gtranslator master - en to da translation catalogue (285 entries)

en: Translate and localize applications and libraries
da: Oversæt og sprogtilpas programmer og biblioteker

en: Gtranslator is an enhanced gettext po file editor for the GNOME desktop environment. It handles all forms of gettext po files and includes very useful features like find/replace, translation memory, different translator profiles, messages table (for having an overview of the translations/messages in the po file), easy navigation and editing of translation messages and comments of the translation where accurate.
da: Gtranslator er et forbedret program til GNOMEs skrivebordsmiljø til redigering af gettext-po-filer. Det håndterer alle former for gettext-po-filer og indeholder mange nyttige funktioner såsom søg/erstat, oversættelseshukommelse, forskellige oversætterprofiler, beskedtabeller (giver overblik over oversættelser/beskeder i po-filen) samt nem navigering i og redigering af oversættelsesbeskeder og -kommentarer.

en: Gtranslator includes also a plugin system with many interesting plugins like alternate language, insert tags, integration with subversion and a source code viewer.
da: Det er også muligt at udvide Gtranslator med udvidelsesmoduler. Der er mange interessante udvidelsesmoduler såsom alternativt sprog, tilføj mærker, integration med subversion og en fremviser til kildekoden.

en: PO File Editor
da: PO-filredigering

en: Warn if file contains fuzzy translations
da: Giv advarsel hvis po-filen indeholder uafklarede oversættelser

en: If true, warn the user when saving a PO translation file containing fuzzy strings.
da: Hvis true, så advar brugeren når der gemmes en po-oversættelsesfil der indeholder uafklarede (fuzzy) strenge.

en: Auto save files
da: Autogem filer

en: If true, automatically save files at specified intervals.
da: Hvis true, så gem automatisk filer ved angivne intervaller.

en: Auto save interval
da: Interval for autogem

en: Interval in minutes at which to automatically save files.
da: Interval i minutter hvor filer automatisk skal gemmes.

en: Create backup before saving
da: Opret sikkerhedskopi før gemning

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
da: Hvis true, så opret en sikkerhedskopi af en fil før den gemmes.

en: Use profile values for header
da: Brug profilværdier for teksthoved

en: If true, overwrite the values in the PO header with those in the active profile.
da: Hvis true, så overskriv værdierne i po-teksthovedet med dem i den aktive profil.

en: Highlight syntax in edit fields
da: Fremhæv syntaks i redigeringsfelter

en: If true, apply syntax highlighting to strings in edit fields.
da: Hvis true, så påfør syntaksfremhævning til strenge i redigeringsfelter.

en: Make whitespace visible
da: Gør mellemrum synlige

en: If true, display whitespace in strings as representative symbols.
da: Hvis true, så vis mellemrum i strenge med repræsentative symboler.

en: Use custom font
da: Brug tilpasset skrifttype

en: If true, use a custom font for edit fields.
da: Hvis true, så brug en tilpasset skrifttype for redigeringsfelter.

en: Editor font
da: Redigeringsskrifttype

en: Custom font to use for edit fields.
da: Tilpasset skrifttype til brug i redigeringsfelter.

en: Remove fuzzy status when message is changed
da: Fjern uafklaret status (fuzzy) når beskeden er ændret

en: If true, remove fuzzy status from translations when they are changed.
da: Hvis true, så fjern uafklaret (fuzzy) status fra oversættelser når de er ændret.

en: Check spelling
da: Stavekontrol

en: If true, check the spelling of translated messages.
da: Hvis true, så tjek stavningen af oversatte beskeder.

en: Side panel switcher style
da: Omskifterstil for sidepanel

en: Style for switchers in the side panel.
da: Stil for omskiftere i sidepanelet.

en: Color scheme
da: Farveskema

en: Name of a gtksourceview color scheme to use for syntax highlighting.
da: Navn på farveskemaet for gtksourceview til brug for syntaksfremhævning.

en: Message list sort order
da: Sorteringsorden for beskedslisten

en: Sort order to use in the message list. Possible values are "status", "id", "original-text" and "translated-text".
da: Sorteringsrækkefølge til brug i beskedlisten. Mulige værdier er “status”, “id”, “original-text” og “translated-text”.

en: Active plugins
da: Aktive udvidelsesmoduler

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .gtranslator-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
da: Liste over aktive udvidelsesmoduler. Listen indeholder “Placeringen” af de aktive udvidelsesmoduler. Se i filen .gtranslator-plugin hvordan “Placering” bestemmes.

en: Message not found
da: Besked blev ikke fundet

en: Open file for alternate language
da: Åbn fil for alternativt sprog

en: File closed
da: Fil lukket

[ctx: alternate lang]
en: _Open
da: _Åbn

[ctx: alternate lang]
en: _Close
da: _Luk

[ctx: alternate lang]
en: Co_py
da: _Kopier

en: There isn't any file loaded
da: Der er ikke indlæst nogen fil

en: _Alternate Language
da: _Alternativt sprog

en: Show the Alternate Language panel
da: Vis panelet for alternativt sprog

en: Alternate Language
da: Alternativt sprog

en: Character Map
da: Tegnkort

en: Source View Settings
da: Opsætning for kildevisning

en: Use external editor
da: Brug ekstern redigering

en: Program command:
da: Programkommando:

en: Line command:
da: Linjekommando:

en: Please install "%s" to be able to show the file
da: Installer “%s” for at kunne vise filen

en: Paths:
da: Stier:

en: Source Code View
da: Kildekodevisning

en: Source Viewer
da: Kildefremviser

en: Source code
da: Kildekode

en: Use the System Editor
da: Brug systemredigeringsprogrammet

en: Whether use the system editor to show the source code
da: Hvorvidt systemredigeringsprogrammet skal bruges til at vise kildekoden

en: The Editor to Launch
da: Redigeringsprogrammet der skal startes

en: The command to launch the editor you want to use
da: Kommandoen til opstart af redigeringsprogrammet du ønsker at bruge

en: Arguments for the Command
da: Argumenter til kommandoen

en: Arguments to pass to the program command line to select the line
da: Argumenter, der skal videresendes til programkommandolinjen, for at vælge linjen

en: Dictionary
da: Ordbog

en: No dictionary source available with name '%s'
da: Ingen tilgængelig ordbogskilde med navnet “%s”

en: Unable to find dictionary source
da: Kunne ikke finde ordbogskilde

en: No context available for source '%s'
da: Ingen tilgængelig kontekst for kilde “%s”

en: Unable to create a context
da: Kunne ikke oprette kontekst

en: Dictionary source '%s' selected
da: Ordbogskilde “%s” valgt

en: Strategy '%s' selected
da: Strategi “%s” valgt

en: Database '%s' selected
da: Database “%s” valgt

en: Word '%s' selected
da: Ord “%s” valgt

note: speller
en: Double-click on the word to look up
da: Dobbeltklik på ordet for at slå det op

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
da: Dobbeltklik på den søgestrategi der skal bruges

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
da: Dobbeltklik på kilden der skal bruges

note: db-chooser
en: Double-click on the database to use
da: Dobbeltklik på databasen der skal bruges

note: Look up Button
en: Look _up:
da: Slå _op:

en: Similar words
da: Lignende ord

en: Available dictionaries
da: Tilgængelige ordbøger

en: Available strategies
da: Tilgængelige strategier

en: Dictionary sources
da: Ordbogskilder

en: Word database
da: Orddatabase

en: Source Name
da: Kildenavn

en: Strategy
da: Strategi

en: Panel Position
da: Panelplacering

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Place window on fullscreen state
da: Placer vindue i fuldskærmtilstand

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: _Next Param
da: _Næste parameter

en: Insert the next param of the message
da: Indsæt beskedens næste parameter

en: _Insert Params
da: _Indsæt parametre

en: _Next Tag
da: _Næste mærke

en: Insert the next tag of the message
da: Indsæt beskedens næste mærke

en: _Insert Tags
da: _Indsæt mærker

en: Insert Params or Tags
da: Indsæt parametre eller mærker

en: Strings added to database
da: Strenge føjet til databasen

en: Please specify a valid path to build the translation memory
da: Angiv venligst en gyldig sti til at bygge oversættelseshukommelsen

en: Gtranslator Translation Memory Manager
da: Håndtering af oversættelseshukommelse til Gtranslator

en: Select the directory which contains PO files:
da: Vælg mappen der indeholder po-filer:

en: Add to Database
da: Tilføj til database

en: Configuration:
da: Konfiguration:

en: Use only files with this name:
da: Brug kun filer med dette navn:

en: Translation Memory
da: Oversættelseshukommelse

en: Insert Option nº %d
da: Indsæt valgmulighed nr. %d

en: _Use this translation
da: _Brug denne oversættelse

en: _Remove
da: _Fjern

en: Shortcut
da: Genvej

en: Level
da: Niveau

en: String
da: Streng

en: _Build Translation Memory
da: _Byg oversættelseshukommelse

en: Build translation memory
da: Byg oversættelseshukommelse

en: _Translation Memory
da: _Oversættelseshukommelse

en: PO directory
da: Po-mappe

en: Directory containing PO files to add to the translation memory.
da: Bibliotek indeholdende po-filer som skal tilføjes til oversættelseshukommelsen.

en: Restrict search by filename
da: Begræns søgning efter filnavn

en: If true, only include files with a specified filename when searching the translation memory.
da: Hvis true, så inkluder kun filer med en angivet filnavn når der søges i oversættelseshukommelsen.

en: Filename to restrict search to
da: Filnavn som søgning skal begrænses til

en: Filename to which searching of the translation memory should be restricted.
da: Filnavn som søgningen i oversættelseshukommelsen skal begrænses til.

en: Maximum number of missing words
da: Maksimalt antal af manglende ord

en: Maximum number of words that can be missing from a message displayed as a match by the translation memory.
da: Maksimalt antal af ord som kan mangle fra en besked, som er vist som et resultat fra oversættelseshukommelsen.

en: Maximum difference in message length
da: Maksimal forskel i beskedslængde

en: Maximum difference in length between messages displayed as matches by the translation memory.
da: Maksimal forskel i længde mellem beskeder vist som resultater af oversættelseshukommelsen.

en: Current Maintainers
da: Nuværende vedligeholdere

en: Current Developers
da: Nuværende udviklere

en: Previous Developers
da: Tidligere udviklere

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
da: Oversættelsespakke til brug for sprogtilpasning af programmer og biblioteker.

en: About Gtranslator
da: Om Gtranslator

en: Gtranslator Web Site
da: Gtranslators hjemmeside

en: Open file for translation
da: Åbn fil der skal oversættes

en: File saved.
da: Fil gemt.

en: Save file as...
da: Gem fil som …

en: Files saved.
da: Filer gemt.

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
da[0]: Fandt og erstattede %d forekomst
da[1]: Fandt og erstattede %d forekomster

en: Found and replaced one occurrence
da: Fandt og erstattede en forekomst

en: Phrase not found
da: Frase ikke fundet

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: _Quit
da: _Afslut

en: Profile name: %s
    Translator name: %s
    Translator email: %s
    Language name: %s
    Team email: %s
    Language code: %s
    Character set: %s
    Transfer encoding: %s
    Plural form: %s
da: Profilnavn: %s
    Oversætterens navn: %s
    Oversætterens e-mail: %s
    Sprognavn: %s
    Oversætterholdets e-mail: %s
    Sprogkode: %s
    Tegnsæt: %s
    Overførelseskodning: %s
    Flertalsform: %s

en: This assistant will help you to create the main profile.
da: Denne assistent vil hjælpe dig med at oprette hovedprofilen.

en: Assistant
da: Assistent

en: Profile name:
da: Profilnavn:

en: Translator email:
da: Oversætterens e-mail:

en: Profile
da: Profil

en: Language
da: Sprog

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Close _without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: Question
da: Spørgsmål

en: Save the changes to document "%s" before closing?
da: Gem ændringerne til dokumentet “%s” før lukning?

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
da[0]: Ændringer til %d dokument vil gå tabt.
da[1]: Ændringer til %d dokumenter vil gå tabt.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
da[0]: Der er %d dokument med ændringer, som ikke er gemt. Gem ændringer før lukning?
da[1]: Der er %d dokumenter med ændringer, som ikke er gemt. Gem ændringer før lukning?

en: Docum_ents with unsaved changes:
da: Dokumenter med ændringer som _ikke er gemt:

en: S_elect the documents you want to save:
da: _Vælg de dokumenter, du ønsker at gemme:

en: Saving has been disabled by the system administrator.
da: Muligheden for at gemme er blevet slået fra af systemadministratoren.

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
da: Hvis du ikke gemmer, vil alle dine ændringer gå tabt.

en: Notes:
da: Noter:

en: Add Note
da: Tilføj note

en: Edit
da: Rediger

note: Extracted comments
en: Extracted comments:
da: Udtrukne kommentarer:

note: Context
en: Context:
da: Kontekst:

en: D_one
da: _Færdig

en: Gettext translation
da: Gettextoversættelse

en: Gettext translation template
da: Skabelon for Gettextoversættelse

en: All files
da: Alle filer

en: Edit Header
da: Rediger teksthovedet

en: Comment
da: Kommentar

en: Project Id _version:
da: Projekt-id-_version:

en: Pot _file creation date:
da: _Dato for oprettelse af pot-fil:

en: Po file _revision date:
da: Po-filens _revisionsdato:

en: Report message _bugs to:
da: Send beskeds_fejl til:

en: Project
da: Projekt

en: Use my options to complete the following entries:
da: Brug mine indstillinger til at udfylde følgende poster:

en: Translator's _name:
da: Oversætterens _navn:

en: Translator's _email:
da: Oversætterens _e-mail:

en: _Language:
da: _Sprog:

en: Language gro_up email:
da: Sproggr_uppens e-mail:

en: Char_set:
da: _Tegnsæt:

en: Enc_oding:
da: _Kodning:

en: Translator and Language
da: Oversætter og sprog

en: Go to Message
da: Gå til besked

en: Enter message number:
da: Indtast beskednummer:

en: _Team email:
da: _Oversætterholdets e-mail:

en: Transfer en_coding:
da: Overførsels_kodning:

en: Character _set
da: Tegn_sæt

en: Language _code:
da: _Sprogkode:

en: _Plural forms:
da: _Flertalsformer:

en: ID
da: Id

en: Original Message
da: Oprindelig besked

en: Translated Message
da: Oversat besked

en: Translated: %0.2f%%
da: Oversat: %0.2f%%

en: Translated: %d
da: Oversat: %d

en: Untranslated: %d
da: Uoversat: %d

en: Fuzzy: %d
da: Uafklaret: %d

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keybindings
da: Tastaturgenveje

en: About
da: Om

en: Open
da: Åbn

en: Open a new file (<Ctrl>o)
da: Åbn en ny fil (<Ctrl>o)

en: Undo (<Ctrl>z)
da: Fortyd (<Ctrl>z)

en: Redo (<Ctrl><Shift>z)
da: Omgør (<Ctrl><Skift>z)

en: Previous message (<Alt>🡄)
da: Forrige besked (<Alt>🡄)

en: Next message (<Alt>🡆)
da: Næste besked (<Alt>🡆)

en: Previous message without translation (<Alt><Page Up>)
da: Forrige uoversatte besked (<Alt><Side op>)

en: Next message without translation (<Alt><Page Down>)
da: Næste uoversatte besked (<Alt><Side ned>)

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Progress button
da: Fremdriftsknap

en: Save
da: Gem

en: Save the current file (<Ctrl>s)
da: Gem den aktuelle fil (<Ctrl>s)

en: Save as (<Ctrl><Shift>s)
da: Gem som (<Ctrl><Skift>s)

en: The file is empty
da: Filen er tom

en: Failed opening file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne filen “%s”: %s

en: Could not convert from charset '%s' to UTF-8
da: Kunne ikke konvertere fra tegnsættet “%s” til UTF-8

en: Could not store temporary file for encoding conversion
da: Kunne ikke gemme midlertidig fil for kodningskonvertering

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with gtranslator
da: Alle forsøg på at konvertere filen til UTF-8 mislykkedes, brug kommandolinjeværktøjerne msgconv eller iconv før du åbner denne fil med gtranslator

en: Gettext returned a null message domain list.
da: Gettext returnerede en null-beskedsdomæneliste.

en: No messages obtained from parser.
da: Ingen beskeder indhentet fra fortolker (parser).

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named '%s.po'.
da: Du prøver at gemme en fil med endelsen .pot.
    Pot-filer genereres af kompileringsprocessen.
    Din fil skal sandsynligvis hedde “%s.po”.

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
da: Filen %s er skrivebeskyttet, og kan ikke blive overskrevet

en: There was an error writing the PO file: %s
da: Der opstod en fejl under skrivning af po-filen: %s

en: Impossible to remove the active profile
da: Umuligt at fjerne den aktive profil

en: Another profile should be selected as active before
da: En anden profil bør vælges som den aktive først

en: Are you sure you want to delete this profile?
da: Er du sikker på, du ønsker at slette denne profil?

en: Active
da: Aktiv

en: Gtranslator Preferences
da: Gtranslator - indstillinger

en: General
da: Generelt

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
da: _Giv advarsel hvis po-filen indeholder uafklarede oversættelser

en: Autosave
da: Autogem

en: Create a _backup copy of files before saving
da: Opret en _sikkerhedskopi af filerne før der gemmes

en: _Autosave files every
da: _Autogem filer hver

en: _minutes
da: _minutter

en: Files
da: Filer

en: Text Display
da: Tekstvisning

en: _Highlight message syntax
da: _Fremhæv beskedsyntaks

en: Make _whitespace visible
da: Gør _mellemrum synlige

en: Use _custom font
da: Brug _tilpasset skrifttype

en: Editor _font:
da: Redigeringens _skrifttype:

en: Contents
da: Indhold

en: _Remove fuzzy status if message is changed
da: _Fjern den uafklarede status hvis beskeden ændres

en: Check _spelling
da: Kontroller _stavning

en: Editor
da: Redigering

en: Edit Profile
da: Rediger profil

en: Profiles
da: Profiler

en: Gtranslator Profile
da: Gtranslator - profil

en: Profile Information
da: Profilinformation

en: _Name:
da: _Navn:

en: Translator Information
da: Oversætterinformation

en: _Email:
da: _E-mail:

en: N_ame:
da: _Navn:

en: Language Settings
da: Opsætning af sprog

en: Select a PO file
da: Vælg en po-fil

en: Open…
da: Åbn …

en: Replace
da: Erstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: _Replace
da: _Erstat

en: Replace All
da: Erstat alle

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Replace _with:
da: Erstat _med:

en: _Original text
da: _Oprindelig tekst

en: _Translated text
da: Oversat _tekst

en: Include fu_zzy strings
da: Medtag _uafklarede strenge

en: _Match case
da: _Versalfølsom

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Search _backwards
da: Søg _baglæns

en: _Wrap around
da: _Ombryd

en: There is an error in the message:
da: Der er en fejl i beskeden:

en: Plural %d
da: Flertal %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
da: Stier:

en: Close document
da: Luk dokument

en: _Original Message:
da: _Oprindelig besked:

en: Translate_d Text:
da: Oversat _tekst:

en: Unable to display help. Please make sure the Gtranslator documentation package is installed.
da: Kunne ikke vise hjælp. Du skal sikre dig, at dokumentationspakken til Gtranslator er installeret.

en: gtkspell error: %s
da: gtkspell-fejl: %s

en: GtkSpell was unable to initialize.
     %s
da: GtkSpell kunne ikke initialisere.
     %s

en: Untranslated
da: Uoversat

en: Translated
da: Oversat

en: Fuzzy
da: Uafklaret

en: Current: %d
da: Aktuel: %d

en: Total: %d
da: I alt: %d

en: %d translated | %d translated
da[0]: %d oversat
da[1]: %d oversatte

en: %d fuzzy | %d fuzzy
da[0]: %d uafklaret
da[1]: %d uafklarede

en: %d untranslated | %d untranslated
da[0]: %d uoversat
da[1]: %d uoversatte

en: No profile
da: Ingen profil

en: Profile for the active document
da: Profil for det aktive dokument

en: - Edit PO files
da: - Rediger po-filer

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør “%s --help” for at se en fuldstændig liste over tilgængelige kommandolinjetilvalg.
