gnome-packagekit - en to da translation catalogue (674 entries)

en: GNOME Packages
da: GNOME Pakker

en: Packages allows you to install and remove packages on your system. You can view and search packages by name, details or even file name and also see dependencies of one package on other packages. Searching by groups is possible and is an easy way to find software in your favorite desktop environment.
da: Pakker lader dig installere og fjerne pakker på dit system. Du kan gennemse og søge efter pakker efter navn, detaljer eller endda filnavn, samt se hvilke andre pakker, en pakke afhænger af. Det er muligt at søge ved gruppe, hvilket er en nem måde at finde software til dit foretrukne skrivebordsmiljø.

en: Packages uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
da: Pakker bruger PackageKit og kan fungere på enhver distribution ved brug af det indbyggede pakkehåndteringsrammeværk.

en: GNOME Package Updater
da: GNOME Pakkeopdatering

en: Package Updater allows you to update packages on your system without rebooting. You can view details about each update and choose which updates to apply.
da: Pakkeopdatering ladre dig opdatere pakker på dit system uden at genstarte. Du kan se oplysninger om hver opdatering og vælge hvilke opdateringer, der skal udføres.

en: Package Updater uses PackageKit and can work on any distribution using the native package management framework.
da: Pakkeopdatering bruger PackageKit og kan fungere på enhver distribution gennem det indbyggede pakkehåndteringsrammeværk.

en: Automatically remove unused dependencies
da: Fjern automatisk ubenyttede afhængigheder

en: When removing a package, also remove those dependencies that are not required by other packages.
da: Ved fjernelse af en pakke, fjern da også de afhængigheder, som ikke er påkrævet af andre pakker.

en: Ask the user if additional packages should be installed
da: Spørg brugeren, om der skal installeres yderligere pakker

en: Ask the user if additional packages should be installed.
da: Spørg brugeren, om der skal installeres yderligere pakker.

en: If search terms should be completed automatically
da: Om søgebetingelser skal fuldføres automatisk

en: If search terms should be completed automatically.
da: Om søgetermer skal fuldføres automatisk.

en: Filter using basename in gpk-application
da: Filtrér med basisnavnet i gpk-application

en: Filter package lists using basename in gpk-application.
da: Filtrér pakkelisterne med basisnavnet i gpk-application.

en: Only show the newest packages in the file lists
da: Vis kun de nyeste pakker i fillisterne

en: Only show the newest packages in the file lists.
da: Vis kun de nyeste pakker i fillisterne.

en: Only show supported packages in the file lists
da: Vis kun understøttede pakker i fillisterne

en: Only show supported packages in the file lists.
da: Vis kun understøttede pakker fillisterne.

en: Only show native packages in the file lists
da: Vis kun platformspecifikke pakker i fillisterne

en: Only show native packages matching the machine architecture in the file lists.
da: Vis kun platformspecifikke pakker, der svarer til maskinarkitekturen, i fillisterne.

en: Show the category group menu
da: Vis menuen kategorigrupper

en: Show the category group menu. This is more complete and custom to the distribution, but takes longer to populate.
da: Vis menuen kategorigrupper. Denne er mere komplet og tilpasset distributionen, men det varer længere at udfylde.

en: Show the 'All Packages' group menu
da: Vis gruppemenuen "Alle pakker"

en: Show the all packages menu item. This takes a long time to populate on most backends and is not generally required by end users.
da: Vis menupunktet alle pakker. Dette tager lang tid at udfylde i de fleste tilfælde, og er generelt ikke nødvendigt for slutbrugerne.

en: The search mode used by default
da: Søgetilstand som bruges som standard

en: The search mode used by default. Options are "name", "details", or "file".
da: Søgetilstand som bruges som standard. Valgmuligheder er "name", "details" eller "file".

en: Show all repositories in the package source viewer
da: Vis alle softwarekilder i pakkekilde-oversigten

en: Show all repositories in the package source viewer.
da: Vis alle softwarekilder i pakkekilde-oversigten.

en: Only show the newest updates in the list
da: Vis kun de nyeste opdateringer i listen

en: Only show the newest packages in the update list, and filter out older updates that are still available.
da: Vis kun de nyeste pakker i opdateringslisten, og filtrér ældre opdateringer, der stadig er tilgængelige, bort.

en: Scroll to packages as they are downloaded
da: Rul til pakkerne efterhånden som de hentes

en: Scroll to packages in the update list as they are downloaded or installed.
da: Rul til pakker i opdateringslisten, efterhånden som de hentes eller installeres.

en: Allow applications to invoke the font installer
da: Tillad programmer at starte skrifttype-installation

en: Allow applications to invoke the font installer.
da: Tillad programmer at starte skrifttype-installation.

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests
da: Programmer, der skal ignoreres når de udsender sessions-D-Bus-forespørgsler

en: Programs that should be ignored when they issue session D-Bus requests, separated by commas.
da: Programmer, der skal ignoreres når de udsender sessions-D-Bus-forespørgsler, adskilt af kommaer.

en: Allow applications to invoke the codec installer
da: Tillad programmer at starte codec-installation

en: Allow applications to invoke the codec installer.
da: Tillad programmer at starte codec-installation.

en: Allow applications to invoke the mime type installer
da: Tillad programmer at starte mimetype-installation

en: Allow applications to invoke the mime type installer.
da: Tillad programmer at starte mimetype-installation.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, automatically use these options by default.
da: Brug automatisk disse valgmuligheder som standard ved visning af UI fra en sessions-D-Bus-forespørgsel.

en: When displaying UI from a session D-Bus request, force these options to be turned on.
da: Gennemtving at disse valgmuligheder bliver aktiveret ved visning at UI fra en sessions-D-Bus-forespørgsel.

en: Packages
da: Pakker

en: Add or remove software installed on the system
da: Tilføj eller fjern software installeret på systemet

en: Updates;Upgrade;Sources;Repositories;Preferences;Install;Store;
da: Opdateringer;Opgrader;Opgradering;Kilder;Pakkearkiver;Arkiver;Indstillinger;Installere;Installering;Forretning;Store;

en: Apply Changes
da: Udfør ændringer

en: Changes are not applied instantly, this button applies all changes
da: Ændringer anvendes ikke straks. Denne knap tilføjer alle ændringer

en: Clear
da: Ryd

en: Clear current selection
da: Ryd dette udvalg

en: Cancel search
da: Annullér søgning

en: License
da: Licens

en: Source
da: Kilde

en: Install Package
da: Installér pakke

en: Remove Package
da: Fjern pakke

en: Visit home page for selected package
da: Besøg hjemmesiden for valgt pakke

en: Visit Project Website
da: Besøg projektets hjemmeside

en: Files
da: Filer

en: Required Packages
da: Nødvendige pakker

en: Dependent Packages
da: Afhængende pakker

en: Check for Updates
da: Søg efter opdateringer

note: TRANSLATORS: program name, an application to add and remove software repositories
en: Package Sources
da: Pakkekilder

en: Refresh Package Lists
da: Genopfrisk pakkelister

en: Software Log
da: Softwarelog

en: Only Newest Versions
da: Kun nyeste versioner

en: Only Native Packages
da: Kun platformspecifikke pakker

en: Help
da: Hjælp

en: About
da: Om

en: _Quit
da: _Afslut

en: More details
da: Flere detaljer

en: License Agreement Required
da: Licensaftale kræves

en: _Accept Agreement
da: _Acceptér aftale

note: TRANSLATORS: program name: application to install a package to provide a file TRANSLATORS: program name, a session wide daemon to watch for updates and changing system state
en: Software Install
da: Softwareinstallation

en: Install selected software on the system
da: Installér valgt software på systemet

en: Package Install
da: Pakkeinstallation

en: Install selected packages on the system
da: Installér valgte pakker på systemet

en: Software Log Viewer
da: Softwarelog-viser

en: View past package management tasks
da: Se seneste pakkehåndterings-opgaver

en: Enable or disable package repositories
da: Aktivér eller deaktivér pakkearkiver

en: A package source contains packages that can be installed on this computer.
da: En pakkekilde indeholder pakker, som kan installeres på denne computer.

note: shows extra -source, -debuginfo, and -devel sources
en: _Show debug and development package sources
da: _Vis fejlsøgnings- og udviklings-pakkekilder

en: Software signature is required
da: Softwaresignatur kræves

en: Do you trust the source of the packages?
da: Stoler du på pakkernes kilde?

en: Repository name:
da: Pakkearkivnavn:

en: Signature URL:
da: Signatur-URL:

en: Signature user identifier:
da: Signatur-brugeridentificering:

en: Signature identifier:
da: Signaturidentificering:

en: Package:
da: Pakke:

en: Do you recognize the user and trust this key?
da: Kan du genkende denne bruger, og stoler du på denne nøgle?

note: TRANSLATORS: title to pass to the user if there are not enough privs
en: Package Updater
da: Pakkeopdatering

en: Update software installed on the system
da: Opdatér software installeret på systemet

en: _Install Updates
da: _Installér opdateringer

en: Package updates correct errors, eliminate security vulnerabilities, and provide new features.
da: Pakkeopdateringer retter fejl, eliminerer sikkerhedsfejl og leverer nye funktioner.

en: _Upgrade
da: _Opgradér

note: TRANSLATORS: column for what packages were upgraded
en: Details
da: Detaljer

note: TRANSLATORS: this is a menu group of packages in the queue
en: Pending
da: Venter

note: TRANSLATORS: title: how many files are installed by the application
en: %i file installed by %s | %i files installed by %s
da[0]: %i fil installeret af %s
da[1]: %i filer installeret af %s

note: TRANSLATORS: no packages returned
en: No packages
da: Ingen pakker

note: TRANSLATORS: this package is not required by any others
en: No other packages require this package
da: Ingen andre pakker kræver dette

note: TRANSLATORS: title: how many packages require this package
en: %i package requires %s | %i packages require %s
da[0]: %i pakke kræver %s
da[1]: %i pakker kræver %s

note: TRANSLATORS: show a array of packages for the package
en: Packages listed below require %s to function correctly. | Packages listed below require %s to function correctly.
da[0]: Pakkerne vist herunder kræver, at %s fungerer korrekt.
da[1]: Pakkerne vist herunder kræver, at %s fungerer korrekt.

note: TRANSLATORS: this package does not depend on any others
en: This package does not depend on any others
da: Denne pakke afhænger ikke af nogen anden

note: TRANSLATORS: title: show the number of other packages we depend on
en: %i additional package is required for %s | %i additional packages are required for %s
da[0]: %i yderligere pakke er påkrævet for %s
da[1]: %i yderligere pakker er påkrævet for %s

note: TRANSLATORS: message: show the array of dependent packages for this package
en: Packages listed below are required for %s to function correctly. | Packages listed below are required for %s to function correctly.
da[0]: Pakkerne vist herunder er påkrævet, for at %s fungerer korrekt.
da[1]: Pakkerne vist herunder er påkrævet, for at %s fungerer korrekt.

note: TRANSLATORS: the repo name is invalid or not found, fall back to this
en: Invalid
da: Ugyldig

note: TRANSLATORS: no results were found for this search
en: No results were found.
da: Ingen resultater fundet.

note: TRANSLATORS: be helpful, but this shouldn't happen
en: Try entering a package name in the search bar.
da: Prøv at indtaste et pakkenavn i søgelinjen.

note: TRANSLATORS: nothing in the package queue
en: There are no packages queued to be installed or removed.
da: Der er ingen pakker i kø til installation eller fjernelse.

note: TRANSLATORS: tell the user to switch to details search mode
en: Try searching package descriptions by clicking the icon next to the search text.
da: Prøv at søge i pakkebeskrivelser ved at klikke på ikonet ved siden af søgeteksten.

note: TRANSLATORS: tell the user to try harder
en: Try again with a different search term.
da: Prøv igen med et andet søgeudtryk.

note: TRANSLATORS: title: invalid text in the search bar
en: Invalid search text
da: Ugyldig søgetekst

note: TRANSLATORS: message: tell the user that's not allowed
en: The search text contains invalid characters
da: Søgeteksten indeholder ugyldige tegn

note: TRANSLATORS: title: we failed to execute the method
en: The search could not be completed
da: Søgning kunne ikke gennemføres

note: TRANSLATORS: low level failure, details to follow
en: Running the transaction failed
da: Kørsel af transaktionen fejlede

note: TRANSLATORS: title: warn the user they are quitting with unapplied changes
en: Changes not applied
da: Ændringer ikke anvendt

en: Close _Anyway
da: Luk _alligevel

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: You have made changes that have not yet been applied.
da: Du har lavet ændringer, der endnu ikke blev tilføjet.

en: These changes will be lost if you close this window.
da: Disse ændringer mistes, hvis du lukker dette vindue.

note: TRANSLATORS: column for installed status TRANSLATORS: The state of a package TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Installed
da: Installeret

note: TRANSLATORS: column for package name TRANSLATORS: column for group name TRANSLATORS: column for the package name
en: Name
da: Navn

note: TRANSLATORS: the size of the meta package
en: Size
da: Størrelse

note: TRANSLATORS: the installed size in bytes of the package
en: Installed size
da: Installeret størrelse

note: TRANSLATORS: the download size of the package
en: Download size
da: Nedhentningsstørrelse

note: TRANSLATORS: entry tooltip: basic search
en: Searching by name
da: Søgning med navn

note: TRANSLATORS: entry tooltip: detailed search
en: Searching by description
da: Søgning med beskrivelse

note: TRANSLATORS: entry tooltip: file search
en: Searching by file
da: Søgning med fil

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by name
da: Søg med navn

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by description
da: Søg med beskrivelse

note: TRANSLATORS: context menu item for the search type icon
en: Search by file name
da: Søg med filnavn

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
da: Licenseret under GNU General Public License Version 2

en: PackageKit is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
da: PackageKit er fri software. Du kan redistribuere det og/eller ændre
    det under betingelserne i GNU General Public License, som udgivet af
    Free Software Foundation; enten i version 2 af licensen eller
    (hvis du foretrækker det) i enhver senere version.

en: PackageKit is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: PackageKit distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men
    UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier
    omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere
    detaljer kan læses i GNU General Public License.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, så skriv til Free software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: PackageKit Website
da: PackageKit-webside

note: TRANSLATORS: description of NULL, gpk-application that is
en: Package Manager for GNOME
da: Pakkehåndtering til GNOME

note: TRANSLATORS: welcome text if we can click the group array
en: Enter a search word or click a category to get started.
da: Indtast et søgeord og klik på en kategori for at komme i gang.

note: TRANSLATORS: welcome text if we have to search by name
en: Enter a search word to get started.
da: Indtast et søgeord for at komme i gang.

note: TRANSLATORS: daemon is broken
en: Exiting as properties could not be retrieved
da: Afslutter, da egenskaber ikke kunne hentes

note: TRANSLATORS: title: all of the packages on the system and available in sources
en: All packages
da: Alle pakker

note: TRANSLATORS: tooltip: all packages
en: Show all packages
da: Vis alle pakker

note: TRANSLATORS: show the program version
en: Show the program version and exit
da: Vis programversion og afslut

note: TRANSLATORS: short name for gpk-update-viewer
en: Install Software
da: Installér software

note: are we running privileged
en: Package installer
da: Pakkeinstallation

note: TRANSLATORS: these tools cannot run as root (unknown name)
en: This application is running as a privileged user
da: Programmet kører som en privilegeret bruger

note: TRANSLATORS: cannot run as root user, and we display the application name
en: %s is running as a privileged user
da: %s kører som en privilegeret bruger

note: TRANSLATORS: tell the user off
en: Package management applications are security sensitive.
da: Pakkehåndteringsprogrammer er sikkerhedsfølsomme.

note: TRANSLATORS: and explain why
en: Running graphical applications as a privileged user should be avoided for security reasons.
da: At køre grafiske programmer som en privilegeret bruger bør undgås af sikkerhedshensyn.

note: TRANSLATORS: button: allow the user to run this, even when insecure
en: Continue _Anyway
da: Fortsæt _alligevel

note: TRANSLATORS: The actions has just literally happened
en: Now
da: Nu

note: TRANSLATORS: time
en: %i second | %i seconds
da[0]: %i sekund
da[1]: %i sekunder

note: TRANSLATORS: time
en: %i minute | %i minutes
da[0]: %i minut
da[1]: %i minutter

note: TRANSLATORS: time
en: %i hour | %i hours
da[0]: %i time
da[1]: %i timer

en: minute | minutes
da[0]: minut
da[1]: minutter

en: second | seconds
da[0]: sekund
da[1]: sekunder

en: hour | hours
da[0]: time
da[1]: timer

note: Translators: a list of two things
en: %s and %s
da: %s og %s

note: Translators: a list of three things
en: %s, %s and %s
da: %s, %s og %s

note: Translators: a list of four things
en: %s, %s, %s and %s
da: %s, %s, %s og %s

note: Translators: a list of five things
en: %s, %s, %s, %s and %s
da: %s, %s, %s, %s og %s

note: TRANSLATORS: we failed to install
en: Failed to install software
da: Installation af software fejlede

note: TRANSLATORS: we didn't select any applications that were returned
en: No applications were chosen to be installed
da: Ingen programmer valgtes til installation

note: TRANSLATORS: detailed text about the error
en: Error details
da: Fejldetaljer

en: Package Manager error details
da: Pakkehåndteringens fejldetaljer

note: TRANSLATORS: default fallback error -- this should never happen
en: Unknown error. Please refer to the detailed report and report in your distribution bug tracker.
da: Ukendt fejl. Se i den detaljerede rapport og rapportér til din distributions fejlrapporteringstjeneste.

note: TRANSLATORS: button: show details about the error
en: Show details
da: Vis detaljer

note: TRANSLATORS: title: installing packages TRANSLATORS: transaction state, installing packages
en: Installing packages
da: Installerer pakker

note: TRANSLATORS: title
en: Failed to install file | Failed to install files
da[0]: Installation af fil fejlede
da[1]: Installation af filer fejlede

note: TRANSLATORS: title: confirm the user want's to install a local file
en: Do you want to install this file? | Do you want to install these files?
da[0]: Vil du installere denne fil?
da[1]: Vil du installere disse filer?

note: TRANSLATORS: title: installing local files TRANSLATORS: button: confirm to search for packages TRANSLATORS: button: install codecs TRANSLATORS: button: install a font TRANSLATORS: button: install Plasma services TRANSLATORS: button: install printer drivers
en: Install
da: Installér

note: TRANSLATORS: title: installing a local file
en: Install local file | Install local files
da[0]: Installér lokal fil
da[1]: Installér lokale filer

note: TRANSLATORS: couldn't resolve name to package
en: Could not find packages
da: Kunne ikke finde pakker

note: TRANSLATORS: message: could not find
en: The packages could not be found in any package source
da: Pakkerne kunne ikke findes i nogen pakkekilde

note: TRANSLATORS: button: a link to the help file TRANSLATORS: button: show the user a button to get more help finding stuff TRANSLATORS: button text
en: More information
da: Mere information

en: The package is already installed | The packages are already installed
da[0]: Pakken er allerede installeret
da[1]: Pakkerne er allerede installeret

note: TRANSLATORS: message: package is already installed
en: Nothing to do.
da: Intet at gøre.

note: TRANSLATORS: failed to install, shouldn't be shown
en: Failed to install package
da: Installation af pakke fejlede

note: TRANSLATORS: the search gave us the wrong result. internal error. barf.
en: Incorrect response from search
da: Ukorrekt svar fra søgning

note: TRANSLATORS: a program needs a package, for instance openoffice-clipart
en: An additional package is required: | Additional packages are required:
da[0]: En yderligere pakke er påkrævet:
da[1]: Yderligere pakker er påkrævet:

note: TRANSLATORS: ask the user if it's okay to search
en: Do you want to search for and install this package now? | Do you want to search for and install these packages now?
da[0]: Ønsker du at søge efter og installere denne pakke nu?
da[1]: Ønsker du at søge efter og installere disse pakker nu?

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s wants to install a package | %s wants to install packages
da[0]: %s ønsker at installere en pakke
da[1]: %s ønsker at installere pakker

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program wants to install a package | A program wants to install packages
da[0]: Et program ønsker at installere en pakke
da[1]: Et program ønsker at installere pakker

note: TRANSLATORS: title, searching
en: Searching for packages
da: Søger efter pakker

note: TRANSLATORS: failed to fild the package for thefile
en: Failed to find package
da: Fandt ikke pakken

note: TRANSLATORS: nothing found
en: The file could not be found in any packages
da: Filen kunne ikke findes i nogen pakke

note: TRANSLATORS: we've already got a package that provides this file
en: The %s package already provides this file
da: Pakken %s leverer allerede denne fil

note: TRANSLATORS: a program wants to install a file, e.g. /lib/moo.so
en: The following file is required: | The following files are required:
da[0]: Følgende fil er påkrævet:
da[1]: De følgende filer er påkrævede:

note: TRANSLATORS: confirm with the user
en: Do you want to search for this file now? | Do you want to search for these files now?
da[0]: Vil du søge efter denne fil nu?
da[1]: Vil du søge efter disse filer nu?

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s wants to install a file | %s wants to install files
da[0]: %s ønsker at installere en fil
da[1]: %s ønsker at installere filer

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program wants to install a file | A program wants to install files
da[0]: Et program ønsker at installere en fil
da[1]: Et program ønsker at installere filer

note: TRANSLATORS: searching for the package that provides the file TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching for file
da: Søger efter fil

note: TRANSLATORS: we are listing the plugins in a box
en: The following plugin is required: | The following plugins are required:
da[0]: Følgende udvidelsesmodul er påkrævet:
da[1]: Følgende udvidelsesmoduler er påkrævet:

note: TRANSLATORS: ask for confirmation
en: Do you want to search for this now? | Do you want to search for these now?
da[0]: Vil du søge efter denne nu?
da[1]: Vil du søge efter disse nu?

note: TRANSLATORS: a program wants to decode something (unknown) -- string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s requires an additional plugin to decode this file | %s requires additional plugins to decode this file
da[0]: %s kræver et yderligere udvidelsesmodul for at kunne afkode denne fil
da[1]: %s kræver yderligere udvidelsesmoduler for at kunne afkode denne fil

note: TRANSLATORS: a program wants to encode something (unknown) -- string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s requires an additional plugin to encode this file | %s requires additional plugins to encode this file
da[0]: %s kræver et yderligere udvidelsesmodul for at kunne kode denne fil
da[1]: %s kræver yderligere udvidelsesmoduler for at kunne kode denne fil

note: TRANSLATORS: a program wants to do something (unknown) -- string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s requires an additional plugin for this operation | %s requires additional plugins for this operation
da[0]: %s kræver et yderligere udvidelsesmodul for at kunne udføre denne handling
da[1]: %s kræver yderligere udvidelsesmoduler for at kunne udføre denne handling

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to decode something
en: A program requires an additional plugin to decode this file | A program requires additional plugins to decode this file
da[0]: Et program kræver et yderligere udvidelsesmodul for at kunne afkode denne fil
da[1]: Et program kræver yderligere udvidelsesmoduler for at kunne afkode denne fil

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to encode something
en: A program requires an additional plugin to encode this file | A program requires additional plugins to encode this file
da[0]: Et program kræver et yderligere udvidelsesmodul for at kunne kode denne fil
da[1]: Et program kræver yderligere udvidelsesmoduler for at kunne kode denne fil

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something (unknown)
en: A program requires an additional plugin for this operation | A program requires additional plugins for this operation
da[0]: Et program kræver et yderligere udvidelsesmodul for at kunne udføre denne handling
da[1]: Et program kræver yderligere udvidelsesmoduler for at kunne udføre denne handling

note: TRANSLATORS: button: confirm to search for packages
en: Search
da: Søg

note: TRANSLATORS: failed to search for codec
en: Failed to search for plugin
da: Søgning efter udvidelsesmodul mislykkedes

note: TRANSLATORS: no package sources have the wanted codec
en: Could not find plugin in any configured package source
da: Kunne ikke finde udvidelsesmodul i nogen konfigureret pakkekilde

en: Install the following plugin | Install the following plugins
da[0]: Installér følgende udvidelsesmodul
da[1]: Installér følgende udvidelsesmoduler

note: TRANSLATORS: title: show a list of fonts
en: Do you want to install this package now? | Do you want to install these packages now?
da[0]: Vil du installere denne pakke nu?
da[1]: Vil du installere disse pakker nu?

note: TRANSLATORS: search for codec
en: Searching for plugins
da: Søger efter udvidelsesmoduler

en: Searching for plugin: %s
da: Søger efter udvidelsesmodul: %s

en: Failed to search for provides
da: Søgning efter "leverer" fejlede

note: TRANSLATORS: title
en: Failed to find software
da: Fandt ikke software

note: TRANSLATORS: nothing found in the package sources that helps
en: No new applications can be found to handle this type of file
da: Ingen nye programmer kan findes til at håndtere denne type fil

note: TRANSLATORS: message: mime type opener required
en: An additional program is required to open this type of file:
da: Et yderligere program er påkrævet for at åbne denne type fil:

note: TRANSLATORS: message: confirm with the user
en: Do you want to search for a program to open this file type now?
da: Vil du søge efter et program til at åbne denne type fil nu?

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s requires a new mime type | %s requires new mime types
da[0]: %s kræver en ny mimetype
da[1]: %s kræver nye mimetyper

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program requires a new mime type | A program requires new mime types
da[0]: Et program kræver en ny mimetype
da[1]: Et program kræver nye mimetyper

note: TRANSLATORS: title: searching for mime type handlers
en: Searching for file handlers
da: Søger efter filhåndteringer

note: TRANSLATORS: we could not parse the ISO639 code from the fontconfig tag name
en: Language tag not parsed
da: Sprogmærke kunne ikke blive fortolket

note: TRANSLATORS: we could not find en_US string for ISO639 code
en: Language code not matched
da: Sprogkode stemte ikke overens

note: TRANSLATORS: title: cannot find in sources
en: Failed to find font | Failed to find fonts
da[0]: Kunne ikke finde skrifttype
da[1]: Kunne ikke finde skrifttyper

note: TRANSLATORS: message: tell the user we suck
en: No new fonts can be found for this document
da: Ingen nye skrifttyper kan findes til dette dokument

note: TRANSLATORS: we need to download a new font package to display a document
en: An additional font is required to view this document correctly. | Additional fonts are required to view this document correctly.
da[0]: En yderligere skrifttype er påkrævet for at vise denne filtype korrekt.
da[1]: Yderligere skrifttyper er påkrævet for at vise denne filtype korrekt.

note: TRANSLATORS: we need to download a new font package to display a document
en: Do you want to search for a suitable package now? | Do you want to search for suitable packages now?
da[0]: Vil du søge efter en passende pakke nu?
da[1]: Vil du søge efter passende pakker nu?

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s wants to install a font | %s wants to install fonts
da[0]: %s ønsker at installere en skrifttype
da[1]: %s ønsker at installere skrifttyper

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program wants to install a font | A program wants to install fonts
da[0]: Et program ønsker at installere en skrifttype
da[1]: Et program ønsker at installere skrifttyper

note: TRANSLATORS: title to show when searching for font files
en: Searching for font | Searching for fonts
da[0]: Søger efter skrifttype
da[1]: Søger efter skrifttyper

note: TRANSLATORS: we are listing the services in a box
en: The following service is required: | The following services are required:
da[0]: Følgende tjeneste er påkrævet:
da[1]: Følgende tjenester er påkrævede:

en: Plasma requires an additional service for this operation | Plasma requires additional services for this operation
da[0]: Plasma kræver en yderligere tjeneste for at kunne udføre denne handling
da[1]: Plasma kræver yderligere tjenester for at kunne udføre denne handling

en: Failed to search for Plasma service
da: Søgning efter Plasma-tjeneste fejlede

note: TRANSLATORS: no package sources have the wanted Plasma service
en: Could not find service in any configured package source
da: Kunne ikke finde tjeneste i nogen konfigureret pakkekilde

note: TRANSLATORS: search for Plasma services
en: Searching for services
da: Søger efter tjenester

en: Searching for service: %s
da: Søger efter tjeneste: %s

en: Failed to remove package
da: Fjernelse af pakke fejlede

en: Install the following driver | Install the following drivers
da[0]: Installér følgende driver
da[1]: Installér de følgende drivere

note: TRANSLATORS: title: removing packages TRANSLATORS: transaction state, removing packages
en: Removing packages
da: Fjerner pakker

note: TRANSLATORS: failed to find the package for the file
en: Failed to find package for this file
da: Kunne ikke finde pakken for denne fil

note: TRANSLATORS: a program wants to remove a file, e.g. /lib/moo.so
en: The following file will be removed: | The following files will be removed:
da[0]: Følgende fil vil blive fjernet:
da[1]: De følgende filer vil blive fjernet:

note: TRANSLATORS: confirm with the user
en: Do you want to remove this file now? | Do you want to remove these files now?
da[0]: Vil du fjerne denne fil nu?
da[1]: Vil du fjerne disse filer nu?

note: TRANSLATORS: string is a program name, e.g. "Movie Player"
en: %s wants to remove a file | %s wants to remove files
da[0]: %s ønsker at fjerne en fil
da[1]: %s ønsker at fjerne filer

note: TRANSLATORS: a random program which we can't get the name wants to do something
en: A program wants to remove a file | A program wants to remove files
da[0]: Et program ønsker at fjerne en fil
da[1]: Et program ønsker at fjerne filer

note: TRANSLATORS: button: confirm to search for packages
en: Remove
da: Fjern

note: TRANSLATORS: This is when we have over 5 items, and we're not interested in detail
en: many packages
da: mange pakker

en: No files
da: Ingen filer

note: add a checkbutton for deps screen
en: Do not show this again
da: Vis ikke dette igen

note: TRANSLATORS: this is compact disk (CD) media
en: CD
da: cd

note: TRANSLATORS: this is digital versatile disk (DVD) media
en: DVD
da: dvd

note: TRANSLATORS: this is either CD or DVD media
en: disc
da: disk

note: TRANSLATORS: this is generic media of unknown type that we will install from
en: media
da: medie

en: Failed with unknown error code
da: Mislykkedes med ukendt fejlkode

en: No network connection available
da: Ingen netværksforbindelse tilgængelig

en: No package cache is available.
da: Ingen pakke-cache tilgængelig.

en: Out of memory
da: Ikke mere hukommelse

en: Failed to create a thread
da: Opretning af tråd fejlede

en: Not supported by this backend
da: Ikke understøttet af denne backend

en: An internal system error has occurred
da: Der opstod en intern systemfejl

en: A security signature is not present
da: En sikkerhedssignatur er ikke tilstede

en: The package is not installed
da: Pakken er ikke installeret

en: The package was not found
da: Pakken blev ikke fundet

en: The package download failed
da: Nedhentning af pakken fejlede

en: The group was not found
da: Gruppen blev ikke fundet

en: The group list was invalid
da: Gruppelisten var ugyldigt

en: Dependency resolution failed
da: Afhængighedsløsning fejlede

en: Search filter was invalid
da: Søgefilter var ugyldigt

en: The package identifier was not well formed
da: Pakkens identificering var ikke korrekt udformet

en: Transaction error
da: Transaktionsfejl

en: Repository name was not found
da: Pakkearkivets navn blev ikke fundet

en: Could not remove a protected system package
da: Kunne ikke fjerne en beskyttet systempakke

en: The action was canceled
da: Handlingen blev annulleret

en: The action was forcibly canceled
da: Handlingen blev tvangsannulleret

en: Reading the configuration file failed
da: Læsning af konfigurationsfilen fejlede

en: The action cannot be canceled
da: Handlingen kan ikke annulleres

en: Source packages cannot be installed
da: Kildepakker kan ikke installeres

en: The license agreement failed
da: Licensaftalen fejlede

en: Local file conflict between packages
da: Lokalfil-konflikt mellem pakker

en: Packages are not compatible
da: Pakker er ikke kompatible

en: Problem connecting to a package source
da: Problem med tilslutning til en pakkekilde

en: Failed to initialize
da: Initialisering fejlede

en: Failed to finalize
da: Færdiggørelse fejlede

en: Cannot get lock
da: Kan ikke hente lås

en: No packages to update
da: Ingen pakker til opdatering

en: Cannot write repository configuration
da: Kan ikke skrive konfiguration af pakkearkiv

en: Local install failed
da: Lokal installation fejlede

en: Bad security signature
da: Dårlig sikkerhedssignatur

en: Missing security signature
da: Sikkerhedssignatur mangler

en: Repository configuration invalid
da: Ugyldig konfiguration af pakkearkiv

en: Invalid package file
da: Ugyldig pakkefil

en: Package install blocked
da: Pakkeinstallation blokeret

en: Package is corrupt
da: Pakke er korrumperet

en: All packages are already installed
da: Alle pakker er allerede installeret

en: The specified file could not be found
da: Den angivne fil kunne ikke findes

en: No more mirrors are available
da: Ikke flere spejle tilgængelige

en: No distribution upgrade data is available
da: Der er ingen data for distributionsopgraderinger tilgængelige

en: Package is incompatible with this system
da: Pakken er ikke kompatibel med dette system

en: No space is left on the disk
da: Der er ikke mere plads tilbage på disken

note: TRANSLATORS: this is the window title when a new CD or DVD is required
en: A media change is required
da: Udskiftning af medie er påkrævet

en: Authorization failed
da: Tilladelse fejlede

en: Update not found
da: Opdatering ikke fundet

en: Cannot install from untrusted source
da: Kan ikke installere fra utroværdig kilde

en: Cannot update from untrusted source
da: Kan ikke opdatere fra utroværdig kilde

en: Cannot get the file list
da: Kan ikke hente fillisten

en: Cannot get package requires
da: Kan ikke hente pakkeafhængigheder

en: Cannot disable source
da: Kan ikke deaktivere kilde

en: The download failed
da: Nedhentning mislykkedes

en: Package failed to configure
da: Pakken kunne ikke konfigureres

en: Package failed to build
da: Pakken kunne ikke bygges

en: Package failed to install
da: Pakken kunne ikke installeres

en: Package failed to be removed
da: Pakken kunne ikke fjernes

en: Update failed due to running process
da: Opdatering slog fejl på grund af en kørende proces

en: The package database was changed
da: Pakkedatabasen blev ændret

en: Virtual provide type is not supported
da: Virtuel givningstype er ikke understøttet

en: Install root is invalid
da: Installationsroden er ugyldig

en: Cannot fetch install sources
da: Kan ikke hente installationskilde

en: Rescheduled due to priority
da: Planlagt om på grund af prioritet

en: Unfinished transaction
da: Ufuldendt transaktion

en: Lock required
da: Lås påkrævet

en: Failed with unknown error code.
da: Mislykkedes med ukendt fejlkode.

en: There is no network connection available.
    Please check your connection settings and try again.
da: Der er ingen tilgængelig netværksforbindelse.
    Kontrollér dine forbindelsesindstillinger og prøv igen.

en: The package list needs to be rebuilt.
    This should have been done by the backend automatically.
da: Pakkelisten skal ombygges.
    Dette skulle være gjort automatisk af backend.

en: The service that is responsible for handling user requests is out of memory.
    Please restart your computer.
da: Tjenesten ansvarlig for håndtering af brugerforespørgsler har ikke mere hukommelse.
    Genstart din computer.

en: A thread could not be created to service the user request.
da: En tråd til at betjene brugerforespørgsler kunne ikke oprettes.

en: The action is not supported by this backend.
    Please report a bug in your distribution bug tracker as this should not have happened.
da: Handlingen understøttes ikke af denne backend.
    Indsend venligst en fejlrapport til din distributions fejlrapporteringstjeneste, da dette ikke skulle være sket.

en: A problem that we were not expecting has occurred.
    Please report this bug in your distribution bug tracker with the error description.
da: Der opstod et uventet problem.
    Indsend venligst en fejlrapport til din distributions fejlrapporteringstjeneste med en fejlbeskrivelse.

en: A security trust relationship could not be made with package source.
    Please check your security settings.
da: Et sikkerheds-/tillids-forhold kunne ikke oprettes med pakkekilde.
    Kontrollér dine sikkerhedsindstillinger.

en: The package that is trying to be removed or updated is not already installed.
da: Pakken, som prøver at blive fjernet eller opdateret, er ikke allerede installeret.

en: The package that is being modified was not found on your system or in any package source.
da: Pakken, som er under ændring, blev ikke fundet på dit system eller i nogen pakkekilde.

en: The package that is trying to be installed is already installed.
da: Pakken, som prøver at blive installeret, er allerede installeret.

en: The package download failed.
    Please check your network connectivity.
da: Nedhentning af pakken fejlede.
    Kontrollér din netværksforbindelse.

en: The group type was not found.
    Please check your group list and try again.
da: Gruppetypen blev ikke fundet.
    Kontrollér din gruppeliste og prøv igen.

en: The group list could not be loaded.
    Refreshing your cache may help, although this is normally a software source error.
da: Gruppelisten kunne ikke indlæses.
    Det kan hjælpe at genindlæse din cache, selv om dette normalt er en softwarekildefejl.

en: A package could not be found that allows the action to complete.
    More information is available in the detailed report.
da: Der blev ikke fundet en pakke, der tillader, at handlingen fuldføres.
    Mere information kan findes i den detaljerede rapport.

en: The search filter was not correctly formed.
da: Søgefilteret er ikke udformet korrekt.

en: The package identifier was not well formed when sent to the server.
    This normally indicates an internal error and should be reported.
da: Pakkeidentificering var ikke korrekt udformet, da den sendtes til serveren.
    Dette indikerer normalt en intern fejl og bør rapporteres.

en: An unspecified transaction error has occurred.
    More information is available in the detailed report.
da: En ikke-specificeret transaktionsfejl opstod.
    Mere information kan findes i den detaljerede rapport.

en: The remote package source name was not found.
    You may need to enable an item in Package Sources.
da: Navnet på den eksterne pakkekilde blev ikke fundet.
    Du skal måske aktivere et punkt i Pakkekilder.

en: Removing a protected system package is not allowed.
da: Det er ikke tilladt at fjerne en beskyttet systempakke.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
da: Opgaven blev annulleret problemfrit, og ingen pakker blev ændret.

en: The action was canceled successfully and no packages were changed.
    The backend did not exit cleanly.
da: Opgaven blev annulleret problemfrit, og ingen pakker blev ændret.
    Backend'en blev ikke lukket ordentligt.

en: The native package configuration file could not be opened.
    Please make sure configuration is valid.
da: Den hjemmehørende pakkekonfigurationsfil kunne ikke åbnes.
    Tjek at konfigurationen er gyldig.

en: The action cannot be canceled at this time.
da: Handlingen kan ikke annulleres på nuværende tidspunkt.

en: Source packages are not normally installed this way.
    Check the extension of the file you are trying to install.
da: Kildepakker installeres normalt ikke på denne måde.
    Kontrollér fil-endelsen på filen, du prøver at installere.

en: The license agreement was not agreed to.
    To use this software you have to accept the license.
da: Licensaftalen blev ikke accepteret.
    Du skal acceptere licensen for at benytte dette software.

en: Two packages provide the same file.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
da: To pakker tilbyder den samme fil.
    Dette skyldes ofte, at der blandes pakker fra forskellige kilder.

en: Multiple packages exist that are not compatible with each other.
    This is usually due to mixing packages from different sources.
da: Der findes flere pakker, der ikke er kompatible med hinanden.
    Dette skyldes ofte, at der blandes pakker fra forskellige kilder.

en: There was a (possibly temporary) problem connecting to a package source.
    Please check the detailed error for further details.
da: Der var et (muligvis midlertidigt) problem med tilslutning til en pakkekilde.
    Der findes yderligere information i den detaljerede fejlmeddelelse.

en: Failed to initialize packaging backend.
    This may occur if other packaging tools are being used simultaneously.
da: Initialisering af pakkeværktøjets backend fejlede.
    Dette kan ske, hvis andre pakkeværktøjer bruges samtidigt.

en: Failed to close down the backend instance.
    This error can normally be ignored.
da: Nedlukning af backend-instansen fejlede.
    Denne fejl kan normalt ignoreres.

en: Cannot get the exclusive lock on the packaging backend.
    Please close any other legacy packaging tools that may be open.
da: Kan ikke indhente den eksklusive lås på pakkeværktøjets backend.
    Luk ethvert andet forældet pakkeværktøj, der evt. skulle være åbnet.

en: None of the selected packages could be updated.
da: Ingen af de valgte pakker kunne opdateres.

en: The repository configuration could not be modified.
da: Konfigurationen af pakkearkivet kunne ikke ændres.

en: Installing the local file failed.
    More information is available in the detailed report.
da: Installation af den lokale fil fejlede.
    Mere information tilgængelig i den detaljerede rapport.

en: The package security signature could not be verified.
da: Pakkens sikkerhedssignatur kunne ikke verificeres.

en: The package security signature is missing and this package is untrusted.
    This package was not signed when created.
da: Pakkesignaturen mangler, og denne pakke er ikke troværdig.
    Pakken blev ikke signeret, da den blev oprettet.

en: Repository configuration was invalid and could not be read.
da: Konfiguration af pakkearkiv var ugyldig og kunne ikke læses.

en: The package you are attempting to install is not valid.
    The package file could be corrupt, or not a proper package.
da: Den pakke, du forsøger at installere, er ikke gyldig.
    Pakkefilen kan være korrupt, eller det er ikke en rigtig pakke.

en: Installation of this package prevented by your packaging system's configuration.
da: Dit pakkesystems konfiguration forhindrede installation af denne pakke.

en: The package that was downloaded is corrupt and needs to be downloaded again.
da: Pakken, der blev hentet, er i stykker og skal hentes igen.

en: All of the packages selected for install are already installed on the system.
da: Alle pakkerne, der er valgt til installation, er allerede installeret på systemet.

en: The specified file could not be found on the system.
    Check the file still exists and has not been deleted.
da: Den angivne fil kunne ikke findes på systemet.
    Kontrollér om filen stadig eksisterer og ikke er blevet slettet.

en: Required data could not be found on any of the configured package sources.
    There were no more download mirrors that could be tried.
da: Den påkrævede data kunne ikke findes på nogen af de konfigurerede pakkekilder.
    Der var ikke flere filspejle, der kunne prøves.

en: Required upgrade data could not be found in any of the configured package sources.
    The list of distribution upgrades will be unavailable.
da: De påkrævede opgraderingsdata kunne ikke findes på nogen af de konfigurerede pakkekilder.
    Listen med distributionsopgraderinger vil ikke være tilgængelig.

en: The package that is trying to be installed is incompatible with this system.
da: Pakken som prøver at blive installeret, er ikke kompatibel med dette system.

en: There is insufficient space on the device.
    Free some space on the system disk to perform this operation.
da: Der er ikke nok plads på enheden.
    Frigør noget plads på systemdisken for at udføre denne handling.

en: Additional media is required to complete the transaction.
da: Et yderligere medie er påkrævet for at fuldføre transaktionen.

en: You have failed to provide correct authentication.
    Please check any passwords or account settings.
da: Du har ikke angivet korrekte godkendelsesoplysninger.
    Kontrollér venligst adgangskoder eller kontoindstillinger.

en: The specified update could not be found.
    It could have already been installed or no longer available on the remote server.
da: Den angivne opdatering kunne ikke findes.
    Den kan allerede være blevet installeret, eller den er ikke længere tilgængelig på ekstern server.

en: The package could not be installed from untrusted source.
da: Pakken kunne ikke installeres fra utroværdig kilde.

en: The package could not be updated from untrusted source.
da: Pakken kunne ikke opdateres fra utroværdig kilde.

en: The file list is not available for this package.
da: Fillisten er ikke tilgængelig for denne pakke.

en: The information about what requires this package could not be obtained.
da: Informationen om hvad der kræver denne pakke kunne ikke hentes.

en: The specified package source could not be disabled.
da: Den angivne pakkekilde kunne ikke deaktiveres.

en: The download could not be done automatically and should be done manually.
    More information is available in the detailed report.
da: Nedhentningen kunne ikke foretages automatisk, og bør udføres manuelt.
    Yderligere information kan findes i den detaljerede rapport.

en: One of the selected packages failed to configure correctly.
    More information is available in the detailed report.
da: En af de valgte pakker kunne ikke konfigureres korrekt.
    Yderligere information kan findes i den detaljerede rapport.

en: One of the selected packages failed to build correctly.
    More information is available in the detailed report.
da: En af de valgte pakker kunne ikke installeres korrekt.
    Yderligere information kan findes i den detaljerede rapport.

en: One of the selected packages failed to install correctly.
    More information is available in the detailed report.
da: En af de valgte pakker kunne ikke installeres korrekt.
    Yderligere information kan findes i den detaljerede rapport.

en: One of the selected packages failed to be removed correctly.
    More information is available in the detailed report.
da: En af de valgte pakker kunne ikke fjernes korrekt.
    Yderligere information kan findes i den detaljerede rapport.

en: A program is running that has to be closed before the update can proceed.
    More information is available in the detailed report.
da: Der kører et program, der skal afsluttes før opdateringen kan fortsætte.
    Yderligere information kan findes i den detaljerede rapport.

en: The package database was changed while the request was running.
da: Pakkedatabasen blev ændret mens forespørgslen kørte.

en: The virtual provide type is not supported by this system.
da: Den virtuelle givningstype er ikke understøttet af dette system.

en: The install root is invalid. Please contact your administrator.
da: Installationsroden er ugyldig. Kontakt venligst din administrator.

en: The list of package sources could not be downloaded.
da: Listen af pakkekilder kunne ikke hentes.

en: A previous package management transaction was interrupted.
da: En tidligere pakkerhåndteringstransaktion blev afbrudt.

en: The transaction has been canceled and will be retried when the system is idle.
da: Overførslen er blevet annulleret og vil blive forsøgt igen når systemet ikke laver noget.

en: A package manager lock is required.
da: Der kræves en pakkehåndteringslås.

en: No restart is necessary.
da: Genstart er ikke nødvendig.

en: You will be required to restart this application.
da: Det vil være nødvendigt at genstarte programmet.

en: You will be required to log out and back in.
da: Det vil være nødvendigt at logge ud og logge ind igen.

en: A restart will be required.
da: Det vil være nødvendigt at genstarte.

en: You will be required to log out and back in due to a security update.
da: Det vil være nødvendigt at logge ud og logge ind igen på grund af en sikkerhedsopdatering.

en: A restart will be required due to a security update.
da: Det vil være nødvendigt at genstarte på grund af en sikkerhedsopdatering.

en: No restart is required.
da: Genstart er ikke påkrævet.

en: A restart is required.
da: Genstart er påkrævet.

en: You need to log out and log back in.
da: Du er nødt til at logge ud og logge ind igen.

en: You need to restart the application.
da: Du bliver nødt til at genstarte programmet.

en: You need to log out and log back in to remain secure.
da: Du er nødt til at logge ud og logge ind igen for at systemet forbliver sikkert.

en: A restart is required to remain secure.
da: Genstart er påkrævet for at forblive sikker.

note: TRANSLATORS: A distribution stability level
en: Stable
da: Stabil

note: TRANSLATORS: A distribution stability level
en: Unstable
da: Ustabil

note: TRANSLATORS: A distribution stability level
en: Testing
da: Tester

note: TRANSLATORS: This is when the transaction status is not known
en: Unknown state
da: Ukendt tilstand

note: TRANSLATORS: transaction state, the daemon is in the process of starting
en: Starting
da: Starter

note: TRANSLATORS: transaction state, the transaction is waiting for another to complete
en: Waiting in queue
da: Venter i kø

note: TRANSLATORS: transaction state, just started
en: Running
da: Kører

note: TRANSLATORS: transaction state, is querying data
en: Querying
da: Forespørger

note: TRANSLATORS: transaction state, getting data from a server
en: Getting information
da: Henter information

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading package files TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Downloading packages
da: Henter pakker

note: TRANSLATORS: transaction state, refreshing internal lists
en: Refreshing software list
da: Genindlæser softwareliste

note: TRANSLATORS: transaction state, installing updates
en: Installing updates
da: Installerer opdateringer

note: TRANSLATORS: transaction state, removing old packages, and cleaning config files
en: Cleaning up packages
da: Rydder op i pakker

note: TRANSLATORS: transaction state, obsoleting old packages
en: Obsoleting packages
da: Overflødiggør pakker

note: TRANSLATORS: transaction state, checking the transaction before we do it
en: Resolving dependencies
da: Løser afhængigheder

note: TRANSLATORS: transaction state, checking if we have all the security keys for the operation
en: Checking signatures
da: Kontrollerer signaturer

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're doing a test transaction
en: Testing changes
da: Tester ændringer

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're writing to the system package database
en: Committing changes
da: Tilfører ændringer

note: TRANSLATORS: transaction state, requesting data from a server
en: Requesting data
da: Spørger efter data

note: TRANSLATORS: transaction state, all done!
en: Finished
da: Afsluttet

note: TRANSLATORS: transaction state, in the process of canceling TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Canceling
da: Annullerer

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading repository information
da: Henter information om pakkearkiv

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading list of packages
da: Henter liste over pakker

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading file lists
da: Henter fillister

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading lists of changes
da: Henter liste over ændringer

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading groups
da: Henter grupper

note: TRANSLATORS: transaction state, downloading metadata
en: Downloading update information
da: Henter opdateringsinformation

note: TRANSLATORS: transaction state, repackaging delta files
en: Repackaging files
da: Genpakker filer

note: TRANSLATORS: transaction state, loading databases
en: Loading cache
da: Indlæser cache

note: TRANSLATORS: transaction state, scanning for running processes
en: Scanning installed applications
da: Scanner installerede programmer

note: TRANSLATORS: transaction state, generating a list of packages installed on the system
en: Generating package lists
da: Genererer pakkelister

note: TRANSLATORS: transaction state, when we're waiting for the native tools to exit
en: Waiting for package manager lock
da: Venter på pakkehåndteringslås

note: TRANSLATORS: waiting for user to type in a password
en: Waiting for authentication
da: Venter på adgangskode

note: TRANSLATORS: we are updating the list of processes
en: Updating the list of running applications
da: Opdaterer listen af kørende programmer

note: TRANSLATORS: we are checking executable files in use
en: Checking for applications currently in use
da: Kontrollerer kørende programmer

note: TRANSLATORS: we are checking for libraries in use
en: Checking for libraries currently in use
da: Kontrollerer biblioteker i brug

note: TRANSLATORS: we are copying package files to prepare to install
en: Copying files
da: Kopierer filer

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i trivial update | %i trivial updates
da[0]: %i triviel opdatering
da[1]: %i trivielle opdateringer

note: TRANSLATORS: type of update in the case that we don't have any data
en: %i update | %i updates
da[0]: %i opdatering
da[1]: %i opdateringer

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i important update | %i important updates
da[0]: %i vigtig opdatering
da[1]: %i vigtige opdateringer

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i security update | %i security updates
da[0]: %i sikkerhedsopdatering
da[1]: %i sikkerhedsopdateringer

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i bug fix update | %i bug fix updates
da[0]: %i fejlretningsopdatering
da[1]: %i fejlretningsopdateringer

note: TRANSLATORS: type of update
en: %i enhancement update | %i enhancement updates
da[0]: %i forbedringsopdatering
da[1]: %i forbedringsopdateringer

note: TRANSLATORS: number of updates that cannot be installed due to deps
en: %i blocked update | %i blocked updates
da[0]: %i blokeret opdatering
da[1]: %i blokerede opdateringer

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial update
da: Triviel opdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Normal update
da: Normal opdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important update
da: Vigtig opdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security update
da: Sikkerhedsopdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix update
da: Fejlrettelsesopdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement update
da: Forbedringsopdatering

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked update
da: Blokeret opdatering

note: TRANSLATORS: The state of a package, i.e. not installed
en: Available
da: Tilgængelig

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Trusted
da: Troværdig

note: TRANSLATORS: The type of package
en: Untrusted
da: Utroværdig

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Downloading
da: Henter

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Updating
da: Opdaterer

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing
da: Installerer

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing
da: Fjerner

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Cleaning up
da: Rydder op

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Obsoleting
da: Forælder

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Reinstalling
da: Geninstallerer

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Preparing
da: Klargør

note: TRANSLATORS: The action of the package, in present tense
en: Decompressing
da: Pakker ud

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Downloaded
da: Hentet

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Updated
da: Opdateret

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Removed
da: Fjernet

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Cleaned up
da: Ryddet op

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Obsoleted
da: Forældet

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Reinstalled
da: Geninstalleret

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Prepared
da: Klargjort

note: TRANSLATORS: The action of the package, in past tense
en: Decompressed
da: Pakket ud

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Unknown role type
da: Ukendt rolletype

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting dependencies
da: Henter afhængigheder

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting update detail
da: Henter opdateringsdetalje

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting details
da: Henter detaljer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting requires
da: Henter krav

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting updates
da: Henter opdateringer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching details
da: Søger detaljer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching groups
da: Søger grupper

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Searching for package name
da: Søger efter pakkenavn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing file
da: Installerer fil

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Refreshing package cache
da: Genindlæser pakke-cache

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Updating packages
da: Opdaterer pakker

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting list of repositories
da: Henter liste over softwarekilder

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Enabling repository
da: Aktiverer pakkearkiv

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Removing repository
da: Fjerner arkiv

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Setting repository data
da: Indstiller arkivdata

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Resolving
da: Løser

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting file list
da: Henter filliste

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting what provides
da: Henter hvad der leverer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Installing signature
da: Installerer signatur

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting package lists
da: Henter pakkelister

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Accepting EULA
da: Accepterer EULA

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting distribution upgrade information
da: Henter information om distributionsopgradering

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting categories
da: Henter kategorier

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Getting old transactions
da: Henter gamle transaktioner

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in present tense
en: Repairing the system
da: Reparerer systemet

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got dependencies
da: Hentede afhængigheder

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got update detail
da: Hentede opdateringsdetalje

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got details
da: Hentede detaljer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got requires
da: Hentede krav

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got updates
da: Hentede opdateringer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package details
da: Søgte efter pakkeoplysninger

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for file
da: Søgte efter fil

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched groups
da: Søgte grupper

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Searched for package name
da: Søgte efter pakkenavn

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed packages
da: Fjernede pakker

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed packages
da: Installerede pakker

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed local files
da: Installerede lokale filer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Refreshed package cache
da: Genindlæste pakke-cache

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Updated packages
da: Opdaterede pakker

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Canceled
da: Annullerede

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got list of repositories
da: Hentede liste over softwarekilder

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Enabled repository
da: Aktiverede pakkearkiver

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Removed repository
da: Fjernede arkiv

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Set repository data
da: Indstil pakkearkivdata

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Resolved
da: Løst

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got file list
da: Hentede filliste

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got what provides
da: Hentede hvad, der leverer

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Installed signature
da: Installerede signatur

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got package lists
da: Hentede pakkelister

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Accepted EULA
da: Accepterede EULA

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Downloaded packages
da: Hentede pakker

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got distribution upgrades
da: Hentede distributionsopgraderinger

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got categories
da: Hentede kategorier

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Got old transactions
da: Hentede gamle transaktioner

note: TRANSLATORS: The role of the transaction, in past tense
en: Repaired the system
da: Reparerede systemet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessibility
da: Tilgængelighed

note: TRANSLATORS: The group type
en: Accessories
da: Tilbehør

note: TRANSLATORS: The group type
en: Education
da: Uddannelse

note: TRANSLATORS: The group type
en: Games
da: Spil

note: TRANSLATORS: The group type
en: Graphics
da: Grafik

note: TRANSLATORS: The group type
en: Office
da: Kontor

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other
da: Andet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Programming
da: Programmering

note: TRANSLATORS: The group type
en: Multimedia
da: Multimedie

note: TRANSLATORS: The group type
en: GNOME desktop
da: GNOME-skrivebord

note: TRANSLATORS: The group type
en: KDE desktop
da: KDE-skrivebord

note: TRANSLATORS: The group type
en: Xfce desktop
da: Xfce-skrivebord

note: TRANSLATORS: The group type
en: Other desktops
da: Andre skriveborde

note: TRANSLATORS: The group type
en: Publishing
da: Offentliggør

note: TRANSLATORS: The group type
en: Servers
da: Servere

note: TRANSLATORS: The group type
en: Fonts
da: Skrifttyper

note: TRANSLATORS: The group type
en: Admin tools
da: Administrationsværktøjer

note: TRANSLATORS: The group type
en: Legacy
da: Forældet

note: TRANSLATORS: The group type
en: Localization
da: Lokalisering

note: TRANSLATORS: The group type
en: Virtualization
da: Virtualisering

note: TRANSLATORS: The group type
en: Security
da: Sikkerhed

note: TRANSLATORS: The group type
en: Power management
da: Strømstyring

note: TRANSLATORS: The group type
en: Communication
da: Kommunikation

note: TRANSLATORS: The group type
en: Network
da: Netværk

note: TRANSLATORS: The group type
en: Maps
da: Tilknytninger

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package sources
da: Pakkekilder

note: TRANSLATORS: The group type
en: Science
da: Videnskab

note: TRANSLATORS: The group type
en: Documentation
da: Dokumentation

note: TRANSLATORS: The group type
en: Electronics
da: Elektronik

note: TRANSLATORS: The group type
en: Package collections
da: Pakkesamlinger

note: TRANSLATORS: The group type
en: Vendor
da: Producent

note: TRANSLATORS: The group type
en: Newest packages
da: Nyeste pakker

note: TRANSLATORS: The group type
en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

note: TRANSLATORS: column for the application icon
en: Icon
da: Ikon

note: TRANSLATORS: column for the application name TRANSLATORS: column for the package name
en: Package
da: Pakke

en: Applications that can open this type of file
da: Programmer der kan åbne denne type fil

note: TRANSLATORS: button label, install
en: _Install
da: _Installér

note: TRANSLATORS: button tooltip
en: Install package
da: Installér pakke

note: TRANSLATORS: is not GPG signed
en: The software is not signed by a trusted provider.
da: Softwaren er ikke signeret af en troværdig leverandør.

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not update this package unless you are sure it is safe to do so.
da: Opdatér ikke denne pakke, med mindre du ved at dette er sikkert.

note: TRANSLATORS: warn the user that all bets are off
en: Malicious software can damage your computer or cause other harm.
da: Ondsindet software kan ødelægge din computer eller forårsage anden skade.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to update this package?
da: Er du <b>sikker</b> på, at du vil opdatere denne pakke?

note: TRANSLATORS: user has to trust provider -- I know, this sucks
en: Do not install this package unless you are sure it is safe to do so.
da: Installér ikke denne pakke med mindre du er sikker på, at det er sikkert.

note: TRANSLATORS: ask if they are absolutely sure they want to do this
en: Are you <b>sure</b> you want to install this package?
da: Er du <b>sikker</b> på, at du vil installere denne pakke?

note: TRANSLATORS: dialog body, explains to the user that they need to insert a disk to continue. The first replacement is DVD, CD etc
en: Additional media is required. Please insert the %s labeled '%s' to continue.
da: Der kræves yderligere medier. Indsæt venligst %s'en kaldet "%s" for at fortsætte.

note: TRANSLATORS: this is button text
en: Continue
da: Fortsæt

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be installed
da: Følgende software skal også installeres

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be removed
da: Følgende software skal også fjernes

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be updated
da: Følgende software skal også opdateres

en: Update
da: Opdatering

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be re-installed
da: Følgende software skal også geninstalleres

en: Reinstall
da: Geninstallér

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog
en: The following software also needs to be downgraded
da: Følgende software skal også nedgraderes

en: Downgrade
da: Nedgradér

note: TRANSLATORS: additional message text for the deps dialog (we don't know how it's going to be processed -- eeek)
en: The following software also needs to be processed
da: Følgende software skal også behandles

note: TRANSLATORS: title of a dependency dialog
en: Additional confirmation required
da: Yderligere bekræftelse er nødvendig

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this package, additional software also has to be modified. | To install these packages, additional software also has to be modified.
da[0]: For at installere denne pakke, skal yderligere software også ændres.
da[1]: For at installere disse pakker, skal yderligere software også ændres.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To remove this package, additional software also has to be modified. | To remove these packages, additional software also has to be modified.
da[0]: For at fjerne denne pakke, skal yderligere software også ændres.
da[1]: For at fjerne disse pakker, skal yderligere software også ændres.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To update this package, additional software also has to be modified. | To update these packages, additional software also has to be modified.
da[0]: For at opdatere denne pakke, skal yderligere software også ændres.
da[1]: For at opdatere disse pakker, skal yderligere software også ændres.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To install this file, additional software also has to be modified. | To install these files, additional software also has to be modified.
da[0]: For at installere denne fil, skal yderligere software også ændres.
da[1]: For at installere disse filer, skal yderligere software også ændres.

note: TRANSLATORS: message text of a dependency dialog
en: To process this transaction, additional software also has to be modified.
da: For at behandle denne transaktion, skal yderligere software også ændres.

note: TRANSLATORS: button label, force the install, even though it's untrusted
en: _Force install
da: _Gennemtving installation

note: TRANSLATORS: button tooltip
en: Force installing package
da: Gennemtving installation af pakke

note: TRANSLATORS: window title: do we want to execute a program we just installed?
en: Run new application?
da: Vil du køre de nye programmer?

note: add run button
en: _Run
da: _Kør

note: TRANSLATORS: command line option: a list of files to install
en: Files to install
da: Filer til installation

en: PackageKit File Installer
da: PackageKit-filinstallation

note: TRANSLATORS: title to pass to to the user if there are not enough privs
en: Local file installer
da: Lokal filinstallation

note: TRANSLATORS: could not install a package that contained the file we wanted
en: Failed to install a package to provide a file
da: Installation af pakke til levering af fil fejlede

note: TRANSLATORS: nothing selected
en: You need to specify a file to install
da: Du skal angive en fil til installation

note: TRANSLATORS: strftime formatted please
en: %d %B %Y
da: %d. %B %Y

note: TRANSLATORS: column for the date
en: Date
da: Dato

note: TRANSLATORS: column for what was done, e.g. update-system
en: Action
da: Handling

note: TRANSLATORS: column for the user name, e.g. Richard Hughes
en: User name
da: Brugernavn

note: TRANSLATORS: column for the application used for the install, e.g. Add/Remove Programs
en: Application
da: Program

note: TRANSLATORS: short name for pkcon
en: Command line client
da: Kommandolinjeklient

note: TRANSLATORS: short name for gpk-update-viewer
en: Update System
da: Opdatér system

note: TRANSLATORS: short name for gpk-update-icon
en: Update Icon
da: Opdateringsikon

note: TRANSLATORS: short name for the command not found plugin
en: Bash - Command Not Found
da: Bash - Kommando ikke fundet

note: TRANSLATORS: user friendly name for gnome-settings-daemon
en: GNOME Session
da: GNOME-session

note: TRANSLATORS: preset the GtktextBox with this filter text
en: Set the filter to this value
da: Sæt filteret til denne værdi

note: TRANSLATORS: we can make this modal (stay on top of) another window
en: Set the parent window to make this modal
da: Få ophavsvinduet til at gøre dette til en modaldialog

note: are we running privileged
en: Log viewer
da: Log-visning

en: Remaining time: %s
da: Resterende tid: %s

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not enable or disable a package source
en: Failed to change status
da: Ændring af status fejlede

note: TRANSLATORS: column if the source is enabled
en: Enabled
da: Aktiveret

note: TRANSLATORS: column for the source description
en: Package Source
da: Pakkekilde

note: TRANSLATORS: for one reason or another, we could not get the list of sources
en: Failed to get the list of sources
da: Kunne ikke hente listen af kilder

note: TRANSLATORS: backend is broken, and won't tell us what it supports
en: Exiting as backend details could not be retrieved
da: Forlader da backend-detaljer ikke kunne hentes

en: Getting package source list not supported by backend
da: Motoren understøtter ikke at pakkekildeliste hentes

note: TRANSLATORS: we don't have a lot to go on here
en: Failed to process request.
da: Kunne ikke behandle forespørgsel.

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted before the changes will be applied.
da: Nogle af de installerede opdateringer kræver, at computeren genstartes, før ændringerne træder i kraft.

note: TRANSLATORS: the button text for the restart
en: Restart Computer
da: Genstart computer

note: TRANSLATORS: the message text for the restart
en: Some of the updates that were installed require the computer to be restarted to remain secure.
da: Nogle af de installerede opdateringer kræver, at computeren genstartes af hensyn til systemets sikkerhed.

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in before the changes will be applied.
da: Nogle af de installerede opdateringer kræver at du logger ud og logger ind igen, før ændringerne træder i kraft.

note: TRANSLATORS: the button text for the log out
en: Log Out
da: Log ud

note: TRANSLATORS: the message text for the log out
en: Some of the updates that were installed require you to log out and back in to remain secure.
da: Nogle af de installerede opdateringer kræver at du logger ud og logger ind igen af hensyn til systemets sikkerhed.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not restart
da: Kunne ikke genstarte

note: TRANSLATORS: we failed to install all the updates we requested
en: Some updates were not installed
da: Nogle opdateringer blev ikke installeret

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not update packages
da: Kunne ikke opdatere pakker

note: TRANSLATORS: completed all updates TRANSLATORS: title: all updates installed okay
en: Updates installed
da: Opdateringer installeret

note: TRANSLATORS: title: all updates for the machine installed okay
en: All updates were installed successfully.
da: Alle opdateringer blev installeret problemfrit.

note: TRANSLATORS: title: all the selected updates installed okay
en: The selected updates were installed successfully.
da: De valgte opdateringer blev installeret problemfrit.

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Trivial updates
da: Trivielle opdateringer

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Important updates
da: Vigtige opdateringer

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Security updates
da: Sikkerhedsopdateringer

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Bug fix updates
da: Fejlrettelsesopdateringer

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Enhancement updates
da: Forbedringsopdateringer

note: TRANSLATORS: The type of update
en: Blocked updates
da: Blokerede opdateringer

note: TRANSLATORS: The type of update, i.e. unspecified
en: Other updates
da: Andre opdateringer

note: TRANSLATORS: querying update array
en: Getting the list of updates
da: Henter listen med opdateringer

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not run upgrade script
da: Kunne ikke køre opgraderingsscript

note: TRANSLATORS, are we going to cost the user lots of money?
en: Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update this package. | Connectivity is being provided by wireless broadband, and it may be expensive to update these packages.
da[0]: Forbindelsen leveres gennem trådløst bredbånd, og det kan være dyrt at opdatere denne pakke.
da[1]: Forbindelsen leveres gennem trådløst bredbånd, og det kan være dyrt at hente disse pakker.

note: TRANSLATORS: there are no updates
en: There are no updates available
da: Der er ingen opdateringer tilgængelige

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: No updates are available
da: Ingen opdateringer er tilgængelige

note: TRANSLATORS: no network connection, according to PackageKit
en: No network connection was detected.
da: Ingen netværksforbindelse blev fundet.

note: TRANSLATORS: this is the button text when we have updates
en: _Install Update | _Install Updates
da[0]: _Installér opdatering
da[1]: _Installér opdateringer

note: TRANSLATORS: title: nothing to do
en: All packages are up to date
da: Alle pakker er opdateret

note: TRANSLATORS: tell the user the problem
en: There are no package updates available for your computer at this time.
da: Der er ingen pakkeopdateringer til din computer på nuværende tidspunkt.

en: There is %i update available | There are %i updates available
da[0]: Der er %i opdatering tilgængelig
da[1]: Der er %i opdateringer tilgængelige

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI
en: %i update selected | %i updates selected
da[0]: %i opdatering valgt
da[1]: %i opdateringer valgt

note: TRANSLATORS: how many updates are selected in the UI, and the size of packages to download
en: %i update selected (%s) | %i updates selected (%s)
da[0]: %i opdatering valgt (%s)
da[1]: %i opdateringer valgt (%s)

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will add new features and expand functionality.
da: Denne opdatering vil tilføje nye og forbedrede funktioner.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update will fix bugs and other non-critical problems.
da: Denne opdatering vil rette fejl og andre ikke-kritiske problemer.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is important as it may solve critical problems.
da: Denne opdatering er vigtig, fordi den kan løse kritiske problemer.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is needed to fix a security vulnerability with this package.
da: Denne opdatering er nødvendig for at rette en sikkerhedsfejl i denne pakke.

note: TRANSLATORS: this is the update type, e.g. security
en: This update is blocked.
da: Denne opdatering er blokeret.

note: TRANSLATORS: this is when the notification was issued and then updated
en: This notification was issued on %s and last updated on %s.
da: Denne besked blev udsendt den %s og senest opdateret den %s.

note: TRANSLATORS: this is when the update was issued
en: This notification was issued on %s.
da: Denne besked blev udsendt den %s.

note: TRANSLATORS: this is a array of vendor URLs
en: For more information about this update please visit this website: | For more information about this update please visit these websites:
da[0]: Besøg denne hjemmeside for at finde mere information om denne opdatering:
da[1]: Besøg disse hjemmesider for at finde mere information om denne opdatering:

note: TRANSLATORS: this is a array of bugzilla URLs
en: For more information about bugs fixed by this update please visit this website: | For more information about bugs fixed by this update please visit these websites:
da[0]: Besøg denne hjemmeside for at finde mere information om fejl, som bliver rettet med denne opdatering:
da[1]: Besøg disse hjemmesider for at finde mere information om fejl, som bliver rettet med denne opdatering:

note: TRANSLATORS: this is a array of CVE (security) URLs
en: For more information about this security update please visit this website: | For more information about this security update please visit these websites:
da[0]: Besøg denne hjemmeside for at finde mere sikkerhedsinformation om denne opdatering:
da[1]: Besøg disse hjemmesider for at finde mere information om denne sikkerhedsopdatering:

note: TRANSLATORS: reboot required
en: The computer will have to be restarted after the update for the changes to take effect.
da: Computeren skal genstartes efter opdateringen, før ændringerne kan træde i kraft.

note: TRANSLATORS: log out required
en: You will need to log out and back in after the update for the changes to take effect.
da: Du skal logge ud og ind igen efter denne opdatering, før ændringerne kan træde i kraft.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: The classification of this update is unstable which means it is not designed for production use.
da: Denne opdatering er klassificeret som ustabil, hvilket betyder, at den ikke er tiltænkt produktionsbrug.

note: TRANSLATORS: this is the stability status of the update
en: This is a test update, and is not designed for normal use. Please report any problems or regressions you encounter.
da: Dette er en opdatering til testbrug, og den er ikke tiltænkt almindelig brug. Rapportér hvis du oplever problemer og regressioner.

note: TRANSLATORS: this is a ChangeLog
en: The developer logs will be shown as no description is available for this update:
da: Udviklerloggen bliver vist, da der ikke findes en tilgængelig beskrivelse til denne opdatering:

en: Loading…
da: Indlæser…

en: No update details available.
da: Ingen opdateringsdetaljer tilgængelige.

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get update details
da: Kunne ikke hente opdateringsdetaljer

note: TRANSLATORS: PackageKit did not send any results for the query...
en: Could not get package details
da: Kunne ikke hente pakkedetaljer

en: No results were returned.
da: Ingen resultater returneret.

note: TRANSLATORS: right click menu, select all the updates
en: Select all
da: Vælg alle

note: TRANSLATORS: right click menu, unselect all the updates
en: Unselect all
da: Fravælg alle

note: TRANSLATORS: right click menu, select only security updates
en: Select security updates
da: Udvælg sikkerhedsopdateringer

note: TRANSLATORS: right click option, ignore this update name, not currently used
en: Ignore this update
da: Ignorér denne opdatering

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get updates
da: Kunne ikke hente opdateringer

note: TRANSLATORS: this is the header
en: Checking for updates…
da: Søger efter opdateringer…

note: TRANSLATORS: the PackageKit request did not complete, and it did not send an error
en: Could not get list of distribution upgrades
da: Kunne ikke hente liste af distributionsopgraderinger

note: TRANSLATORS: new distro available, e.g. F9 to F10
en: New distribution upgrade release '%s' is available
da: Ny udgivelse af distributionsopgradering "%s" er tilgængelig

note: TRANSLATORS: this is when some updates are not being shown as other packages need updating first
en: Other updates are held back as some important system packages need to be installed first.
da: Andre opdateringer bliver holdt tilbage, idet nogle vigtige systempakker behøver at blive installeret først.

en: Update Packages
da: Opdatér pakker

en: Do not exit after the request has been processed
da: Afslut ikke efter forespørgslen er blevet behandlet

en: Session D-Bus service for PackageKit
da: Sessions-D-Bus-tjeneste til PackageKit

note: TRANSLATORS: turn on all debugging
en: Show debugging information for all files
da: Vis fejlsøgningsinformation for alle filer

en: Debugging Options
da: Fejlsøgningsindstillinger

en: Show debugging options
da: Vis indstillinger for fejlsøgning
