liferea 1.6.0-rc6 - en to da translation catalogue (322 entries)

en: There were errors while filtering this feed!
da: Fejl opstod under filtrering af denne nyhedskilde!

en: There were errors while parsing this feed!
da: Fejl opstod under fortolkning af denne nyhedskilde!

en: This feed is discontinued. It's no longer available. Liferea won't update it anymore but you can still access the cached headlines.
da: Denne nyhedskilde er afbrudt. Den er ikke længere tilgængelig. Liferea vil ikke længere opdatere den, men du kan stadig tilgå de gemte overskrifter.

en: children with
da: underbeskeder med

en: Also posted in
da: Også sendt i

en: Related
da: Forbundne

en: link cosmos
da: forbind cosmos

en: Add items to this news bin by selecting "Copy to News Bin" from the item list context menu.
da: Tilføj punkter til denne nyhedsbakke ved at vælge »Kopier til nyhedsbakke« fra kontekstmenuen til punktlisten.

note: translation hint: date format for today, reorder format codes as necessary
en: Today %l:%M %p
da: I dag %H:%M

en: Imported feed list
da: Importeret nyhedskildeliste

en: <p>Could not detect the type of this feed! Please check if the source really points to a resource provided in one of the supported syndication formats!</p>XML Parser Output:<br /><div class='xmlparseroutput'>
da: <p>Kunne ikke detektere denne type nyhedskilde! Tjek venligst om kilden virkelig peger på en kilde tilbudt i en af de understøttede syndikationformater!</p>XML-fortolkeruddata:<br /><div class='xmlparseroutput'>

en: The URL you want Liferea to subscribe to points to a webpage and the auto discovery found no feeds on this page. Maybe this webpage just does not support feed auto discovery.
da: URL'en du ønsker, at Liferea skal abonnere på peger på en internetside, og den automatiske registrering fandt ingen nyhedskilder på denne side. Måske understøtter denne internetside ikke automatisk registrering af nyhedskilder.

en: Start Liferea with its main window in STATE. STATE may be `shown', `iconified', or `hidden'
da: Start Liferea med sit hovedvindue i STATE. STATE kan være »shown« (vist), »iconified« (som ikon) eller »hidden« (skjult)

en: Print debugging messages for the plugin loading
da: Vis fejlsøgningsbeskeder for indlæsning af udvidelsesmodulet

en: For more information, please visit http://liferea.sourceforge.net/
da: For yderligere information, besøg venligst http://liferea.sourceforge.net/

en: This version of Liferea uses a new cache format and has migrated your feed cache. The cache content in %s was not deleted automatically. Please remove this directory manually once you are sure migration was successful!
da: Denne version af Liferea bruger et nyt mellemlagerformat og har migreret mellemlageret til dine nyhedskilder. Mellemlagerets indhold i %s blev ikke automatisk slettet. Fjern venligst denne mappe manuelt når du er sikker på, at migreringen er vellykket!

en: Unable to resolve destination host name
da: Kunne ikke afgøre værtsnavn for modtagelse

en: Unable to resolve proxy host name
da: Kunne ikke afgøre værtsnavn for proxy

en: A network error occurred, or the other end closed the connection unexpectedly
da: En netværksfejl opstod, eller den anden ende lukkede uventet forbindelsen

en: You're not allowed to access this resource
da: Du har ikke tilladelse til at tilgå denne ressource

en: Request timed out
da: Forespørgsel fik tidsudløb

en: Gone. Resource doesn't exist. Please unsubscribe!
da: Færdig. Ressource eksisterer ikke. Fjern venligst abonnement!

en: There was an internal error in the update process
da: En intern fejl opstod under opdateringsprocessen

en: Feed not available: Server requested unsupported redirection!
da: Nyhedskilde er ikke tilgængelig: Server anmodede om videresendelse, der ikke er understøttet!

en: An unknown networking error happened!
da: En ukendt netværksfejl opstod!

en: Item title
da: Punkttitel

en: Item body
da: Punkttekst

en: Read status
da: Status for læst

en: Flag status
da: Flagstatus

en: is flagged
da: er sat

en: is unflagged
da: er ikke sat

en: There was a problem while reading this subscription. Please check the URL and console output.
da: Der var et problem under læsning af dette abonnement. Tjek venligst URL'en og konsoluddata.

en: [There were more errors. Output was truncated!]
da: [Der var flere fejl. Uddata blev afkortet!]

en: The orientation of the tray.
da: Retning på bakken.

en: Liferea is now online
da: LIferea er nu på nettet

en: _Import Feed List...
da: _Importer nyhedskildeliste...

en: Imports an OPML feed list.
da: Importerer en OPML-nyhedskildeliste.

en: _Export Feed List...
da: _Eksporter nyhedskildeliste...

en: Exports the feed list as OPML.
da: Eksporterer nyhedskildelisten som OPML.

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Feed
da: _Nyhedskilde

en: Remove _All Items
da: Fjern _Alle punkter

en: Removes all items of the currently selected feed.
da: Fjern alle punkter på den aktuelt valgte nyhedskilde.

en: _Item
da: _Punkt

en: _Next Unread Item
da: _Næste ulæste punkt

en: Jumps to the next unread item. If necessary selects the next feed with unread items.
da: Går til det næste ulæste punkt. Hvis nødvendigt vælges den næste nyhedskilde med ulæste punkter.

en: _View
da: _Vis

en: _Increase Text Size
da: _Øg tekststørrelse

en: Increases the text size of the item view.
da: Øger tekststørrelsen af punktvisningen.

en: _Decrease Text Size
da: _Formindsk tekststørrelse

en: Decreases the text size of the item view.
da: Formindsker tekststørrelsen på punktvisningen.

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Update Monitor
da: _Opdater skærm

en: Show a list of all feeds currently in the update queue
da: Vis en liste over alle nyhedskilder aktuelt i opdateringskøen

en: _Script Manager
da: _Skripthåndtering

en: Allows to configure and edit LUA hook scripts
da: Tillader konfiguration og redigering af LUA hook-skripter

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Edit Preferences.
da: Rediger indstillinger.

en: S_earch
da: S_øg

en: Search All Feeds...
da: Søg i alle nyhedskilder...

en: Show the search dialog.
da: Vis søgedialogen.

en: Search With ...
da: Søg med ...

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: View help for this application.
da: Vis hjælp for dette program.

en: _Quick Reference
da: _Hurtig hjælp

en: View a list of all Liferea shortcuts.
da: Vis en liste over alle genveje i Liferea.

en: _FAQ
da: _OSS

en: View the FAQ for this application.
da: Vis OSS'en for dette program.

en: _About
da: _Om

en: Shows an about dialog.
da: Viser en om-dialog.

en: _Normal View
da: _Normal visning

en: Set view mode to mail client mode.
da: Sæt visningstilstand til postklienttilstand.

en: _Wide View
da: _Bred visning

en: Set view mode to use three vertical panes.
da: Sæt visningstilstand til at bruge tre vandrette paneler.

en: _Combined View
da: _Kombineret visning

en: Set view mode to two pane mode.
da: Sæt visningstilstand til topaneltilstand.

en: _Reduced Feed List
da: _Reduceret nyhedskildeliste

en: Hide feeds with no unread items.
da: Skjul nyhedskilder med ingen ulæste punkter.

en: _New Subscription...
da: _Nyt abonnement...

en: Adds a subscription to the feed list.
da: Tilføjer et abonnement til nyhedskildelisten.

en: New _Folder...
da: Ny _mappe...

en: Adds a folder to the feed list.
da: Tilføjer en mappe til nyhedslisten.

en: New S_earch Folder...
da: Ny _søgemappe...

en: Adds a new search folder to the feed list.
da: Tilføjer en ny søgemappe til nyhedskildelisten.

en: New _Source...
da: Ny _kilde...

en: Adds a new feed list source.
da: Tilføjer en ny kilde for nyhedskildeliste.

en: New _News Bin...
da: Ny _nyhedsbakke...

en: Adds a new news bin.
da: Tilføjer en ny nyhedsbakke.

en: _Mark Items Read
da: _Marker punkter som læst

en: Marks all items of the selected feed list node / in the item list as read.
da: Marker alle punkter på den valgte nyhedslisteknude / i punktlisten som læste.

en: _Update
da: _Opdater

en: Updates the selected subscription or all subscriptions of the selected folder.
da: Opdaterer det valgte abonnement eller alle abonnementer på den valgte mappe.

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Opens the property dialog for the selected subscription.
da: Åbner egenskabsdialogen for det valgte abonnement.

en: _Remove
da: _Fjern

en: Removes the selected subscription.
da: Fjerner det valgte abonnement.

en: Toggle _Read Status
da: Skift _læsningsstatus

en: Toggles the read status of the selected item.
da: Skifter læsningsstatus på det valgte punkt.

en: Toggle Item _Flag
da: Skift punkt_flag

en: Toggles the flag status of the selected item.
da: Skifter flagstatus på det valgte punkt.

en: R_emove
da: _Fjern

en: Removes the selected item.
da: Fjerne det valgte punkt.

en: _Launch In Browser
da: _Start i browser

en: Launches the item's link in the configured browser.
da: Starter punktets henvisning i den konfigurerede browser.

en: _Work Offline
da: _Arbejd frakoblet

en: This option allows you to disable subscription updating.
da: Denne indstilling giver dig mulighed for at deaktivere abonnementopdatering.

en: Liferea - Linux Feed Reader
da: Liferea - Nyhedslæser til Linux

en: <p>Welcome to <b>Liferea</b>, a desktop news aggregator for online news feeds.</p><p>The left pane contains the list of your subscriptions. To add a subscription select Feeds -&gt; New Subscription. To browse the headlines of a feed select it in the feed list and the headlines will be loaded into the right pane.</p>
da: <p>Velkommen til <b>Liferea</b>, en skrivebordsnyhedsindsamler for nyhedskilder på nettet.</p><p>Det venstre panel indeholder listen over dine abonnementer. For at tilføje et abonnement vælg Nyhedskilder -&gt; Nyt abonnement. For at gennemse overskrifterne på en nyhedskilde vælg den i nyhedskildelisten og overskrifterne vil blive indlæst i det højre panel.</p>

en: %d Search Result for "%s" | %d Search Results for "%s"
da[0]: %d søgeresultat for »%s«
da[1]: %d søgeresultater for »%s«

en: %d Search Result | %d Search Results
da[0]: %d søgeresultat
da[1]: %d søgeresultater

en: The item list now contains all items matching the specified search pattern. If you want to save this search result permanently you can click the "Search Folder" button in the search dialog and Liferea will add a search folder to your feed list.
da: Punktlisten indeholder nu alle punkter der stemmer overens med det angivne søgemønster. Hvis du ønsker, at gemme dette søgeresultat permanent, kan du klikke på knappen »søgemappe« i søgedialogen, og Liferea vil tilføje en søgemappe til din nyhedskildeliste.

en: Count
da: Antal

en: Enter the username and password for "%s" (%s):
da: Indtast brugernavnet og adgangskoden for »%s« (%s):

en: Unknown source
da: Ukendt kilde

en: Couldn't find pixmap file: %s
da: Kunne ikke finde pixmap-fil: %s

en: Deleting entry
da: Sletter post

en: Are you sure that you want to delete "%s" and its contents?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette »%s« og dens indhold?

en: Are you sure that you want to delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette »%s«?

en: Deletion Confirmation
da: Sletningsbekræftelse

en: You have to select a feed entry
da: Du skal vælge en nyhedskildepost

en: Liferea is in offline mode. No update possible.
da: Liferea er i frakoblet tilstand. Ingen opdatering mulig.

en: Launch Link In _Tab
da: Start henvisning i _faneblad

en: _Launch Link In Browser
da: _Start henvisning i browser

en: _Bookmark Link at %s
da: _Bogmærk henvisning på %s

en: _Copy Link Location
da: _Kopier placering på henvisning

en: _Subscribe...
da: _Abonner...

en: *** No title ***
da: *** Ingen titel ***

en: Date
da: Dato

en: Headline
da: Overskrift

en: No item has been selected
da: Intet punkt er blevet valgt

en: This item has no link specified!
da: Dette punkt har ingen henvisning angivet!

en: You must select a feed to delete its items!
da: Du skal vælge en nyhedskilde for at slette dens punkter!

en: <i>(empty)</i>
da: <i>(tom)</i>

en: Launch Item In _Tab
da: Kør punkt i _faneblad

en: _Launch Item In Browser
da: _Start punkt i browser

en: Copy to News Bin
da: Kopier til nyhedsbakke

en: Copy Item _URL to Clipboard
da: Kopier punkt-_URL til udklipsholder

en: R_emove Item
da: _Fjern punkt

en: Open Enclosure...
da: Åbn bilag...

en: Save As...
da: Gem som...

en: Copy Link Location
da: Kopier placering på henvisning

en: _Update All
da: _Opdater alle

en: _Show Liferea
da: _Vis Liferea

en: _Update Folder
da: _Opdater mappe

en: _Mark All As Read
da: _Marker alle som læst

en: _New
da: _Ny

en: New _Subscription...
da: Nyt _abonnement...

en: New S_ource...
da: Ny _kilde...

en: _Delete
da: _Slet

en: _Properties...
da: _Egenskaber...

en: GNOME Default Browser
da: GNOMEs standardbrowser

en: GNOME default
da: GNOME-standard

en: Text below icons
da: Tekst under ikoner

en: Text beside icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Text only
da: Kun tekst

en: Update out-dated feeds
da: Opdater uddaterede nyhedskilder

en: Force update of all feeds
da: Fremtving opdatering af alle nyhedskilder

en: No feed update at all
da: Ingen nyhedskildeopdatering

en: minutes
da: minutter

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: Space
da: Mellemrum

en: <Ctrl> Space
da: <Ctrl> mellemrum

en: <Alt> Space
da: <Alt> mellemrum

en: Choose download directory
da: Vælg overførselsmappe

note: This allows the user to choose their own browser by typing in the command.
en: Manual
da: Manuelt

en: Browser default
da: Browserstandard

en: Existing window
da: Eksisterende vindue

en: New window
da: Nyt vindue

en: New tab
da: Nyt faneblad

en: startup
da: opstart

note: update events
en: feed updated
da: nyhedskilde opdateret

note: feed list editing
en: feed added
da: nyhedskilde tilføjet

note: selection hooks
en: item selected
da: punkt valgt

en: feed selected
da: nyhedskilde valgt

en: item unselected
da: punkt fravalgt

en: feed unselected
da: nyhedskilde fravalgt

en: shutdown
da: luk ned

en: Sorry, no scripting support available!
da: Beklager, ingen skriptunderstøttelse tilgængelig!

en: Script Name
da: Skriptnavn

en: No script selected!
da: Intet skript valgt!

en: Create a new search feed.
da: Opret en ny søgenyhedskilde.

en: The provider of this feed suggests an update interval of %d minute. | The provider of this feed suggests an update interval of %d minutes.
da[0]: Leverandøren af denne nyhedskilde foreslår et opdateringsinterval på %d minut
da[1]: Leverandøren af denne nyhedskilde foreslår et opdateringsinterval på %d minutter

en: This feed specifies no default update interval.
da: Denne nyhedskilde angiver ingen standard for opdateringsinterval.

en: %d new item | %d new items
da[0]: %d nyt punkt
da[1]: %d nye punkter

en: No new items
da: Ingen nye punkter

en: %s
    %d unread item | %s
    %d unread items
da[0]: %s
    %d ulæst punkt
da[1]: %s
    %d ulæste punkter

en: %s
    No unread items
da: %s
    Ingen ulæste punkter

en: Liferea is unable to display this item's content.
da: Liferea er ikke i stand til at vise dette punkts indhold.

en: <p><a href="%s">View this item's content.</a></p>
da: <p><a href="%s">Vis dette punkts indhold.</a></p>

en: Invalid Atom feed: unknown author
da: Ugyldig Atomnyhedskilde: Ukendt forfatter

en: %b %d %H:%M
da: %d. %b %H:%M

en: Integrate the feed list of your Bloglines account. Liferea will present your Bloglines subscription as a read-only subtree in the feed list.
da: Integrer nyhedskildelisten på din Bloglineskonto. Liferea vil vise dit Bloginesabonnement som et skrivebeskyttet undertræ i nyhedskildelisten.

en: New Subscription
da: Nyt abonnement

en: Google Reader login failed!
da: Logind til Google Reader mislykkedes!

en: Integrate the feed list of your Google Reader account. Liferea will present your Google Reader subscriptions, and will synchronize your feed list and reading lists.
da: Integrer nyhedskildelisten på din konto i Google Reader. Liferea vil præsentere dine abonnementer i Google Reader, og vil synkronisere din nyhedskildeliste og læsningslister.

en: Integrate blogrolls or Planets in your feed list. Liferea will automatically add and remove feeds according to the changes of the source OPML document
da: Integrer blogrolls eller Planets i din nyhedskildeliste. Liferea vil automatisk tilføje og fjerne nyhedskilder i overensstemmelse med ændringerne i OPML-kildedokumentet

en: Choose OPML File
da: Vælg OPML-fil

en: New OPML Subscription
da: Nyt OPML-abonnement

en: No feed list source types found!
da: Ingen kildetyper fundet for nyhedskildeliste!

en: Source Type
da: Kildetype

en: This feed does not exist anymore!
da: Denne nyhedskilde findes ikke mere!

en: This news entry has no headline
da: Dette nyhedspunkt har ingen overskrift

en: Visit
da: Besøg

en: Open feed
da: Åbn nyhedskilde

en: Mark all as read
da: Marker alle som læst

en: %s has %d new / updated headline
     | %s has %d new / updated headlines
da[0]: %s har %d ny / opdateret overskrift
da[1]: %s har %d nye / opdaterede overskrifter

en: Feed Update
da: Nyhedskildeopdatering

en: Show details
da: Vis detaljer

en: Liferea Sync %s@%s
da: Liferea synk %s@%s

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Note: <i>The username and password will be saved to your Liferea feedlist file without using encryption.</i>
da: Bemærk: <i>Brugernavn og adgangskode vil blive gemt i din nyhedskildefil til Liferea uden brug af kryptering.</i>

en: User_name:
da: Bruger_navn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Add Bloglines Account
da: Tilføj Bloglineskonto

en: Please enter your Bloglines account settings.
da: Indtast venligst din kontoopsætning for Bloglines.

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _Username
da: _Brugernavn

en: Add Google Reader Account
da: Tilføj Google Reader-konto

en: Please enter your Google Reader account settings.
da: Indtast venligst din kontoopsætning for Google Reader.

en: _Username (Email)
da: _Brugernavn (e-post)

en: <b>Downloading Now</b>
da: <b>Henter nu</b>

en: <b>Feed Source</b>
da: <b>Nyhedskilde</b>

en: <b>Find Items that meet the following criteria</b>
da: <b>Find punkter som opfylder de følgende kriterier</b>

en: <b>Hook</b>
da: <b>Ophængning</b>

en: <b>Pending Requests</b>
da: <b>Afventende anmodninger</b>

en: <b>Registered Scripts</b>
da: <b>Registrerede skript</b>

en: <b>Script Code</b>
da: <b>Skriptkode</b>

en: <b>text/plain</b>
da: <b>tekst/almindelig</b>

en: <i>This option can cause significant delays when loading folders containing many feeds.</i>
da: <i>Denne indstilling kan medføre markante forsinkelser, når der indlæses mapper, der indeholder mange nyhedskilder.</i>

en: <span weight="bold">Downloading Enclosures</span>
da: <span weight="bold">Henter bilag</span>

en: <span weight="bold">External Browser Settings</span>
da: <span weight="bold">Ekstern browseropsætning</span>

en: <span weight="bold">Feed Cache Handling</span>
da: <span weight="bold">Håndtering af mellemlager for nyhedskilde</span>

en: <span weight="bold">Feed Icons (Favicons)</span>
da: <span weight="bold">Ikoner for nyhedskilde (Favicons)</span>

en: <span weight="bold">Feed Name</span>
da: <span weight="bold">Nyhedskildenavn</span>

en: <span weight="bold">Feed Update Settings</span>
da: <span weight="bold">Opsætning af nyhedskildeopdatering</span>

en: <span weight="bold">Folder Display Settings</span>
da: <span weight="bold">Opsætning af mappevisning</span>

en: <span weight="bold">HTTP Proxy Server</span>
da: <span weight="bold">HTTP-proxyserver</span>

en: <span weight="bold">Internal Browser Settings</span>
da: <span weight="bold">Intern browseropsætning</span>

en: <span weight="bold">Notification Settings</span>
da: <span weight="bold">Påmindelsesopsætning</span>

en: <span weight="bold">Opening Enclosures</span>
da: <span weight="bold">Åbning af bilag</span>

en: <span weight="bold">Reading Headlines</span>
da: <span weight="bold">Læsning af overskrifter</span>

en: <span weight="bold">Synchronized with Nearby Hosts</span>
da: <span weight="bold">Synkroniseret med nærvedliggende værter</span>

en: <span weight="bold">Toolbar Settings</span>
da: <span weight="bold">Opsætning af værktøjsbjælke</span>

en: <span weight="bold">Update Interval</span>
da: <span weight="bold">Opdateringsinterval</span>

en: <span weight="bold">Web Integration</span>
da: <span weight="bold">Internetintegration</span>

en: A_ny Rule Matches
da: E_nhver regelforekomst

en: About
da: Om

en: Add Script
da: Tilføj skript

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: Archive
da: Arkiv

en: At _startup:
da: Ved _opstart:

en: Attention Profile
da: Opmærksomhedsprofil

en: Auto-_load item link in configured browser when selecting articles.
da: _Indlæs automatisk punkthenvisning i konfigureret browser når der vælges artikler.

en: Cancel _All
da: Afbryd _alle

en: Convert _using:
da: Konverter med _brug af:

en: Copyright (c) 2003-2009
    The Liferea Team
da: Ophavsret 2003-2009
    Holdet bag Liferea

en: Create News Bin
da: Opret nyhedsbakke

en: Create Search Engine Feed
da: Opret søgemotornyhedskilde

en: Create new script
da: Opret nyt skript

en: Default Feed Refresh _Interval:
da: Standardinterval for _nyhedskildeopdatering:

en: Default _number of items per feed to save:
da: Standard _antal punkter per nyhedskilde at gemme:

en: Di_sable cache
da: _Deaktiver mellemlager

en: Download
da: Hent

en: Downloading Enclosure
da: Henter bilag

en: Downloading an enclosure of type:
da: Henter et bilag af typen:

en: Enclosures
da: Bilag

en: Enter a search string Liferea should find either in a items title or in its content.
da: Indtast en søgestreng som Liferea skal finde enten i en punkttitel eller i dennes indhold.

en: Exec Command
da: Kørselskommando

en: Feed _Name:
da: _Navn på nyhedskilde:

en: Feeds
da: Nyhedskilder

en: Folders
da: Mapper

en: GUI
da: Brugergrænseflade

en: General
da: Generelt

en: Headlines
da: Overskrifter

en: Ignore _comment feeds for this subscription.
da: Ignorer _ bemærkningsnyhedskilder for dette abonnement.

en: Liferea Homepage
da: Lifereas hjemmeside

en: Liferea Preferences
da: Indstillinger for Liferea

en: Liferea can use external filter plugins in order to access feeds and directories in non-supported formats.  See the documentation for more information.
da: Liferea kan bruge eksterne filterudvidelsesmoduler for at tilgå nyhedskilder og mappe i ikkeunderstøttede formater. Se dokumentationen for yderligere information.

en: Liferea is a news aggregator for GTK+
da: Liferea er en nyhedsindsamler til GTK+

en: Maximal _Number Of Result Items:
da: Maksimalt _antal resultatpunkter:

en: New Folder
da: Ny mappe

note: Feed update interval hint in preference dialog.
en: Note: <i>Please remember to set a reasonable refresh time. Usually it is a waste of bandwidth to poll feeds more often than each hour.</i>
da: Bemærk: <i>Husk venligst at angive en fornuftig opdateringsfrekvens. Normalt er det spild af båndbredde at hente nyhedskilder oftere end hver time.</i>

en: Note: Liferea will generate a feed subscription which is used to query the search engine results for the specified search string. You can keep this feed permanently and update it like any other subscription.
da: Bemærk: Liferea vil oprette et nyhedskildeabonnement, som bruges til at forespørge søgemotorens resultater for den angivne søgestreng. Du kan beholde denne nyhedskilde permanent og opdatere den som ethvert andet abonnement.

en: Online/Offline Button
da: Knap for tilkoblet/frakoblet

en: Open links in Liferea's _window.
da: Åbn henvisninger i Lifereas _vindue.

en: Proxy Pass_word:
da: Proxy_adgangskode:

en: Proxy _Host:
da: Proxy_vært:

en: Proxy _Port:
da: Proxy_port:

en: Proxy _Username:
da: Proxy_brugernavn:

en: Rename
da: Omdøb

en: Reuse existing script
da: Genbrug eksisterende skript

en: Script Manager
da: Skripthåndtering

en: Search All Feeds
da: Søg i alle nyhedskilder

en: Search Folder Properties
da: Egenskaber for søgemappe

en: Search _Link Cosmos with
da: Søg _henvisningscosmos med

en: Search _Name:
da: Søge_navn:

en: Select File...
da: Vælg fil...

en: Show _number of new items in the tray icon.
da: Vis _antallet af nye punkter i statusikonet.

en: Show a _popup window with new headlines.
da: Vis et _pop op-vindue med nye overskrifter.

en: Show a status _icon in the notification area (system tray).
da: Vis et status_ikon i statusfeltet.

en: Source Type:
da: Kildetype:

en: Starts searching for the specified text in all feeds. The search result will appear in the item list.
da: Begynder søgning efter den angivne tekst i alle nyhedskilder. Søgeresultatet vil fremkomme i punktlisten.

en: Subscription Properties
da: Abonnementegenskaber

en: Sync
da: Synk

en: T_erminate instead of minimizing to tray icon.
da: _Afslut i steden for at minimere til statusikonet.

en: The cache setting controls if the contents of feeds are saved when Liferea exits. Marked items are always saved to the cache.
da: Mellemlagerindstillingen kontrollerer om indholdet af nyhedskilder gemmes, når Liferea afsluttes. Markerede punkter gemmes altid til mellemlageret.

en: This feed provider suggests an update interval of %d minutes.
da: Denne nyhedskildeleverandør foreslår et opdateringsinterval på %d minutter.

en: Toolbar _button labels:
da: Etiket for _værktøjsbjælkeknap:

en: _Do this automatically for enclosures like this from now on.
da: _Gør dette automatisk for bilag som dette fremadrettet.

en: _Enable Local LAN Synchronization
da: _Aktiver lokal LAN-synkronisering

en: _Feed specific update interval of
da: Specifik opdateringsinterval på _nyhedskilde

en: _Pass URL and do not download enclosure.
da: _URL-gennemgang og hent ikke bilag.

en: _Search Folder...
da: _Søgemappe...

en: _Show the items of all child feeds when a folder is selected.
da: _Vis punkterne på alle undernyhedskilder når en mappe er valgt.

en: _Update all favicons now
da: _Opdater alle favicons nu

en: _Use global default update interval.
da: _Brug global standardopdateringsinterval.

en: <b>Download / Postprocessing</b>
da: <b>Hent / efterbehandler</b>

en: Enter a website location to use feed autodiscovery or in case you know it the exact feed location.
da: Indtast en internetsideplacering til brug for autmatisk opdagelse af nyhedskilde, eller hvis du kender den, den præcise placering af nyhedskilden.
