libgda - en to da translation catalogue (1989 entries)

en: _Delete
da: _Slet

note: title
en: Data Sources
da: Datakilder

en: Data sources are the means by which database connections are identified: all the information needed to open a connection to a specific database using a 'provider' is referenced using a unique name.
da: Datakilder er måden hvorpå databaseforbindelser identificeres: Al den nødvendige information, der skal bruges for at åbne en forbindelse til en specifik database med brug af en 'leverandør', refereres via et unikt navn.

en: No data source selected.
da: Ingen datakilde valgt.

en: Parameters
da: Parametre

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Write changes made to the DSN
da: Skriv ændringer udført på DSN

en: Could not save DSN definition: %s
da: Kunne ikke gemme DSN-definition: %s

note: FIXME: add a notice somewhere in the UI
en: No detail
da: Ingen detaljer

en: Are you sure you want to remove the data source '%s'?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne datakilden '%s'?

en: Data source removal confirmation
da: Bekræftelse af fjernelse af datakilde

en: From the database control center, you can manage the defined named data sources (database connections), and check which database providers are installed (and useable to connect to different databases).
da: Fra databasekontrolcentret kan du håndtere de definerede navngivne datakilder (databaseforbindelser) og kontrollere, hvilke databaseleverandører er installeret (og kan bruges til at forbinde til forskellige databaser).

en: Database access control center
da: Kontrolcenter for databasetilgang

en: Gda Control Center
da: Gda-kontrolcenter

en: Configure your database access environment
da: Konfigurer dit databasetilgangsmiljø

en: Missing mandatory information, to create database
da: Mangler obligatorisk information for at kunne oprette database

en: Error creating database: %s
da: Fejl ved oprettelse af database: %s

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: New data source definition
da: Ny datakildedefinition

en: This assistant will guide you through the process of creating a new data source, and optionally will allow you to create a new database.
    
    Just follow the steps!
da: Denne guide vil guide dig igennem processen med oprettelse af en ny datakilde, og vil som afslutning lade dig oprette en ny database.
    
    Følg disse nemme trin!

en: Add a new data source...
da: Tilføj en ny datakilde...

en: The following fields represent the basic information items for your new data source. Mandatory fields are marked with a star. To create a local database in a file, select the 'SQLite' type of database.
da: Følgende felter repræsenterer de grundlæggende informationspunkter for din nye datakilde. Obligatoriske felter er markeret med en stjerne. For at oprette en lokal database i en fil, vælges 'SQLite' i typen af databaser.

en: Data source name
da: Datakildenavn

en: System wide data source:
da: Systemudbredt datakilde:

en: Database type
da: Databasetype

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: General Information
da: Generel information

en: This page lets you choose between using an existing database or to create a new database to use with this new data source
da: Denne side lader dig vælge mellem at bruge en eksisterende database eller oprette en ny database til brug med denne nye datakilde

en: Create a new database:
da: Opret en ny database:

en: Create a new database?
da: Opret en ny database?

en: The following fields represent the information needed to create a new database (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
da: Følgende felter repræsenterer informationen som er nødvendig for at oprette en ny database (obligatoriske felter er markeret med en stjerne). Denne information er databasespecifik, så undersøg manualen for yderligere information.

en: New database definition
da: Ny databasedefinition

en: The following fields represent the information needed to open a connection (mandatory fields are marked with a star). This information is database-specific, so check the manual for more information.
da: Følgende felter repræsenterer informationen som er nødvendig for at åbne en forbindelse (obligatoriske felter er markeret med en stjerne). Denne information er databasespecifik, så undersøg manualen for yderligere information.

en: Connection's parameters
da: Forbindelsens parametre

en: The following fields represent the authentication information needed to open a connection.
da: Følgende felter repræsenterer godkendelsesinformationen, der skal bruges for at åbne en forbindelse.

en: Authentication parameters
da: Parametre for godkendelse

en: All information needed to create a new data source has been retrieved. Now, press 'Apply' to close this dialog.
da: Al information krævet for at oprette en ny datakilde er blevet indhentet. Tryk 'Anvend' for at lukke denne dialog.

en: Ready to add a new data source
da: Klar til at tilføje en ny datakilde

en: _System wide data source:
da: _Systemudbredt datakilde:

en: _Provider:
da: _Leverandør:

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: <span foreground='red'>The database provider used by this data source is not available,
    editing the data source's attributes is disabled</span>
da: <span foreground='red'>Databaseleverandøren brugt af denne datakilde er ikke tilgængelig,
    redigering af datakildens attributter er slået fra</span>

en: Login for %s
da: Logind for %s

en: Connection successfully opened!
da: Forbindelse åbnet!

en: Could not open connection
da: Kunne ikke åbne forbindelse

en: Data source copy
da: Datakildekopi

en: Create data source
da: Opret datakilde

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Define the named of the new data source which will be created as a copy of '%s':
da: Definér navnet på den nye datakilde, som vil blive oprettet som kopi af "%s":

en: Could not create data source: %s
da: Kunne ikke oprette datakilde: %s

en: Connection opening
da: Forbindelse åbnes

en: Fill in the following authentication elements
    to open a connection
da: Udfyld følgende godkendelseselementer for
    at åbne en forbindelse

en: No authentication required,
    confirm connection opening
da: Ingen godkendelse krævet,
    bekræft åbning af forbindelse

en: C_onnect
da: _Forbind

en: Could not declare new data source
da: Kunne ikke håndhæve ny datakilde

en: No valid data source info was created
da: Ingen gyldig information for datakilde blev oprettet

en: Database sources control center
da: Kontrolcenter for databasekilder

en: Database access services for the GNOME Desktop
da: Adgangstjenester for databaser til GNOME-skrivebordet

en: Datasource access control center
da: Kontrolcenter for datakildetilgang

en: _Quit
da: _Afslut

en: _About
da: _Om

en: _Data sources
da: _Datakilder

en: _Databases' providers
da: _Databaseleverandører

en: New data source
da: Ny datakilde

en: Accepted connection parameters
da: Godtagne forbindelsesparametre

en: optional
da: valgfri

en: Shared object file
da: Delt objektfil

note: title
en: Providers
da: Leverandører

en: Providers are addons that actually implement the access to each database using the means provided by each database vendor.
da: Leverandører er udvidelser som implementerer adgangen til hver database med brug af de metoder som leveres af hver databaseleverandør.

en: Statement could not be found in batch's statements
da: Udtryk kunne ikke findes i batch-udtryk

en: Conflicting parameter '%s'
da: Modstridende parameter '%s'

en: Error loading authentication information for '%s' DSN: %s
da: Fejl ved indlæsning af godkendelsesinformation for DSN "%s": %s

en: Error creating user specific configuration directory '%s'
da: Fejl ved oprettelse af brugerspecifik konfigurationsmappe '%s'

en: User specific configuration directory '%s' exists and is not a directory
da: Brugerspecifik konfigurationsmappe '%s' findes og er ikke en mappe

en: Malformed data source name '%s'
da: Forkert udformet datakildenavn '%s'

en: Couldn't save authentication information for DSN '%s': %s
da: Kunne ikke gemme godkendelsesinformation for DSN "%s": %s

en: Can't manage system-wide configuration
da: Kan ikke håndtere systemudbredt konfiguration

en: Gnome-DB: authentication for the '%s' DSN
da: Gnome-DB: godkendelse for DSN'et "%s"

en: Couldn't delete authentication information for DSN '%s': %s
da: Kunne ikke slette godkendelsesinformation for DSN '%s': %s

en: Unknown DSN '%s'
da: Ukendt DSN "%s"

en: Provider '%s' not found
da: Leverandør "%s" ikke fundet

en: No provider '%s' installed
da: Ingen leverandør "%s" installeret

en: Can't load provider: %s
da: Kunne ikke indlæse leverandør: %s

en: Can't instantiate provider '%s'
da: Kan ikke instantiere leverandør "%s"

en: Provider
da: Leverandør

en: Description
da: Beskrivelse

en: DSN parameters
da: DSN-parametre

en: File
da: Fil

en: List of installed providers
da: Liste over installerede leverandører

en: Username
da: Brugernavn

note: other table options This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Password
da: Adgangskode

en: Error loading provider '%s': %s
da: Kunne ikke indlæse leverandør "%s": %s

en: DSN to use
da: DSN der skal bruges

en: Connection string to use
da: Forbindelsesstreng der skal bruges

en: Provider to use
da: Leverandør der skal bruges

en: Authentication string to use
da: Godkendelsesstreng der skal bruges

en: Options
da: Indstillinger

note: To translators: Don't translate "GdaMetaStore", it's a class name
en: GdaMetaStore used by the connection
da: GdaMetaStore brugt af forbindelsen

en: Number of history events to keep in memory
da: Antal historikhændelser, der skal beholdes i hukommelsen

en: Computes execution delay for each executed statement
da: Beregner eksekveringstiden for hvert udtryk, der eksekveres

en: Artificially slows down the execution of queries
da: Gør kørslen af forespørgsler kunstigt langsommere

en: Can't set the '%s' property when the connection is opened
da: Kan ikke angive egenskaben "%s" når forbindelsen er åben

en: No DSN named '%s' defined
da: Ingen DSN-navngivet "%s" defineret

en: Can't set the '%s' property once the connection is opened
da: Kan ikke angive egenskaben "%s" når forbindelsen er åben

en: Malformed data source specification '%s'
da: Forkert udformet specifikation af datakilde "%s"

en: Data source %s not found in configuration
da: Datakilde %s ikke fundet i konfiguration

en: Datasource configuration error: no provider specified
da: Konfigurationsfejl for datakilde: Ingen leverandør angivet

en: Malformed connection string '%s'
da: Forkert udformet forbindelsestreng '%s'

en: No database driver specified
da: Ingen databasedriver angivet

en: No provider specified
da: Ingen leverandør angivet

en: No DSN or connection string specified
da: Ingen DSN eller forbindelsesstreng angivet

en: Connection is already opened
da: Forbindelsen er allerede åben

en: Error while maintaining the meta data up to date: %s
da: Fejl ved vedligeholdelse af metadata: %s

en: Provider does not provide a GdaDataHandler for dates
da: Leverandøren tilbyder ikke en GdaDataHandler for datoer

en: Connection is closed
da: Forbindelse er lukket

en: Statement is a selection statement
da: Udtryk er et select-udtryk

en: Statement is not a selection statement
da: Udtryk er ikke et select-udtryk

en: Invalid argument
da: Ugyldig parameter

en: Missing or wrong arguments for table '%s': %s
da: Manglende eller forkert parameter for tabel '%s': %s

en: Meta update error
da: Metaopdateringsfejl

en: Wrong filter arguments
da: Forkerte filterparametre

en: Connection transaction status tracking: no transaction exists for %s
da: Sporing af transaktionsstatus for forbindelse: Ingen transaktion findes for %s

en: Column %d out of range (0-%d)
da: Kolonne %d uden for interval (0-%d)

en: Can't set iterator's position
da: Kan ikke angive iteratorens placering

en: Can't access data
da: Kan ikke tilgå data

en: Old data model
da: Gammel datamodel

en: New data model
da: Ny datamodel

en: Missing original data model
da: Manglende oprindelig datamodel

en: Missing new data model
da: Manglende ny datamodel

en: Data models must support random access model
da: Datamodeller skal understøtte vilkårlig tilgangsmodel

en: Data models to compare don't have the same number of columns
da: Datamodeller til sammenligning har ikke det samme antal kolonner

en: Type mismatch for column %d: '%s' and '%s'
da: Forkert type for kolonne %d: '%s' og '%s'

en: Can't get the number of rows of data model to compare from
da: Kan ikke indhente antallet af rækker på datamodel, der skal sammenlignes fra

en: Can't get the number of rows of data model to compare to
da: Kan ikke indhente antallet af rækker på datamodel, som der skal sammenlignes til

en: Differences computation cancelled on signal handling
da: Forskelsberegning afbrudt ved signalhåndtering

en: Whether data model can be modified
da: Hvorvidt datamodel kan ændres

en: Row %d out of range (0-%d)
da: Række %d uden for interval (0-%d)

en: Row %d not found (empty data model)
da: Række %d ikke fundet (tom datamodel)

en: No row in data model
da: Ingen række i datamodel

en: Data model has no data
da: Datamodel har ingen data

en: Attempting to modify a read-only data model
da: Forsøger at ændre en skrivebeskyttet datamodel

en: Too many values in list
da: For mange værdier i listen

en: Row not found in data model
da: Række ikke fundet i datamodel

en: Could not load the Berkeley DB library: %s
da: Kunne ikke indlæse biblioteket Berkeley DB: %s

en: Could not load the '%s' symbol from the Berkeley DB library
da: Kunne ikke indlæse symbolet '%s' fra biblioteket Berkeley DB

en: Berkeley DB library not loaded
da: Biblioteket Berkeley DB er ikke indlæst

en: Custom BDB model implementation is not complete: the '%s' method is missing
da: Tilpasset BDB-modelimplementation er ikke fuldstændig: Metoden '%s' mangler

en: Expected GdaBinary value, got %s
da: Forventede GdaBinary-værdi, fik %s

en: Key modification is not supported
da: Nøgleændring er ikke understøttet

en: Data model does not support getting individual value
da: Datamodel understøtter ikke indhentelse af individuel værdi

en: Data model returned value of invalid '%s' type
da: Datamodel returnerede værdi på ugyldig type '%s'

en: Data model returned invalid NULL value
da: Datamodel returnerede ugyldig NULL-værdi

en: Data model does not support setting individual value
da: Datamodel understøtter ikke angivelse af individuel værdi

en: Data model does not support setting values
da: Datamodel understøtter ikke angivelse af værdier

en: Data model does not support row append
da: Datamodel understøtter ikke rækketilføjelse

en: Model does not allow row insertion
da: Model tillader ikke rækkeindsættelse

en: Model does not allow row deletion
da: Model tillader ikke rækkesletning

en: Data model does not support row removal
da: Datamodel understøtter ikke rækkefjernelse

en: The '%s' parameter must hold a string value, ignored.
da: Parametren '%s' skal indeholde en strengværdi, ignoreret.

en: The '%s' parameter must hold a boolean value, ignored.
da: Parametren "%s" skal indeholde en boolesk værdi, ignoreret.

en: The '%s' parameter must hold an integer value, ignored.
da: Parameteren "%s" skal indeholde en heltalsværdi; ignoreret.

en: Unknown GdaDataModelIOFormat %d value
da: Ukendt GdaDataModelIOFormat-værdi %d

en: File '%s' already exists
da: Filen "%s" findes allerede

en: Exported Data
da: Eksporteret data

en: Cannot retrieve column data type (type is UNKNOWN or not specified)
da: Kan ikke indhente kolonnedatatype (type er UKENDT eller ikke angivet)

en: Expected tag <gda_array_data>, got <%s>
da: Forventede mærke <gda_array_data>, fik <%s>

en: Could not get an iterator for source data model
da: Kunne ikke indhente en iterator til kildedatamodellen

en: Inexistent column in source data model: %d
da: Ikkeeksisterende kolonne i kildedatamodel: %d

en: Destination column %d can't be NULL but has no correspondence in the source data model
da: Målkolonne %d kan ikke være NULL men har ingen korrespondance i kildedatamodellen

en: Destination column %d has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
da: Målkolonne %d har en gda-type (%s) som er inkompatibel med typen af kildekolonne %d (%s)

en: Can't transform '%s' from GDA type %s to GDA type %s
da: Kan ikke transformere '%s' fra GDA-type %s til GDA-type %s

en: Could not dump data model's attributes: %s
da: Kunne ikke smide datamodels attributter: %s

en: Could not dump data model's contents: %s
da: Kunne ikke smide datamodels indhold: %s

en: Data model does not support backward cursor move
da: Datamodel understøtter ikke baglæns markørbevægelse

en: %d row | %d rows
da[0]: %d række
da[1]: %d rækker

en: 0 row
da: 0 række

en: Row not found
da: Række ikke fundet

en: Column cannot be modified
da: Kolonne kan ikke ændres

en: New path must be a subpath of the base directory
da: Ny sti skal være en understi af basemappen

en: Could not rename file '%s' to '%s'
da: Kunne ikke omdøbe fil '%s' til '%s'

en: Could not create directory '%s'
da: Kunne ikke oprette mappe '%s'

en: Could not overwrite contents of file '%s'
da: Kunne ikke overskrive indholdet af filen '%s'

en: Wrong type of data
da: Forkert datatype

en: Column cannot be set
da: Kolonne kan ikke angives

en: Cannot set contents of filename '%s'
da: Kan ikke angive indhold på filnavn '%s'

en: Cannot create directory '%s'
da: Kan ikke oprette mappe '%s'

en: Cannot add row: filename missing
da: Kan ikke tilføje række: Filnavn mangler

en: Cannot remove file '%s'
da: Kan ikke fjerne fil '%s'

note: To translators: a "Connection string" is a semi-colon delimited list of key=value pairs which * define the parameters for a connection, such as "DB_NAME=thedb;HOSTNAME=moon
en: Connection string
da: Forbindelsesstreng

en: List of defined data sources
da: Liste over definerede datakilder

en: "options" property is not a GdaSet object
da: "options" (tilvalgsegenskab) er ikke et GdaSet-objekt

en: The '%s' option must hold a string value, ignored.
da: Tilvalget '%s' skal indeholde en strengværdi, ignoreret.

en: The '%s' option must hold a boolean value, ignored.
da: Tilvalget '%s' skal indeholde en boolesk værdi, ignoreret.

en: The '%s' option must hold a GType value, ignored.
da: Tilvalget '%s' skal indeholde en GType-værdi, ignoreret.

en: Character conversion at line %d, error: %s
da: Tegnomdannelse på linje %d, fejl: %s

en: no detail
da: ingen detaljer

en: Could not convert string '%s' to a '%s' value
da: Kunne ikke konvertere streng '%s' til en værdi af typen '%s'

en: Error while parsing CSV file: %s
da: Fejl ved fortolkning af CSV-fil: %s

note: error
en: Failed to read node in XML file
da: Kunne ikke læse knude i XML-fil

en: Expected <gda_array> node in XML file, got <%s>
da: Forventede knuden <gda_array> i XML-fil, fik <%s>

en: No "gdatype" attribute specified in <gda_array_field>
da: Ingen attribut af typen gdatype angivet i <gda_array_field>

en: Expected <gda_array_field> in <gda_array>
da: Forventede <gda_array_field> i <gda_array>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>, got <%s>
da: Forventede <gda_array_data> i <gda_array>, fik <%s>

en: Expected <gda_array_data> in <gda_array>
da: Forventede <gda_array_data> i <gda_array>

en: Can't read the contents of the <gda_array_data> node
da: Kan ikke læse indholdet af knuden <gda_array_data>

en: Expected <gda_array_row> in <gda_array_data>, got <%s>
da: Forventede <gda_array_row> i <gda_array_data>, fik <%s>

en: Row has too many values (which are ignored)
da: Række har for mange værdier (som ignoreres)

en: Could not convert '%s' to a value of type %s
da: Kunne ikke konvertere '%s' til en værdi af typen %s

en: Expected <gda_array> node but got <%s>
da: Forventede knuden <gda_array> men fik <%s>

en: No <gda_array_field> specified in <gda_array>
da: Ingen <gda_array_field> angivet i <gda_array>

en: Data model does not support random access
da: Datamodel understøtter ikke vilkårlig adgang

en: Row at line %d does not have enough values
da: Række på linje %d har ikke nok værdier

en: Row at line %d does not have enough values, completed with NULL values
da: Række på linje %d har ikke nok værdier, udfyldte med NULL-værdier

en: Row at line %d does not have enough values (which are thus ignored)
da: Række på linje %d har ikke nok værdier (som derfor ignoreres)

en: GdaDataModel refused value change
da: GdaDataModel nægtede værdiændring

note: dummy setup to enable GIR compilation
en: Dummy GdaDataModelLdap object: if you see this message in your application then it's likely that there is an installation problem with the LDAP provider. In any case the GdaDataModelLdap object won't be useable.
da: Dummy-GdaDataModelLdap-objekt: Hvis du ser denne meddelelse i dit program, er der sandsynligvis et installationsproblem med LDAP-leverandøren. I hvert fald vil GdaDataModelLdap-objektet ikke kunne bruges.

en: Pivot model not populated
da: Pivotmodel ikke befolket

en: Integer overflow
da: Heltalsoverløb

en: Float value overflow
da: Overløb af float-værdi

en: Double value overflow
da: Overløb af double-værdi

en: Inconsistent data type
da: Inkonsistent datatype

en: Data type does not support requested computation
da: Datatypen understøtter ikke den forespurgte beregning

en: Wrong field format error: %s
da: Fejl grundet forkert feltformat: %s

en: Wrong field format
da: Forkert feltformat

en: No row field defined
da: Intet nyt felt defineret

en: Could not get information from source data model
da: Kunne ikke hente information fra kildedatamodellen

en: Could not create virtual connection
da: Kunne ikke oprette virtuel forbindelse

en: No source defined
da: Ingen kilde defineret

en: Invalid source data model (may have incompatible column names)
da: Ugyldig kildedatamodel (kan have inkompatible kolonnenavne)

en: GdaDataProxy can't handle non random access data models
da: GdaDataProxy kan ikke håndtere datamodeller med adgang der ikke er vilkårlig

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be removed
da: Den første række er en tom række som kunstigt tilføjes og ikke kan fjernes

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This is a bug of the %s's implementation (please report a bug).
da: Proxiet datamodel rapporterer at ændringerne er accepteret, men sendte ikke det tilsvarende signal "række indsat" (row-inserted), "række opdateret" (row-updated) eller "række fjernet" (row-removed). Dette er en fejl i implementationen af %s (rapportér venligst fejlen).

en: Proxied data model reports the modifications as accepted, yet did not emit the corresponding "row-inserted", "row-updated" or "row-removed" signal. This may be a bug of the %s's implementation (please report a bug).
da: Proxiet datamodel rapporterer at ændringerne er accepteret, men sendte ikke det tilsvarende signal "række indsat" (row-inserted), "række opdateret" (row-updated) eller "række fjernet" (row-removed). Dette kan være en fejl i implementationen af %s (rapportér venligst fejlen).

en: Error in filter expression: %s
da: Fejl i filterudtryk: %s

en: Error in filter expression
da: Fejl i filterudtryk

en: Incorrect filter expression
da: Ukorrekt filterudtryk

en: The first row is an empty row artificially prepended and cannot be altered
da: Den første række er en tom række kunstigt tilføjet, som ikke kan ændres

en: Wrong value type: expected '%s' and got '%s'
da: Forkert værditype: Forventede '%s' og fik '%s'

en: Trying to change read-only column: %d
da: Forsøger at ændre skrivebeskyttet kolonne: %d

en: Value type mismatch %s instead of %s
da: Misforhold i værditype %s i steden for %s

en: Could not re-run SELECT statement: %s
da: Kunne ikke genkøre SELECT-udtryk: %s

en: Incorrect SQL expression
da: Ukorrekt SQL-udtryk

en: Internal error: the "prepared-stmt" property has not been set
da: Intern fejl: Egenskaben prepared-stmt er ikke angivet

en: Can't get the prepared statement's actual statement
da: Kan ikke indhente det forberedte udtryks faktiske udtryk

en: Unsupported type of SELECT statement
da: Type af SELECT-udtryk der ikke er understøttet

en: INSERT statement must contain values to insert
da: INSERT-udtryk skal indeholde værdier til indsættelse

en: INSERT statement must insert only one row
da: INSERT-udtryk skal kun indsætte en række

en: DELETE statement must have a WHERE part
da: DELETE-udtryk skal have en WHERE-del

en: UPDATE statement must have a WHERE part
da: UPDATE-udtryk skal have en WHERE-del

en: Modification statement uses an unknown '%s' parameter
da: Ændringsudtryk bruger en ukendt parameter '%s'

en: Modification statement's  '%s' parameter is a %s when it should be a %s
da: Ændringsudtrykkets parameter '%s' er en %s, men det skulle være en %s

en: Modification statement must be an INSERT, UPDATE or DELETE statement
da: Ændringsudtryk skal være et INSERT-, UPDATE- eller DELETE-udtryk

en: No connection to use
da: Ingen forbindelse der kan bruges

en: Invalid unique row condition (only equal operators are allowed)
da: Ugyldig unik rækkebetingelse (kun lighedsoperatorer er tilladt)

en: Unique row condition has already been specified
da: Unik rækkebetingelse er allerede angivet

en: No table to select from in SELECT statement
da: Ingen tabel der kan vælges fra i SELECT-udtryk

en: SELECT statement uses more than one table to select from
da: SELECT-udtryk bruger mere end en tabel der vælges fra

en: Data model does only support random access
da: Datamodel understøtter ikke vilkårlig adgang

en: Unable to retrieve data after modifications
da: Kunne ikke hente data efter ændringer

en: Unable to retrieve data after modifications, no further modification will be allowed
da: Kunne ikke hente data efter ændringer, ingen yderligere ændring vil være tilladt

en: Could not change iter's value for column %d: %s
da: Kunne ikke ændre iters værdi for kolonne %d: %s

en: Allowed GdaHolder's value to be NULL for the iterator to be updated
da: Tillod GdaHolders værdi at være NULL for at iteratoren bliver opdateret

en: Some columns can't be modified
da: Nogle kolonner kan ikke ændres

en: Internal error: can't get the prepared statement's actual statement
da: Intern fejl: Kan ikke indhente det forberedte udtryks faktiske udtryk

en: Unable to identify a way to fetch a single row
da: Kunne ikke finde en måde at hente en enkelt række på

en: Can only operate on non compound SELECT statements
da: Kan kun fungere på ikkesammensatte SELECT-udtryk

en: Modifications are not allowed anymore
da: Ændringer er ikke længere tilladt

en: No UPDATE statement provided
da: Intet UPDATE-udtryk

en: Could not get iterator's value
da: Kunne ikke indhente iteratorens værdi

en: Column %d can't be modified
da: Kolonne %d kan ikke ændres

en: Too many values (%d as maximum)
da: For mange værdier (%d som maksimum)

en: No INSERT statement provided
da: Intet INSERT-udtryk

en: Cannot add a row because the number of rows in unknown
da: Kan ikke tilføje en række da antallet af rækker er ukendt

en: Missing values to insert in INSERT statement
da: Manglende værdier til indsættelse i INSERT-udtryk

en: No DELETE statement provided
da: Intet DELETE-udtryk

en: An error has occurred, the value returned by the "exec-params" property will be wrong: %s
da: Der opstod en fejl. Værdien returneret af egenskaben exec-params vil være forkert: %s

en: Data model has been modified
da: Datamodellen er blevet ændret

en: Data model contains BLOBs
da: Datamodellen indeholder BLOB'er

en: Can't get the number of rows of data model
da: Kan ikke hente antallet af rækker i datamodellen

en: Unable to set holder's value: %s
da: Kunne ikke angive holders værdi: %s

en: The 'g-type' property cannot be changed
da: Egenskaben 'g-type' kan ikke ændres

en: Unable to convert string to '%s' type
da: Kunne ikke konvertere streng til typen '%s'

en: Can't use this method to set value because there is already a static value
da: Kan ikke bruge denne metode til at angive værdi da der allerede er en statisk værdi

en: (%s): Holder does not allow NULL values
da: (%s): Holder tillader ikke NULL-værdier

en: (%s): Wrong Holder value type, expected type '%s' when value's type is '%s'
da: (%s): Forkert holderværditype, forventede type '%s', når værdiens type er '%s'

en: (%s): Wrong value type: expected type '%s' when value's type is '%s'
da: (%s): Forkert værditype: Forventede type '%s', når værdiens type er '%s'

en: GdaHolder has a gda type (%s) incompatible with source column %d type (%s)
da: GdaHolder har en gda-type (%s) som er inkompatibel med typen af kildekolonne %d (%s)

note: break holder's binding because type differ
en: Cannot bind holders if their type is not the same, breaking existing bind where '%s' was bound to '%s'
da: Kan ikke tildele holdere hvis deres type er forskellig, afbryder eksisterende tildeling hvor '%s' var bundet til '%s'

en: Cannot bind holders if their type is not the same
da: Kan ikke tildele holdere hvis deres type er forskellig

en: Could not change GdaHolder to match value change in bound GdaHolder: %s
da: Kunne ikke ændre GdaHolder til at matche værdiændring i bundet GdaHolder: %s

en: Ignoring attempt to re-initialize GDA library.
da: Ignorerer forsøg på at geninitialisere GDA-bibliotek.

en: libgda needs GModule. Finishing...
da: libgda skal bruge GModule. Afslutter...

en: Could not parse '%s': XML data import validation will not be performed (some weird errors may occur)
da: Kunne ikke fortolke '%s': Validering af XML-dataimport vil ikke blive udført (nogle mærkelige fejl kan opstå)

en: Could not parse '%s': Validation for XML files for server operations will not be performed (some weird errors may occur)
da: Kunne ikke fortolke '%s': Validering af XML-filer til serverhandlinger vil ikke blive udført (nogle mærkelige fejl kan opstå)

en: Connection string for the internal connection to use
da: Forbindelsesstreng der skal bruges for den interne forbindelse

en: Connection object internally used
da: Forbindelsesobjekt brugt internt

en: Catalog in which the database objects will be created
da: Katalog hvori databaseobjekterne vil blive oprettet

en: Schema in which the database objects will be created
da: Skema hvori databaseobjekterne vil blive oprettet

en: Catalog specified but no schema specified, store will not be usable
da: Katalog angivet men intet skema angivet, lager vil ikke kunne bruges

en: Can't obtain connection lock
da: Kunne ikke opnå forbindelseslås

en: Could not set the internal schema's version
da: Kunne ikke angive det interne skemas version

en: Missing view name from <view> node
da: Mangler visningsnavn fra knuden <view>

en: Missing view definition from <view> node
da: Mangler visningsdefinition fra knuden <view>

en: View definition contains more than one statement (for view '%s')
da: Visningsdefinition indeholder mere end et udtryk (for visning '%s')

en: View definition is not a selection statement (for view '%s')
da: Visningsdefinition er ikke et markeringsudtryk (for visning '%s')

en: Missing table name from <table> node
da: Mangler tabelnavn fra knuden <table>

en: Column '%s' already exists and has different characteristics
da: Kolonne '%s' findes allerede og har anderledes karakteristika

en: Missing foreign key's referenced table name (for table '%s')
da: Manglende fremmed nøgles refererede tabelnavn (for tabel '%s')

en: Missing foreign key's column name (for table '%s')
da: Manglende fremmed nøgles kolonnenavn (for tabel '%s')

en: Column '%s' not found in table '%s'
da: Kolonne '%s' ikke fundet i tabel '%s'

en: Foreign key column '%s' not found in table '%s'
da: Fremmed nøglekolonne '%s' ikke fundet i tabel '%s'

en: Schema description does not contain the object '%s', check installation
da: Skemabeskrivelse indeholder ikke objektet '%s', undersøg installation

en: Could not find description for column named '%s'
da: Kunne ikke finde beskrivelse for kolonnen ved navn "%s"

en: Could not get the internal schema's version
da: Kunne ikke indhente version af internt skema

en: More than one SQL statement
da: Mere end et SQL-udtryk

en: Parameter '%s' is not present in statement
da: Parameter '%s' er ikke til stede i udtryk

en: No value set for parameter '%s'
da: Ingen værdi angivet for parameter '%s'

en: Data models should have the same number of columns
da: Datamodeller bør have samme antal kolonner

en: Unknown database object '%s'
da: Ukendt databaseobjekt '%s'

en: Could not set value for parameter '%s'
da: Kunne ikke angive værdi for paramter '%s'

en: Could not create SELECT statement
da: Kunne ikke oprette SELECT-udtryk

en: Could not create DELETE statement
da: Kunne ikke oprette DELETE-udtryk

en: A transaction has already been started
da: En transaktion er allerede blevet startet

en: Attribute '%s' not found
da: Attributten '%s' ikke fundet

en: Attribute '%s' has %d value | Attribute '%s' has %d values
da[0]: Attribut '%s' har %d værdi
da[1]: Attribut '%s' har %d værdier

en: Attributes names starting with a '_' are reserved for internal usage
da: Attributnavne der starter med et '_' er reserveret til intern brug

en: Could not start a transaction because one already started, this could lead to GdaMetaStore attributes problems
da: Kunne ikke starte en transaktion da en allerede er startet op. Dette kan føre til problemer med GdaMetaStores attributter

en: Could not parse XML description of custom database object to add
da: Kunne ikke fortolke XML-beskrivelse af tilpasset databaseobjet der skal tilføjes

en: Missing custom database object name
da: Manglende tilpasset databaseobjektnavn

en: Custom database object names starting with a '_' are reserved for internal usage
da: Navne på tilpassede databaseobjekter der starter med et '_' er reserverede til intern brug

en: Another object with the same name already exists
da: Et andet objekt med det samme navn findes allerede

en: Missing table name in meta data context
da: Manglende tabelnavn i metadatakontekst

en: Missing column name in meta data context
da: Manglende kolonnenavn i metadatakontekst

en: Missing condition in meta data context
da: Manglende betingelse i metadatakontekst

en: Malformed condition in meta data context
da: Forkert udformet betingelse i metadatakontekst

en: Unknown column name '%s' in meta data context
da: Ukendt kolonnenavn '%s' i metadatakontekst

en: Unknown table in meta data context
da: Ukendt tabel i metadatakontekst

en: Could not find object named '%s'
da: Kunne ikke finde objekt navngivet '%s'

en: Could not find column '%s' in table '%s'
da: Kunne ikke finde kolonne '%s' i tabel '%s'

en: GdaMetaStore object to fetch information from
da: GdaMetaStore-objekt til indhentning af information fra

note: To translators: The GdaMetaStruct object computes lists of tables, views, * and some other information, the "Features to compute" allows one to avoid * computing some features which won't be used
en: Features to compute
da: Egenskaber der skal beregnes

en: Object %s.%s.%s already exists in GdaMetaStruct and has a different object type
da: Objekt %s.%s.%s findes allerede i GdaMetaStruct og har en anden objekttype

en: View %s.%s.%s not found in meta store object
da: Visning %s.%s.%s ikke fundet i metalagerobjekt

en: Table %s.%s.%s not found (or missing columns information)
da: Tabel %s.%s.%s ikke fundet (eller manglende kolonneinformation)

en: Internal GdaMetaStore error: column %s not found
da: Intern GdaMetaStore-fejl: Kolonne %s ikke fundet

en: Meta data incoherence in foreign key constraint for table %s.%s.%s referencing table %s.%s.%s
da: Mangel på sammenhæng i metadata i fremmed nøglebegrænsning for tabel %s.%s.%s der refererer til tabel %s.%s.%s

en: Missing object name in GdaMetaDbObject structure
da: Manglende objektnavn i GdaMetaDbObject-struktur

en: Database object '%s' already exists
da: Databaseobjekt '%s' findes allerede

en: Could not load file '%s'
da: Kunne ikke indlæse filen '%s'

en: Root node of file '%s' should be <schema>.
da: Rodknude på fil '%s' bør være <skema>.

en: Missing column name for table '%s'
da: Manglende kolonnenavn for tabel '%s'

en: Missing foreign key's referenced table name for table '%s'
da: Manglende fremmed nøgles refererede tabelnavn for tabel '%s'

en: Invalid referenced table name '%s'
da: Ugyldigt refereret tabelnavn '%s'

en: Missing foreign key's column name for table '%s'
da: Manglende fremmed nøgles kolonnenavn for tabel '%s'

en: Value not found in row!
da: Værdi ikke fundet i række!

en: GdaServerOperation: could not find file '%s'
da: GdaServerOperation: Kunne ikke finde fil '%s'

en: GdaServerOperation: could not load file '%s'
da: GdaServerOperation: Kunne ikke indlæse fil '%s'

en: GdaServerOperation: could not load specified contents
da: GdaServerOperation: Kunne ikke indlæse angivne indhold

en: Could not load XML specifications: %s
da: Kunne ikke indlæse XML-specifikationer: %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD:
    %s
da: GdaServerOperation: fil '%s' følger ikke DTD:
    %s

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD:
    %s
da: GdaServerOperation-specifikation følger ikke DTD:
    %s

en: GdaServerOperation: file '%s' does not conform to DTD
da: GdaServerOperation: Fil '%s' følger ikke DTD

en: GdaServerOperation specification does not conform to DTD
da: GdaServerOperation-specifikation følger ikke DTD

en: Non handled GdaServerOperationType, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
da: GdaServerOperationType der ikke er håndteret. Rapportér venligst fejl til http://bugzilla.gnome.org/ for produktet libgda

en: Expected tag <%s>, got <%s>
da: Forventet mærke <%s>, fik <%s>

en: Parameterlist values can only be set for individual parameters within it
da: Parameterlisteværdier kan kun angives for individuelle parametre inden i parameterlisten

en: Missing attribute named 'path'
da: Manglende attribut med navnet 'path'

en: Wrong SQL identifier value
da: Forkert værdi af SQL-identifikation

en: Missing required value for '%s'
da: Manglende krævet værdi for '%s'

en: Unspecified table name
da: Uspecificeret tabelnavn

en: Invalid type
da: Ugyldig type

en: CREATE TABLE operation is not supported by the database server
da: Handlingen CREATE TABLE understøttes ikke af databaseserveren

en: Provider %s created a GdaServerOperation without node for '%s'
da: Leverandør %s oprettede en GdaServerOperation uden knude for '%s'

en: Provider %s created a GdaServerOperation with wrong node type for '%s'
da: Leverandør %s oprettede en GdaServerOperation med forkert knudetype for '%s'

en: Delaying opening connection for %u ms
da: Venter med at åbne forbindelse i %u ms

en: You need to define a GMainContext using gda_connection_set_main_context()
da: Du har brug for at definere en GMainContext med gda_connection_set_main_context()

en: Delaying closing connection for %u ms
da: Venter med at lukke forbindelse i %u ms

en: Delaying statement execution for %u ms
da: Venter med at eksekvere udtryk i %u ms

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Internal error please report bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product. Reported error is: %s
da: Intern fejl. Rapportér venligst fejlen til http://bugzilla.gnome.org/ for produktet "libgda". Den givne fejl er: %s

en: Internal error please report bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
da: Intern fejl. Rapportér venligst fejlen til http://bugzilla.gnome.org/ for produktet "libgda"

en: Delaying transaction for %u ms
da: Venter med transaktion i %u ms

en: Database provider does not support transactions
da: Databaseleverandøren understøtter ikke transaktioner

en: Database provider does not support savepoints
da: Databaseleverandøren understøtter ikke gemmepunkter

en: Delaying distributed transaction for %u ms
da: Venter med distribueret transaktion i %u ms

en: Database provider does not support distributed transactions
da: Databaseleverandøren understøtter ikke distribuerede transaktioner

en: %s() does not handle values of type '%s'.
da: %s() kan ikke håndtere værdier af typen '%s'.

en: GdaHolder with ID '%s' not found in set
da: GdaHolder med id '%s' ikke fundet i angiv

en: Spec's root node != 'data-set-spec': '%s'
da: Spefikationens rodknude != 'data-set-spec': '%s'

en: Missing node <parameters>: '%s'
da: Manglende knude <parametre>: '%s'

en: Data set does not allow modifications
da: Datasæt tillader ikke ændringer

en: GdaHolder needs to have an ID
da: GdaHolder skal have et id

en: One or more values are invalid
da: En eller flere værdier er ugyldige

en: Replacing data model must have the same characteristics as the data model it replaces
da: Når der erstattes, skal de to datamodeller have samme karakteristika

en: Unknown part ID %u
da: Ukendt del-id %u

en: Unknown part type
da: Ukendt deltype

en: SqlBuilder is empty
da: SqlBuilder er tom

en: Wrong statement type
da: Forkert udtrykstype

en: Could not convert value to type '%s', value not defined
da: Kunne ikke konvertere værdi til type '%s', værdi ikke defineret

en: Unknown left part target ID %u
da: Ukendt mål-id %u for venstre del

en: Unknown right part target ID %u
da: Ukendt mål-id %u for højre del

en: Could not determine GType for parameter '%s'
da: Kunne ikke afgøre GType for parameter '%s'

en: Unnamed
da: Unavngivet

en: Can't handle default value of type '%s'
da: Kan ikke håndtere standardværdi for typen "%s"

en: Missing SQL code
da: Manglende SQL-kode

en: No data handler for type '%s'
da: Ingen datahåndtering for type '%s'

en: Wrong parameter type for '%s': expected type '%s' and got '%s'
da: Forkert parametertype for '%s': Forventede type '%s' og fik '%s'

en: Missing parameter '%s'
da: Manglende parameter '%s'

en: Parameter '%s' is invalid
da: Parameteren '%s' er ugyldig

en: Unnamed parameter
da: Unavngivet parameter

en: Malformed table name
da: Forkert udformet tabelnavn

en: Join is not in a FROM statement
da: Sammenføj er ikke i et FROM-udtryk

en: Could not find target the join is for
da: Kunne ikke finde målet sammenføjningen er til for

en: Tells if the GdaTree is a list or a tree
da: Viser om GdaTree er en liste eller et træ

en: Path format error: %s
da: Fejl i stiformat: %s

en: No connection and no GdaMetaStore specified
da: Ingen forbindelse og ingen GdaMetaStore angivet

en: No schema specified
da: Intet skema angivet

en: No table specified
da: Ingen tabel angivet

en: Unable to get column name
da: Kunne ikke indhente kolonnenavn

en: No name
da: Intet navn

en: No LDAP connection specified
da: Ingen LDAP-forbindelse angivet

en: Unable to get schema name
da: Kunne ikke hente skemanavn

en: Could not get SELECT statement's parameters: %s
da: Kunne ikke hente parametre for SELECT-udtryk: %s

en: Could not bind SELECT statement's parameter '%s' to provided parameters: %s
da: Kunne ikke tildele SELECT-udtryks parameter '%s' til leverede parametre: %s

en: No connection specified
da: Ingen forbindelse angivet

en: No SELECT statement specified
da: Intet SELECT-udtryk angivet

en: No value specified for parameter '%s'
da: Ingen værdi angivet for parameter '%s'

en: Unable to get iterator's value
da: Kunne ikke indhente iteratorens værdi

en: Unable to get table name
da: Kunne ikke indhente tabelnavn

en: Field number %d not found in source named '%s'
da: Felt nummer %d blev ikke fundet i kilde med navnet '%s'

en: SELECT statement has no FROM part
da: SELECT-udtryk har ingen FROM-del

en: SELECT statement involves more than one table or expression
da: SELECT-udtryk involverer mere end en tabel eller udtryk

en: Can only build modification statement for tables
da: Kan kun bygge ændringsudtryk for tabeller

en: Table does not have any primary key
da: Tabel har ingen primær nøgle

en: Table's primary key is not part of SELECT
da: Tabels primære nøgle er ikke del af SELECT

en: Table does not have any column
da: Tabel har ingen kolonne

en: Table's column '%s' is not part of SELECT
da: Tabellens kolonne "%s" er ikke del af SELECT

en: Could not compute any field to insert into
da: Kunne ikke beregne et felt der kan indsættes til

en: Missing table name in UPDATE statement
da: Manglende tabelnavn i UPDATE-udtryk

en: Can't rewrite UPDATE statement to handle default values
da: Kan ikke genskrive udtrykket UPDATE til håndtering af standardværdier

en: Can't rewrite statement which is not INSERT or UPDATE
da: Kan ikke omskrive udtryk, som ikke er INSERT eller UPDATE

en: Missing parameter '%s' to execute query
da: Manglende parameter '%s' til at køre forespørgsel

en: The 'first', 'second' and 'third' arguments must be different
da: Argumenterne "first", "second" og "third" skal være forskellige

en: Invalid separator '%c'
da: Ugyldig adskiller "%c"

en: Invalid null separator
da: Ugyldig null-separator

en: Unknown GDateDMY value %u
da: Ukendt GDateDMY-værdi %u

en: Global transaction ID can not have more than 64 bytes
da: Global transaktions-id kan ikke have flere end 64 byte

en: Connection branch cannot exceed 63 bytes
da: Forbindelsesgren kan ikke overskride 63 byte

en: Connection already registered with another GdaXaTransaction object
da: Forbindelse allerede registreret med et andet GdaXaTransaction-objekt

en: Connection does not support distributed transaction
da: Forbindelse understøtter ikke distribueret transaktion

en: Cannot unregister connection not registered with GdaXaTransaction object
da: Kan ikke afregistrere forbindelse der ikke er registreret med GdaXaTransaction-objekt

en: Binary representation
da: Binær repræsentation

en: Boolean representation
da: Boolesk repræsentation

en: Numerical representation
da: Numerisk repræsentation

en: InternalString
da: Intern streng

en: Strings representation
da: Strengrepræsentation

en: Time, Date and TimeStamp representation
da: Tid-, dato og tidsstempelrepræsentation

en: Gda type representation
da: Gda-typerepræsentation

en: Could not find the '%s' program
da: Kunne ikke finde programmet '%s'

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for HTML
da: Kunne ikke finde DocBook XSL-stilarket til HTML

en: Could not find the DocBook XSL stylesheet for Formatting Objects
da: Kunne ikke finde stilarket DocBook XSL til formaterende objekter

en: Object type '%s' cannot be declared in this context
da: Objekttype '%s' kan ikke håndhæves i denne kontekst

en: An object with the '%s' name has already been declared
da: Et objekt med navnet '%s' er allerede blevet håndhævet

en: Object type '%s' cannot be requested in this context
da: Der kan ikke anmodes om objekttype '%s' i denne kontekst

en: Unknown query '%s'
da: Ukendt forespørgsel '%s'

en: No connection named '%s' found
da: Ingen forbindelse med navnet '%s' fundet

en: Query is not specified (not named and not defined)
da: Forespørgsel er ikke angivet (ikke navngivet og ikke defineret)

en: Unknown parameter '%s'
da: Ukendt parameter '%s'

en: Parameter name not specified
da: Parameternavn ikke angivet

en: No expression specified
da: Intet udtryk angivet

en: Cannot cast value from type '%s' to type '%s'
da: Kan ikke kaste værdi fra type '%s' til type '%s'

en: Cannot cast parameter from type '%s' to type '%s'
da: Kan ikke kaste parameter fra type '%s' til type '%s'

en: Expression '%s' should return exactly one value
da: Udtryk '%s' bør returnere præcis en værdi

en: Binary data
da: Binære data

en: link
da: henvisning

en: Document not specified
da: Dokument ikke angivet

en: Cannot create temporary file
da: Kan ikke oprette temporær fil

en: Execution of the %s program failed: %s
da: Kørsel af programmet %s mislykkedes: %s

en: This report document does not handle %s output
da: Dette rapportdokument håndterer ikke uddata for %s

en: Table to create must have at least one row
da: Tabel der skal oprettes skal have mindst en række

en: SQLite binary representation
da: Binær repræsentation til SQLite

en: Sqlite boolean representation
da: Boolesk repræsentation til Sqlite

en: Parameter '%s' not found is statement
da: Parameter '%s' blev ikke fundet i udtryk

en: No column name to associate to parameter '%s'
da: Intet kolonnenavn at forbinde med parameter '%s'

en: Binding a BLOB for this type of statement is not supported
da: Tildeling af en BLOB for denne type udtryk er ikke understøttet

en: Can't find libsqlite3.
da: Kan ikke finde libsqlite3.

en: The connection string must contain DB_DIR and DB_NAME values
da: Forbindelsesstrengen må ikke indeholde værdierne DB_DIR og DB_NAME

en: The connection string format has changed: replace URI with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
da: Forbindelsesstrengens format har ændret sig: Erstat internetadresse med DB_DIR (stien til databasefilen) og DB_NAME (databasefilen uden '%s' i slutningen).

en: The DB_DIR part of the connection string must point to a valid directory
da: Delen DB_DIR i forbindelsesstrengen skal pege på en gyldig mappe

en: Wrong encryption passphrase
da: Forkert adgangsfrase til kryptering

en: Extension loading is not supported
da: Indlæsning af udvidelser understøttes ikke

en: Could not set empty_result_callbacks SQLite option: %s
da: Kunne ikke angive SQLite-tilvalget empty_result_callbacks: %s

en: Could not register function '%s'
da: Kunne ikke registrere funktionen "%s"

en: Could not define the %s collation
da: Kunne ikke definere kollationen %s

en: Missing spec. file '%s'
da: Manglende specifikationsfil '%s'

en: Error initializing database with passphrase
da: Fejl ved initialisering af database med adgangsfrase

en: Missing database name or directory
da: Manglende databasenavn eller mappe

en: Transactions are not supported in read-only mode
da: Transaktioner er ikke understøttet i skrivebeskyttet tilstand

en: SQLite does not support specifying fields to apply DISTINCT clause on
da: SQLite undrestøtter ikke angivelse af felter til anvendelse af DISTINCT-klausul

en: '%s' compound not supported by SQLite
da: "%s"-compound understøttes ikke af SQLite

en: ILIKE operation not supported
da: ILIKE-handling ikke understøttet

en: Unnamed parameter is not allowed in prepared statements
da: Unavngivet parameter er ikke tilladt i forberedte udtryk

en: Can't build SELECT statement to get last inserted row: %s
da: Kan ikke bygge SELECT-udtryk for at indhente sidst indsatte række: %s

en: SELECT statement to get last inserted row did not return any row
da: SELECT-udtryk der skal indhente sidst indsatte række returnerede ingen række

en: SELECT statement to get last inserted row returned too many (%d) rows
da: SELECT-udtryk der skal indhente sidst indsatte række returnerede for mange (%d) rækker

en: Prepared statement has no associated GdaStatement
da: Forberedt udtryk har ingen forbundet GdaStatement

en: Can't create SQLite BLOB handle
da: Kan ikke oprette SQLite BLOB-håndtag

en: Can't write to SQLite's BLOB
da: Kan ikke skrive til SQLites BLOB

en: Can't obtain SQLite BLOB handle (reported type is '%s'), please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
da: Kan ikke indhente håndtag til SQLite-BLOB (rapporteret type er "%s"). Rapportér venligst denne fejl til http://bugzilla.gnome.org/ for produktet "libgda".

en: Can't identify the ROWID of the blob to fill
da: Kan ikke identificere ROWID'en på blob'en, der skal fyldes

en: Empty statement
da: Tomt udtryk

en: Missing parameter(s) to execute query
da: Manglende parametre til at køre forespørgsel

en: Can't rewrite statement handle default values
da: Kan ikke genskrive udtryk til håndtering af standardværdier

en: Can't get BLOB's length
da: Kan ikke indhente BLOB'ens længde

en: BLOB is too big
da: BLOB er for stor

en: Non handled data type '%s'
da: Datatype '%s' kan ikke håndteres

en: Could not start transaction to create BLOB
da: Kunne ikke starte transaktion for at oprette BLOB

en: Function requires one argument
da: Funktion kræver et parameter

en: Function requires two arguments
da: Funktion kræver to parametre

en: Function requires one or two arguments
da: Funktion kræver en eller to parametre

en: Function requires two or three arguments
da: Funktion kræver to eller tre parametre

en: SQLite regexp '%s' error:
da: SQLite regulært udtryksfejl '%s':

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Column %d out of range (0-%d), ignoring its specified type
da: Kolonne %d er uden for interval (0-%d), ignorerer dens angivne type

en: Integer value is too big
da: Heltalsværdi er for stor

en: Unable to open BLOB
da: Kunne ikke åbne BLOB

en: Invalid date '%s' (date format should be YYYY-MM-DD)
da: Ugyldig dato '%s' (datoformat bør være ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Invalid time '%s' (time format should be HH:MM:SS[.ms])
da: Ugyldig tid '%s' (tidsformatet bør være TT:MM:SS[.ms])

en: Invalid timestamp '%s' (format should be YYYY-MM-DD HH:MM:SS[.ms])
da: Ugyldigt tidsstempel '%s' (format bør være ÅÅÅÅ-MM-DD TT:MM:SS[.ms])

en: SQLite provider fatal internal error
da: SQLite-leverandør – fatal intern fejl

en: Truncated data
da: Data afkortet

en: Requested row could not be found
da: Forspurgt række kunne ikke findes

en: Can't set iterator on requested row
da: Kan ikke angive iterator for forespurgt række

en: Error storing list of created LDAP tables: %s
da: Fejl ved lagring af liste af oprettede LDAP-tabeller: %s

en: File used to store startup data
da: Fil der bruges til at lagre opstartsdata

en: Error recreating LDAP tables: %s
da: Fejl ved oprettelse af LDAP-tabeller: %s

en: Can't remove non LDAP virtual table
da: Kan ikke fjerne virtuel tabel som ikke er LDAP

en: Can't describe non LDAP virtual table
da: Kan ikke deskrive virtuel tabel som ikke er LDAP

en: Unknown LDAP virtual table
da: Ukendt virtuel LDAP-tabel

en: Table to remove not found
da: Tabel der skal fjernes ikke fundet

en: Namespace must be specified
da: Navnerum skal være angivet

en: Connection was not represented in hub
da: Forbindelse var ikke repræsenteret i en hub

en: Unable to get information about table '%s'
da: Kan ikke finde information om tabel '%s'

en: Integer value is out of bounds
da: Heltalsværdi er udenfor bindinger

en: Blob constraints are not handled in virtual table condition
da: Blobbegrænsninger er ikke håndteret i den virtuelle tabelbetingelse

en: Internal error: virtual provider does not implement the create_operation() virtual method
da: Intern fejl: Virtuel leverandør implementerer ikke den virtuelle metode create_operation()

en: Internal error: invalid provider handle
da: Intern fejl: Ugyldigt leverandørhåndtag

note: wrong usage!
en: Wrong usage of Libgda's virtual tables
da: Forkert brug af virtuelle tabeller i Libgda

en: Data model must have at least one column
da: Datamodel skal have mindst en kolonne

en: Could not compute virtual table's columns
da: Kunne ikke beregne virtuel tabels kolonner

en: Can't get data model description for column %d
da: Kan ikke indhente datamodelbeskrivelse for kolonne %d

en: Can't get data model's column type for column %d
da: Kan ikke indhente datamodels kolonnetype for kolonne %d

en: Can't declare virtual table ("%s"): %s
da: Kan ikke erklære virtuel tabel ("%s"): %s

en: Internal SQLite error: no data to iterate on
da: Intern SQLite-fejl: ingen data at iterere over

en: Could not find requested value at row %d and col %d
da: Kunne ikke finde forespurgte værdi på række %d og kolonne %d

en: Column not found
da: Kolonne ikke fundet

en: No statement specified to modify the data
da: Intet udtryk angivet til at ændre dataene

en: Invalid statement specified to modify the data
da: Ugyldigt udtryk angivet til at ændre dataene

en: Invalid parameter in statement to modify the data
da: Ugyldig parameter i udtryk for at ændre dataene

en: Failed to modify data: %s
da: Kunne ikke ændre data: %s

en: Data model representing the table is read only
da: Datamodellen der repræsenterer tabellen er skrivebeskyttet

en: SQL code does not contain any statement
da: SQL-kode indeholder ingen udtryk

en: Syntax error at line %d, column %d
da: Syntaksfejl i linje %d, kolonne %d

en: Overflow error at line %d, column %d
da: Overløbsfejl på linje %d, kolonne %d

en: GdaSqlField is not part of an INSERT or UPDATE statement
da: GdaSqlField er ikke en del af et INSERT- eller UPDATE-udtryk

en: Missing table in statement
da: Manglende tabel i udtryk

en: Column '%s' not found
da: Kolonne '%s' ikke fundet

en: GdaSqlSelectField is not part of a SELECT statement
da: GdaSqlSelectField er ikke en del af et SELECT-udtryk

en: Missing table name in statement
da: Manglende tabelnavn i udtryk

en: Table '%s' not found
da: Tabel '%s' ikke fundet

en: Could not identify table for field '%s'
da: Kunne ikke identificere tabel for felt '%s'

en: Expression can't have both a type cast and a parameter specification
da: Udtryk kan ikke have både et typekast og en parameterspecifikation

en: '%s' is not a valid identifier
da: '%s' er ikke en gyldig identifikator

en: Empty identifier
da: Tom identifikator

en: Operation has no operand
da: Handling har ingen operand

en: Wrong number of operands
da: Forkert antal operander

en: Unknown operator %d
da: Ukendt operatør %d

en: Missing expression in select field
da: Manglende udtryk i select-feltet

en: Missing expression in select target
da: Manglende udtryk i select-målet

en: Join can't at the same time specify a join condition and a list of fields to join on
da: Sammenføj kan ikke på samme tid angive en sammenføjningsbetingelse og en liste af felter, der skal sammenføjes på

en: Cross join can't have a join condition or a list of fields to join on
da: Krydssammenføjninger kan ikke have en sammenføjningsbetingelse eller en liste af felter der skal sammenføjes på

en: Empty FROM clause
da: Tom FROM-klausul

en: Select field is not in a SELECT statement
da: Feltet select er ikke i et SELECT-udtryk

en: COMPOUND statement contains an undefined COMPOUND statement
da: COMPOUND-udtryk indeholder et udefineret COMPOUND-udtryk

en: COMPOUND statement contains an undefined SELECT statement
da: COMPOUND-udtryk indeholder et udefineret SELECT-udtryk

en: COMPOUND statement contains a non SELECT statement
da: COMPOUND-udtryk indeholder et udtryk der ikke er SELECT

en: COMPOUND statement does not contain any SELECT statement
da: COMPOUND-udtryk indeholder ikke nogen SELECT-udtryk

en: COMPOUND statement only contains one SELECT statement
da: COMPOUND-udtryk indeholder kun et SELECT-udtryk

en: COMPOUND statement contains an empty SELECT statement
da: COMPOUND-udtryk indeholder et tomt SELECT-udtryk

en: All statements in a COMPOUND must have the same number of columns
da: Alle udtryk i en COMPOUND skal have det samme antal kolonner

en: DELETE statement needs a table to delete from
da: DELETE-udtryk har brug for en tabel der skal slettes fra

en: INSERT statement needs a table to insert into
da: INSERT-udtryk har brug for en tabel der kan indsættes i

en: Can't specify values to insert and SELECT statement in INSERT statement
da: Kan ikke angive værdier til indsættelse og SELECT-udtryk i INSERT-udtryk

en: INSERT statement does not have the same number of target columns and expressions
da: INSERT-udtryk har ikke det samme antal målkolonner og udtryk

en: VALUES lists must all be the same length in INSERT statement
da: VALUES-lister skal alle have den samme længde i INSERT-udtryk

en: SELECT does not contain any expression
da: SELECT indeholder ikke noget udtryk

en: SELECT can't have a DISTINCT expression if DISTINCT is not set
da: SELECT kan ikke have udtrykket DISTINCT hvis DISTINCT ikke er angivet

en: SELECT can't have a HAVING without GROUP BY
da: SELECT kan ikke have en HAVING uden GROUP BY

en: SELECT can't have a limit offset without a limit
da: SELECT kan ikke have en begrænsningsforskydning uden en begrænsning

en: Multiple targets named or aliased '%s'
da: Flere mål navngivet eller aliaset '%s'

en: UPDATE statement needs a table to update data
da: UPDATE-udtryk behøver en tabel for at opdatere data

en: UPDATE statement does not have the same number of target columns and expressions
da: UPDATE-udtryk har ikke det samme antal målkolonner og udtryk

en: UPDATE statement does not have any target columns to update
da: UPDATE-udtryk har ikke en målkolonne der skal opdateres

en: The GMainContext passed when gda_signal_connect() was called is not owned by any thread, you may expect some undesired behaviours, use g_main_context_acquire()
da: Den GMainContext der blev givet, da gda_signal_connect() blev kaldt, ejedes ikke af nogen tråd, og du kan forvente uønsket opførsel. Brug g_main_context_acquire()

en: Could not find signal named "%s"
da: Kunne ikke finde signal ved navn "%s"

en: Possible memory leak as no destroy function provided to free value returned by the worker thread
da: Mulig hukommelseslæk, da der ikke er givet nogen frigørelsesfunktion til at frigøre værdien, som blev returneret af arbejdertråden

en: Unknown requested job %u
da: Ukendt forespurgt job %u

en: Job %u has been cancelled
da: Job %u er blevet annulleret

en: Job %u is being processed
da: Job %u er blevet behandlet

en: Job %u has not yet been processed
da: Job %u er endnu ikke blevet behandlet

en: Job %u has already been processed
da: Job %u er allerede blevet behandlet

en: Cannot build inter thread communication device
da: Kan ikke bygge inter-tråd-kommunikationsenhed

en: GdaWorker internal error
da: Intern fejl i GdaWorker

en: Error
da: Fejl

en: Select file to load
da: Vælg fil til indlæsning

en: _Open
da: _Åbn

en: Could not load the contents of '%s'
da: Kunne ikke indlæse indholdet af "%s"

en: Select a file to save data to
da: Vælg en fil der skal gemmes data til

en: Could not save data to '%s'
da: Kunne ikke gemme data til "%s"

en: Load data from file
da: Indlæs data fra fil

en: Save data to file
da: Gem data til fil

en: Clear data
da: Ryd data

en: Open with...
da: Åbn med …

en: %lu Byte | %lu Bytes
da[0]: %lu byte
da[1]: %lu byte

en: Unknown size
da: Ukendt størrelse

en: Could not create temporary directory
da: Kunne ikke oprette midlertidig mappe

en: Could not run selected application
da: Kunne ikke køre det valgte program

en: Could not export data
da: Kunne ikke eksportere data

en: Open with
da: Åbn med

note: FIXME: find a better label
en: Value
da: Værdi

en: GValue to render
da: GVærdi til rendering

en: Editable
da: Redigerbar

en: The toggle button can be activated
da: Til/fra-knappen kan aktiveres

en: Values limited to PK fields
da: Værdier begrænset til PK-felter

en: GList of GValue to render, limited to PK fields
da: GList af GVærdi til rendering, begrænset til PK-felter

en: Values
da: Værdier

en: GList of GValue to render, not limited to PK fields
da: GList på GValue der skal optegnes, ikke begrænset til PK-felter

en: The information and status changer can be activated
da: Informations- og statusændringen kan aktiveres

en: string truncated because too long
da: streng afgrænset da den er for lang

en: Data cell renderer's specified type (%s) differs from actual value to display type (%s)
da: Angivet type (%s) for datacelles optegner er forskellig fra aktuel værdi i forhold til visningstype (%s)

en: Data cell renderer asked to display values of different data types, at least %s and %s, which means the data model has some incoherencies
da: Optegner af datacelle spurgte om visning af værdier på forskellige datatyper, i det mindste %s og %s, hvilket betyder at datamodellen ikke er helt kohærant

en: <non-printable>
da: <kan ikke udskrives>

en: Invalid UTF-8 format!
da: Ugyldigt UTF-8-format!

en: No data
da: Ingen data

en: Expected format is %s
    Time is relative to local time (%s)
da: Forventede format er %s
    Tiden er relativ til den lokale tid (%s)

en: Use 1000s separators
da: Brug adskillelstegn for 1.000

en: Use thousands separator as specified by current locale
da: Brug tusindadskillelsestegn som angivet af valgt sprog

en: Currency symbol
da: Valutasymbol

en: A currency symbol
da: Et valutasymbol

en: Decimals
da: Decimaler

en: Number of decimals
da: Antal decimaler

en: Unspecified
da: Ikke angivet

note: list of fields
en: Default
da: Standard

en: Default (unspecified)
da: Standard (ikke angivet)

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Edit
da: Rediger

en: Define as unspecified
da: Definér som ikke angivet

en: Define as default
da: Angiv som standardværdi

en: Reset
da: Nulstil

en: Widget of class '%s' does not have any associated GdaDataHandler, (to be set using the 'handler' property) expect some mis-behaviours
da: Kontrol af klasse '%s' har ikke nogen associeret GdaDataHandler (angives med brug af egenskaben 'håndtag'). Forvent nogle fejlhændelser

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Maximum acceptable length of the text
da: Maksimal accepteret længde på teksten

en: Multiline
da: Flerlinje

en: Display only one line, or a complete text editor
da: Vis kun en linje, eller en komplet tekstredigering

en: Hidden
da: Skjult

en: If set to TRUE, characters are all displayed using a single 'invisible' character, suitable to enter passwords
da: Hvis angivet som TRUE bliver alle tegn vist med brug af et enkelt "usynligt" tegn, egnet til at indtaste adgangskoder

en: Unknown format character starting at %s
da: Ukendt formattegn startende ved %s

en: Type %s is not numerical
da: Type %s er ikke numerisk

en: Decimal separator cannot be the '%c' character
da: Decimaladskillelsestegn kan ikke være tegnet '%c'

en: Decimal thousands cannot be the '%c' character
da: Decimaltusindtegn kan ikke være tegnet '%c'

en: Empty data
da: Tomme data

en: Unhandled type of data
da: Uhåndteret datatype

en: Error while interpreting data as an image:
    %s
da: Fejl ved fortolkning af data som et billede:
    %s

en: _Copy image
da: _Kopiér billede

en: _Load image from file
da: _Indlæs billede fra fil

en: _Save image
da: _Gem billede

en: Select image to load
da: Vælg billede til indlæsning

note: determine writable formats
en: Image format
da: Billedformat

en: Format image as:
da: Formater billede som:

en: Current format
da: Aktuelt format

en: Select a file to save the image to
da: Vælg en fil som billedet skal gemmes til

en: _Save
da: _Gem

en: Could not save the image to '%s'
da: Kunne ikke gemme billedet til "%s"

en: Sources
da: Kilder

note: list of fields
en: Comment
da: Kommentar

en: Floating Point
da: Flydende kommatal

en: String
da: Streng

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Function
da: Funktion

en: Data Type
da: Datatype

en: Variable
da: Variabel

en: No idea what it is
da: Ingen ide om hvad det er

en: Set to host mask
da: Angiv som værtsmaske

en: Set to class %c network
da: Angiv som klasse %c-netværk

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Choose a directory
da: Vælg en mappe

en: _Apply
da: _Anvend

en: Choose
da: Vælg

en: Selection model
da: Udvælgelsesmodel

en: Specifies what the user will be allowed to select
da: Angiver hvad brugeren vil få lov til at vælge

en: Only let the user pick an existing file
da: Lad kun brugeren vælge en eksisterende fil

en: Let the user pick an existing file, or type in a new filename
da: Lad brugeren vælge en eksisterende fil, eller indtast et nyt filnavn

en: Let the user pick an existing folder
da: Lad brugeren vælge en eksisterende mappe

en: Let the user name an existing or new folder
da: Lad brugeren navngive en eksisterende eller ny mappe

en: Allowed characters at each position('0':digit, '9': digit except 0, '@':alpha, '^':upper cased alpha, '#':alphanumeric, '*':any character, any other character will be left unmodified)
da: Tilladte tegn på hver position ("0": ciffer, "9": ciffer på nær 0, "@": alfabetisk, "^": alfabetisk med stort, "#": alfanumerisk, "*": ethvert tegn; alle andre tegn vil forblive uændrede)

en: Mask
da: Maske

en: Writing mask for corresponding characters in format ('_': writable, '-':writable, removed from actual value, ' ': not writable)
da: Skrivemaske for tilsvarende tegn i format ("_": skrivbar, "-": skrivbar, fjernet fra den faktiske værdi, " ": skrivebeskyttet)

en: Encoding
da: Kodning

en: How password should be encoded
da: Hvordan adgangskoder skal kodes

en: MD5 Sum
da: MD5-sum

en: No encoding
da: Ingen kodning

en: No data to display
da: Ingen data at vise

en: Encoding used to convert binary data to the string
da: Kodning brugt til at konvertere binære data til strengen

en: Lines wrapping
da: Linjeombrydning

en: Defines how long lines are wrapped
da: Definerer hvordan lange linjer ombrydes

en: Programming language
da: Programmeringssprog

en: Define to enable syntactical colourisation
da: Definer aktivering af syntaktisk farvelæggelse

en: Do not wrap lines
da: Ombryd ikke linjer

en: break lines anywhere the cursor can appear
da: ombryd linjer overalt hvor markøren kan fremkomme

en: Break lines in between words
da: Ombryd linjer mellem ord

en: Break lines in between words or graphemes
da: Ombryd linjer mellem ord eller grafemer

en: General
da: Generelt

en: Columns
da: Kolonner

en: Foreign keys
da: Fremmede nøgler

en: Constraints
da: Begrænsninger

en: CREATE_TABLE
da: OPRET_TABEL

en: Can't find demo database file: %s
da: Kan ikke finde databasefil for demo: %s

en: Error opening the connection for file '%s':
    %s
da: Fejl ved åbning af forbindelsen for fil '%s':
    %s

en: Libgda-ui Code Demos
da: Kodedemoer til Libgda-ui

en: <b><big>Note:
    </big></b>Many of the demonstrated items use an opened connection to the SQLite using the '%s' file.
    
    In the source code shown here, the <i>demo_cnc</i> and <i>demo_parser</i> objects are created by the framework and made available to all the demonstrated items.
    
    To illustrate that calls are non blocking, there is a spinner at the top (which must never stop spinning), and a 1 second delay has been added whenever the connection is used.
da: <b><big>Bemærk:
    </big></b>Mange af de demonstrerede punkter bruger en åben forbindelse til SQLite med filen "%s".
    
    I kildekoden vist her er objekterne <i>demo_cnc</i> og <i>demo_parser</i> oprettet af frameworket og gjort tilgængelige for alle demonstrerede punkter.
    
    For at illustrere ikke-blokerende kald er der en ... øverst (som aldrig må holde op med at dreje), og en ventetid på 1 sekund er tilføjet for når forbindelsen bruges.

en: Pointer to an XML layout specification  (as an xmlNodePtr to a <gdaui_form> node)
da: Peger til en XML-layoutspecifikation (som en xmlNOdePtr til en <gdaui_form> knude)

en: List of parameters to show in the form
da: Liste over parametre der skal vises i formularen

en: Entries Auto-default
da: Indtastninger får autostandard

en: TRUE if expanding the form vertically makes sense
da: TRUE (SAND) hvis udvidelse af formularen lodret giver mening

en: Shown data entries
da: Vis datapunkter

en: The '%s' attribute should be a G_TYPE_STRING value
da: Attributten '%s' bør være en værdi af typen G_TYPE_STRING

en: Can't find data entry for GdaHolder
da: Kan ikke finde dataindtastning til GdaHolder

en: Values to be defined
da: Værdier der skal defineres

en: _Ok
da: _OK

en: '%s' document not parsed successfully
da: Dokument '%s' blev ikke fortolket korrekt

en: size group was not taken into account using gdaui_basic_form_add_to_size_group()
da: der blev ikke taget højde for størrelsesgruppe under brug af gdaui_basic_form_add_to_size_group()

en: Wrong column type for label: expecting a string and got a %s
da: Forkert kolonnetype for etiket: Forventede en streng og fik en %s

en: Find:
da: Søg:

en: The data model to display
da: Datamodellen der skal vises

en: Display popup as list
da: Vis pop op som liste

en: Filter failed:
da: Filter mislykkedes:

en: any valid SQL expression
da: ethvert gyldigt SQL-udtryk

en: Columns can be referenced by their name or more easily using <b><tt>_&lt;column number&gt;</tt></b>. For example a valid expression can be: <b><tt>_2 like 'doe%'</tt></b> to filter rows where the 2nd column starts with <tt>doe</tt>.
da: Kolonner kan refereres ved deres navn eller nemmere ved hjælp af <b><tt>_&lt;kolonnenummer&gt;</tt></b>. For eksempel kan et gyldigt udtryk være: <b><tt>_2 like "doe%"</tt></b> for at filtrere rækker, hvor anden kolonne starter med <tt>doe</tt>.

en: Set filter
da: Angiv filter

en: Clear filter
da: Ryd filter

en: GdauiAction is not supported by this GdauiDataProxy interface
da: GdauiAction understøttes ikke af denne GdauiDataProxy-grænseflade

en: Insert new data
da: Indsæt nye data

en: Commit the changes
da: Udfør ændringerne

en: Delete the selected entry
da: Slet den valgte indgang

note: undelete: "document-revert"
en: Cancel any modification
da: Forkast alle ændringer

en: Move to first entry
da: Flyt til første indgang

en: Move to previous entry
da: Flyt til forrige indgang

en: Move to next entry
da: Flyt til næste indgang

en: Move to last entry
da: Flyt til sidste indgang

en: Show first chunck of data
da: Som første datafragment

en: Show previous chunck of data
da: Vis forrige datafragment

en: Show next chunck of data
da: Vis næste datafragment

en: Show last chunck of data
da: Vis sidste datafragment

en: Filter data
da: Filtrér data

en: Undelete the selected entry
da: Genskab den valgte indgang

en: Invalid column number %d
da: Ugyldigt kolonnenummer %d

en: Data model
da: Datamodel

en: Internal GdaDataProxy data model
da: Intern GdaDataProxy-datamodel

en: Can't modify row while data model is being reset
da: Kan ikke ændre række, mens datamodellen er ved at blive nulstillet

en: Trying to modify a read-only row
da: Forsøger at ændre en skrivebeskyttet række

en: Can't access row while data model is being reset
da: Kan ikke tilgå række, mens datamodellen er ved at blive nulstillet

en: Attempt to initialize an already initialized library
da: Forsøg på at klargøre et allerede klargjort bibliotek

en: Could not open plugins directory, no plugin loaded.
da: Kunne ikke åbne mappe for udvidelsesmoduler, intet udvidelsesmodul indlæst.

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Loading file %s...
da: Indlæser fil %s...

en: Plugins load warning: %s
da: Advarsel ved indlæsning af udvidelsesmodul: %s

note: radio buttons
en: Use data source:
da: Brug datakilde:

en: Specify connection:
da: Angiv forbindelse:

note: Create the DSN add button
en: Data sources...
da: Datakilder...

en: Could not execute the Database access control center
da: Kunne ikke køre adgangskontrolcentret for databasen

en: Data to display
da: Data at vise

en: Can't append row to data model: %s
da: Kan ikke tilføje række til datamodel: %s

en: Pointer to an XML layout specification (as an xmlNodePtr to a <gdaui_grid> node)
da: Peger til en XML-layoutspecifikation (som en xmlNodePtr til en knude af typen <gdaui_grid>)

en: Info cell visible
da: Infocelle synlig

note: FIXME: if nullok is FALSE, then set the column title in bold
en: Can't be NULL
da: Kan ikke være NULL

en: No title
da: Ingen titel

en: Shown columns
da: Viste kolonner

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Select _All
da: Vælg _alle

en: _Clear Selection
da: _Ryd markering

en: Show Column _Titles
da: Vis kolonne_titler

en: Save _As
da: Gem _som

note: create dialog box
en: Saving Data
da: Gemmer data

en: Saving data to a file
da: Gemmer data til en fil

en: The data will be exported to the selected file.
da: Dataene vil blive eksporteret til den valgte fil.

en: File name
da: Filnavn

note: To translators: "Details" is a table's column's attribute
en: Details
da: Detaljer

note: file type
en: File type:
da: Filtype:

en: Tab-delimited
da: Tabulatorafgrænset

en: Comma-delimited
da: Kommaafgrænset

note: data scope
en: Data to save:
da: Data at gemme:

en: All data (without any local modification)
da: Alle data (uden nogen lokale ændringer)

en: Only displayed data
da: Kun viste data

en: Only selected data
da: Kun valgte data

en: Other options
da: Andre indstillinger

en: Empty string when NULL?
da: Tom streng når NUL?

en: Export NULL values as an empty "" string
da: Eksporter NUL-værdier som en tom ""-streng

en: Invalid data as NULL?
da: Ugyldige data som NUL?

en: Don't export invalid data,
    but export a NULL value instead
da: Eksporter ikke ugyldige data,
    men eksporter en NUL-værdi i steden for

en: Field names on first row?
da: Feltnavne på første række?

en: Add a row at beginning with columns names
da: Tilføj en række i begyndelsen med kolonnenavne

en: Could not save file %s
da: Kunne ikke gemme fil %s

en: You must specify a file name
da: Du skal angive et filnavn

en: Got empty file while converting the data
da: Fik tom fil under konvertering af data

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
da: Filen '%s' findes allerede.
    Ønsker du at overskrive den?

en: If you choose yes, the contents will be lost.
da: Hvis du vælger ja, vil indholdet gå tabt.

en: """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    """= Title level 1 =
    == Title level 2 ==
    
    """For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    """
    For beautifiers we have **bold**
    and //italic//.
    There is also __underline__, --strike--
    and ``monospaced``.
    
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    """- This is a list of items
    - Just use hyphens
     - And starting space for indenting
    
    Raw areas are enclosed inside three doublequotes and no markup is interpreted
da: """= Titel niveau 1 =
    == Titel niveau 2 ==
    """= Titel niveau 1 =
    == Titel niveau 2 ==
    
    """For skønhedsfan har vi **fed**
    og //kursiv//.
    Der er også __understreg__, --gennemstreg--
    og ``fast bredde``.
    """
    For skønhedsfan har vi **fed**
    og //kursiv//.
    Der er også __understreg__, --gennemstreg--
    og ``fast bredde``.
    
    """- Dette er kune en liste af punkter
    - Ligesom bindestreger til orddeling
     - og begyndelsesmellemrum for indryk
    """- Dette er en liste af punkter
    - Ligesom bindestreger til orddeling
     - og begyndelsesmellemrum for indryk
    
    Rå områder er indelukket i tre dobbelte anførelsestegn og ingen opmærkning bliver fortolket

en: _Bold
da: _Fed

en: Bold text
da: Fed tekst

en: _Italic
da: _Kursiv

en: Italic text
da: Kursiv tekst

en: _Underline
da: _Understreg

en: Underline text
da: Understreg tekst

en: _Strike through
da: _Lav streg igennem

en: Strike through text
da: Lav streg igennem tekst

en: _Syntax help
da: _Syntakshjælp

en: Show syntax help
da: Vis syntakshjælp

en: _Add image
da: _Tilføj billede

en: Insert image
da: Indsæt billede

en: _Normal text
da: _Normal tekst

en: Reset to normal text
da: Nulstil til normal tekst

en: Don't display a specific background for the text
da: Vis ikke en specifik baggrund for teksten

en: Display raw markup text instead of formatted text
da: Vis rå opmærkningstekst i stedet for formatteret tekst

en: The buffer which is displayed
da: Mellemlageret (buffer) som er vist

en: Determines if the contents appears in a scrolled window
da: Afgør om indholdet fremkommer i et vindue, hvor der kan rulles

en: Reset font size
da: Nulstil skriftstørrelse

en: Decrease font size (zoom out)
da: Sænk skriftstørrelse (zoom ud)

en: Increase font size (zoom in)
da: Øg skriftstørrelse (zoom ind)

en: Show source markup
da: Vis kildeopmærkning

en: The specification of the operation to implement
da: Specifikationen på handlingen som skal implementeres

en: Request section header to be hidden if there is only one section
da: Anmod om at afsnithoved bliver skjult hvis der kun er et afsnit

en: Add a new field
da: Tilføj et nyt felt

en: Remove selected field
da: Fjern valgt felt

note: last row is for new entries
en: Add
da: Tilføj

en: Server operation specification
da: Specifikation af serverhandling

en: <b>Field properties:</b>
da: <b>Feltegenskaber:</b>

en: <b>Fields:</b>
da: <b>Felter:</b>

en: GdaTree to use
da: GdaTree til brug

en: Unknown column number %d
da: Ukendt kolonnenummer %d

en: Type mismatch: expected a value of type %s and got of type %s
da: Typeforskel: Forventede en værdi af typen %s og fik en af typen %s

en: Can't set authentification string: no authentication is needed
da: Kan ikke angive godkendelsesstreng: Der er ikke behov for godkendelse

en: Unknown provider '%s'
da: Ukendt leverandør '%s'

en: Provider '%s' does not report the required parameters for DSN
da: Leverandøren '%s' rapporterer ikke de krævede parametre for DSN

note: set to NULL item
en: Unset
da: Nulstil

note: default value item
en: Set to default value
da: Angiv som standardværdi

note: reset to original value item
en: Reset to original value
da: Nulstil til oprindelig værdi

en: Current modified data is invalid
da: Aktuelt ændrede data er ugyldige

en: You may now choose to correct it, or to discard the modifications.
    
    What do you want to do?
da: Du kan nu vælge at rette dem, eller forkaste ændringerne.
    
    Hvad ønsker du at gøre?

en: please correct it and try again, or discard the modifications.
da: ret dem venligst og forsøg igen, eller forkast ændringerne.

en: Part of the current modified data was invalid
da: En del af de aktuelt ændrede data var ugyldig

en: As no transaction was used, only a part of the valid data
    has been written, and the remaining modification have been discarded.
da: Da ingen transaktion blev brugt, er kun en del af de gyldige
    data blevet skrevet, og de resterende ændringer er blevet fjernet.

en: Discard modified data
da: Fjern ændrede data

en: Correct data first
da: Ret data først

en: Ok
da: OK

en: Database file
da: Databasefil

en: Berkeley DB database filename to be used
da: Berkeley DB-databasefilnavn til brug

note: DSN parameters
en: Directory
da: Mappe

en: Directory where the database file is stored
da: Mappe hvor databasefilen er gemt

note: DSN parameters
en: Database name
da: Databasenavn

en: Name of the database in the database file to be used
da: Navn på databasen i databasefilen der skal bruges

en: The DB_NAME parameter is not defined in the connection string.
da: Parametren DB_MAME er ikke defineret i forbindelsesstrengen.

en: An error occurred while accessing the BDB database
da: Der opstod en fejl under adgang til BDB-databasen

en: Could not add BDB data model to connection: %s
da: Kunne ikke tilføje BDB-datamodel til forbindelse: %s

en: Provider for Berkeley databases
da: Leverandør til Berkeleydatabaser

en: Column's description
da: Kolonnens beskrivelse

en: Table
da: Tabel

en: Table's name
da: Tabellens navn

note: list of fields
en: Field name
da: Feltnavn

note: list of fields
en: Data type
da: Datatype

note: list of fields
en: Size
da: Størrelse

note: list of fields
en: Scale
da: Skalering

note: list of fields
en: Not NULL
da: Ikke NULL

en: Default value, mandatory if column is NOT NULL
da: Standardværdi, obligatorisk hvis kolonne er NOT NULL

note: list of fields
en: Check
da: Tjek

note: list of fields
en: Check constraint
da: Tjek begrænsning

note: DSN parameters
en: Database's description
da: Databasebeskrivelse

note: DSN parameters
en: The name of a database to create
da: Navn på en database til oprettelse

note: DSN parameters
en: Directory where the database file will be
da: Mappe hvor databasefilen vil befinde sig

en: Index description
da: Indeksbeskrivelse

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Name
da: Navn

en: Index name
da: Indeksnavn

en: On table
da: På tabel

note: DSN parameters
en: Only if it does not yet exist
da: Kun hvis den endnu ikke findes

en: Create index only if it does not yet exist
da: Opret kun indeks hvis det endnu ikke findes

note: Index fields
en: Indexed field(s)
da: Indekserede felter

note: Index fields
en: Indexed field or expression
da: Indekseret felt eller udtryk

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Compare method
da: Sammenligningsmetode

note: To translators: "Compare method" refers to the method SQLite has to compare values
en: Collation name (BINARY|NOCASE)
da: Kollationsnavn (BINARY|NOCASE)

note: Index fields
en: Sort type
da: Sorteringstype

en: Table's description
da: Tabellens beskrivelse

en: Temporary table
da: Midlertidig tabel

en: Create table only if it does not yet exist
da: Opret kun tabel hvis den endnu ikke findes

note: list of fields
en: Table's columns
da: Tabellens kolonner

note: list of fields
en: Auto increment
da: Autoforøge

note: list of fields
en: Unique
da: Unik

note: list of fields
en: Primary key
da: Primær nøgle

note: list of fields To translators: "Default value" is a table's column's attribute
en: Default value
da: Standardværdi

note: list of fields
en: Conflict
da: Konflikt

note: list of fields
en: Conflict resolution method (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)
da: Løsningsmetode for konflikt (ROLLBACK|ABORT|FAIL|IGNORE|REPLACE)

note: other table constraints
en: Global constraints
da: Globale begrænsninger

en: View's description
da: Visningens beskrivelse

en: View's name
da: Visningens navn

en: Temporary view
da: Midlertidig visning

en: Create view only if it does not yet exist
da: Opret kun visning hvis den endnu ikke findes

en: View's definition
da: Visningens definition

en: Index
da: Indeks

en: Index to delete
da: Indeks der skal slettes

en: If exists
da: Hvis den findes

en: Drop index only if it exists
da: Smid kun indeks hvis det findes

en: Table to delete
da: Tabel der skal slettes

en: Drop table only if it exists
da: Smid kun tabel hvis den findes

en: View
da: Visning

en: View to delete
da: Visning til sletning

en: Drop view only if it exists
da: Smid kun visning hvis den findes

en: The name of a database to use (without the .db)
da: Navnet på databasen der skal bruges (uden endelsen .db)

en: Append '.db'
da: Tilføj ".db"

en: Defines if the '.db' extension need to be appended to the DB_NAME argument
da: Definerer om filendelsen ".db" skal føjes til argumentet DB_NAME

en: Extra functions
da: Ekstra funktioner

en: Enable usage of extra functions (gda_upper, ...)
da: Aktivér brug af ekstrafunktioner (gda_upper, …)

en: Define REGEXP
da: Definer REGEXP (regulært udtryk)

en: Define the REGEXP function
da: Definer REGEXP-funktionen (funktion for regulært udtryk)

en: Localized comparisons
da: Lokaliserede sammenligninger

en: Enable usage of extra collation methods (LOCALE and DCASE)
da: Aktiver brug af nogle ekstra kollationsmetoder (LOCALE og DCASE)

en: With foreign keys
da: Med fremmede nøgler

en: Enforce foreign keys
da: Håndhæv fremmede nøgler

en: Allow extensions
da: Tillad udvidelser

en: Allow SQLite to load extensions using the load_extension() function
da: Tillad SQLite at indlæse udvidelser med funktionen load_extension()

en: Table to rename
da: Tabel der skal omdøbes

en: New name
da: Nyt navn

en: New table name
da: Nyt tabelnavn

en: Can't find libdb_sql-5.
da: Kan ikke finde libdb_sql-5.

en: Provider for Berkeley DB SQL databases
da: Leverandør til Berkeley DB SQL-databaser

en: The name of a database to connect to (without the .fdb)
da: Navnet på databasen der skal forbindes til (uden endelsen .fdb)

en: Provider for Firebird databases
da: Leverandør af Firebird-databaser

en: Provider for embedded Firebird databases
da: Leverandør af indlejrede Firebird-databaser

en: Invalid argument: NULL
da: Ugyldigt parameter: NULL

en: Can't read BLOB
da: Kan ikke læse BLOB

en: Missing parameters to open database connection
da: Mangler parametre til at åbne databaseforbindelse

en: Invalid date: year %d, month %d and day %d
da: Ugyldig dato: År %d, måned %d og dag %d

en: Can't get BLOB's size
da: Kan ikke indhente BLOB's størrelse

en: The name of a database to connect to
da: Navnet på databasen der skal forbindes til

en: Instance
da: Instans

en: The instance to connect to, if not specified, a connection to the default instance is made
da: Instansen der skal forbindes til. Hvis ikke angivet, forbindes til standardinstansen

note: Connection parameters
en: Database server
da: Databaseserver

en: Host on which the database server is running or leave this field empty
da: Vært hvor databaseserveren kører, eller tom

en: Database server port, 1433 by default
da: Databaseserverport; som udgangspunkt 1433

en: Connection URL
da: URL for forbindelse

en: Connection string required by the JDBC driver, refer to the used JDBC driver for its contents and format
da: Forbindelsesstreng, som kræves af JDBC-driveren; dens indhold og format afhænger af den brugte JDBC-driver

en: Can't get list of installed JDBC drivers: %s
da: Kan ikke hente liste over installerede JDBC-drivere: %s

en: Could not find Libgda's JAR (gdaprovider-6.0.jar), JDBC provider is unavailable.
da: Kunne ikke finde JAR-filen til Libgda (gdaprovider-6.0.jar). JDBC-leverandøren er utilgængelig.

en: Can't create JAVA virtual machine: %s
da: Kan ikke oprette virtuel JAVA-maskine: %s

en: Could not find the JVM runtime (libjvm.so), JDBC provider is unavailable.
da: Kunne ikke finde JVM-kørselsmiljøet (libjvm.so). JDBC-leverandøren er utilgængelig.

en: The connection string must contain the DB_NAME value
da: Forbindelsesstrengen skal indeholde værdien fra DB_NAME

en: Invalid value for 'TLS_REQCERT'
da: Ugyldig værdi for "TLS_REQCERT"

en: Too many arguments
da: For mange parametre

en: Unknown
da: Ukendt

en: near "%s": syntax error
da: nær "%s": syntaksfejl

en: LDAP server returned more than one entry with DN '%s'
da: LDAP-serveren returnerede mere end én indgang med DN "%s"

en: Could not parse distinguished name returned by LDAP server
da: Kunne ikke fortolke distingveret navn returneret af LDAP-server

en: Unexpected data type '%s' for objectClass attribute!
da: Uventet datatype "%s" for attributten objectClass!

en: Distinguished name
da: Distingveret navn

en: Relative distinguished name
da: Relativt distingveret navn

en: Multiple value LDAP attribute does not fit into a single value
da: LDAP-attribut med flere værdier passer ikke ind i en enkelt værdi

en: Truncated result because LDAP server limit encountered
da: Afkortede resultatet, da LDAP-serverbegrænsningen blev nået

en: No GdaLdapEntry specified
da: Intet GdaLdapEntry angivet

en: Unknown GdaLdapModificationType %d
da: Ukendt GdaLdapModificationType %d

en: No GdaLdapEntry specified to compare attributes
da: Intet GdaLdapEntry angivet til at sammenligne attributter

en: GdaLdapEntry specified to compare have different DN
da: GdaLdapEntry angivet til sammenligning har forskelligt DN

en: User name, as a DN or simple user name, for Active Directory may be username@DOMAIN or DOMAIN\username
da: Brugernavn som DN eller simpelt brugernavn for Active Directory kan være brugernavn@DOMÆNE eller DOMÆNE\brugernavn

en: Base name
da: Basisnavn

en: Base distinguished name, starting point for the searches
da: Distingveret basisnavn; startpunkt for søgningerne

en: Host on which the LDAP server is running
da: Vært hvor LDAP-serveren kører

en: Database server port (leave this field empty to use the default port)
da: Port for databaseserver (lad dette felt stå tomt for at bruge standardporten)

en: Require SSL
da: Kræv SSL

en: Whether or not to use SSL to establish the connection
da: Hvorvidt der skal bruges SSL for at etablere forbindelsen

en: Certificate check type
da: Certifikatkontroltype

en: Specifies what checks to perform on server certificates in a SSL/TLS session
da: Angiver hvilke kontroller, der skal udføres af servercertifikater i en SSL/TLS-session

en: Certificates file
da: Certifikatfil

en: Specifies the file that contains certificates for all of the recognized Certificate Authorities, in a SSL/TLS session
da: Angiver filen, der indeholder certifikater for alle de genkendte certifikatautoriteter i en SSL/TLS-session

en: Cache server data
da: Cache serverdata

en: Use a cache to store some static server data (the cached files are in the user's cache directory), default is TRUE
da: Brug en cache til at lagre nogle statiske serverdata (filer i cachen ligger i brugerens cachemappe); standardværdi er TRUE

en: Time limit
da: Tidsgrænse

en: Time limit after which a search operation should be terminated by the server (leave undefined or 0 for unlimited)
da: Tidsgrænse hvorefter en søgehandling afbrydes af serveren (lad være udefineret eller 0 for ubegrænset)

en: Size limit
da: Størrelsesgrænse

en: Maximum number of entries that can be returned on a search operation
da: Maksimalt antal indgange, der kal returneres ved en søgehandling

en: Never: certificate not requested or checked
da: Aldrig: certifikat ikke forespurgt eller kontrolleret

en: Allow: certificate requested, none or a bad one accepted.
da: Tillad: certifikat forespurgt; intet, eller et ugyldigt, modtaget.

en: Try: certificate requested, none accepted, otherwise checked.
da: Prøv: certifikat forespurgt; manglende certifikat accepteret, ellers kontrolleret.

en: Demand: certificate requested and checked
da: Krav: certifikat forespurgt og kontrolleret

en: Provider for database where tables are based on data contained in an LDAP directory
da: Leverandør for database hvor tabeller er baseret på data fra LDAP-katalog

en: The connection string format has changed: replace FILENAME with DB_DIR (the path to the database file) and DB_NAME (the database file without the '%s' at the end).
da: Formatet for forbindelsesstrengen har ændret sig: erstat FILENAME med DB_DIR (stien til databasefilen) og DB_NAME (databasefilen uden '%s' i slutningen).

en: Could not open file %s
da: Kunne ikke åbne filen %s

en: Could not map table '%s': %s
da: Kunne ikke kortlægge tabel '%s': %s

en: Provider for Microsoft Access files
da: Leverandør for Microsoft Access-filer

en: The name of a database to use (filename without the .mdb)
da: Navnet på databasen der skal bruges (filnavn uden .mdb)

en: No field specified in foreign key constraint
da: Intet felt angivet i fremmed nøglebegrænsning

en: MySQL boolean representation
da: Boolesk repræsentation for MySQL

en: Cannot give a UNIX SOCKET if you also provide either a HOST or a PORT
da: Kan ikke tildele en UNIX SOCKET hvis du også tildeler enten en HOST (VÆRT) eller en PORT

en: Invalid port number
da: Ugyldigt portnummer

en: Unknown MySQL protocol '%s'
da: Ukendt MySQL-protokol "%s"

en: Could not set client charset to UTF8. Using %s. It'll be problems with non UTF-8 characters
da: Kunne ikke angive klienttegnsæt til UTF8. Bruger %s. Der vil opstå problemer med tegn uden for tegnsættet UTF-8

en: The connection string must contain the DB_NAME values
da: Forbindelsesstrengen skal indeholde værdierne fra DB_NAME

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Unnamed statement parameter is not allowed in prepared statement.
da: Unavngivet udtryksparameter er ikke tilladt i forberedt udtryk.

en: Can't execute SELECT statement to get last inserted row: %s
da: Kan ikke udføre SELECT-udtryk for at indhente sidst indsatte række: %s

note: force reading the complete BLOB into memory
en: Can't read whole BLOB into memory
da: Kan ikke indlæse hele BLOB til hukommelsen

note: there is an error here
en: Unhandled data type '%s', please report this bug to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product.
da: Datatypen "%s" kan ikke håndteres. Rapportér venligst denne fejl til http://bugzilla.gnome.org/ for produktet "libgda".

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Using random access anyway.
da: Kunne ikke bruge CURSOR. Mindst version 5.0 af Mysql er krævet. Bruger alligevel vilkårlig adgang.

en: Could not use CURSOR. Mysql version 5.0 at least is required. Chunk size ignored.
da: Kunne ikke bruge CURSOR. Mindst version 5.0 af Mysql er krævet. Fragmentstørrelse ignoreret.

en: Number of rows fetched at a time
da: Antal rækker der hentes ad gangen

en: Number of row chunks read since the object creation
da: Antal rækkefragmenter læst siden objektoprettelsen

en: Invalid column bind data type. %d
da: Ugyldig datatype for kolonnetildeling. %d

en: Type %s not mapped for value %d
da: Type %s er ikke kortlagt for værdi %d

en: Type %s not mapped for value %lld
da: Type %s er ikke kortlagt for værdi %lld

en: Type %s not mapped for value %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu
da: Type %s er ikke kortlagt for værdi %d/%d/%d %d:%d:%d.%lu

en: Type %s not mapped for value %f
da: Type %s er ikke kortlagt for værdi %f

en: Type %s not mapped for value %s
da: Type %s er ikke kortlagt for værdi %s

en: Provider for MySQL databases
da: Leverandør til MySQL-databaser

en: As first column
da: Som første kolonne

en: Add the column as the first column of the table
da: Tilføj kolonne som den første kolonne i tabellen

en: After column
da: Efter kolonne

en: Add the column after the specified column
da: Tilføj kolonnen efter den angivne kolonne

en: Field comment
da: Feltkommentar

en: Table comment
da: Tabelkommentar

en: Server access parameters
da: Parametre for serveradgang

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running
da: Vært hvor databaseserveren kører

en: Database server port
da: Databaseserverport

en: UNIX Socket
da: UNIX-sokkel

en: Full path of the UNIX socket to use when connecting locally
da: Fuld sti på UNIX-soklen der skal bruges når der forbindes lokalt

en: Administrator login
da: Logind for administrator

en: Login name (which has the rights to create databases)
da: Logindnavn (som har rettigheder til at oprette databaser)

en: Administrator password
da: Adgangskode for administrator

en: Connection protocol
da: Forbindelsesprotokol

en: Explicitly specifies a connection protocol to use. It is useful when the other connection parameters normally would cause a protocol to be used other than the one you want
da: Angiver en forbindelsesprotokol, der skal bruges, eksplicit. Dette er nyttigt når andre forbindelsesparametre normalt ville resultere i en anden protokol end den, du ønsker

note: DSN parameters
en: Create database only if it does not yet exist
da: Opret kun database hvis den endnu ikke findes

note: DSN parameters other table options
en: Character set
da: Tegnsæt

note: DSN parameters
en: Character set encoding to use in the new database
da: Tegnsætskodning der skal bruges i den nye database

note: DSN parameters other table options
en: Collation
da: Kollation

note: DSN parameters
en: Collation method to use in the new database
da: Kollationsmetode til brug i den nye database

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1 West European
da: ISO 8859-1 vesteuropæisk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-2 Central European
da: ISO 8859-2 centraleuropæisk

note: To translators: Charset name
en: Big5 Traditional Chinese
da: Big5 traditionelt kinesisk

note: To translators: Charset name
en: DEC West European
da: DEC vesteuropæisk

note: To translators: Charset name
en: DOS West European
da: DOS vesteuropæisk

note: To translators: Charset name
en: HP West European
da: HP vesteuropæisk

note: To translators: Charset name
en: KOI8-R Relcom Russian
da: KOI8-R Relcom russisk

note: To translators: Charset name
en: 7bit Swedish
da: 7bit svensk

note: To translators: Charset name
en: EUC-JP Japanese
da: EUC-JP japansk

note: To translators: Charset name
en: Shift-JIS Japanese
da: Shift-JIS japansk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8 Hebrew
da: ISO 8859-8 hebraisk

note: To translators: Charset name
en: EUC-KR Korean
da: EUC-KR koreansk

note: To translators: Charset name
en: KOI8-U Ukrainian
da: KOI8-U ukrainsk

note: To translators: Charset name
en: GB2312 Simplified Chinese
da: GB2312 forenklet kinesisk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7 Greek
da: ISO 8859-7 græsk

note: To translators: Charset name
en: Windows Central European
da: Windows centraleuropæisk

note: To translators: Charset name
en: GBK Simplified Chinese
da: GBK forenklet kinesisk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-9 Turkish
da: ISO 8859-9 tyrkisk

note: To translators: Charset name
en: ARMSCII-8 Armenian
da: ARMSCII-8 armensk

note: To translators: Charset name
en: DOS Russian
da: DOS russisk

note: To translators: Charset name
en: DOS Kamenicky Czech-Slovak
da: DOS Kamenicky tjekkisk-slovakisk

note: To translators: Charset name
en: Mac Central European
da: Mac centraleuropæisk

note: To translators: Charset name
en: Mac West European
da: Mac vesteuropæisk

note: To translators: Charset name
en: DOS Central European
da: DOS centraleuropæisk

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-13 Baltic
da: ISO 8859-13 baltisk

note: To translators: Charset name
en: Windows Cyrillic
da: Windows kyrillisk

note: To translators: Charset name
en: Windows Arabic
da: Windows arabisk

note: To translators: Charset name
en: Windows Baltic
da: Windows baltisk

note: To translators: Charset name
en: Binary pseudo charset
da: Binært pseudotegnsæt

note: To translators: Charset name
en: GEOSTD8 Georgian
da: GEOSTD8 georgisk

note: To translators: Charset name
en: SJIS for Windows Japanese
da: SJIS for Windows japansk

en: Automatic
da: Automatisk

en: TCP: TCP/IP connection to local or remote server.
da: TCP: TCP/IP-forbindelse til lokal eller fjern server.

en: Socket: Unix socket file connection to local server (Local Unix server only).
da: Sokkel: Unix-sokkelfilforbindelse til lokal server (kun local Unix-server).

en: Pipe: Named-pipe connection to local or remote server (Windows server only)
da: Pipe: Navngivet pipe-forbindelse til lokal eller fjern server (kun Windowsserver)

en: Memory: Shared-memory connection to local server (Local Windows server only)
da: Hukommelse: Forbindelse med delt hukommelse til lokal server (kun local Windowsserver)

en: Method
da: Metode

en: Index type (depending on table storage engine)
da: Indekstype (afhængig af tabellagermotor)

note: Index fields
en: Length
da: Længde

note: Index fields
en: The number of characters the index is on for columns of type CHAR or VARCHAR
da: Antallet af tegn til indekset på kolonner af typen CHAR eller VARCHAR

en: Table's comment
da: Tabels kommentar

note: foreign key spec
en: Foreign key
da: Fremmed nøgle

note: foreign key spec
en: Referenced table
da: Refereret tabel

note: foreign key spec
en: Fields
da: Felter

note: foreign key spec
en: Fields in the foreign key
da: Felter i den fremmede nøgle

note: foreign key spec
en: Field
da: Felt

note: foreign key spec
en: Referenced field
da: Refereret felt

note: foreign key spec
en: Matching method if more than one field involved
da: Matchmetode hvis mere end et felt er involveret

note: foreign key spec
en: On update action
da: Ved opdateringshandling

note: foreign key spec
en: On delete action
da: Ved sletningshandling

note: other table options
en: Table's options
da: Tabellens tilvalg

note: other table options
en: Engine
da: Motor

note: other table options
en: Table's engine (or type)
da: Tabellens motor (eller type)

note: other table options
en: Auto increment value
da: Værdi for autoforøgelse

note: other table options
en: Counter for auto incremented fields is incremented by this value + 1 (DEFAULT: 0)
da: Tæller for autoforøgede felter forøges med denne værdi +1 (STANDARD: 0)

note: other table options
en: Average row length
da: Gennemsnitlig rækkelængde

note: other table options
en: An approximation of the average row length for your table
da: En tilnærmelse af den gennemsnitlige rækkelængde for din tabel

note: other table options
en: Checksum
da: Tjeksum

note: other table options
en: Min rows
da: Min rækker

note: other table options
en: Max rows
da: Maks rækker

note: other table options
en: Pack keys
da: Pak nøgler

note: other table options
en: Delay key write
da: Forsink nøgleskrivning

note: other table options
en: Row format
da: Rækkeformat

note: other table options
en: Union
da: Forening

note: other table options
en: tbl_name[,tbl_name]...: only with MERGE engine
da: tbl_name[,tbl_name]...: kun med MERGE-motor

note: other table options
en: Insert method
da: Indsætningsmetode

note: other table options
en: FIRST, LAST or NO: only with MERGE engine
da: FIRST, LAST eller NO: Kun med MERGE-motor

note: other table options
en: Data directory
da: Datamappe

note: other table options
en: Index directory
da: Indeksmappe

en: Match simple
da: Match enkel

en: Match partial
da: Match delvis

en: Match full
da: Match fuld

en: No action
da: Ingen handling

en: Restrict
da: Begræns

en: Cascade
da: Kaskade

note: To translators: Action of setting a value to NULL
en: Set to NULL
da: Angiv som NULL

en: Don't pack keys
da: Pak ikke nøgler

en: Only pack long CHAR/VARCHAR columns
da: Pak kun lange CHAR-/VARCHAR-kolonner

en: MyISAM (default)
da: MyISAM (standard)

en: Archive
da: Arkiv

en: Comma Separated Value (CSV)
da: Kommasepareret værdi (CSV)

en: Example
da: Eksempel

en: Federated
da: Forenede

en: In Memory (MEMORY/HEAP)
da: I hukommelse (MEMORY/HEAP)

en: Merge
da: Sammenføj

en: Clustered, fault-tolerant, memory-based
da: Klynget, fejltolerant, hukommelsesbaseret

en: Dynamic
da: Dynamisk

note: To translators: "Fixed" is a kind or MySQL's table's row format
en: Fixed
da: Fast

en: Compressed
da: Pakket

en: Compact
da: Kompakt

en: Replace if it already exists
da: Erstat hvis den allerede findes

en: Replace view definition if it already exists
da: Erstat visningsdefinition hvis den allerede findes

en: Columns' names
da: Kolonners navne

en: column name
da: kolonnenavn

note: DSN parameters
en: Only if existing
da: Kun hvis den findes

note: DSN parameters
en: Drop database only if it exists
da: Smid kun database hvis den findes

en: Drop table only if it is temporary
da: Smid kun tabel hvis den er midlertidig

en: References
da: Referencer

en: What to do with references
da: Hvad skal der ske med referencer

en: Automatically drop objects that depend on the table (CASCADE)
da: Smid automatisk objekter som afhænger af tabellen (CASCADE)

en: Refuse to drop the table if any objects depend on it (RESTRICT)
da: Nægt at smide tabellen hvis et objekt afhænger af den (RESTRICT)

en: Compress
da: Pak

en: Use compression protocol
da: Brug kompressionsprotokol

en: Could not fetch next row
da: Kunne ikke hente næste række

en: Could not get a description handle
da: Kunne ikke indhente et beskrivelseshåndtag

en: Could not get parameter handle
da: Kunne ikke indhente et parameterhåndtag

en: Could not get attribute
da: Kunne ikke hente attribut

en: NO DESCRIPTION
da: INGEN BESKRIVELSE

en: Invalid Oracle handle
da: Ugyldigt Oracle-håndtag

en: Could not allocate Lob locator
da: Kunne ikke allokere Lob-lokatoren

en: Could not copy Lob locator
da: Kunne ikke kopier Lob-lokatorer

en: PostgreSQL binary representation
da: PostgreSQL - binær repræsentation

en: Insufficient memory to convert binary buffer to string
da: Utilstrækkelig hukommelse til at konvertere binært mellemlager (buffer) til streng

en: Insufficient memory to convert string to binary buffer
da: Utilstrækkelig hukommelse til at konvertere streng til binært mellemlager (buffer)

en: Could not determine the default date format
da: kunne ikke bestemme standarddatoformatet

en: The connection string must contain a DB_NAME value
da: Forbindelsesstrengen skal indeholde en DB_NAME-værdi

en: The connection string format has changed: replace DATABASE with DB_NAME and the same contents
da: Forbindelsesstrengformatet har ændret sig: Erstat DATABASE med DB_NAME og det samme indhold

en: Could not set search_path to %s
da: Kunne ikke angive search_path (søgesti) til %s

en: Search path %s is invalid
da: Søgesti %s er ugyldig

en: Transactions are not supported in read uncommitted isolation level
da: Transaktioner er ikke understøttet i read uncommitted isolation level (læst ikkeintegreret isolationsniveau)

en: Transactions are not supported in repeatable read isolation level
da: Transaktioner er ikke understøttet i repeatable read isolation level (gentagbar læst isolationsniveau)

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Wrong savepoint name '%s'
da: Forkert gemningspunktnavn '%s'

en: Cannot start transaction
da: Kan ikke starte transaktion

en: Could not set the XA transaction ID parameter
da: Kunne ikke angive id-parameteren for XA-transaktionen

en: Number of rows chunks read since the object creation
da: Antal rækkefragmenter læst siden objektoprettelsen

en: Invalid date format '%s'
da: Ugyldigt datoformat "%s"

en: Invalid timestamp value '%s'
da: Ugyldig værdi "%s" for tidsstempel

en: Invalid binary string representation '%s ...'
da: Ugyldig binær strengrepræsentation "%s ..."

en: Provider for PostgreSQL databases
da: Leverandør til PostgreSQL-databaser

en: Ignore descendants
da: Ignorer efterkommere

en: Don't add the column to descendants of the table
da: Tilføj ikke kolonne til efterkommere af tabellen

note: Connection parameters
en: Host on which the database server is running (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's path (usually /tmp), or leave this field empty)
da: Vært hvorpå databaseserveren kører (for servere der kører domænesokler til unix indtastes soklens sti (normalt /tmp), eller feltet efterlades tomt)

en: Database server port (for servers running on unix domain sockets, enter the socket's file name extension (usually 5432), or leave this field empty)
da: Databaseserverport (for servere der kører på unixdomænesokler indtastes soklens filnavnsendelse (normalt 5432), eller feltet efterlades tomt)

en: Extra connection options
da: Ekstra forbindelsestilvalg

en: Whether to require SSL or not when connecting
da: Hvorvidt der skal kræves SSL eller ej når der forbindes

en: Owner
da: Ejer

en: The name of the database user who will own the new database
da: Navnet på databasebrugeren som vil eje den nye database

en: Template
da: Skabelon

en: The name of the template from which to create the new database
da: Navnet på skabelonen hvorfra den nye database oprettes

en: Tablespace
da: Tabelrum

en: The name of the tablespace that will be associated with the new database
da: Navnet på tabelrummet som vil blive forbundet med den nye database

note: To translators: Charset name
en: Japanese EUC
da: Japansk EUC

note: To translators: Charset name
en: Chinese EUC
da: Kinesisk EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC
da: Koreansk EUC

note: To translators: Charset name
en: Korean EUC (Hangle base)
da: Koreansk EU (Hangle base)

note: To translators: Charset name
en: Taiwan EUC
da: Taiwansk EUC

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.1)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 1)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.2)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 2)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.3)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 3)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.4)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 4)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.5)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 5)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.6)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 6)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.7)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 7)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.8)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 8)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.9)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 9)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latin alphabet no.10)
da: ISO 8859-1/ECMA 94 (Latinsk alfabet nr. 10)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latin/Cyrillic)
da: ISO 8859-5/ECMA 113 (Latinsk/kyrillisk)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latin/Arabic)
da: ISO 8859-6/ECMA 114 (Latinsk/arabisk)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latin/Greek)
da: ISO 8859-7/ECMA 118 (Latinsk/græsk)

note: To translators: Charset name
en: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latin/Hebrew)
da: ISO 8859-8/ECMA 121 (Latinsk/hebraisk)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP874 (Thai)
da: Windows CP874 (thai)

note: To translators: Charset name
en: Windows CP1256 (Arabic)
da: Windows CP1256 (arabisk)

note: To translators: Charset name
en: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamese)
da: TCVN-5712/Windows CP1258 (Vietnamesisk)

en: Predicate
da: Prædikat

en: Constraint expression for a partial index
da: Begrænsningsudtryk for et delvist indeks

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's definition
da: Rolles definition

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's name
da: Rolles navn

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Role's password
da: Rolles adgangskode

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Encrypt password
da: Krypter adgangskode

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Controls whether the password is stored encrypted in the system catalogs. If the presented password string is already in MD5-encrypted format, then it is stored encrypted as-is.
da: Kontrollerer hvorvidt adgangskoden er gemt krypteret i systemkatalogerne. Hvis den præsenterede adgangskodestreng allerede er i MD5-krypteret format, så gemmes den krypteret som den er.

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Database superuser
da: Databasesuperbruger

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is a database superuser
da: Angiv som TRUE (SAND) hvis rollen er en databasesuperbruger

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create databases
da: Kan oprette databaser

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create databases
da: Angiv som TRUE (SAND) hvis rollen har lov til at oprette databaser

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can create roles
da: Kan oprette roller

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to create roles
da: Angiv som TRUE (SAND) hvis rollen har tilladelse til at oprette roller

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Inherit
da: Nedarv

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the created role inherits the privileges of roles it is a member of
da: Angiv som TRUE (SAND) hvis den oprettede rolle arver privilegierne på de roller, den er medlem af

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Can login
da: Kan logge ind

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Set to TRUE if the role is allowed to log in
da: Angiv som TRUE (SAND) hvis rollen har tilladelse til at logge ind

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Login limit
da: Logind-begrænsning

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: If the role is allowed to log in, defines the number of concurrent connections the role can make (-1 or unset for unlimited)
da: Hvis rollen har tilladelse til at logge ind, så definerer dette antallet af samtidige forbindelser rollen kan foretage (-1 eller usat for ubegrænset)

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Valid until
da: Gyldig indtil

note: This file contains the CREATE ROLE operation's parameters, which is available since PostgreSQL 8.1
en: Specifies an expiration time for a password only (not for the user account per se: the expiration time is not enforced when logging in using a non-password-based authentication method)
da: Angiver en udløbsdato for en adgangskode (gælder ikke for brugerkontoen: Udløbsdatoen iværksættes ikke når der logges ind med brug af en godkendelsesmetode der ikke er adgangskodebaseret)

en: Member of
da: Medlem af

en: Existing roles to which the new role will be immediately added as a new member
da: Eksisterende roller som den nye rolle umiddelbart vil blive tilføjet som et nyt medlem

en: Role
da: Rolle

en: Existing role
da: Eksisterende rolle

en: Role's members
da: Rollens medlemmer

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role
da: Viser en eller flere eksisterende roller som automatisk tilføjes som medlemmer af den nye rolle

en: Role's admins
da: Rollens administratorer

en: Lists one or more existing roles which are automatically added as members of the new role, giving them the right to grant membership in this role to others
da: Viser en eller flere eksisterende roller som automatisk tilføjes som medlemmer af den nye rolle, hvilket giver dem rettigheder til at tildele medlemskab i denne rolle til andre

en: With OIDs
da: Med OID'er

en: Parent table(s)
da: Overtabeller

en: Inheritance
da: Nedarving

en: Parent table
da: Overtabel

en: Keep coupled
da: Behold samlet

en: Use INHERIT instead of LIKE
da: Brug INHERIT i steden for LIKE

en: Copy defaults
da: Kopier standarder

en: Copy default expressions
da: Kopier standardudtryk

note: foreign key spec
en: Deferrable
da: Udskydelig begrænsning

note: To translators: Action of setting a value to its default value
en: Set to default
da: Angiv som standard

en: Not deferrable
da: Kan ikke udskydes

en: Deferrable initially immediate
da: Udskydelige begrænsninger umiddelbare som standard

en: Deferrable initially deferred
da: Udskydelige begrænsninger udskydes som standard

en: User's definition
da: Brugers definition

en: User's name
da: Brugers navn

en: User's password
da: Brugers adgangskode

en: User ID
da: Bruger-id

en: Can be used to choose the PostgreSQL user ID of the new user
da: Kan bruges til at vælge PostgreSQL-bruger-id'et på den nye bruger

en: Set to TRUE if the user is allowed to create databases
da: Angiv som TRUE (SAND) hvis brugeren har tilladelse til at oprette databaser

en: Can create users
da: Kan oprette brugere

en: Set to TRUE if the user is allowed to create users
da: Angiv som TRUE (SAND) hvis brugeren har tilladelse til at oprette brugere

en: Existing groups to which the new user will be immediately added as a new member
da: Eksisterende grupper som en ny bruger umiddelbart vil blive tilføjet til som et nyt medlem

en: User
da: Bruger

en: Existing user
da: Eksisterende bruger

en: Replace it already exists
da: Erstat hvis den allerede findes

en: What to do with references on the column to delete
da: Hvad der skal gøres med referencer, til den kolonne som slettes

en: Automatically drop objects that depend on the column (CASCADE)
da: Automatisk smid objekter som afhænger af kolonnen (CASCADE)

en: Refuse to drop the column if any objects depend on it (RESTRICT)
da: Nægt at smide kolonnen hvis et objekt afhænger af den (RESTRICT)

note: DSN parameters
en: The name of a database to drop
da: Navnet på en database der skal smides

en: Drop role only if it exists
da: Smid kun rolle hvis den findes

en: Drop user only if it exists
da: Smid kun bruger hvis denne findes

en: What to do with objects referencing the view
da: Hvad skal der ske med objekter som refererer visningen

en: Automatically drop objects that depend on the view (CASCADE)
da: Smid automatisk objekter som afhænger af visningen (CASCADE)

en: Refuse to drop the view if any objects depend on it (RESTRICT)
da: Nægt at smide visningen hvis et objekt afhænger af den (RESTRICT)

en: Search Path
da: Søgesti

en: Search path among database's schemas ('search_path' variable)
da: Søgesti hos databasernes skemaer (variablen 'search_path')

en: Connection timeout
da: Ventetid for forbindelse

en: Maximum wait for connection, in seconds. Zero or not specified means wait indefinitely. It is not recommended to use a timeout of less than 2 seconds
da: Maksimal ventetid for forbindelsen i sekunder. Nul eller uangivet betyder vent ubegrænset. Det anbefales ikke at bruge en ventetid på mindre end 2 sekunder

en: Mysql version 5.0 at least is required
da: Kræver Mysql 5.0 eller nyere

en: Can't import data from web server
da: Kan ikke importere data fra internetserveren

en: could not determine the indexed columns for index
da: kunne ikke afklare de indekserede kolonner for indeks

en: Provider for SQLCipher
da: Leverandør af SQLCipher

note: DSN parameters
en: Passphrase
da: Adgangsfrase

note: DSN parameters
en: Encryption passphrase
da: Krypteringsadgangsfrase

en: Provider for SQLite databases
da: Leverandør af SQLite-databaser

en: Invalid HOST/SCRIPT '%s'
da: Ugyldig HOST/SCRIPT '%s'

en: The connection string must contain the %s value
da: Forbindelsesstrengen skal indeholde værdien %s

en: Server operations not yet implemented
da: Serverhandlinger endnu ikke implementeret

en: Named transaction is not supported
da: Navngivet transaktion er ikke understøttet

en: Transaction level is not supported
da: Transaktionsniveau er ikke understøttet

en: Unnamed savepoint is not supported
da: Unavngivet gemningspunkt er ikke understøttet

en: Could not parse server's reponse
da: Kunne ikke fortolke serverens svar

en: Invalid response hash
da: Ugyldig svarhash

en: Can't start new thread
da: Kan ikke starte ny tråd

en: Could not run PHP script on the server
da: Kunne ikke køre PHP-skript på serveren

en: The transaction has been automatically rolled back
da: Transaktionen er automatisk blevet rullet tilbage

en: Error cleaning data on the server for session %s
da: Fejl ved rensning af data på serveren for session %s

en: Non detailed error
da: Fejl uden detaljer

en: Provider for web server proxies
da: Leverandør af internetserverproxier

en: Connection password as defined on the web server
da: Forbindelsesadgangskode som defineret på webserveren

en: Web server name
da: Internetservernavn

en: The name of the web server which proxies connections
da: Navnet på internetserveren som står for proxyforbindelser

en: Web server port (leave this field empty for default)
da: Internetserverport (lad dette felt stå tomt for at bruge standardværdi)

en: Path to PHP script
da: Sti til PHP-skript

en: The path of the script to use if service is not at the web server's root
da: Stien på skriptet der skal bruges hvis tjenesten ikke er på internetserverens rod (root)

en: Server secret
da: Serverhemmelighed

en: The name of a database to use
da: Navnet på en database der skal bruges

en: DSN '%s' is not declared
da: DSN '%s' er ikke håndhævet

en: Can't open connection to DSN %s: %s
da: Kan ikke åbne forbindelse til DSN %s: %s

en: Can't open specified connection: %s
da: Kan ikke åbne angivet forbindelse: %s

en: Connection successfully opened!
da: Forbindelse åbnet!

en: Can't close connection: %s
da: Kan ikke lukke forbindelse: %s

en: Invalid unnamed command
da: Ugyldig unavngivet kommando

en: Command '%s' not found
da: Kommandoen "%s" ikke fundet

en: Syntax error after '\'
da: Syntaksfejl efter "\"

en: Unbalanced usage of quotes
da: Uafstemt brug af anførselstegn

en: Usage
da: Brug

en: Could not save history file to '%s': %s
da: Kunne ikke gemme historikfil til '%s': %s

en: Execution delay
da: Ventetid for kørsel

en: (%d row) | (%d rows)
da[0]: (%d række)
da[1]: (%d rækker)

en: Number of rows impacted
da: Antal påvirkede rækker

en: For connection
da: For forbindelse

en: enter authentication information
da: indtast godkendelsesinformation

en: Could not open connection:
    %s
da: Kunne ikke åbne forbindelse:
    %s

en: Provider: %s
da: Leverandør: %s

en: Database provider
da: Databaseleverandør

en: In memory
da: I hukommelse

en: Dictionary file
da: Ordbogsfil

en: File used to store any information associated
    to this connection (favorites, descriptions, ...)
da: Fil brugt til at gemme information forbundet med
    denne forbindelse (favoritter, beskrivelser, ...)

en: Opened connections
da: Åbnede forbindelser

en: List of opened connections
da: Liste over åbnede forbindelser

en: Connections
da: Forbindelser

en: Connection's properties
da: Forbindelsens egenskaber

en: Close connection
da: Luk forbindelse

en: Close selected connection
da: Luk valgt forbindelse

en: Connect
da: Forbind

en: Open a new connection
da: Åbn en ny forbindelse

en: LDAP browser
da: LDAP-browser

en: Fetch Meta Data
da: Hent metadata

en: Connection properties
da: Forbindelsesegenskaber

en: Display options
da: Vis valgmuligheder

en: Rollback transaction
da: Rul transaktion tilbage

en: Commit transaction
da: Udfør transaktion

en: Begin transaction
da: Begynd transaktion

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Perspectives
da: Perspektiver

en: Hit the F11 key to leave the fullscreen mode
da: Tryk på F11-tasten for at forlade fuldskærmstilstand

en: Do you want to close the '%s' connection?
da: Ønsker du at lukke forbindelsen '%s'?

en: Error starting transaction: %s
da: Fejl ved start af transaktion: %s

en: Error committing transaction: %s
da: Fejl ved integrering af transaktion: %s

en: Error rolling back transaction: %s
da: Fejl ved tilbagerulning af transaktion: %s

en: Error updating bound connection: %s
da: Fejl ved opdatering af bundet forbindelse: %s

en: Don't show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

en: _Close
da: _Luk

en: The current perspective has changed to the '%s' perspective, you can switch back to previous perspective through the 'Perspective/%s' menu, or using the '%s' shortcut
da: Det aktuelle perspektiv er ændret til perspektivet '%s'. Du kan skifte tilbage til det forrige perspektiv igennem menuen 'Perspektiv/%s', eller bruge genvejen '%s'

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom out
da: Zoom ud

en: Adjusted zoom
da: Tilpasset zoom

en: Linear layout
da: Lineært layout

en: Radial layout
da: Radielt layout

en: Save as
da: Gem som

en: Print
da: Udskriv

en: Save diagram as
da: Gem diagram som

en: PNG Image
da: PNG-billede

en: SVG file
da: SVG-fil

en: Failed to create SVG file
da: Kunne ikke oprette SVG-fil

en: File format to save to is not recognized.
da: Filformat til gemning genkendes ikke.

en: Failed to create PNG file
da: Kunne ikke oprette PNG-fil

en: Remove from graph
da: Fjern fra graf

en: Add referenced tables to graph
da: Tilføj refererede tabeller til graf

en: Add tables referencing this table to graph
da: Tilføj tabeller med reference til denne tabel til graf

en: Declare foreign key for this table
da: Håndhæv fremmed nøgle for denne tabel

en: Failed to declare foreign key: %s
da: Kunne ikke håndhæve fremmed nøgle: %s

en: Successfully declared foreign key
da: Håndhævede fremmed nøgle

note: entry to display a window with tables in it
en: Add tables
da: Tilføj tabeller

note: entry to display sub menus
en: Add one table
da: Tilføj en tabel

en: Add all tables
da: Tilføj alle tabeller

en: Add all tables in schema
da: Tilføj alle tabeller i skema

en: Select tables to add to diagram
da: Vælg tabeller der skal tilføjes til diagram

en: Declared foreign key
da: Håndhævet fremmed nøgle

note: To translators: the UPDATE is an SQL operation type
en: Policy on UPDATE
da: Politik på UPDATE

note: To translators: the DELETE is an SQL operation type
en: Policy on DELETE
da: Politik på DELETE

en: Failed to undeclare foreign key: %s
da: Kunne ikke fjerne håndhævning for fremmed nøgle: %s

en: Successfully undeclared foreign key
da: Fjernede håndhævning for fremmed nøgle

en: Remove this declared foreign key
da: Fjern denne håndhævede fremmed nøgle

en: Page size and zoom
da: Sidestørrelse og zoom

en: Page %d of %d horizontally and %d of %d vertically
da: Side %d af %d vandret og %d af %d lodret

en: Adjust page's size and orientation
da: Juster sides størrelse og retning

en: Number of pages used:
da: Antal sider brugt:

en: horizontally
da: vandret

en: vertically
da: lodret

en: Zoom factor:
da: Zoomfaktor:

en: <b>Page numbers</b>
da: <b>Sidenumre</b>

en: Print page numbers
da: Udskriv sidenumre

en: New virtual connection
da: Ny virtuel forbindelse

en: Create connection
da: Opret en forbindelse

en: _Help
da: _Hjælp

en: Virtual connection's properties
da: Egenskaber for virtuel forbindelse

en: The virtual connection you are about to define can bind tables from an existing connection as well as bind a data set which will appear as a table (importing CSV data for example). You can add as many binds as needed
da: Den virtuelle forbindelse, du er ved at definere, kan binde tabeller fra en eksisterende forbindelse samt binde et datasæt, som vil fremstå som en table (for eksempel import af CSV-data). Du kan tilføje det antal bindinger som kræves

en: Add binding
da: Tilføj tildeling

en: Bind a connection
da: Tildel en forbindelse

en: Bind a data set
da: Tildel et datasæt

en: Bind a data set as a table:
da: Bind et datasæt som en tabel:

en: Import a data set and make it appear as a table
da: Importer et datasæt og få den til at fremstå som en tabel

en: Remove this bind
da: Fjern denne binding

en: Invalid schema name
da: Ugyldigt skemanavn

en: Bind all tables of a connection using a schema prefix:
da: Bind alle tabeller på en forbindelse med brug af et skemapræfiks:

en: Each table in the selected connection will appear as a table in the virtual connection using the specified schema as a prefix
da: Hver tabel i den valgte forbindelse vil fremstå som en tabel i den virtuelle forbindelse, der bruger det angivne skema som præfiks

en: Name of the schema the
    tables will be in
da: Navn på skemaet
    tabellerne vil være i

en: Obtain referenced data in table
da: Indhent refererede data i tabel

en: List referencing data in
da: Vis refererede data i

en: Error adding new data source: %s
da: Fejl ved tilføjelse af ny datakilde: %s

en: Data Manager
da: Datahåndtering

en: Unsaved
da: Ugemt

en: Variables' values:
da: Variablers værdier:

en: Reset the editor's
    contents
da: Nulstil redigeringens
    indhold

en: Add a new data source
da: Tilføj en ny datakilde

en: Variables
da: Variabler

en: Show variables needed
da: Vis krævede variabler

en: Execute
da: Kør

en: Execute specified
    data manager
da: Kør angivet
    datahåndtering

en: View XML
da: Vis XML

en: View specifications
    as XML (advanced)
da: Vis specifikationer
    som XML (avanceret)

en: Help
da: Hjælp

en: '%s' data manager
da: Datahåndtering til '%s'

en: Data manager
da: Datahåndtering

en: Could not save data manager
da: Kunne ikke gemme datahåndtering

en: Data manager's name
da: Datahåndteringens navn

en: Save
da: Gem

en: source%d
da: kilde%d

en: Data source from SQL
da: Datakilde fra SQL

note: To translators: "In schema" refers to the database schema an object is in
en: In schema '%s'
da: I skema '%s'

en: For table: %s
da: For tabel: %s

en: Switching to execution mode. Hit the Escape key to return to the compose mode
da: Skifter til kørselstilstand. Tryk på Escapetasten for at vende tilbage til redigeringstilstand

en: Switch between compose and execute modes
da: Skift mellem komponer- og kørselstilstande

en: Could not remove favorite: %s
da: Kunne ikke fjerne favorit: %s

en: Could not add favorite: %s
da: Kunne ikke tilføje favorit: %s

en: Favorite's properties
da: Favorits egenskaber

en: Specifications
da: Specifikationer

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Saved
da: Gemt

en: Unnamed data manager
da: Unavngivet datahåndtering

en: Show favorites
da: Vis favoritter

en: New data manager tab
da: Nyt faneblad til datahåndtering

note: Translators: Do not translate "table" nor "query"
en: Node must be "table" or "query", and is "%s"
da: Knude skal være "table" eller "query" og er "%s"

en: Not ready
da: Ikke klar

en: Malformed table name "%s"
da: Forkert udformet tabelnavn "%s"

en: Could not find the "%s" table
da: Kunne ikke finde tabellen "%s"

en: The "%s" object is not a table
da: Objeketet "%s" er ikke en tabel

note: Translators: Do not translate "name"
en: Missing attribute "name" for table
da: Manglende attribut "navn" for tabel

en: Could not find any foreign key to "%s"
da: Kunne ikke finde en fremmed nøgle til "%s"

en: The fields involved in the foreign key to "%s" are not known
da: Felterne involveret i den fremmede nøgle til "%s" er ikke kendt

en: No SELECT statement to execute
da: Intet SELECT-udtryk at køre

en: Statement to execute is not a selection statement
da: Udtryk til kørsel er ikke et udvælgelsesudtryk

en: Contents of '%s'
da: Indhold af '%s'

en: Could not build SELECT statement
da: Kunne ikke kompilere SELECT-udtryk

en: Multiple statements detected, only the first will be used
da: Flere udtryk er opdaget, kun det første vil blive brugt

en: Zoom...
da: Zoom …

en: Data source's ID
    (as referenced by other data sources)
da: Datakilders id
    (som de refereres af andre datakilder)

en: Data source's description
da: Datakildens beskrivelse

en: Table to display data from, leave empty
    to specify a SELECT statement instead
da: Tabel som der skal vises data fra, efterlad
    tom for at angive et SELECT-udtryk i steden for

en: Actual SQL executed
    to select data
    Can't be changed if a table name is set
da: Aktuel SQL kørt
    for at vælge data
    Kan ikke ændres hvis et tabelnavn er angivet

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: Required and provided named parameters
da: Krævede og givne navneparametre

en: Requires:
da: Kræver:

en: Exports:
da: Eksporterer:

en: Link to other data
da: Henvisning til andre data

en: Remove data source
da: Fjern datakilde

en: Show data source's properties
da: Vis egenskaber for datakilde

en: No data source defined
da: Ingen datakilde defineret

en: Can't bind parameter '%s' of type '%s' to a parameter of type '%s'
da: Kan ikke tildele parameter '%s' af type '%s' til en parametertype '%s'

en: Remove
da: Fjern

en: Data sources:
da: Datakilder

en: Selected data source's properties:
da: Valgte egenskaber for datakilde:

en: Error parsing XML specifications
da: Fejl ved fortolkning af XML-specifikationer

en: Expecting <%s> root node
da: Forventer rodknude<%s>

en: SQL code to execute:
da: SQL-kode til kørsel:

en: _Add
da: _Tilføj

en: Declare a foreign key for table '%s'
da: Håndhæv en fremmed nøgle for tabel '%s'

en: define which table is referenced, which columns are part of the foreign key, and which column each one references
da: definér hvilken tabel, der refereres, hvilke kolonner, der er del af den fremmede nøgle, og hvilke kolonner, hver refererer

en: Foreign key name:
da: Navn på fremmed nøgle:

note: table to reference
en: Referenced table:
da: Refereret tabel:

en: Referenced column
da: Refereret kolonne

en: Missing information to declare foreign key
da: Mangler information for at kunne håndhæve fremmed nøgle

en: Missing information to undeclare foreign key
da: Mangler information for at kunne fjerne håndhævning for fremmed nøgle

en: Database Browser provides quick access to the data and schema of a database, and displays it in a intuitive graphical interface. It provides three perspectives to interact with a database: the schema browser, query execution, and data manager. The schema browser allows the user to view the tables of a database, and inspect the table's properties and relations. The query execution perspective allows the user to execute SQL queries on the database. The data manager perspective allows the user to view the data contained in the database in a tabular form.
da: Databasebrowseren giver hurtig adgang til data og skema for en database, og viser det i en intuitiv grafisk grænseflade. Den giver tre perspektiver til at interagere med databasen: skemabrowseren, kørsel af forespørgsler og datahåndtering. Skemabrowseren lader brugeren se tabellerne i en database og inspicere egenskaber og relationer for tabeller. Kørsel af forespørgsel lader brugeren køre SQL-forespørgsler på databasen. Datahåndteringsperspektivet lader brugeren vise databasens data i tabelform.

en: Database browser
da: Databasebrowser

en: Browse database's contents
da: Gennemse databasens indhold

en: Import specifications
da: Importspecifikationer

note: file to import from
en: File to import from:
da: Fil der skal importeres fra:

en: File to import data from
da: Fil der skal importeres data fra

en: Comma separated values
da: Kommaseparerede værdier

en: XML exported
da: XML-eksporteret

en: All files
da: Alle filer

note: Encoding
en: Encoding:
da: Kodning:

note: first line as title
en: First line as title:
da: Første linje som titel:

note: separator
en: Separator:
da: Adskillelsestegn:

en: Comma
da: Komma

en: Semi colon
da: Semikolon

en: Tab
da: Tabulator

en: Space
da: Mellemrum

en: Pipe
da: Datakanal

en: Other:
da: Andet:

en: Import preview
da: Forhåndsvisning af import

en: No data.
da: Ingen data.

en: Data set import from file
da: Datasætimport fra fil

en: %d column | %d columns
da[0]: %d kolonne
da[1]: %d kolonner

en: Data set with %s and %s
da: Datasæt med %s og %s

en: Modify
da: Ændr

en: No data set
da: Ingen datasæt

en: Could not get information about LDAP class
da: Kunne ikke hente information om LDAP-klasse

en: Class OID:
da: Klasse-OID:

en: Class kind:
da: Klassetype:

en: Class name: | Class names:
da[0]: Klassenavn:
da[1]: Klassenavne:

en: This LDAP class is obsolete
da: Denne LDAP-klasse er forældet

en: Required attribute: | Required attributes:
da[0]: Nødvendig attribut:
da[1]: Nødvendige attributter:

en: Optional attribute: | Optional attributes:
da[0]: Valgfri attribut:
da[1]: Valgfrie attributter:

en: Children class: | Children classes:
da[0]: Underklasse:
da[1]: Underklasser:

en: Inherited class: | Inherited classes:
da[0]: Nedarvet klasse:
da[1]: Nedarvede klasser:

en: Select the file to save data to
da: Vælg filen, data skal gemmes til

en: Could not save data: %s
da: Kunne ikke gemme data: %s

en: Non activated
da: Ikke aktiveret

en: Never
da: Aldrig

note: DN
en: Distinguished Name:
da: Distingveret navn

en: Can't display attribute value
da: Kan ikke vise attributværdi

en: Could not get information about LDAP entry
da: Kunne ikke hente information om LDAP-indgang

en: Base DN:
da: Basis-DN:

en: Filter expression:
da: Filterudtryk:

en: Attributes to fetch:
da: Attributter som skal hentes:

en: Search scope:
da: Søgeområde:

en: Could not find LDAP entry with DN '%s'
da: Kunne ikke finde LDAP-indgang med DN "%s"

en: New LDAP entries tab
da: Nyt faneblad for LDAP-indgange

en: New LDAP classes tab
da: Nyt faneblad for LDAP-klasser

en: New LDAP search tab
da: Nyt faneblad for LDAP-søgninger

en: LDAP classes browser
da: LDAP-klassebrowser

en: LDAP classes
da: LDAP-klasser

en: LDAP class's properties
da: Egenskaber for LDAP-klasse

en: Add class Favorites
da: Tilføj klassen til favoritter

en: Move back to previous LDAP class
da: Gå tilbage til forrige LDAP-klasse

en: Move to next LDAP class
da: Gå til næste LDAP-klasse

en: LDAP entries browser
da: LDAP-indgangsbrowser

en: LDAP hierarchy
da: LDAP-hierarki

en: LDAP entry's details
da: Detaljer for LDAP-indgang

en: Add entry to Favorites
da: Tilføj indgang til favoritter

en: Move back to previous LDAP entry
da: Gå tilbage til forrige LDAP-indgang

en: Move to next LDAP entry
da: Gå til næste LDAP-indgang

en: LDAP entries
da: LDAP-indgange

en: Favorites
da: Favoritter

en: LDAP search page
da: LDAP-søgeside

en: LDAP search settings
da: Indstillinger for LDAP-søgning

en: Clear
da: Ryd

en: Clear the search settings
da: Ryd søgeindstillingerne

en: Execute LDAP search
da: Kør LDAP-søgning

note: results
en: Results
da: Resultater

en: Could not define virtual table for this LDAP search: %s
da: Kunne ikke definere virtuel tabel for denne LDAP-søgning: %s

en: Virtual table '%s' for this LDAP search has been defined
da: Virtuel tabel "%s" for denne LDAP-søgning er blevet defineret

en: Define search as a virtual table
da: Definér søgning som virtuel tabel

en: LDAP search
da: LDAP-søgning

en: Define LDAP search as a virtual table
da: Definér LDAP-søgning som en virtuel tabel

en: Name of the virtual LDAP table to create
da: Navnet på den virtuelle LDAP-tabel, der skal oprettes

en: Everytime data is selected from the virtual table which will be created, the LDAP search will be executed and data returned as the contents of the table.
da: Hver gang der vælges data fra den virtuelle tabel, som vil blive oprettet, vil LDAP-søgningen blive udført, og data vil blive returneret som tabellens indhold.

en: Table name:
da: Tabelnavn:

en: Replace if exists:
da: Erstat hvis findes:

en: Connection opening:
da: Forbindelsesåbning:

en: Select a named data source, or specify
    parameters to open a connection to a 
    non defined data source
da: Vælg en navngivet datakilde, eller angiv
    parametre til at åbne en forbindelse til 
    en ikkedefineret datakilde

en: Cancelled by the user
da: Afbrudt af bruger

en: Multiple statements
da: Flere udtryk

en: SELECT statement
da: SELECT-udtryk

en: INSERT statement
da: INSERT-udtryk

en: UPDATE statement
da: UPDATE-udtryk

en: DELETE statement
da: DELETE-udtryk

en: COMPOUND SELECT statement
da: COMPOUND SELECT-udtryk

en: BEGIN statement
da: BEGIN-udtryk

en: ROLLBACK statement
da: ROLLBACK-udtryk

en: COMMIT statement
da: COMMIT-udtryk

en: ADD SAVEPOINT statement
da: ADD SAVEPOINT-udtryk

en: ROLLBACK SAVEPOINT statement
da: ROLLBACK SAVEPOINT-udtryk

en: DELETE SAVEPOINT statement
da: DELETE SAVEPOINT-udtryk

en: Unknown statement
da: Ukendt udtryk

en: Getting
    favorites...
da: Indhenter
    favoritter...

en: No favorite:
    drag item to
    define one
da: Ingen favorit:
    Træk punkt for
    at definere en

en: %d table in current schema: | %d tables in current schema:
da[0]: %d tabel i aktuelt skema:
da[1]: %d tabeller i aktuelt skema:

en: Tables in current schema:
da: Tabeller i aktuelt skema:

en: %d Table in schema '%s': | %d Tables in schema '%s':
da[0]: %d tabel i skema '%s':
da[1]: %d tabeller i skema '%s':

note: no connection at all or not authenticated
en: None
da: Ingen

en: Query execution (SQL)
da: Forespørgselskørsel (SQL)

en: Query editor
da: Forespørgselsredigering

en: Clear the editor's
    contents
da: Ryd redigeringens
    indhold

en: Show variables needed
    to execute SQL
da: Vis nødvendige variabler
    til kørsel af SQL

en: Execute SQL in editor
da: Kør SQL i redigering

en: Indent SQL in editor
    and make the code more readable
    (removes comments)
da: Indryk SQL i redigering
    og gør koden mere læsbar
    (fjerner bemærkninger)

en: Add SQL to favorite
da: Tilføj SQL til favorit

en: Execution history:
da: Kørselshistorik:

en: Copy selected history
    to editor
da: Kopier valgt historik
    til redigering

en: Clear history
da: Ryd historik

en: Execution Results:
da: Kørselsresultater:

en: New favorite
da: Ny favorit

en: Modify favorite '%s'
da: Ændr favorit '%s'

en: Modify a favorite
da: Ændre en favorit

en: Favorite's name
da: Favorittens navn

en: Unnamed query
da: Unavngivet forespørgsel

en: Name of the favorite to create
da: Navn på favoritten til oprettelse

en: Enter the name of the favorite to create
da: Indtast navnet på favoritten til oprettelse

en: Invalid variable's contents
da: Ugyldig variabels indhold

en: assign values to the following variables
da: tildel værdier til følgende variabler

en: A query is already being executed, to execute another query, open a new connection.
da: En forespørgsel bliver allerede kørt, for at køre en anden forespørgsel åbnes en ny forbindelse.

en: Error while parsing code: %s
da: Fejl ved fortolkning af kode: %s

en: A transaction has automatically been started
    during this statement's execution, this usually
    happens when blobs are selected (and the transaction
    will have to remain opened while the blobs are still
    accessible, clear the corresponding history item before
    closing the transaction).
da: En transaktion er automatisk blevet startet
    under dette udtryks kørsel. Dette sker normalt, når
    blob'er er valgt (og transaktionen vil skulle
    stå åben mens blob'erne stadig kan tilgås, ryd det
    tilsvarende historikpunkt før transaktionen
    lukkes).

en: Statement executed
da: Udtryk kørt

en: Error executing query:
    %s
da: Fejl ved kørsel af forespørgsel:
    %s

en: Internal error, please report error to http://bugzilla.gnome.org/ for the "libgda" product
da: Intern fejl. Rapportér venligst fejlen til http://bugzilla.gnome.org/ for produktet "libgda"

en: Execute query
da: Kør forespørgsel

en: Copy all in a single line
da: Kopiér alt i en enkelt linje

en: In the future:
da: I fremtiden:

en: Less than a minute ago:
da: Mindre end en minut siden:

en: %lu minute ago:
     | %lu minutes ago:
da[0]: %lu minut siden:
da[1]: %lu minutter siden:

en: %lu hour ago
     | %lu hours ago
da[0]: %lu time siden
da[1]: %lu timer siden

en: %lu day ago
     | %lu days ago
da[0]: %lu dag siden
da[1]: %lu dage siden

en: New query execution tab
da: Nyt faneblad for eksekvering af forespørgsel

en: Could not add action: %s
da: Kunne ikke tilføje handling: %s

en: SQL Code
da: SQL-kode

en: Is action
da: Er handling

en: Check this option to make this favorite an action
    which can be proposed for execution from grids
    containing data. The parameters required to execute
    the query will be defined from the row selected in the grid
da: Afkryds denne indstilling for at gøre denne favorit til
    en handling, som kan foreslås til kørsel fra gitre,
    der indeholder data. De krævede argumenter for kørsel
    af forespørgslen vil blive defineret fra rækken valgt
    i gitteret

en: Statement:
da: Udtryk:

en: Execution Parameters
da: Kørselsparametre

en: No result selected
da: Intet resultat valgt

en: Execution error:
da: Kørselsfejl:

en: Table not found
da: Tabel ikke fundet

en: Requested object is not a table or view
da: Anmodet objekt er ikke en tabel eller visning

en: Auto incremented
da: Forøges automatisk

en: Index of tables and views
da: Indeks af tabeller og visninger

en: Schema browser
da: Skemabrowser

en: Could not save diagram
da: Kunne ikke gemme diagram

en: Canvas's name
da: Lærredsnavn

en: Relations diagram
da: Relationsdiagram

en: Error parsing favorite's contents
da: Fejl ved fortolkning af favorits indhold

en: '%s' diagram
da: '%s'-diagram

en: Missing table attribute in favorite's contents
da: Manglende tabelattribut i favorits indhold

en: Manage data in selected tables
da: Håndtér data i valgte tabeller

en: Create a new diagram
da: Opret et nyt diagram

en: Could not load diagram
da: Kunne ikke indlæse diagram

en: Declared foreign key '%s' on
da: Håndhævet fremmed nøgle '%s' på

en: Foreign key '%s' on
da: Fremmed nøgle '%s' på

en: incompatible types: '%s' for the foreign key and '%s' for the referenced primary key
da: inkompatible typer: '%s' for den fremmede nøgle og '%s' for den refererede primære nøgle

en: Could not compute table's UNIQUE constraints for %s.%s.%s
da: Kunne ikke beregne tabels UNIKKE begrænsninger for %s.%s.%s

en: Unique constraint
da: Unik begrænsning

en: Tables referencing this one
da: Tabeller der har reference til den her

en: Column Name
da: Kolonnenavn

note: To translators: "Not NULL?" is a table's column's attribute. The NULL term should not be translated as it refers to the SQL NULL value
en: Not NULL?
da: Ikke NULL?

en: LDAP virtual table definition
da: Definition af virtuel LDAP-tabel

en: Constraints and integrity rules
da: Begrænsninger og integritetsregler

en: Could not find table '%s.%s'
da: Kunne ikke finde tabel '%s.%s'

en: Could not find declared foreign key '%s'
da: Kunne ikke finde håndhævet fremmed nøgle '%s'

en: Meta data not yet available
da: Metadata er endnu ikke tilgængelig

en: Can't find information about table
da: Kan ikke finde information om tabel

note: To translators: "Object" is used when we can't determine if @table is a table or a view
en: Object
da: Objekt

en: Table not found. If you think this is an error,
    please refresh the meta data from the database
    (menu Connection/Fetch meta data).
da: Tabel ikke fundet. Hvis du tror det er en fejl,
    så opdater venligst metadataene fra databasen
    (menu Forbindelse/Hent metadata).

en: Relations
da: Relationer

en: Preferences
da: Referencer

en: Data successfully inserted
da: Data indsat

en: Error executing query: %s
da: Fejl ved kørsel af forespørgsel: %s

en: Internal error while building INSERT statement:
    %s
da: Intern fejl under kompilering af INSERT-udtryk:
    %s

en: Default value: '%s'
da: Standardværdi: '%s'

en: Default value: auto incremented value
da: Standardværdi: Værdi for autoforøgelse

en: Values to insert into table
da: Værdier der skal indsættes i tabel

en: Cancel
da: Annullér

en: Can't find information about table '%s'
da: Kan ikke finde information om tabel '%s'

en: Add to Favorites
da: Tilføj til favoritter

en: View table's contents
da: Vis tabels indhold

en: Insert data into table
da: Indsæt data i tabel

en: Declare Foreign Key
da: Erklær fremmed nøgle

en: default
da: standard

en: Table's fields
da: Tabels felt

en: Field's display preferences
da: Felts visningspræference

en: Data entry type:
da: Datapunkttype:

en: Defines how data for the selected column
    will be displayed in forms. Leave 'Default' to have
    the default display
da: Definerer hvordan data for den valgte kolonne
    vil blive vist i formularer. Behold 'Standard' for
    standardvisningen

en: Options:
da: Tilvalg:

en: none
da: ingen

en: Preview:
da: Forhåndsvisning:

en: Free form to test the configured
    data entry
da: Ledig formular til test af det
    konfigurerede datapunkt

en: Hide search toolbar
da: Skjul søgeværktøjslinje

en: Search:
da: Søg:

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: _Execute
da: _Kør

en: Enable or disable auto update of data
da: Aktiver eller deaktiver automatisk opdatering af data

en: Toggle between grid and form presentations
da: Skift mellem gitter- og formularpræsentationer

en: Refresh data
da: Opdatér data

en: Execute action
da: Udfør handling

en: View LDAP entry's details
da: Vis detaljer for LDAP-indgang

en: Set or confirm the parameters to execute
    action '%s'
da: Angiv eller bekræft argumenterne der skal udføre
    handling '%s'

en: Execution of action
da: Udførsel af handling

en: Action successfully executed
da: Handling udført

en: Abstract
da: Abstrakt

en: Structural
da: Strukturel

en: Auxiliary
da: Hjælper

en: Error:
da: Fejl:

en: Unable to display help. Please make sure the documentation package is installed.
da: Kan ikke vise hjælp. Sikr dig at dokumentationspakken er installeret.

en: Unable to open help file
da: Kunne ikke åbne hjælpefil

en: Close tab
da: Luk faneblad

en: Generated by the GDA SQL console
da: Genereret af GDA SQL-konsol

en: Console
da: Konsol

en: Set to TRUE when the 1st line of a CSV file holds column names
da: Sæt til TRUE når første linje af en CSV-fil indeholder kolonnenavne

en: Quote character for CSV format
da: Anførselstegn for CSV-format

en: Separator character for CSV format
da: Skilletegn for CSV-format

en: Defines how the DN column is handled for LDAP searched (among "dn", "rdn" and "none")
da: Definerer, hvordan DN-kolonnen håndteres for LDAP-søgning ("dn", "rdn" eller "none")

en: Defines the LDAP attributes which are fetched by default by LDAP commands
da: Definerer LDAP-attributterne, der som udgangspunkt hentes med LDAP-kommandoer

en: Opening connection '%s' for:
da: Åbner forbindelsen "%s" for:

en: %s [<FILE>]
da: %s [<FIL>]

en: Show commands history, or save it to file
da: Vis kommandohistorik, eller gem den til fil

en: %s [<META DATA TYPE>]
da: %s [<METADATATYPE>]

en: Force reading the database meta data (or part of the meta data, ex:"tables")
da: Fremtving læsning af databasemetadata (eller dele af metadataene, for eksempel "tabeller" (tables))

en: %s <fkname> <tableA>(<colA>,...) <tableB>(<colB>,...)
da: %s <fknavn> <tabelA>(<kolA>,...) <tabelB>(<kolB>,...)

en: Declare a new foreign key (not actually in database): tableA references tableB
da: Håndhæv en ny fremmed nøgle (aktuelt ikke i database): tabelA refererer til tabelB

en: %s <fkname> <tableA> <tableB>
da: %s <fknavn> <tabelA> <tabelB>

en: Un-declare a foreign key (not actually in database)
da: Fjern håndhævning af en fremmed nøgle (aktuelt ikke i database)

en: %s [<TABLE>]
da: %s [<TABEL>]

en: List all tables (or named table)
da: Vis alle tabeller (eller navngivet tabel)

en: %s [<VIEW>]
da: %s [<VISNING>]

en: List all views (or named view)
da: Vis alle visninger (eller navngivet visning)

en: %s [<SCHEMA>]
da: %s [<SKEMA>]

en: List all schemas (or named schema)
da: Vis alle skemaer (eller navngivet skema)

en: %s [<OBJ_NAME>|<SCHEMA>.*]
da: %s [<OBJNAVN>|<SKEMA>.*]

en: Describe object or full list of objects
da: Beskriv objekt eller fuldstændig liste over objekter

en: %s [<TABLE1> [<TABLE2>...]]
da: %s [<TABEL1> [<TABEL2>...]]

en: Create a graph of all or the listed tables
da: Opret en graf over alle eller de viste tabeller

en: %s [<port> [<authentication token>]]
da: %s [<port> [<godkendelsessymbol>]]

en: Start/stop embedded HTTP server (on given port or on 12345 by default)
da: Start/stop indlejret HTTP-server (på givet port eller på 12345 som standard)

en: %s [[<CNC_NAME>] [<DSN>|<CONNECTION STRING>]]
da: %s [[<CNCNAVN>] [<DSN>|<FORBINDELSESSTRENG>]]

en: Opens a new connection or lists opened connections
da: Åbner en ny forbindelse eller viser åbnede forbindelser

en: %s [<CNC_NAME>]
da: %s [<CNCNAVN>]

en: Close a connection
da: Luk en forbindelse

en: %s <CNC NAME> <OBJ NAME> [<OBJ NAME> ...]
da: %s <CNCNAVN> <OBJNAVN> [<OBJNAVN> ...]

en: Bind connections or datasets (<OBJ NAME>) into a single new one (allowing SQL commands to be executed across multiple connections and/or datasets)
da: Bind forbindelser eller datasæt (<OBJNAVN>) til en enkelt ny (tillader at SQL-kommandoer kødes på tværs af flere forbindelser og/eller datasæt)

en: DSN (data sources) management
da: DSN-håndtering (datakilder)

en: List all DSN (or specified DSN's attributes)
da: Vis alle DSN (eller attributter for angivne DSN)

en: %s <DSN_NAME> <DSN_DEFINITION> [<DESCRIPTION>]
da: %s <DSNNAVN> <DSN_DEFINITION> [<BESKRIVELSE>]

en: Create (or modify) a DSN
da: Opret (eller ændr) en DSN

en: %s <DSN_NAME> [<DSN_NAME>...]
da: %s <DSNNAVN> [<DSNNAVN> ...]

en: Remove a DSN
da: Fjern en DSN

en: %s [<PROVIDER>]
da: %s [<LEVERANDØR>]

en: List all installed database providers (or named one's attributes)
da: Vis liste over alle installerede databaseleverandører (eller navngivnes attributter)

en: Input/Output
da: Inddata/uddata

en: %s <FILE>
da: %s <FIL>

en: Execute commands from file
da: Kør kommandoer fra fil

en: Send output to a file or |pipe
da: Send uddata til en fil eller |datakanal

en: %s [<TEXT>]
da: %s [<TEKST>]

en: Print TEXT or an empty line to standard output
da: Udskriv TEKST eller en tom linje til standard-ud

en: Send TEXT or an empty line to current output stream
da: Send TEKST eller en tom linje til nuværende uddatastrøm

en: Quit
da: Afslut

en: %s [<DIR>]
da: %s [<MAPPE>]

en: Change the current working directory
da: Ændr den aktuelle arbejdsmappe

en: Show usage and distribution terms
da: Vis brug og distributionsbetingelser

en: %s [<NAME> [<VALUE>]]
da: %s [<NAVN> [<VÆRDI>]]

en: Set or show an option, or list all options
da: Angiv eller vis et tilvalg, eller vis alle tilvalg

en: %s [<NAME>]
da: %s [<NAVN>]

en: Show a piece of information, or all information about the connection
da: Vis en information eller alle informationer om forbindelsen

en: Query buffer & query favorites
da: Forespørgselsbuffer & favoritforespørgsler

en: Edit the query buffer (or file) with external editor
da: Redigér forespørgselsbufferen (eller filen) med ekstern redigering

en: Reset the query buffer (or load file into query buffer)
da: Nulstil forespørgselslageret (eller indlæs fil i forespørgselsbufferen)

en: Show the contents of the query buffer
da: Vis indholdet af forespørgselsbufferen

en: %s [<FAVORITE_NAME>]
da: %s [<FAVORITNAVN>]

en: Execute contents of query buffer, or execute specified query favorite
da: Kør indhold af forespørgselsbuffer, eller kør angivne favoritforespørgsel

en: Write query buffer to file
da: Skriv forespørgselslager til fil

en: %s <FAVORITE_NAME>
da: %s [<FAVORITNAVN>]

en: Save query buffer as favorite
da: Gem forespørgselsbuffer som favorit

en: Load a query favorite into query buffer
da: Indlæs en favoritforespørgsel i forespørgselsbufferen

en: Delete a query favorite
da: Slet en favoritforespørgsel

en: List all query favorites
da: Vis alle favoritforespørgsler

en: Set output format
da: Angiv uddataformat

en: %s [<NAME>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>] <FILE>
da: %s [<NAVN>|<TABEL> <KOLONNE> <RÆKKEBETINGELSE>] <FIL>

en: Export internal parameter or table's value to the FILE file
da: Eksporter intern parameter eller tabels værdi til filen FIL

en: Execution context
da: Kørselskontekst

en: %s [<NAME> [<VALUE>|_null_]]
da: %s [<NAVN> [<VÆRDI>|_null_]]

en: Set or show internal parameter, or list all if no parameter specified
da: Angiv eller vis intern parameter, eller vis alle, hvis ingen parametre er givet

en: Unset (delete) internal named parameter (or all parameters)
da: Fravælg (slet) internt navngivet parameter (eller alle parametre)

en: %s <NAME> [<FILE>|<TABLE> <COLUMN> <ROW_CONDITION>]
da: %s <NAVN> [<FIL>|<TABEL> <KOLONNE> <RÆKKEBETINGELSE>]

en: Set internal parameter as the contents of the FILE file or from an existing table's value
da: Angiv intern parameter som indholdet af filen FIL eller fra en eksiterende tabels værdi

en: %s <SELECT> <ROW_FIELDS> [<COLUMN_FIELDS> [<DATA_FIELDS> ...]]
da: %s <VÆLG> <RÆKKEFELTER> [<KOLONNEFELTER> [<DATAFELTER> ...]]

en: Performs a statistical analysis on the data from SELECT, using ROW_FIELDS and COLUMN_FIELDS criteria and optionally DATA_FIELDS for the data
da: Foretager en statistisk analyse af data fra SELECT ved brug af kriterier for RÆKKEFELTER og KOLONNEFELTER, og valgfrit DATAFELTER for dataene

en: Datasets' manipulations
da: Manipulation af datasæt

en: Lists all the datasets kept in memory for reference
da: Viser alle datasæt, som holdes i hukommelsen som reference

en: %s <DATASET NAME> <PATTERN>
da: %s <DATASÆTNAVN> <MØNSTER>

en: Show a dataset's contents where lines match a regular expression
da: Vis et datasæts indhold, hvor linjer matcher et regulært udtryk

en: %s <DATASET NAME> [<COLUMN> [<COLUMN> ...]]
da: %s <DATASÆTNAVN> [<KOLONNE> [<KOLONNE> ...]]

en: Show a dataset's contents, showing only the specified columns if any specified
da: Vis indholdet af et dataset, idet kun de angivne kolonner vises hvis nogen er angivet

en: %s <DATASET NAME> [<DATASET NAME> ...]
da: %s <DATASÆTNAVN> [<DATASÆTNAVN> ...]

en: Remove one or more datasets
da: Fjern et eller flere datasæt

en: %s <DATASET NAME> <DATASET NAME>
da: %s <DATASÆTNAVN> <DATASÆTNAVN>

en: Rename a dataset, useful to rename the '_' dataset to keep it
da: Omdøb et dataset; nyttigt til at omdøbe datasættet "_" for at beholde det

en: %s CSV <FILE NAME>
da: %s CSV <FILNAVN>

en: Import a dataset from a file
da: Importér et datasæt fra en fil

en: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<base DN>]]
da: %s <filter> [<base|onelevel|subtree> [<basis-DN>]]

en: Search LDAP entries
da: Søg i LDAP-indgange

en: Shows attributes for the entry identified by its DN. If the "set" 2nd parameter is passed, then all set attributes are shown, if the "all" 2nd parameter is passed, then the unset attributes are also shown, and if the "unset" 2nd parameter is passed, then only non set attributes are shown.
da: Viser attributter for indgangen identificeret ved dens DN. Hvis anden parameter er "set", vil alle attributter blive vist. Hvis den er "all", vil attributterne, som ikke er indstillet, også blive vist. Hvis den er "unset" vil kun de ikke indstillede attributter blive vist.

en: %s <DN> <new DN>
da: %s <DN> <nyt DN>

en: Renames an LDAP entry
da: Omdøber en LDAP-indgang

en: %s <DN> <OPERATION> [<ATTR>[=<VALUE>]] [<ATTR>=<VALUE> ...]
da: %s <DN> <HANDLING> [<ATTR>[=<VÆRDI>]] [<ATTR>=<VÆRDI> ...]

en: Modifies an LDAP entry's attributes; <OPERATION> may be DELETE, REPLACE or ADD
da: Ændrer attributterne for en LDAP-indgang; <HANDLING> kan være DELETE, REPLACE eller ADD

en: History is not supported
da: Historik er ikke understøttet

en: No current connection
da: Ingen aktuel forbindelse

en: List of tables
da: Liste over tabeller

en: List of views
da: Liste over visninger

en: List of schemas
da: Liste over skemaer

en: No object found
da: Intet objekt fundet

en: Schema
da: Skema

en: Column
da: Kolonne

en: Nullable
da: Nulbar

en: Extra
da: Ekstra

en: List of columns for view '%s'
da: Liste over kolonner til visning '%s'

en: List of columns for table '%s'
da: Liste over kolonner for tabel '%s'

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: Could not determine columns of view '%s'
da: Kunne ikke bestemme kolonner for visningen "%s"

en: Could not determine columns of table '%s'
da: Kunne ikke bestemme kolonner for tabellen "%s"

en: View definition: %s
da: Vis definition: %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s
da: refererer %s

note: To translators: the term "references" is the verb * "to reference" in the context of foreign keys where * "table A REFERENCES table B"
en: references %s.%s
da: refererer %s.%s

en: Unknown output format: '%s', reset to default
da: Ukendt uddataformat: '%s', nulstil til standard

en: No option named '%s'
da: Ingen valgmulighed ved navn "%s"

en: List of options
da: Liste over valgmuligheder

en: Current connection's information
da: Information om nuværende forbindelse

en: Could not get home directory: %s
da: Kunne ikke indhente hjemmemappe: %s

en: Working directory is now: %s
da: Arbejdsmappe er nu: %s

en: Could not change working directory to '%s': %s
da: Kunne ikke ændre arbejdsmappe til '%s': %s

en: DSN list
da: DSN-liste

en: Missing arguments
da: Manglende parametre

en: Missing provider name
da: Manglende leverandørnavn

en: Missing DSN name
da: Manglende DSN-navn

en: Getting database schema information, this may take some time...
da: Indhenter skemainformation for database. Det kan tage noget tid...

en: error: %s
da: fejl: %s

en: Done.
da: Færdig.

en: A connection named '%s' already exists
da: En forbindelse med navnet '%s' findes allerede

en: No opened connection
da: Ingen åbnet forbindelse

en: DSN or connection string
da: DSN eller forbindelsesstreng

en: Missing required connection names
da: Mangler påkrævede forbindelsesnavne

en: Connection name '%s' is invalid
da: Forbindelsesnavn '%s' er ugyldigt

en: No connection or dataset named '%s' found
da: Ingen forbindelse eller dataset ved navn "%s" fundet

note: force create of meta store add existing connections to virtual connection
en: Bound connections are as:
da: Bundne forbindelser er som:

note: Translators: this string indicates that all the tables in connection named in the * 1st "%s" will appear in the SQL namespace named as the 2nd "%s"
en: %s in the '%s' namespace
da: %s i navnerummet "%s"

note: Translators: this string indicates that the dataset named in the 1st "%s" * will appear as the table named as the 2nd "%s"
en: %s mapped to the %s table
da: %s afbildet til tabellen %s

en: No connection opened
da: Ingen forbindelse åbnet

en: Could not write to temporary file '%s': %s
da: Kunne ikke skrive til midlertidig fil '%s': %s

en: could not start editor '%s'
da: kunne ikke starte redigering '%s'

en: Could not start /bin/sh
da: Kunne ikke starte /bin/sh

en: Missing FILE to write to
da: Manglende FIL der skal skrives til

en: Favorite name
da: Favoritnavn

en: Comments
da: Kommentarer

en: Missing query buffer name
da: Mangler navn på forespørgselsbuffer

en: Query buffer is empty
da: Forespørgselsbufferen er tom

en: Could not find favorite
da: Kunne ikke finde favorit

en: No parameter named '%s' defined
da: Ingen parameter navngivet '%s' defineret

en: List of defined parameters
da: Liste over definerede parametre

en: dimensions (columns x rows)
da: mål (kolonner × rækker)

en: List of kept data
da: Liste over data som beholdes

en: Missing argument
da: Manglende argument

en: Could not find dataset named '%s'
da: Kunne ikke finde datasæt ved navn "%s"

en: Could not identify column '%s'
da: Kunne ikke identificere kolonnen "%s"

en: Unknown import format '%s'
da: Ukendt importformat "%s"

en: Could not import file '%s'
da: Kunne ikke importere filen "%s"

en: Graph written to '%s'
da: Graf skrevet til '%s'

en: Graph written to '%s'
    Use 'dot' (from the GraphViz package) to create a picture, for example:
    	dot -Tpng -o graph.png %s
    Note: set the GDA_SQL_VIEWER_PNG or GDA_SQL_VIEWER_PDF environment variables to view the graph
da: Graf skrevet til '%s'
    Brug 'dot' (fra pakken GraphViz) for at oprette et billede, for
    eksempel: 	dot -Tpng -o graph.png %s
    Bemærk: Angiv miljøvariablerne GDA_SQL_VIEWER_PNG eller GDA_SQL_VIEWER_PDF for at vise grafen

en: Could not start HTTPD server
da: Kunne ikke starte HTTPD-server

en: HTTPD server stopped
da: HTTPD-server stoppet

en: HTTPD server started
da: HTTPD-server startet

en: Invalid port specification
da: Ugyldig portspecifikation

en: Wrong row condition
da: Forkert rækkebetingelse

en: No unique row identified
da: Ingen unik række identificeret

en: Wrong number of arguments
da: Forkert antal parametre

en: Could not write file
da: Kunne ikke skrive fil

en: Missing data on which to operate
da: Mangler data at virke på

en: Missing row fields specifications
da: Mangler angivelser af rækkefelter

en: Wrong SELECT argument
da: Forkert SELECT-argument

en: Wrong data field argument
da: Forkert datafeltargument

en: Missing foreign key declaration specification
da: Mangler fremmed nøgles deklarationsspecifikation

en: Malformed foreign key declaration specification
da: Forkert udformet deklarationsspecifikation for fremmed nøgle

en: Malformed table name specification '%s'
da: Forkert udformet specifikation af tabelnavn '%s'

en: Missing foreign key name argument
da: Mangler fremmed nøgles navneargument

en: Connection is not an LDAP connection
da: Forbindelsen er ikke en LDAP-forbindelse

en: Unknown search scope '%s'
da: Ukendt søgeområde "%s"

en: Missing filter which to operate
da: Mangler filter som skal anvendes

en: Missing current DN or new DN specification
da: Mangler nuværende DN eller ny DN-angivelse

en: Missing DN of LDAP entry
da: Mangler DN for LDAP-indgang

en: Missing operation to perform on LDAP entry's attributes
da: Mangler en handling at udføre på LDAP-indgangens attributter

en: Unknown operation '%s' to perform on LDAP entry's attributes
da: Ukendt handling "%s", der skal udføres på LDAP-indgangens attributter

en: Wrong attribute value specification '%s'
da: Forkert angivelse "%s" af attributværdi

en: Missing DN (Distinguished name) argument
da: Mangler argumentet DN (distingveret navn)

en: Unknown '%s' argument
da: Ukendt "%s"-argument

en: Could not find entry with DN '%s'
da: Kunne ikke finde en indgang med DN "%s"

en: Attribute
da: Attribut

en: Required?
da: Påkrævet?

en: LDAP entry's Attributes
da: Attributter for LDAP-indgang

en: Installed providers list
da: Installeret leverandørliste

en: Could not find provider '%s'
da: Kunne ikke finde leverandøren "%s"

en: Provider '%s' description
da: Beskrivelse for leverandør '%s'

en: Could not find data source '%s'
da: Kunne ikke finde datakilden "%s"

en: DSN '%s' description
da: DSN '%s' beskrivelse

en: DSN name
da: DSN-navn

en: System DSN?
da: System-DSN?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Last used
da: Sidst brugt

en: Unknown criteria '%s'
da: Ukendt kriterium "%s"

en: Failed to remove:
da: Kunne ikke fjerne:

en: No file to purge!
da: Ingen fil at fjerne!

en: Analysing database schema
da: Analyserer databaseskema

en: Error while fetching meta data from the connection: %s
da: Fejl ved hentning af metadata fra forbindelsen: %s

en: File containing the meta data associated to the connection
da: Fil som indeholder metadata tilknyttet forbindelsen

en: 	Username for '%s':
da: 	Brugernavn for '%s':

en: No username for '%s'
da: Intet brugernavn for '%s'

en: 	Password for '%s':
da: 	Adgangskode for '%s':

en: No password for '%s'
da: Ingen adgangskode for '%s'

en: Date format for this connection will be: %s, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
da: Datoformat for denne forbindelse vil blive: %s, hvor ÅÅÅÅ er året, MM er måneden og DD er dagen

en: Format of the date used for by connection, where YYYY is the year, MM the month and DD the day
da: Format for datoen som bruges af forbindelsen, hvor ÅÅÅÅ er året, MM er måneden og DD er dagen

en: Data source
da: Datakilde

en: Connection
da: Forbindelse

en: unnamed
da: unavngivet

en: data source
da: datakilde

en: Getting database schema information
da: Indhenter information for databaseskema

en: Connection not yet opened
da: Forbindelse endnu ikke åbnet

en: Can't initialize dictionary to store table preferences
da: Kan ikke starte ordbog der skal gemme tabelpræferencer

en: Can't initialize transaction to access favorites
da: Kan ikke starte transaktion der skal tilgå favoritter

en: Can't commit transaction to access favorites
da: Kan ikke integrere (commit) transaktion der skal tilgå favoritter

en: Could not execute LDAP search
da: Kunne ikke eksekvere LDAP-søgning

en: Could not interpret the '%s' parameter's value
da: Kunne ikke tolke parameterværdien '%s'

en: No internal parameter named '%s' required by query
da: Ingen intern parameter navngivet '%s' krævet af forespørgsel

en: Connection closed
da: Forbindelse lukket

en: Can't open file '%s' for writing: %s
da: Kan ikke åbne fil '%s' til skrivning: %s

en: Can't open pipe '%s': %s
da: Kan ikke åbne datakanal "%s": %s

en: Can't initialize dictionary to store favorites
da: Kan ikke starte ordbog der skal gemme favoritter

en: Can't open file '%s' for reading: %s
da: Kan ikke åbne fil '%s' til læsning: %s

en: not enforced
da: ikke gennemtvunget

en: stop with error
da: stop med fejl

en: stop with error, not deferrable
da: stop med fejl, kan ikke udsættes

en: cascade changes
da: kaskadeændringer

en: set to NULL
da: angiv som NULL

en: set to default value
da: angiv som standardværdi

en: Syntax error
da: Syntaksfejl

en: Bound connection is used
da: Bundet forbindelse er i brug

en: Virtual connection using this connection is busy
da: Virtuel forbindelse der bruger denne forbindelse er optaget

en: Authentication required
da: Godkendelse krævet

en: Enter authentification token as set from console, or leave empty if none required
da: Indtast godkendelsessymbol som sat fra konsol, eller efterlad tom hvis det ikke er krævet

en: Token:
da: Symbol:

en: SQL console:
da: SQL-konsol:

en: Tables
da: Tabeller

en: Tables in the '%s' schema
da: Tabeller i skemaet '%s'

en: Views
da: Visninger

en: Views in the '%s' schema
da: Visninger i skemaet '%s'

en: Columns for the '%s' table:
da: Kolonner for tabellen '%s':

en: Primary key:
da: Primær nøgle:

en: Relations:
da: Relationer:

en: Foreign keys:
da: Fremmede nøgler:

en: To '%s':
da: Til '%s':

en: View definition:
da: Vis definition:

en: Trigger '%s' for the '%s.%s' table:
da: Udløser '%s' for tabellen '%s.%s':

en: Trigger fired for: %s
da: Udløsere udløst for %s

en: Time at which the trigger is fired: %s
da: Tidspunkt udløseren blev udløst: %s

en: Action:
da: Handling:

en: Triggers:
da: Udløsere:

en: For the '%s.%s' table:
da: For tabellen '%s.%s':

en: Triggers in the '%s' schema:
da: Udløsere i skemaet '%s':

en: Database information for '%s'
da: Databaseinformation for '%s'

en: Database information
da: Databaseinformation

en: Objects
da: Objekter

en: Triggers
da: Udløsere

en: Command is incomplete
da: Kommando er ufuldstændig

en: Gda server operations list
da: Gda-serverhandlingsliste

en: Using XML descriptions in %s
da: Bruger XML-beskrivelser i %s

en: Could not create provider object: %s
da: Kunne ikke oprette leverandørobjekt: %s

en: Existing operation types for provider '%s':
da: Eksisterende handlingstyper for leverandør '%s':

en: Existing operation types:
da: Eksisterende handlingstyper:

en: Description for type: %s
da: Beskrivelse for type: %s

en: Operation not supported
da: Handling ikke understøttet

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Can't parse file '%s', ignoring it
da: Kan ikke fortolke fil '%s', ignorerer den

en: _Open Connection
da: _Åbn forbindelse

en: Bind connections
da: Bind forbindelser

en: _Connections list
da: _Forbindelsesliste

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: New Window for...
da: Nyt vindue til …

en: _Connection
da: _Forbindelse

en: _Begin transaction
da: _Begynd transaktion

en: _Commit transaction
da: _Udfør transaktion

en: _Rollback transaction
da: _Rul transaktion tilbage

en: _Fetch Meta Data
da: _Hent metadata

en: _Connection properties
da: _Forbindelsens egenskaber

en: _Close connection
da: _Luk forbindelse

en: Display
da: Skærm
