-kvinde

en: Androgynous Person
da: Androgyn person

en: Lock and Key
da: Lås og nøgle

en: Satellite dish
da: Parabolantenne

en: Satellite
da: Satellit

en: Antenna
da: Antenne

en: File cabinet
da: Arkivskab

en: Car
da: Bil

en: Video Camera
da: Videokamera

en: Headphones
da: Høretelefoner

en: Cisco — Network
da: Cisco — Netværk

en: Network shapes by Cisco
da: Netværksfigurer fra Cisco

en: Network Management
da: Netværkshåndtering

en: Detector
da: Detektor

en: Protocol Translator
da: Protokoloversætter

en: IP Old-style
da: IP af gammel type

en: Terminal Server
da: Terminalserver

en: Access Server
da: Access-server

en: Directory Server
da: Directory-Server

en: Firewall subdued
da: Firewall, dæmpet

en: Firewall horizontal
da: Vandret firewall

en: Firewall Service Module
da: Tjenestemodul til firewall

en: IOS Firewall
da: IOS-firewall

en: PIX Firewall
da: PIX-firewall

en: Centri Firewall
da: Centri-firewall

en: Security appliance
da: Sikkerhedsapparat

en: VPN Concentrator
da: VPN-koncentrator

en: VPN Gateway
da: VPN-adgangspunkt

en: LAN to LAN
da: LAN til LAN

en: SSL Terminator
da: SSL-terminator

en: IP DSL Switch
da: IP DSL-switch

en: Cable Modem
da: Kabelmodem

en: Wireless Connectivity
da: Trådløs forbindelse

en: Wireless Transport
da: Trådløs overførsel

en: Wireless Bridge
da: Trådløs bro

en: Wi-Fi Tag
da: Wi-Fi-mærke

en: Location server
da: Lokationsserver

en: Lightweight AP
da: Letvægtsadgangspunkt

en: WLAN controller
da: WLAN-controller

en: BBFW media
da: BBFW medie

en: Channelized Pipe
da: Kanaliseret rør

en: Optical Cross-Connect
da: Optisk krydsoverførsel

en: Optical Transport
da: Optisk overførsel

en: Optical Fiber
da: Optisk fiber

en: Optical Amplifier
da: Optisk forstærker

en: Digital Cross-Connect
da: Digital krydskonnektor

en: IP Transport Concentrator
da: IP-transportkoncentrator

en: DWDM Filter
da: DWDM-filter

en: Cloud
da: Sky

en: Cloud Gold
da: Guldsky

en: Cloud White
da: Hvid sky

en: Cloud Dark
da: Mørk sky

en: Distributed Director
da: Distribueret videresender

en: LocalDirector
da: Lokal videresender

en: General Appliance
da: Generelt apparat

en: CDDI/FDDI Concentrator
da: CDDI/FDDI-koncentrator

en: FDDI Ring
da: FDDI-ring

en: Bridge
da: Bro

en: Generic Gateway
da: Generisk adgangspunkt

en: uBR910 Cable DSU
da: uBR910 kabel DSU

en: Storage Solution Engine
da: Storage solution engine

en: Content Engine (Cache Director)
da: Content engine (cache director)

en: CDM Content Distribution Manager
da: CDM content distribution manager

en: Content Transformation Engine (CTE)
da: Content transformation engine (CTE)

en: MAS Gateway
da: MAS-adgangspunkt

en: File Engine
da: Filmotor

en: Service Control
da: Servicekontrol

en: Cisco — Telephony
da: Cisco — telefoni

en: Telephony shapes by Cisco
da: Telefonifigurer fra Cisco

en: Phone
da: Telefon

en: Phone 2
da: Telefon 2

en: Phone Ethernet
da: Telefon-ethernet

en: Phone Appliance
da: Telefonapparat

en: Phone Feature
da: Telefonfunktion

en: IP Phone
da: IP-telefon

en: Cellular Phone
da: Mobiltelefon

en: Mobile Access IP Phone
da: Mobil Access-IP-telefon

en: Pager
da: Personsøger

en: Radio Tower
da: Radiotårn

en: PBX Switch
da: PBX-switch

en: SIP Proxy Server
da: SIP-proxyserver

en: End Office
da: Slutkontor

en: Voice-Enabled Access Server
da: Stemmeaktiveret Access-server

en: Voice-Enabled Router
da: Stemmeaktiveret router

en: Voice-Enabled ATM Switch
da: Stemme-ATM-switch

en: IP Telephony Router
da: IP-telefonirouter

en: Mobile Access Router
da: Mobil Accessrouter

en: SC2200/VSC3000 host
da: SC2200/VSC3000-vært

en: SC2200 (Signalling Controller)
da: SC2200 (signalcontroller)

en: IntelliSwitch Stack
da: IntelliSwitch-stak

en: uMG series
da: uMG-serier

en: Civil
da: Ingeniør

en: Civil Engineering Components
da: Symboler for civilingeniører

en: Vertical rest
da: Lodret hviler

en: Horizontal rest
da: Vandret hviler

en: Bivalent vertical rest
da: Bivalent lodret hviler

en: Reference line
da: Referencelinje

en: Water level
da: Vandspejl

en: Soil
da: Jord

en: Horizontally aligned arrow
da: Vandret placeret pil

en: Vertically aligned arrow
da: Lodret placeret pil

en: Horizontal limiting line
da: Vandret begrænsningslinje

en: Vertical limiting line
da: Lodret begrænsningslinje

en: Horizontally aligned pump
da: Vandret placeret pumpe

en: Vertically aligned pump
da: Lodret placeret pumpe

en: Horizontally aligned compressor
da: Vandret placeret kompressor

en: Vertically aligned compressor
da: Lodret placeret kompressor

en: Vertically aligned valve
da: Lodret placeret ventil

en: Horizontally aligned valve
da: Vandret placeret ventil

en: Backflow preventer
da: Tilbageløbsventil

en: Gas bottle
da: Gasflaske

en: Frequency converter
da: Frekvensomformer

en: Vertically aligned propeller
da: Lodret placeret propel

en: Aerator with bubbles
da: Gennemlufter med bobler

en: Final-settling basin
da: Sidste bundfældningssbassin

en: Preliminary clarification tank
da: Foreløbig klaringstank

en: Basin
da: Bassin

en: Container
da: Beholder

en: Ladder
da: Stige

en: Components for LADDER circuits
da: Komponenter for STIGE-kredse

en: 'if' (normally open) ladder contact
da: "hvis" (normalt åben) stigekontakt

en: 'if not' (normally closed) ladder contact
da: "hvis ikke" (normalt lukket) stigekontakt

en: Simple output variable
da: Simpel ud-variabel

en: Negative output variable
da: Negativ ud-variabel

en: 'set' output variable
da: 'Sæt' ud-variabel

en: 'reset' output variable
da: 'Nulstil' ud-variabel

en: 'jump' output variable
da: 'Hop' ud-variabel

en: Receptivity output variable
da: Ud-variabel for modtagelse

en: Power-saved simple output variable
da: Energisparet simpel ud-variabel

en: Power-saved negative output variable
da: Energisparet negativ ud-variabel

en: Power-saved 'set' output variable
da: Energisparet 'sæt' ud-variabel

en: Power-saved 'reset' output variable
da: Energisparet 'nulstil' ud-variabel

en: Cybernetics
da: Kybernetik

en: Elements of cybernetic circuits
da: Elementer af kybernetiske kredse

en: Sensor — left
da: Sensor — venstre

en: Sensor — right
da: Sensor — højre

en: Sensor — bottom
da: Sensor — bund

en: Sum, subtracting left input
da: Sum, fratrækker venstre input

en: Sum, subtracting right input
da: Sum, fratrækker højre input

en: Sum, subtracting bottom input
da: Sum, fratrækker nedre input

en: Sum, subtracting top input
da: Sum, fratrækker øvre input

en: Integrator — input left
da: Integrator — input venstre

en: Integrator — input right
da: Integrator — input højre

en: Integrator — input bottom
da: Integrator — input bund

en: Product
da: Produkt

en: High pass filter
da: Højpasfilter

en: Low pass filter
da: Lavpasfilter

en: Sine characteristic or input
da: Sinuskarakteristik eller input

en: Sigmoid characteristic
da: Sigmoidekarakteristik

en: Saturation characteristic
da: Mætningskarakteristik

en: Relay characteristic (sigma)
da: Relæ-karakteristik (sigma)

en: Half wave rectifier or ramp input
da: Halvbølgeensretter eller rampeinput

en: Full wave rectifier (absolute value)
da: Fuldbølgeensretter (absolutværdi)

en: Constant positive shift on the y-axis
da: Konstant positivt forskydning på y-aksen

en: Constant negative shift on the y-axis
da: Konstant negativ forskydning på y-aksen

en: Constant factor greater 1
da: Konstant faktor større end 1

en: Constant factor between 0 and 1
da: Konstant faktor mellem 0 og 1

en: Constant factor between 0 and -1
da: Konstakt faktor mellem 0 og -1

en: Constant factor below -1
da: Konstant faktor under -1

en: Template for custom characteristics
da: Skabelon for brugertilpasset karakteristik

en: Time delay
da: Tidsforsinkelse

en: Editor for Database Table Relation Diagrams
da: Redigering af tabelrelationsdiagrammer for databaser

en: Attribute compound
da: Sammensat attribut

en: Electric
da: Elektrisk

en: Components for electric circuits
da: Objekter for elektriske kredse

en: Normally open contact (horizontal)
da: Kontakt (normalt afbrudt, vandret)

en: Normally closed contact (horizontal)
da: Kontakt (normalt sluttet, vandret)

en: Normally open position switch (horizontal)
da: Positionsomskifter (normalt afbrudt, vandret)

en: Normally closed position switch (horizontal)
da: Positionsomskifter (normalt sluttet, vandret)

en: Normally open contact (vertical)
da: Kontakt (normalt afbrudt, lodret)

en: Normally closed contact (vertical)
da: Kontakt (normalt sluttet, lodret)

en: Normally open position switch (vertical)
da: Positionsomskifter (normalt afbrudt, lodret)

en: Normally closed position switch (vertical)
da: Positionsomskifter (normalt sluttet, lodret)

en: The command organ of a relay (horizontal)
da: Kommandodelen af et relæ (vandret)

en: Relay (horizontal)
da: Relæ (vandret)

en: Lamp or indicator light (horizontal)
da: Lampe eller indikatorlys (vandret)

en: The command organ of a relay (vertical)
da: Kommandodelen af et relæ (lodret)

en: Relay (vertical)
da: Relæ (lodret)

en: Lamp or indicator light (vertical)
da: Lampe eller indikatorlys (lodret)

en: Connection point
da: Forbindelsespunkt

en: Editor for Entity Relations Diagrams
da: Objekter til enheds-relations-diagrammer

en: Weak entity
da: Svag enhed

en: Participation
da: Deltagelse

en: Objects to draw flowcharts
da: Objekter som bruges til at tegne rutediagrammer

en: Decision
da: Afgørelse

en: Connector
da: Forbinder

en: Transaction file
da: Transaktionsfil

note: XXX
en: Off page connector
da: Uden for side-forbindelse

en: Document
da: Dokument

en: Manual operation
da: Manuel operation

en: Preparation
da: Forberedelse

en: Manual input
da: Manuelle inddata

en: Predefined process
da: Predefineret proces

en: Magnetic disk
da: Magnetdisk

en: Magnetic drum
da: Magnetisk tromle

en: Magnetic tape
da: Magnetbånd

en: Internal storage
da: Intern lagring

en: Merge
da: Fletning

en: Delay
da: Tidsforsinkelse

note: XXX
en: Summing junction
da: Summerende samling

note: XXX
en: Collate
da: Saml ind

en: Sort
da: Sortér

en: Or
da: Eller

en: Punched card
da: Hulkort

en: Punched tape
da: Hulstrimmel

en: Transmittal tape
da: Sendebånd

en: Offline storage
da: Off-line lagring

en: Data source
da: Datakilde

en: Editor for Function Structure Diagrams.
da: Redigerer for diagrammer over funktionsstruktur.

en: Flow
da: Strøm

en: Orthogonal polyline flow
da: Ortogonal polylinjestrøm

en: Function
da: Funktion

note: Author: Nicholas Moore, 2005. mailto: shiny.nickel@gmail.com
en: Gane and Sarson
da: Gane og Sarson

en: Gane and Sarson DFD
da: Gane og Sarson DFD

en: Alternate external entity
da: Alternativ ekstern entitet

en: Data store
da: Datalager

en: External entity
da: Ekstern entitet

en: Objects to design GRAFCET charts
da: GRAFCET-diagrammer

en: Macro sub-program call step
da: Makro-underprogramskald-trin

en: Action to associate to a step
da: Handling som skal associeres til et trin

en: Condition (of an action)
da: Betingelse (for en handling)

en: Transition
da: Overgang

en: OR vergent
da: ELLER-bjælke

en: AND vergent
da: OG-bjælke

en: Arc (upward)
da: Bue (opad)

note: use dc:title instead?
en: Map, Isometric
da: Kort, isometrisk

note: use dc:description instead?
en: Isometric Directional Map Shapes
da: Isometriske kortfigurer

en: Road Section
da: Vejsektion

en: Long Straight Road Section
da: Langt lige vejstykke

en: Crossroads
da: Vejkryds

en: T-Junction
da: T-kryds

en: Elevated Road
da: Hævet vej

en: Corner 1
da: Hjørne 1

en: Corner 2
da: Hjørne 2

en: River
da: Flod

en: Roof 1
da: Loft 1

en: Block 1, 2:4
da: Blok 1, 2:4

en: Block 2, 2:8
da: Blok 2, 2:8

en: Block 3, 4:4
da: Blok 3, 4:4

en: Block 4, 4:8
da: Blok 4, 4:8

en: Block 5, 3:3
da: Blok 5, 3:3

en: Block 6, 4:6
da: Blok 6, 4:6

en: Block 7
da: Blok 7

en: Factory
da: Fabrik

en: Car 1, Front View
da: Bil 1, set forfra

en: Car 2, Rear View
da: Bil 2, set bagfra

en: Train 1, angled downward
da: Tog 1, vinklet nedad

en: Train 2, angled upward
da: Tog 2, vinklet opad

en: Tree 1
da: Træ 1

en: Footbridge, Pedestrian Bridge
da: Bro til gående, fodgængerbro

en: One Way Road Sign
da: Ensrettet skilt

en: Objects to design i* diagrams
da: Objekter til at udforme i*-diagrammer

en: An i* softgoal
da: i*-blødt mål

en: An i* goal
da: i*-mål

en: An i* resource
da: i*-ressource

en: An i* task
da: i*-opgave

en: An i* unspecified actor
da: Uspecificeret i*-aktør

en: An i* agent
da: i*-agent

en: An i* position
da: En i*-position

en: An i* role
da: i*-rolle

en: An i* unspecified link
da: i*-uspecificeret forbindelse

en: An i* positive contribution
da: i*-positiv bidrag

en: An i* negative contribution
da: i*-negativ bidrag

en: An i* dependency link
da: i*-afhængighedsforbindelse

en: An i* decomposition link
da: i*nedbrydningsforbindelse

en: An i* means-ends link
da: i*-means-ends-forbindelse

en: Objects to design Jackson diagrams
da: Objekter til at udforme Jacksondiagrammer

en: A Jackson given domain
da: Givet Jacksondomæne

en: A Jackson designed domain
da: Designet Jacksondomæne

en: A Jackson machine domain
da: Jacksonmaskinedomæne

en: A Jackson requirement
da: Jacksonkrav

en: A Jackson shared phenomenon
da: Delt Jacksonfænomen

en: A Jackson requirement phenomenon
da: Krævet Jacksonfænomen

en: Jigsaw
da: Puslespil

en: Pieces of a jigsaw
da: Puslespilsbrikker

en: Jigsaw — part_oioi
da: Puslespil — brik_oioi

en: Jigsaw — part_ioio
da: Puslespil — brik_ioio

en: Jigsaw — part_iiii
da: Puslespil — brik_iiii

en: Jigsaw — part_oooo
da: Puslespil — brik_oooo

en: Jigsaw — part_oooi
da: Puslespil — brik_oooi

en: Jigsaw — part_iooo
da: Puslespil — brik_iooo

en: Jigsaw — part_oioo
da: Puslespil — brik_oioo

en: Jigsaw — part_ooio
da: Puslespil — brik_ooio

en: Jigsaw — part_iioo
da: Puslespil — brik_iioo

en: Jigsaw — part_oiio
da: Puslespil — brik_oiio

en: Jigsaw — part_ooii
da: Puslespil — brik_ooii

en: Jigsaw — part_iooi
da: Puslespil — brik_iooi

en: Jigsaw — part_oiii
da: Puslespil — brik_oiii

en: Jigsaw — part_ioii
da: Puslespil — brik_ioii

en: Jigsaw — part_iioi
da: Puslespil — brik_iioi

en: Jigsaw — part_iiio
da: Puslespil — brik_iiio

en: Objects to design KAOS diagrams
da: Objekter til at udforme KAOS-diagrammer

en: A KAOS softgoal
da: KAOS-soft-mål

en: A KAOS goal
da: KAOS-mål

en: A KAOS requirement
da: KAOS-krav

en: A KAOS assumption
da: KAOS-antagelse

en: A KAOS obstacle
da: KAOS-forhindring

en: A KAOS contribution
da: KAOS-bidrag

en: A KAOS obstruction
da: KAOS-forhindring

en: A KAOS binary conflict
da: KAOS-binær konflikt

en: A KAOS agent
da: KAOS-agent

en: A KAOS responsibility
da: KAOS-ansvar

en: A KAOS monitor link
da: KAOS-overvågningslink

en: A KAOS control link
da: KAOS-kontrollink

en: A KAOS input
da: KAOS-input

en: A KAOS output
da: KAOS-output

en: Lights
da: Lys

en: Objects to design simple lighting plots
da: Objekter til at udforme simple lysplotninger

en: PAR on the floor
da: PAR på gulvet

en: Black light
da: Sortlys

en: Stroboscope light
da: Stroboskoplys

en: Moving head
da: Bevægende hoved

en: Structure
da: Struktur

en: Logic
da: Logik

en: Boolean Logic
da: Boolesk logik

en: OR gate
da: OR-port

en: AND gate
da: AND-port

en: XOR gate
da: XOR-port

en: Simple buffer
da: Simpel buffer

en: Inverter
da: Omvender

en: NAND gate
da: NAND-port

en: NOR gate
da: NOR-port

en: Cross-connector
da: Krydskonnektor

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Miscellaneous Shapes
da: Diverse figurer

en: Tree
da: Træ

en: Folder
da: Mappe

en: expansible node
da: knude der kan udvides

en: expanded node
da: udvidet knude

en: Traditional clock
da: Almindeligt ur

en: Measure distance
da: Mål afstand

en: Resizable grid
da: Variabelt gitter

en: Diagram object
da: Diagramobjekt

en: N-gon or Star object
da: N-kant eller stjerneobjekt

en: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment Components
da: U.S. Army Mobile Subscriber Equipment-komponenter

en: Node center
da: Knudecenter

en: Large extension node
da: Stor udvidelsesknude

en: Small extension node
da: Lille udvidelsesknude

en: Tactical satellite communications terminal
da: Taktisk satellitkommunikationsterminal

en: Multiplexer
da: Multiplekser

en: Demultiplexer
da: Demultiplekser

en: Network
da: Netværk

en: Objects to design network diagrams with
da: Objekter til design af netværksdiagrammer

en: Storage
da: Lager

en: Ethernet bus
da: Ethernetbus

en: Simple printer
da: Enkel printer

en: WAN connection
da: WAN-forbindelse

en: WAN link
da: WAN-forbindelse

en: Stackable hub or switch
da: Hub eller switch som kan stables

en: Modular switching system
da: Modulært switchsystem

en: 24 Port Patch Panel
da: 24-ports-patchpanel

en: RJ45 wall-plug
da: RJ45-vægstik

en: Wall-plug for the scEAD cabling system
da: Vægstik til scEAD-kablingsystemet

en: Simple modem
da: Enkelt modem

en: Antenna for wireless transmission
da: Antenne til trådløs overførsel

en: Mobile telephony base station
da: Mobil basestation til telefoni

en: Network cloud
da: Netværkssky

en: Mobile telephony cell
da: Mobilt telefonbatteri

en: Router symbol
da: Router

en: Switch symbol
da: Switch

en: ATM switch symbol
da: ATM-switch

en: Firewall router
da: Firewallrouter

en: Workstation monitor
da: Skærm til arbejdsstation

en: UNIX workstation
da: UNIX-arbejdsstation

en: Desktop PC
da: Skrivebords-pc

en: Laptop PC
da: Bærbar pc

en: Bigtower PC
da: Bigtower-pc

en: Miditower PC
da: Miditower-pc

en: Minitower PC
da: Minitower-pc

en: Speaker with integrated amplifier
da: Højtaler med forstærker

en: Speaker without amplifier
da: Højtaler

en: 3 1/2 inch diskette
da: 3½" diskette

en: ZIP disk
da: ZIP-disk

en: External DAT drive
da: Ekstern DAT-station

en: Mobile phone
da: Mobiltelefon

en: Telephone
da: Telefon

en: Digitizing board
da: Elektronisk tavle

en: Pneumatic/Hydraulic
da: Pneumatik/hydraulik

en: Components for pneumatic and hydraulic circuits
da: Komponenter til pneumatiske og hydrauliske kredsløb

en: Double-effect jack
da: Dobbelt-effekt kontakt

en: Normally-in simple-effect jack
da: Normal-ind enkeleffektsjack

en: Normally-out simple-effect jack
da: Normal-ud simpeleffektsjack

en: Generic pressure source
da: Generisk trykkilde

en: Hydraulic pressure source
da: Hydraulisk trykkilde

en: Pneumatic pressure source
da: Pneumatisk trykkilde

en: Air exhaust orifice
da: Udblæsningstuds

en: 2/2 distributor
da: 2/2-fordeler

en: 3/2 distributor
da: 3/2-fordeler

en: 4/2 distributor
da: 4/2-fordeler

en: 5/2 distributor
da: 5/2-fordeler

en: Muscular command
da: Muskel-kommando

en: Push-button command
da: Trykknapskommando

en: Mechanical command by tappet
da: Mekanisk kommando fra styreknast

en: Mechanical command by spring
da: Mekanisk kommando fra fjeder

en: Electric command (single coil)
da: Elektrisk kommando (enkelt spole)

en: Electric command (double coil)
da: Elektrisk kommando (dobbelt spole)

en: Indirect command by hydraulic driver
da: Indirekte kommando fra hydraulisk styreenhed

en: Indirect command by pneumatic driver
da: Indirekte kommando fra pneumatisk styreenhed

en: Objects to design SADT diagrams
da: Objekter til udforming af SADT-diagrammer

en: Activity/data flow arrow
da: Pil for aktivitet-/data-strøm

en: Activity/data box
da: Aktivitet-/datakasse

en: Flow label
da: Strømetikette

en: Specification and Description Language.
da: Specifikations- og beskrivelsessprog.

en: Block type reference
da: Bloktype-reference

en: Service type reference
da: Reference til tjenestetype

en: Process type reference
da: Reference til procestype

en: State
da: Tilstand

en: Function header
da: Funktionshoved

en: Send message
da: Send besked

en: Receive message
da: Modtag en besked

en: Function call
da: Funktionskald

en: Action being executed
da: Handling bliver udført

en: Save state
da: Gem tilstand

en: In/Out connector
da: Ind/ud-forbinder

en: Procedure return
da: Returnering fra procedure

en: Generic text note
da: Generisk tekstnote

en: Shape Design
da: Figurdesign

en: Design Dia objects with individual connection points
da: Design Dia-objekter med egne forbindelsespunkter

en: Connection Point
da: Tilslutningspunkt

en: Main Connection Point
da: Hovedforbindelsespunkt

en: Objects to do Sozi (zooming ui) presentations
da: Objekter til Sozi-præsentationer (zoom-UI)

en: Sozi frame
da: Sozi-billede

en: Sozi media
da: Sozi-medie

en: Objects to design Sybase replication domain diagrams with
da: Sybase-databaser

en: Sybase dataserver
da: Sybase-dataserver

en: Sybase replication server
da: Sybase-replikeringsserver

en: Log transfer manager or rep agent
da: Log-overførselsstyrer eller replikeringsprogram

en: Stable storage device
da: Stabil lagerenhed

en: Sybase client application
da: Klientprogram for Sybase

en: Replication server manager
da: Replikeringsserverstyrer

en: Editor for UML Static Structure Diagrams
da: Redigering af UML-strukturdiagrammer

en: Note
da: Bemærkning

en: Realizes, implements a specific interface
da: Realiserer, implementerer en specifik grænseflade

en: Generalization, class inheritance
da: Generalisering, klassenedarvning

en: Association, two classes are associated
da: Association, to klasser er associeret

en: Aggregation, one class is part of another
da: Aggregering, en klasse er en del af en anden

en: Implements, class implements a specific interface
da: Implementerer, klassen implementerer en specifik grænseflade

en: Constraint, place a constraint on something
da: Begrænsning, sæt en begrænsning på noget

en: Small package
da: Lille pakke

en: Large package
da: Stor pakke

en: Use case
da: Brug store/små bogstaver

en: Lifeline
da: Livlinje

en: Object
da: Objekt

en: Message
da: Besked

en: Component
da: Komponent

en: Node
da: Knude

en: Class stereotype icon
da: Klassestereotype-ikon

en: Initial/End state
da: Begyndelses-/sluttilstand

en: Activity
da: Aktivitet

en: Fork/Union
da: Del/saml
