gnome-keyring - en to da translation catalogue (232 entries)

en: Domain Component
da: Domænekomponent

en: User ID
da: Bruger-ID

en: Email Address
da: E-post-adresse

en: Date of Birth
da: Fødselsdato

en: Place of Birth
da: Fødselssted

en: Gender
da: Køn

en: Country of Citizenship
da: Statsborgerskab

en: Country of Residence
da: Opholdsland

en: Common Name
da: Normalt navn

en: Surname
da: Efternavn

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Country
da: Land

en: Locality
da: Egn

en: State
da: Stat

en: Street
da: Gade

en: Organization
da: Organisation

en: Organizational Unit
da: Organisationsenhed

en: Title
da: Position

en: Telephone Number
da: Telefonnummer

en: Given Name
da: Givet navn

en: Initials
da: Initialer

en: Generation Qualifier
da: Generatorkvalifikator

en: DN Qualifier
da: DN-kvalifikator

en: MD2 with RSA
da: MD2 med RSA

en: MD5 with RSA
da: MD5 med RSA

en: SHA1 with RSA
da: SHA1 med RSA

en: SHA1 with DSA
da: SHA1 med DSA

note: Extended Key Usages
en: Server Authentication
da: Servergodkendelse

en: Client Authentication
da: Klient-godkendelse

en: Code Signing
da: Kode-underskrivelse

en: Email Protection
da: E-post-beskyttelse

en: Time Stamping
da: Tidsstempel

en: Error loading PKCS#11 module: %s
da: Fejl ved indlæsning af PKCS#11-modul: %s

en: Couldn't initialize PKCS#11 module: %s
da: Kunne ikke initialisere PKCS#11-modul: %s

en: Couldn't initialize registered PKCS#11 modules: %s
da: Kunne ikke initialisere registrerede PKCS#11-moduler: %s

en: The URI has invalid encoding.
da: URI'en har en ugyldig kodning.

en: The URI does not have the 'pkcs11' scheme.
da: URI'en har ikke skemaet "pkcs11".

en: The URI has bad syntax.
da: URI'en har ugyldig syntaks.

en: The URI has a bad version number.
da: URI'en har et ugyldigt versionsnummer.

en: The stream was closed
da: Strømmen blev lukket

[ctx: column]
note: later
en: Name
da: Navn

[ctx: column]
en: Issued By
da: Udstedt af

[ctx: column]
note: later
en: Expires
da: Udløber

en: Certificate
da: Certifikat

en: Other Name
da: Andet navn

en: Email
da: E-post-adresse

en: X400 Address
da: X400-adresse

en: Directory Name
da: Mappenavn

en: EDI Party Name
da: EDI Party-navn

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Registered ID
da: Registreret ID

en: Unsupported key type for certificate request
da: Uunderstøttet nøgletype for certifikatforespørgsel

en: The key cannot be used to sign the request
da: Nøglen kan ikke bruges til at signere denne forespørgsel

en: GnuPG Keyring
da: GnuPG-nøglering

en: GnuPG Keyring: %s
da: GnuPG-nøglering: %s

en: PGP Key
da: PGP-nøgle

[ctx: column]
en: Key ID
da: Nøgle-ID

en: Gnupg process exited with code: %d
da: Gnupg-proces afsluttedes med kode: %d

en: Gnupg process was terminated with signal: %d
da: Gnupg-proces blev afsluttet med signal: %d

en: The operation was cancelled
da: Operationen blev annulleret

en: Private Key
da: Privat nøgle

en: Public Key
da: Offentlig nøgle

en: Certificate Request
da: Certifikatforespørgsel

en: Unrecognized or unsupported data.
da: Ukendt eller ikke understøttetede data.

en: Could not parse invalid or corrupted data.
da: Kunne ikke fortolke ugyldige eller ødelagte data.

en: The data is locked
da: Dataene er låst

en: Continue
da: Fortsæt

en: Cancel
da: Annuller

en: Unrecognized or unavailable attributes for key
da: Ukendt eller utilgængelig attribut for nøgle

en: Couldn't build public key
da: Kunne ikke bygge offentlig nøgle

en: Another prompt is already in progress
da: En anden prompt er allerede i gang

note: Translators: A pinned certificate is an exception which trusts a given certificate explicitly for a purpose and communication with a certain peer.
en: Couldn't find a place to store the pinned certificate
da: Kunne ikke finde et sted at gemme det fastsatte certifikat

en: Basic Constraints
da: Basisbegrænsninger

en: Certificate Authority
da: Certifikatautoritet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Max Path Length
da: Maks stilængde

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Extended Key Usage
da: Udvidet nøglebrug

en: Allowed Purposes
da: Tilladte formål

en: Subject Key Identifier
da: Identifikator for emnenøgle

en: Key Identifier
da: Nøgleidentifikator

en: Digital signature
da: Digital underskrift

en: Key encipherment
da: Nøglekodning

en: Data encipherment
da: Datakodning

en: Key agreement
da: Nøgleaftale

en: Certificate signature
da: Certifikatunderskrift

en: Revocation list signature
da: Underskrift for tilbagekaldsliste

en: Key Usage
da: Nøglebrug

en: Usages
da: Brug

en: Subject Alternative Names
da: Alternative navne for emne

en: Extension
da: Udvidelse

en: Identifier
da: Identifikator

en: Value
da: Værdi

en: Couldn't export the certificate.
da: Kunne ikke eksportere certifikatet.

en: Identity
da: Identitet

en: Verified by
da: Verificeret af

en: Expires
da: Udløber

note: The subject
en: Subject Name
da: Subjekts navn

note: The Issuer
en: Issuer Name
da: Udsteders navn

note: The Issued Parameters
en: Issued Certificate
da: Udstedt certifikat

en: Not Valid Before
da: Ikke gyldig før

en: Not Valid After
da: Ugyldig efter

note: Fingerprints
en: Certificate Fingerprints
da: Certifikatfingeraftryk

note: Public Key Info
en: Public Key Info
da: Offentlig nøgleinformation

note: Signature
en: Signature
da: Underskrift

en: Export Certificate…
da: Eksportér certifikat…

en: Key Algorithm
da: Algoritme til nøgle

en: Key Parameters
da: Parametre til nøgle

en: Key Size
da: Nøglestørrelse

en: Key SHA1 Fingerprint
da: SHA1-fingeraftryk for nøgle

en: Signature Algorithm
da: Algoritme til underskrift

en: Signature Parameters
da: Parametre til underskrift

en: Critical
da: Kritisk

note: The certificate request type
en: Certificate request
da: Certifikatforespørgsel

en: Attribute
da: Attribut

en: Challenge
da: Udfordring

en: _Details
da: _Detaljer

en: Could not display '%s'
da: Kunne ikke vise "%s"

en: Could not display file
da: Kunne ikke vise filen

en: Reason
da: Årsag

en: Cannot display a file of this type.
da: Kan ikke vise en fil af denne type.

en: Encrypt
da: Kryptér

en: Sign
da: Underskriv

en: Certify
da: Certificer

en: Authenticate
da: Godkend

[ctx: capability]
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Unknown
da: Ukendt

en: Invalid
da: Ugyldigt

[ctx: ownertrust]
en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Revoked
da: Inddraget

en: Expired
da: Udløbet

en: Undefined trust
da: Udefineret tillid

en: Distrusted
da: Ikke betroet

en: Marginally trusted
da: Marginalt betroet

en: Fully trusted
da: Fuldt ud betroet

en: Ultimately trusted
da: Ultimativt betroet

en: The information in this key has not yet been verified
da: Informationen i denne nøgle er endnu ikke blevet bekræftet

en: This key is invalid
da: Denne nøgle er ugyldig

en: This key has been disabled
da: Denne nøgle er blevet deaktiveret

en: This key has been revoked
da: Denne nøgle er blevet inddraget

en: This key has expired
da: Denne nøgle er udløbet

en: This key is distrusted
da: Denne nøgle er ikke betroet

en: This key is marginally trusted
da: Denne nøgle er marginalt betroet

en: This key is fully trusted
da: Denne nøgle er fuldt ud betroet

en: This key is ultimately trusted
da: Denne nøgle er ultimativt betroet

en: Key ID
da: Nøgle-ID

en: Algorithm
da: Algoritme

en: Created
da: Oprettet

en: Expiry
da: Udløb

en: Capabilities
da: Egenskaber

en: Owner trust
da: Ejertillid

en: Name
da: Navn

en: Comment
da: Kommentar

en: User Attribute
da: Brugerattribut

en: Size
da: Størrelse

en: Signature of a binary document
da: Underskrift for et binært dokument

en: Signature of a canonical text document
da: Underskrift af et kanonisk tekstdokument

en: Standalone signature
da: Enkeltstående underskrift

en: Generic certification of key
da: Generisk certificering for nøgle

en: Persona certification of key
da: Personacertificering for nøgle

en: Casual certification of key
da: Afslappet certificering af nøgle

en: Positive certification of key
da: Positiv certificering af nøgle

en: Subkey binding signature
da: Bindingsunderskrift for undernøgle

en: Primary key binding signature
da: Bindingsunderskrift for hovednøgle

en: Signature directly on key
da: Underskrift direkte på nøgle

en: Key revocation signature
da: Underskrift for nøgletilbagekaldelse

en: Subkey revocation signature
da: Underskrift for undernøgletilbagekaldelse

en: Certification revocation signature
da: Underskrift for certifikattilbagekaldelse

en: Timestamp signature
da: Underskrift for tidsstempel

en: Third-party confirmation signature
da: Tredjeparts-bekræftelsesunderskrift

en: Class
da: Klasse

en: Local only
da: Kun lokal

en: Exportable
da: Eksporterbar

en: Revocation Key
da: Tilbagekaldelsesnøgle

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: Public Subkey
da: Offentlig undernøgle

en: Secret Key
da: Hemmelig nøgle

en: Secret Subkey
da: Hemmelig undernøgle

en: Initializing…
da: Klargør…

en: Import is in progress…
da: Import er i gang…

en: Imported to: %s
da: Importeret til: %s

en: Import to: %s
da: Importér til: %s

en: Cannot import because there are no compatible importers
da: Kan ikke importere idet der ikke er nogen gyldige importere

en: No data to import
da: Ingen data at importere

en: Key
da: Nøgle

en: Private RSA Key
da: Privat RSA-nøgle

en: Private DSA Key
da: Privat DSA-nøgle

en: Public DSA Key
da: Offentlig DSA-nøgle

en: Strength
da: Styrke

note: Fingerprints
en: Fingerprints
da: Fingeraftryk

note: Add our various buttons
en: _Cancel
da: _Annullér

en: _OK
da: _O.k.

en: Automatically chosen
da: Valgt automatisk

en: The user cancelled the operation
da: Brugeren annullerede denne operation

en: In order to import, please enter the password.
da: Indtast venligst adgangskoden for at kunne importere.

note: The password label
en: Password:
da: Adgangskode:

en: Token:
da: Symbol (token):

en: Unlock
da: Lås op

en: Label:
da: Mærkat:

en: Import settings
da: Importeringsindstillinger

note: The confirm label
en: Confirm:
da: Bekræft:

en: Passwords do not match.
da: Adgangskoderne passer ikke sammen.

en: Password cannot be blank
da: Adgangskoden må ikke være blank

en: Access Prompt
da: Adgangsprompt

en: Unlock access to passwords and other secrets
da: Lås op for adgang til adgangkode og andre hemmeligheder

en: A file already exists with this name.
da: Der findes allerede en fil med dette navn.

en: Do you want to replace it with a new file?
da: Ønsker du at erstatte den med en ny fil?

en: _Replace
da: _Erstat

en: The operation was cancelled.
da: Operationen blev annulleret.

en: Export certificate
da: Eksporter certifikat

en: _Save
da: _Gem

en: Certificate files
da: Certifikatfiler

en: PEM files
da: PEM-filer

en: Automatically unlock this keyring whenever I'm logged in
da: Lås automatisk denne nøglering op når jeg logger ind

en: Lock this keyring when I log out
da: Lås denne nøglering når jeg logger ud

en: Lock this keyring after
da: Lås denne nøglering efter

en: Lock this keyring if idle for
da: Lås denne nøglering hvis inaktiv i

note: Translators: The 'minutes' from 'Lock this keyring if idle for x minutes'.
en: minutes
da: minutter

en: Unlock: %s
da: Lås op: %s

en: Password
da: Adgangskode

en: The contents of '%s' are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
da: Indholdet af "%s" er låst. For at se indholdet så indtast den korrekte adgangskode.

en: The contents are locked. In order to view the contents, enter the correct password.
da: Indholdet er låst. For at se indholdet så indtast den korrekte adgangskode.

en: GCR Certificate and Key Viewer
da: GCR-certifikat og nøglefremviser

en: Show the application's version
da: Vis programmets version

en: [file...]
da: [fil...]

en: - View certificate and key files
da: - Vis certifikat og nøglefiler

en: Certificate Viewer
da: Certifikatfremviser

en: The password was incorrect
da: Adgangskoden var forkert

en: Imported
da: Importeret

en: Import failed
da: Importering mislykkedes

en: _Close
da: _Luk
