Seahorse 0.3.7 - en to da translation catalogue (731 entries)

en: %Y-%m-%d
da: %d/%m %Y

en: %s is a private key. Make sure you have a backup. Do you still want to delete it?
da: %s er en privat nøgle. Vær sikker på at have en sikkerhedskopi. Vil du stadig slette den?

en: %s's encryption keys
da: %ss krypteringsnøgler

en: (Unreadable Secure Shell Key)
da: (Ulæselig SSH-nøgle)

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: /home/nate/.ssh/blah_rsa
da: /home/thorkild/.ssh/blah_rsa

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
da[0]: <b>%d nøgle markeret til synkronisering</b>
da[1]: <b>%d nøgler markeret til synkronisering</b>

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
da: <b>En fil med dette navn findes allerede.</b>
    
    Vil du erstatte den med en ny fil?

en: <b>Actions</b>
da: <b>Handlinger</b>

en: <b>Algorithm:</b>
da: <b>Algoritme:</b>

en: <b>Comment:</b>
da: <b>Kommentar:</b>

en: <b>Dates:</b>
da: <b>Datoer:</b>

en: <b>Dates</b>
da: <b>Datoer</b>

en: <b>Defaults</b>
da: <b>Forvalg</b>

en: <b>Description:</b>
da: <b>Beskrivelse:</b>

en: <b>Display clipboard contents after:</b>
da: <b>Vis indholdet af klippebordet efter:</b>

en: <b>Email:</b>
da: <b>E-post:</b>

en: <b>Fingerprint:</b>
da: <b>Fingeraftryk:</b>

en: <b>Fingerprint</b>
da: <b>Fingeraftryk</b>

en: <b>How carefully have you checked this key?</b>
da: <b>Hvor grundigt har du kontrolleret denne nøgle?</b>

en: <b>How others will see this signature:</b>
da: <b>Hvordan andre vil se denne underskrift:</b>

en: <b>Identifier:</b>
da: <b>Kendetegn:</b>

en: <b>Indicate Trust:</b>
da: <b>Angiv tillid:</b>

en: <b>Key ID:</b>
da: <b>Nøgle-ID:</b>

en: <b>Key Names and Signatures</b>
da: <b>Nøglenavne og underskrifter</b>

en: <b>Key Servers:</b>
da: <b>Nøgleservere:</b>

en: <b>Location:</b>
da: <b>Placering:</b>

en: <b>Login:</b>
da: <b>Brugernavn:</b>

en: <b>Name:</b>
da: <b>Navn:</b>

en: <b>Note:</b> The 'seahorse-agent' program has been started. This program is necessary in order to cache passphrases.
da: <b>Bemærk:</b> Programmet "seahorse-agent" er blevet startet. Dette program er nødvendigt til lagring af adgangskoder i cache.

en: <b>Password:</b>
da: <b>Kodeord:</b>

en: <b>Photo </b>
da: <b>Billede </b>

en: <b>Progress Message</b>
da: <b>Forløbsbesked</b>

en: <b>Remember PGP Passphrases</b>
da: <b>Husk PGP-adgangskoder</b>

en: <b>Secure Shell Keys</b>
da: <b>SSH-nøgler</b>

en: <b>Shared Keys Near Me:</b>
da: <b>Delte nøgler nær mig:</b>

en: <b>Sign key as:</b>
da: <b>Underskriv nøgle som:</b>

en: <b>Strength:</b>
da: <b>Styrke:</b>

en: <b>Technical Details:</b>
da: <b>Tekniske detaljer:</b>

en: <b>Technical Details</b>
da: <b>Tekniske detaljer</b>

en: <b>This key has been revoked</b>
da: <b>Denne nøgle er blevet tilbagekaldt</b>

en: <b>This key has expired</b>
da: <b>Denne nøgle er udløbet</b>

en: <b>Trust</b>
da: <b>Tillid</b>

en: <b>Use:</b>
da: <b>Brug:</b>

en: <b>Warning:</b> The 'seahorse-agent' program is not running. This program is necessary in order to cache passphrases.
da: <b>Advarsel:</b> Programmet "seahorse-agent" kører ikke. Dette program er nødvendigt for lagring af adgangskoder i cache.

en: <b>Warning</b>: Your system is not configured to cache passphrases in secure memory.
da: <b>Advarsel</b>: Dit system er ikke indstillet til at lagre adgangskoder i sikker hukommelse.

en: <b>X keys are selected for synchronizing</b>
da: <b>X nøgler markeret til synkronisering</b>

en: <b>You have selected multiple files or folders</b>
da: <b>Du har valgt adskillige filer eller mapper</b>

en: <b>Your trust of this key</b>
da: <b>Din tillid til denne nøgle</b>

en: <b>_Advanced key options</b>
da: <b>_Avancerede nøgleindstillinger</b>

en: <b>_Other Names:</b>
da: <b>_Andre navne:</b>

en: <b>_People who have signed this key:</b>
da: <b>_Personer som har underskrevet denne nøgle:</b>

en: <b>_Select the kind of key you wish to create:</b>
da: <b>_Vælg typen af nøgle du vil oprette:</b>

en: <b>_Subkeys</b>
da: <b>_Undernøgler</b>

en: <big><b>First time options:</b></big>
da: <big><b>Førstegangsindstillinger:</b></big>

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d x %d pixels.
da: <big><b>Dette billede er for stort</b></big>
    Den anbefalede billedstørrelse til din nøgle er %d x %d pixler.

en: <i>A non-supported PGP passphrase caching agent is running.</i>
da: <i>Der kører en agent til cache-lagring af PGP-adgangskoder, men agenten er ikke understøttet.</i>

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key
    is owned by the person who claims to own it. For example, you could
    read the key fingerprint to the owner over the phone.
da: <i>Uformelt:</i> betyder at du har foretaget en uformel verificering af at
    nøglen ejes af personen der påstår at eje den. For eksempel kunne du oplæse
    nøglens fingeraftryk til ejeren over telefon.

en: <i>Key Name</i>
da: <i>Nøglenavn</i>

en: <i>No SSH caching agent is running. Cannot load Secure Shell keys.</i>
da: <i>Ingen SSH-cacheagent kører. Kan ikke indlæse SSH-nøgler.</i>

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who 
    claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
da: <i>Overhovedet ikke:</i> betyder at du tror nøglen tilhører personen der
    påstår at eje den, men du kunne eller ville ikke verificere udsagnet.

en: <i>This key is used to sign messages when no other key is chosen</i>
da: <i>Denne nøgle bruges til at underskrive meddelelser når ingen anden nøgle er udvalgt</i>

en: <i>This only applies to the '%s'</i> account.
da: <i>Dette gælder kun for "%s"</i>-kontoen.

en: <i>Use your email address, and any other reminder
     you need about what this key is for.</i>
da: <i>Brug din e-postadresse og enhver anden
    påmindelse du har brug for til at se hvad denne 
    nøgle er beregnet til.</i>

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this
    key is genuine.
da: <i>Meget omhyggeligt:</i> Vælg kun denne hvis du er absolut sikker på at
    denne nøgle er ægte.

en: <i>eg: fileserver.example.com</i>
da: <i>f.eks.: filserver.eksempel.dk</i>

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
da: En PGP-nøgle tillader dig at kryptere e-post eller filer til andre mennesker.

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to trusted
    computers using SSH, without entering a different password 
    for each of them.
da: En Secure Shell (SSH) nøgle lader dig forbinde sikkert til
    computere du har tillid til via SSH, uden at der skal
    indtastes forskellige kodeord for hver.

en: A list of key server URIs to search for remote PGP keys. In later versions a display name can be included, by appending a space and then the name.
da: En liste af nøgleserver-URI'er hvorpå der søges efter fjerne PGP-nøgler. I nyere versioner kan et navn inkluderes ved at efterstille et mellemrum og derpå navnet.

en: About this program
da: Om dette program

en: Access a network share or resource
da: Få adgang til en netværksdeling eller ressource

en: Access a website
da: Få adgang til en hjemmeside

en: Access to the key ring was denied
da: Adgang til nøgleringen blev nægtet

en: Activates default
da: Anvender forvalg

en: Add
da: Tilføj

en: Add Key Server
da: Tilføj nøgleserver

en: Add User ID
da: Tilføj bruger-ID

en: Add a photo to this key
da: Føj et billede til denne nøgle

en: Add subkey to %s
da: Føj undernøgle til %s

en: Add user ID to %s
da: Føj bruger-ID til %s

en: After performing an decrypt or verify operation from the applet, display the resulting text in a window.
da: Vis den resulterende tekst i et vindue efter dekrypterings- eller verificeringsoperation i panelprogrammet.

en: After performing an encrypt or signing operation from the applet, display the resulting text in a window.
da: Vis den resulterende tekst i et vindue efter krypterings- eller underskrivelsesoperation i panelprogrammet.

en: Algorithms here
da: Algoritmer her

en: All JPEG files
da: Alle JPEG-filer

en: All Keys
da: Alle nøgler

en: All files
da: Alle filer

en: All image files
da: Alle billedfiler

en: All key files
da: Alle nøglefiler

en: Allow GPG agent request from any display
da: Tillad GPG-agentforespørgsel fra enhver skærm

en: Always ask me before using a cached passphrase
da: Spørg mig altid før en lagret adgangskode anvendes

en: Archive files
da: Arkivfiler

en: Are you sure you want to permanently delete %d key? | Are you sure you want to permanently delete %d keys?
da[0]: Er du sikker på at du vil slette %d nøgle permanent?
da[1]: Er du sikker på at du vil slette %d nøgler permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
da: Er du sikker på at du vil slette %s permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %d of %s?
da: Er du sikker på at du vil slette undernøgle %d af %s permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete the '%s' user ID?
da: Er du sikker på at du vil slette bruger-ID'en "%s" permanent?

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
da: Er du sikker på at du vil fjerne det nuværende billede fra din nøgle?

en: Authorize Passphrase Access
da: Autorisér adgang med adgangskode

en: Auto Sync Keys
da: Synkronisér nøgler automatisk

en: Automatically load _Secure Shell keys
da: Indlæs automatisk _SSH-nøgler

en: Automatically synchronize modified keys with key servers.
da: Synkronisér automatisk ændrede nøgler med nøgleservere.

en: Back up Key Rings to Archive
da: Gem sikkerhedskopier af nøgleringe i et arkiv

en: Back up all keys
da: Lav sikkerhedskopi af alle nøgler

en: Bad Signature
da: Ugyldig underskrift

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
da: Ugyldig eller forfalsket underskrift. De underskrevne data er blevet modificeret.

en: Because the files are located remotely, each file will be encrypted separately.
da: Da filerne opbevares fjernt, vil hver fil blive krypteret separat.

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
da: Ved underskrift udtrykker du din tillid til at denne nøgle tilhører:

en: C_hange
da: _Ændr

en: C_ontinue
da: _Fortsæt

en: C_reate
da: _Opret

en: Cache _Preferences
da: Cache_indstillinger

en: Cached Encryption Keys
da: Krypteringsnøgler i cache

en: Can't publish discovery information on the network.
da: Kan ikke offentliggøre information om opdagelse på netværket.

en: Change Passphrase
da: Ændr adgangskode

en: Change _Passphrase
da: Skift _adgangskode

en: Change passphrase cache settings.
da: Ændr indstillinger for adgangskodecache.

en: Change preferences for this program
da: Ændr indstillinger for dette program

en: Choose Decrypted File Name for '%s'
da: Vælg dekrypteret filnavn for "%s"

en: Choose Encrypted File Name for '%s'
da: Vælg krypteret filnavn for "%s"

en: Choose Key to Sign with
da: Vælg nøglen hvormed der underskrives

en: Choose Original File for '%s'
da: Vælg original fil for "%s"

en: Choose Photo to Add to Key
da: Vælg billede til nøglen

en: Choose Recipient Keys
da: Vælg modtagernøgler

en: Choose Recipients
da: Vælg modtagere

en: Choose Signature File Name for '%s'
da: Vælg underskriftsfilnavn for '%s'

en: Choose Signer
da: Vælg underskriver

en: Clear passphrase cache
da: Ryd adgangskodecache

en: Clipboard Encryption Preferences
da: Indstillinger for kryptering af klippebord

en: Clipboard Text Encryption
da: Kryptering af klippebordstekst

en: Close this program
da: Luk dette program

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Collapse all listings
da: Sammenfold alle kataloger

en: Compromised
da: Kompromitteret

en: Con_firm Passphrase:
da: _Bekræft adgangskode:

en: Configure key servers and other encryption settings
da: Konfigurér nøgleservere og andre krypteringsindstillinger

en: Configuring Secure Shell Keys...
da: Konfigurerer SSH-nøgler...

en: Confirm new passphrase
da: Bekræft ny adgangskode

en: Confirm:
da: Bekræft:

en: Connecting to: %s
da: Forbinder til: %s

en: Controls the visibility of the expires column for the key manager.
da: Bestemmer synligheden af nøglehåndteringens udløbstidskolonne.

en: Controls the visibility of the trust column for the key manager.
da: Bestemmer synligheden af nøglehåndteringens troværdighedskolonne.

en: Controls the visibility of the type column for the key manager.
da: Bestemmer synligheden af nøglehåndteringens typekolonne.

en: Controls the visibility of the validity column for the key manager.
da: Bestemmer synligheden af nøglehåndteringens gyldighedskolonne.

en: Copied %d key | Copied %d keys
da[0]: Kopierede %d nøgle
da[1]: Kopierede %d nøgler

en: Copy public part of selected keys to the clipboard
da: Kopiér den offentlige del af de markerede nøgler til klippebordet

en: Copy selected keys to the clipboard
da: Kopiér markerede nøgler til klippebord

en: Could not display help: %s
da: Kunne ikke vise hjælp: %s

en: Could not display the help file
da: Kunne ikke vise hjælpefilen

en: Couldn't add photo
da: Kunne ikke tilføje billede

en: Couldn't add revoker
da: Kunne ikke tilføje tilbagekalder

en: Couldn't add subkey
da: Kunne ikke tilføje undernøgle

en: Couldn't add user id
da: Kunne ikke tilføje bruger-ID

en: Couldn't change authorization for key.
da: Kunne ikke ændre autorisering af nøglen.

en: Couldn't change expiry date
da: Kunne ikke ændre udløbsdato

en: Couldn't change passhrase for key.
da: Kunne ikke ændre adgangskode for nøglen.

en: Couldn't change password.
da: Kunne ikke ændre adgangskode.

en: Couldn't change primary photo
da: Kunne ikke ændre primært billede

en: Couldn't change primary user ID
da: Kunne ikke ændre primær bruger-ID

en: Couldn't communicate with '%s': %s
da: Kunne ikke kommunikere med "%s": %s

en: Couldn't communicate with key ring daemon
da: Kunne ikke kommunikere med nøgleringsdæmon

en: Couldn't communicate with server '%s': %s
da: Kunne ikke kommunikere med serveren "%s": %s

en: Couldn't configure Secure Shell keys on remote computer.
da: Kunne ikke konfigurere SSH-nøgler på den fjerne computer.

en: Couldn't connect to seahorse-daemon
da: Kunne ikke forbinde til seahorse-daemon

en: Couldn't decrypt file: %s
da: Kunne ikke dekryptere filen: %s

en: Couldn't decrypt text
da: Kunne ikke dekryptere tekst

en: Couldn't delete key
da: Kunne ikke slette nøgle

en: Couldn't delete photo
da: Kunne ikke slette billede

en: Couldn't delete subkey
da: Kunne ikke slette undernøgle

en: Couldn't delete user id
da: Kunne ikke slette bruger-ID

en: Couldn't encrypt file: %s
da: Kunne ikke kryptere fil: %s

en: Couldn't encrypt text
da: Kunne ikke kryptere tekst

en: Couldn't export key
da: Kunne ikke eksportere nøgle

en: Couldn't export key to "%s"
da: Kunne ikke eksportere nøgle til "%s"

en: Couldn't generate PGP key
da: Kunne ikke generere PGP-nøgle

en: Couldn't generate Secure Shell key
da: Kunne ikke generere SSH-nøgle

en: Couldn't generate key
da: Kunne ikke generere nøgle

en: Couldn't import keys
da: Kunne ikke importere nøgler

en: Couldn't import keys from file: %s
da: Kunne ikke importere nøgler fra filen: %s

en: Couldn't import keys into key ring
da: Kunne ikke importere nøgler til nøglering

en: Couldn't list files
da: Kunne ikke vise filliste

en: Couldn't load keys
da: Kunne ikke hente nøgler

en: Couldn't open the Session Properties
da: Kunne ikke åbne sessionindstillingerne

en: Couldn't package files
da: Kunne ikke pakke filer

en: Couldn't publish keys to server: %s
da: Kunne ikke offentliggøre nøgler på serveren: %s

en: Couldn't read file
da: Kunne ikke læse fil

en: Couldn't rename key.
da: Kunne ikke omdøbe nøgle.

en: Couldn't resolve address: %s
da: Kunne ikke finde adressen: %s

en: Couldn't retrieve data from key server
da: Kunne ikke hente data fra nøgleserveren

en: Couldn't retrieve key data
da: Kunne ikke hente nøgledata

en: Couldn't retrieve keys from server: %s
da: Kunne ikke hente nøgler fra serveren: %s

en: Couldn't revoke subkey
da: Kunne ikke tilbagekalde undernøgle

en: Couldn't run file-roller
da: Kunne ikke køre Filpakker

en: Couldn't set description.
da: Kunne ikke anføre beskrivelse.

en: Couldn't set permissions on backup file.
da: Kunne ikke ændre rettigheder for backupfilen.

en: Couldn't share keys
da: Kunne ikke dele nøgler

en: Couldn't sign file: %s
da: Kunne ikke underskrive fil: %s

en: Couldn't sign key
da: Kunne ikke underskrive nøgle

en: Couldn't sign text
da: Kunne ikke underskrive tekst

en: Couldn't start the 'seahorse-agent' program
da: Kunne ikke starte programmet "seahorse-agent"

en: Couldn't verify file: %s
da: Kunne ikke verificere fil: %s

en: Couldn't verify signature.
da: Kunne ikke verificere underskrift.

en: Couldn't verify text
da: Kunne ikke verificere tekst

en: Couldn't write key to file
da: Kunne ikke skrive nøgle til fil

en: Couldn't write keys to file: %s
da: Kunne ikke skrive nøgler til filen: %s

en: Create a New Key
da: Opret en ny nøgle

en: Create a PGP Key
da: Opret en PGP-nøgle

en: Create a new personal key
da: Opret en ny personlig nøgle

en: Create the new user ID
da: Opret den nye bruger-ID

en: Created
da: Oprettet

en: Created:
da: Oprettet:

en: Creating Secure Shell Key
da: Genererer SSH-nøgle

en: Cursor Position
da: Markørposition

en: Custom
da: Tilpasset

en: DSA (sign only)
da: DSA (underskriv kun)

en: Decr_ypt/Verify
da: Dekr_yptér/verificér

en: Decrypt File
da: Dekryptér en fil

en: Decrypt and/or Verify text
da: Dekryptér og/eller verificér tekst

en: Decrypt encrypted file
da: Dekryptér krypteret fil

en: Decrypt files and email sent to you.
da: Dekryptér filer og e-post sendt til dig.

en: Decrypted Text
da: Dekrypteret tekst

en: Decrypted text
da: Dekrypteret tekst

en: Decrypting
da: Dekrypterer

en: Decrypting Failed
da: Dekryptering fejlede

en: Delete
da: Slet

en: Delete selected keys
da: Slet markerede nøgler

en: Details
da: Detaljer

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Display cache reminder in the notification area
da: Vis cachepåmindelse i statusfeltet

en: Display clipboard after decrypting
da: Vis klippebord efter dekryptering

en: Display variables instead of editing conf files (gpg.conf, SSH agent socket)
da: Vis variable i stedet for at redigere conf-filer (gpg.conf, sokkel til SSH-agent)

en: Do not daemonize seahorse-agent
da: Gør ikke seahorse-agent til dæmon

en: Do not run seahorse-daemon as a daemon
da: Kør ikke seahorse-daemon som dæmon

en: E_xpiration Date:
da: _Udløbsdato:

en: E_xport Complete Key
da: Eks_portér fuldstændig nøgle

en: E_xport Public Key...
da: Eks_portér offentlig nøgle...

en: ElGamal (encrypt only)
da: ElGamal (kryptér kun)

en: Enable DNS-SD sharing
da: Aktiver DNS-SD deling

en: Enable the seahorse encryption plugin for gedit.
da: Aktiver seahorse-krypteringsmodulet til gedit.

en: Enable the seahorse gedit plugin
da: Aktiver seahorse-modulet til gedit

en: Enables DNS-SD (Apple Bonjour) sharing of keys. seahorse-daemon must running and must be built with HKP and DNS-SD support.
da: Aktiverer DNS-SD (Apple Bonjour) deling af nøgler. seahorse-daemon skal køre og skal være kompileret med HKP- og DNS-SD-understøttelse.

en: Encrypt (and optionally sign) the selected file | Encrypt the selected files
da[0]: Kryptér (og eventuelt underskriv) den markerede fil
da[1]: Kryptér de markerede filer

en: Encrypt Multiple Files
da: Kryptér adskillige filer

en: Encrypt and sign file with default key
da: Kryptér og underskriv fil med standardnøgle

en: Encrypt each file separately
da: Kryptér hver fil separat

en: Encrypt file
da: Kryptér fil

en: Encrypt files and email to the key's owner
da: Kryptér filer og e-post til nøglens ejer

en: Encrypt packed together in a package
da: Kryptér komprimeret i en pakke

en: Encrypt the selected text
da: Kryptér den markerede tekst

en: Encrypt, decrypt or sign the clipboard (uses PGP type encryption).
da: Kryptér, dekryptér eller underskriv klippebordet (bruger PGP-kryptering).

en: Encrypt...
da: Kryptér...

en: Encrypted Text
da: Krypteret tekst

en: Encrypted text
da: Krypteret tekst

en: Encrypting
da: Krypterer

en: Encryption Applet
da: Krypteringspanelprogram

en: Encryption Daemon (Seahorse)
da: Krypteringdæmon (Seahorse)

en: Encryption Failed
da: Kryptering mislykkedes

en: Encryption Key Agent (Seahorse)
da: Krypteringsnøgle-agent (Seahorse)

en: Encryption Key Manager
da: Krypteringsnøgle-håndtering

en: Encryption Preferences
da: Krypteringsindstillinger

en: Encryption Settings
da: Krypteringsindstillinger

en: Encryption _Type:
da: Krypterings_type:

en: Enter Key Passphrase
da: Skriv nøgleadgangskode

en: Enter a passphrase for your new Secure Shell key.
da: Skriv en adgangskode til din nye SSH-nøgle.

en: Enter new passphrase
da: Skriv ny adgangskode

en: Enter new passphrase for '%s'
da: Skriv ny adgangskode til "%s"

en: Enter passphrase
da: Skriv adgangskode

en: Enter passphrase for '%s'
da: Skriv adgangskode til "%s"

en: Enter the new passphrase for: %s
da: Skriv den nye adgangskode til: %s

en: Enter the old passphrase for: %s
da: Skriv den gamle adgangskode til: %s

en: Enter the passphrase for your new key twice.
da: Skriv adgangskoden til din nye nøgle to gange.

en: Enter the passphrase for: %s
da: Skriv adgangskoden til: %s

en: Execute other arguments on the command line
da: Eksekvér andre argumenter på kommandolinjen

en: Expand all listings
da: Udfold alle kataloger

en: Expiration Date
da: Udløbsdato

en: Expiration Date:
da: Udløbsdato:

en: Expire
da: Udløb

en: Expire passwords in the cache
da: Lad adgangskoder i cache udløbe

en: Expired
da: Udløbet

en: Expired Signature
da: Udløbet underskrift

en: Expires
da: Udløber

en: Expires:
da: Udløber:

en: Expiry for %s
da: Udløb af %s

en: Expiry for Subkey %d of %s
da: Udløb af undernøgle %d af %s

en: Export
da: Eksportér

en: Export Complete Key
da: Eksportér fuldstændig nøgle

en: Export public key
da: Eksportér offentlig nøgle

en: Export public part of key to a file
da: Eksportér den offentlige del af en nøgle til en fil

en: Exporting Keys
da: Eksporterer nøgler

en: Exporting keys
da: Eksporterer nøgler

en: FALSE removes outside bevel from entry
da: FALSE fjerner den ydre skråkant fra posten

en: File Encryption Tool
da: Filkrypteringsværktøj

en: Find Remote Keys
da: Find fjerne nøgler

en: For help contact your system adminstrator or the administrator of the key server.
da: Kontakt din systemadministrator eller nøgleserverens administrator for hjælp.

en: For internal use
da: Til intern benyttelse

en: Full
da: Fuld

en: Full _Name:
da: Fuldt _navn:

en: Generate a new key
da: Generér en ny nøgle

en: Generate a new key of your own:
da: Generér en ny nøgle til dig selv:

en: Generate a new subkey
da: Opret en ny undernøgle

en: Generating key
da: Genererer nøgle

en: Go to next photo
da: Gå til næste billede

en: Go to previous photo
da: Gå til forrige billede

en: Good
da: God

en: Good Signature
da: Gyldig underskrift

en: HTTP Key Server
da: HTTP-nøgleserver

en: Has Frame
da: Har ramme

en: Host:
da: Vært:

en: I can _revoke this signature at a later date.
da: Jeg kan _tilbagekalde denne underskrift på et senere tidspunkt.

en: I have checked that this key belongs to '%s'
da: Jeg har kontrolleret at denne nøgle tilhører "%s"

en: I trust signatures from '%s' on other keys
da: Jeg stoler på underskrifter fra "%s" på andre nøgler

en: ID of the default key
da: ID for standardnøglen

en: If key never expires
da: Om nøglen aldrig udløber

en: If set to 'gnome' uses gnome-keyring to cache passwords. When set to 'internal' uses internal cache.
da: Hvis denne sættes til "gnome", benyttes gnome-keyring til kodeordscache. Sættes den til "internal", benyttes intern cache.

en: If set to true, then files encrypted with seahorse will be ASCII armor encoded.
da: Hvis denne sættes til "true", vil seahorse ASCII-pansre krypterede filer.

en: If set to true, then the default key will always be added to an encryption recipients list.
da: Hvis denne sættes til "true", vil standardnøglen altid blive føjet til modtagerlisten ved kryptering.

en: If there is already a computer you want to use this key with, you 
    can set up that computer to recognize your key now.
da: Hvis der allerede er en computer du vil bruge denne nøgle med, så
    kan du sætte den computer op til at genkende din nøgle nu.

en: If you no longer trust this person's identity, <i>revoke</i> your signature:
da: Hvis du ikke længere stoler på denne persons identitet, så <i>tilbagekald</i> din underskrift:

en: Import Failed
da: Import fejlede

en: Import Key
da: Importér nøgle

en: Import existing keys from a file:
da: Importér eksisterende nøgler fra en fil:

en: Import keys from the clipboard
da: Importér nøgler fra klippebordet

en: Import keys from the file
da: Importér nøgler fra filen

en: Import keys into your key ring from a file
da: Importér nøgler til din nøglering fra en fil

en: Import selected keys to local key ring
da: Importér markerede nøgler til lokal nøglering

en: Imported %d key | Imported %d keys
da[0]: Importerede %d nøgle
da[1]: Importerede %d nøgler

en: Imported %i key | Imported %i keys
da[0]: Importerede %i nøgle
da[1]: Importerede %i nøgler

en: Imported key
da: Importeret nøgle

en: Importing
da: Importerer

en: Importing Keys
da: Importerer nøgler

en: Importing key. Enter passphrase
da: Importerer nøgle. Skriv adgangskode

en: Importing key: %s
da: Importerer nøgle: %s

en: Importing keys from key servers
da: Importerer nøgler fra nøgleservere

en: Internal error accessing gnome-keyring
da: Intern fejl i adgang til gnome-keyring

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Invalid Signature
da: Ugyldig underskrift

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
da: Ugyldige nøgledata (manglende UID'er). Dette kan skyldes at en computer har dato indstillet til fremtiden eller en manglende egenunderskrift.

en: Invalid key id: %s
da: Ugyldig nøgle-ID: %s

en: Invalid key type for decryption: %s
da: Ugyldig nøgletype til dekryptering: %s

en: Invalid key type for verifying: %s
da: Ugyldig nøgletype til verificering: %s

en: Invalid or unrecognized key type: %s
da: Ugyldig eller ukendt nøgletype: %s

en: Invalid or unrecognized key: %s
da: Ugyldig eller ukendt nøgle: %s

en: Invalid or unrecognized recipient: %s
da: Ugyldig eller ukendt modtager: %s

en: Invalid or unrecognized signer: %s
da: Ugyldig eller ukendt underskriver: %s

en: Invisible character
da: Usynligt tegn

en: Key
da: Nøgle

en: Key Co_mment:
da: _Nøglekommentar:

en: Key Data
da: Nøgledata

en: Key ID
da: Nøgle-ID

en: Key ID:
da: Nøgle-ID:

en: Key Imported | Keys Imported
da[0]: Nøgle importeret
da[1]: Nøgler importeret

en: Key Name
da: Nøglenavn

en: Key Properties
da: Nøgleegenskaber

en: Key Server Type:
da: Nøgleservertype:

en: Key Servers
da: Nøgleservere

en: Key Sharing
da: Nøgledeling

en: Key _Length:
da: Nøgle_længde:

en: Key _Strength (bits):
da: Nøgle_styrke (bit):

en: Key _Type:
da: Nøgle_type:

en: Key has been compromised
da: Nøglen er kompromitteret

en: Key has been superseded
da: Nøglen er blevet erstattet

en: Key is no longer used
da: Nøglen er ikke længere i brug

en: Key is not a valid recipient for encryption: %s
da: Nøglen er ikke en gyldig modtager for kryptering: %s

en: Key is not valid for signing: %s
da: Nøglen er ikke gyldig til underskrift: %s

en: Key type / algorithm
da: Nøgletype / algoritme

en: Keys found but not imported
da: Nøgler fundet men ikke importeret

en: Keys were found but not imported.
da: Nøgler blev fundet men ikke importeret.

en: LDAP Key Server
da: LDAP-nøgleserver

en: Last key server search pattern
da: Sidste nøgleserver-søgestreng

en: Last key servers used
da: Sidst benyttede nøgleservere

en: Last key used to sign a message.
da: Sidst benyttede nøgle til underskrift af meddelelse.

en: Length of Key
da: Nøglelængde

en: Listing passwords
da: Udskriver kodeord

en: Loaded %d key | Loaded %d keys
da[0]: %d nøgle indlæst
da[1]: %d nøgler indlæst

en: Loading Keys...
da: Indlæser nøgler...

en: Make this photo the primary photo
da: Gør dette til hovedbilledet

en: Manage your passwords and encryption keys
da: Håndtér dine kodeord og krypteringsnøgler

en: Marginal
da: Underordnet

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum
da: Maksimalt antal tegn for denne post. Nul hvis intet maksimum

en: Multiple Keys
da: Adskillige nøgler

en: Must be at least 5 characters long
da: Skal indeholde mindst 5 tegn

en: My _Personal Keys
da: Mine _personlige nøgler

en: Name
da: Navn

en: Name/Email
da: Navn/e-postadresse

en: Names and Signatures
da: Navne og underskrifter

en: Ne_ver Expires
da: Udløber _aldrig

en: Network Credentials
da: Netværksakkreditiver

en: Network Password
da: Netværkskodeord

en: Never
da: Aldrig

en: Never E_xpires
da: Udløber _aldrig

en: Never Expires
da: Udløber aldrig

en: New Key Passphrase
da: Ny nøgleadgangskode

en: New PGP Key
da: Ny PGP-nøgle

en: New Secure Shell Key
da: Ny SSH-nøgle

en: New _Passphrase:
da: Ny _adgangskode:

en: No PGP data found.
da: Ingen PGP-data fundet.

en: No PGP key or message was found on clipboard
da: Ingen PGP-nøgle eller meddelelse blev fundet på klippebordet

en: No Reason
da: Ingen grund

en: No encrypted or signed text is selected.
da: Ingen krypteret eller underskrevet tekst er markeret.

en: No keys usable for signing
da: Ingen brugbare nøgler til underskrift

en: No matching keys found
da: Ingen passende nøgler fundet

en: No reason for revoking key
da: Ingen grund til at tilbagekalde nøgle

en: No recipients specified
da: Ingen modtagere angivet

en: No signer specified
da: Ingen underskriver angivet

en: No such key ring exists
da: Ingen sådan nøglering findes

en: No valid signatures found
da: Ingen gyldige signaturer fundet

en: None (Don't Sign)
da: Ingen (underskriv ikke)

en: None. Prompt for a key.
da: Ingen. Spørg om en nøgle.

en: None: Don't publish keys
da: Ingen: Offentliggør ikke nøgler

en: Not Used
da: Ubenyttet

en: Not a valid Key Server address.
da: Ugyldig nøgleserver-adresse.

en: Notification Messages
da: Påmindelser

en: Number of characters to leave space for in the entry
da: Antallet af tegn der reserveres plads til i posten

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
da: Antallet af pixler fra posten der er rullet til venstre ud af skærmen

en: Old Key Passphrase
da: Adgangskode til gammel nøgle

en: Optional comment describing key
da: Valgfri nøglebeskrivelse

en: Optional description of revocation
da: Valgfri beskrivelse af tilbagekaldelse

en: Optional email address
da: Valgfri e-postadresse

en: Other _Collected Keys
da: Andre _indsamlede nøgler

en: Override Owner _Trust:
da: Underkend ejers _tillid:

en: Owner
da: Ejer

en: PGP Key
da: PGP-nøgle

en: PGP Key servers
da: PGP-nøgleservere

en: PGP Key: %s
da: PGP-nøgle: %s

en: P_roperties
da: _Egenskaber

en: Package Name:
da: Pakkenavn:

en: Packaging:
da: Pakketype:

en: Passphrase
da: Adgangskode

en: Passphrase Cache
da: Adgangskodecache

en: Passphrase for New PGP Key
da: Adgangskode til ny PGP-nøgle

en: Passphrase for New Secure Shell Key
da: Adgangskode til ny SSH-nøgle

en: Passphrase:
da: Adgangskode:

en: Password
da: Kodeord

en: Password:
da: Kodeord:

en: Passwords and Encryption Keys
da: Kodeord og krypteringsnøgler

en: Paste _Keys
da: Indsæt _nøgler

en: Please enter a passphrase to use.
da: Indskriv venligst ønsket adgangskode.

en: Prefere_nces
da: _Indstillinger

en: Preparing...
da: Forbereder...

en: Primary
da: Primær

en: Print variables in for a C type shell
da: Udskriv variable til C-lignende skal

en: Private PGP Key
da: Privat PGP-nøgle

en: Private Secure Shell Key
da: Privat SSH-nøgle

en: Progress Status
da: Forløbsstatus

en: Progress Title
da: Forløbstitel

en: Prompt before using GPG passwords in cache
da: Spørg før GPG-adgangskoder i cache benyttes

en: Public PGP Key
da: Offentlig PGP-nøgle

en: Public Secure Shell Key
da: Offentlig SSH-nøgle

en: Publish and/or synchronize your keys with those online.
da: Offentliggør og/eller synkronisér dine nøgler med andre på nettet.

en: Publish keys to this key server.
da: Offentliggør nøgler til denne nøgleserver.

en: RSA (encrypt only)
da: RSA (kryptér kun)

en: RSA (sign only)
da: RSA (underskriv kun)

en: Re_voke
da: Tilbage_kald

en: Read list of URIs on standard in
da: Indlæs liste af URI'er fra standard inddata

en: Reason for revoking the key
da: Grund for tilbagekaldelse af nøglen

en: Reflect the contents of the clipboard (whether encrypted, signed, etc...) in the panel applet icon.
da: Afbild klippebordets egenskaber (hvorvidt indholdet er krypteret, underskrevet osv.) i panelprogram-ikonet.

en: Remote Encryption Keys
da: Fjerne krypteringsnøgler

en: Remote Keys
da: Fjerne nøgler

en: Remote Keys Containing '%s'
da: Fjerne nøgler indeholdende "%s"

en: Remove this photo from this key
da: Fjern dette billede fra denne nøgle

en: Resolving server address: %s
da: Finder serveradresse: %s

en: Retrieving key
da: Henter nøgle

en: Retrieving keys
da: Henter nøgler

en: Retrieving keys...
da: Henter nøgler...

en: Retrieving remote keys...
da: Henter fjerne nøgler...

en: Revoke
da: Tilbagekald

en: Revoke %s
da: Tilbagekald %s

en: Revoke Subkey %d of %s
da: Tilbagekald undernøgle %d af %d

en: Revoke key
da: Tilbagekald nøgle

en: Revoked
da: Tilbagekaldt

en: Revoked Signature
da: Underskrift tilbagekaldt

en: Save Key As...
da: Gem nøgle som...

en: Save Remote Keys
da: Gem fjerne nøgler

en: Save selected keys as a file
da: Gem markerede nøgler som en fil

en: Save this passphrase in my keyring
da: Gem denne adgangskode i min nøglering

en: Saved password or login
da: Gemt kodeord eller brugernavn

en: Saving item...
da: Gemmer objekt...

en: Scroll offset
da: Rulleudgangspunkt

en: Seahorse Applet Factory
da: Seahorse panelprogramsfabrik

en: Seahorse Project Homepage
da: Seahorse projekthjemmeside

en: Search Results
da: Søgeresultater

en: Search _for:
da: _Søg efter:

en: Search for keys on a key server
da: Søg efter nøgler på en nøgleserver

en: Search was not specific enough. Server '%s' found too many keys.
da: Søgningen var ikke tilstrækkeligt specifik. Serveren "%s" fandt for mange nøgler.

en: Searching for key id '%s'...
da: Søger efter nøgle-ID "%s"...

en: Searching for keys containing '%s'...
da: Søger efter nøgler der indeholder "%s"...

en: Searching for keys on: %s
da: Søger efter nøgler på: %s

en: Searching for keys...
da: Søger efter nøgler...

en: Secure Shell Key
da: SSH-nøgle

en: Secure Shell Key Passphrase
da: Adgangskode til SSH-nøgle

en: Secure Shell Passphrase
da: SSH-adgangskode

en: Secure Shell key
da: SSH-nøgle

en: Selected %d key | Selected %d keys
da[0]: Markerede %d nøgle
da[1]: Markerede %d nøgler

en: Selected Recipients
da: Markerede modtagere

en: Selection Bound
da: Markeringsgrænse

en: Send public Secure Shell key to another machine, and enable logins using that key.
da: Send offentlig SSH-nøgle til en anden maskine og tillad indlogning ved hjælp af den nøgle.

en: Sending keys to key server...
da: Sender nøgler til nøgleserver...

en: Session Properties
da: Sessionindstillinger

en: Set Up Computer for SSH Connection
da: Konfigurér computeren til SSH-forbindelser

en: Set Up Computer for _Secure Shell...
da: Konfigurér computer til _SSH...

en: Set to 'false' to disable display of the cache reminder in the notification area of your panel.
da: Sæt til "false" for at deaktivere visning af cachepåmindelser i panelets statusfelt.

en: Set to 'true' to have seahorse-agent prompt before giving out passwords it has cached.
da: Sæt til "true" for at få seahorse-agent til at spørge før den oplyser kodeord fra cache.

en: Sharing your keys allows other people on your network to use the keys you've collected. This means they can automatically encrypt things for you or those you know, without you having to send them your key.
    
    <b>Note:</b> Your personal keys will not be compromised.
da: Deling af dine nøgler tillader andre mennesker på dit netværk at bruge de nøgler du har samlet. Dette betyder at de automatisk kan kryptere ting for dig eller dine bekendte, uden at du behøver sende dem din nøgle.
    
    <b>Bemærk:</b> Dine personlige nøgler bliver ikke kompromitteret.

en: Show Seahorse help
da: Vis Seahorse-hjælp

en: Show clipboard state in panel
da: Vis klippebordstilstand i panel

en: Show expires column in key manager
da: Vis udløbstidskolonne i nøglehåndtering

en: Show expiry column
da: Vis udløbskolonnen

en: Show key properties
da: Vis nøgleegenskaber

en: Show owner trust column
da: Vis ejertillids-kolonnen

en: Show pass_word
da: Vis kode_ord

en: Show trust column in key manager
da: Vis tillidskolonnen i nøglehåndtering

en: Show type column
da: Vis typekolonnen

en: Show type column in key manager
da: Vis typekolonne i nøglehåndtering

en: Show validity column
da: Vis gyldighedskolonnen

en: Show validity column in key manager
da: Vis gyldighedskolonne i nøglehåndtering

en: Sig_n...
da: _Underskriv...

en: Sign
da: Underskriv

en: Sign file with default key
da: Underskriv fil med standardnøgle

en: Sign public key
da: Underskriv offentlig nøgle

en: Sign the selected file | Sign the selected files
da[0]: Underskriv den valgte fil
da[1]: Underskriv de valgte filer

en: Sign the selected text
da: Underskriv den markerede tekst

en: Signature ID
da: Underskrifts-ID

en: Signed Text
da: Underskrevet tekst

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
da: Underskrevet af <i><key id="%s"/> <b>Tilbagekaldt</b></i> den %s.

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
da: Underskrevet af <i><key id="%s"/> <b>udløbet</b></i> den %s.

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
da: Underskrevet af <i><key id="%s"/></i> den %s <b>Udløbet</b>.

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
da: Underskrevet af <i><key id="%s"/></i> den %s.

en: Signed text
da: Underskrevet tekst

en: Signing
da: Underskriver

en: Signing Failed
da: Underskrift mislykkedes

en: Signing key not in keyring.
da: Underskriver nøgle der ikke er i nøgleringen.

en: Specify the column to sort the recipients window by. Columns are: 'name' and 'id'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
da: Angiv kolonnen hvormed modtagervinduet sorteres. Kolonnerne er: "name" og "id". Skriv "-" foran kolonnenavnet for at sortere i aftagende rækkefølge.

en: Specify the column to sort the seahorse key manager main window by. Columns are: 'name', 'id', 'validity', 'expires', 'trust', and 'type'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
da: Angiv kolonnen hvormed seahorse-nøglehåndterings hovedvindue sorteres. Kolonnerne er: "name", "id", "validity", "expires", "trust" og "type". Skriv en "-" foran kolonnenavnet for at sortere i aftagende rækkefølge.

en: Strength
da: Styrke

en: Strength:
da: Styrke:

en: Superseded
da: Erstattet

en: Sync Keys
da: Synkronisér nøgler

en: Synchronizing keys
da: Synkroniserer nøgler

en: Synchronizing keys...
da: Synkroniserer nøgler...

en: T_ypes
da: T_yper

en: Text
da: Tekst

en: Text Encryption
da: Tekstkryptering

en: Text may be malformed.
da: Tekst kan være misdannet.

en: The 'seahorse-agent' program exited unsuccessfully.
da: Programmet "seahorse-agent" blev afsluttet uden at have fuldført sin opgave.

en: The ID of the last secret key used to sign a message.
da: ID for den sidste hemmelige nøgle der blev benyttet til at underskrive en meddelelse.

en: The SSH command failed.
da: SSH-kommandoen slog fejl.

en: The SSH command was terminated unexpectedly.
da: SSH-kommandoen blev uventet afbrudt.

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
da: Tegnet der benyttes til at maskere postindhold (i "kodeords-tilstand")

en: The clipboard could not be Signed.
da: Klippebordet kunne ikke underskrives.

en: The clipboard could not be encrypted.
da: Klippebordet kunne ikke krypteres.

en: The column to sort the recipients by
da: Kolonnen hvormed modtagere sorteres

en: The column to sort the seahorse keys by
da: Kolonnen hvormed seahorse-nøglerne sorteres

en: The contents of the entry
da: Indholdet af posten

en: The current position of the insertion cursor in chars
da: Den nuværende placering af indsætningsmarkøren målt i antal tegn

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format
da: Filen kunne ikke indlæses. Måske benytter den et ugyldigt format

en: The file-roller process did not complete successfully
da: Filpakker-processen gennemførte ikke sin opgave

en: The gnome-keyring daemon is not running
da: Dæmonen gnome-keyring kører ikke

en: The host name or address of the server.
da: Værtsnavn eller adresser for serveren.

en: The item already exists
da: Objektet findes allerede

en: The key ring has already been unlocked
da: Nøgleringen er allerede blevet låst op

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
da: Nøgleserveren hvorpå PGP-nøgler offentliggøres, eller tom hvis PGP-nøgler ikke ønskes offentliggjort.

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
da: Nøgleserveren hvorpå der sidst blev udført en søgning, eller alle nøgleservere hvis tom.

en: The last search pattern searched for against a key server.
da: Det sidste søgemønster anvendt på en nøgleserver.

en: The owner of the key revoked the key. It can no longer be used.
da: Nøglen er blevet tilbagekaldt af dens ejer. Den kan ikke længere bruges.

en: The owner of this key is _authorized to connect to this computer
da: Ejeren af denne nøgle har _rettigheder til at forbinde til denne computer

en: The passphrase is cached in memory.
da: Adgangskoden lagres i hukommelsen.

en: The port to access the server on.
da: Porten der benyttes til at forbinde til serveren.

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars
da: Placeringen af den modsatte ende af markeringen fra markøren i antal tegn

en: The time (in minutes) to cache GPG passwords
da: Tiden (i minutter) hvori GPG-kodeord gemmes

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
da: Dette er ikke en billedfil, eller det er en ukendt billedfils-type. Prøv at bruge et JPEG-billede.

en: This is the amount of time, specified in minutes, to cache GPG passwords in seahorse-agent.
da: Dette er tidsrummet i minutter, hvori GPG-kodeord bliver cachet i seahorse-agent.

en: This key expired on: %s
da: Denne nøgle udløb den: %s

en: This key expired on: (placeholder)
da: Denne nøgle udløb den: (placeholder)

en: This option enables the GPG password cache in the seahorse-agent program. The 'use-agent' setting in gpg.conf affects this setting.
da: Denne indstilling aktiverer GPG-kodeordscachen i programmet seahorse-agent. Indstillingen "use-agent" i gpg.conf har indflydelse på denne indstilling.

en: This plugin performs encryption operations on text.
da: Dette modul udfører krypteringsoperationer på tekst.

en: This specifies the default key to use for certain operations, mainly signing.
da: Specificerer standardnøglen der benyttes ved visse operationer, hovedsageligt underskrift.

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
da: Dette vil finde andres nøgler på Internet. Disse nøgler kan så importeres til din lokale nøglering.

en: This will publish the keys in your key ring so they're available for others to use. You'll also get any changes others have made since you received their keys.
da: Dette vil offentliggøre nøglerne i din nøglering så de er tilgængelige for andre. Du vil også modtage de ændringer som andre har foretaget siden du modtog deres nøgler.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
da: Dette vil hente de ændringer som andre har foretaget siden du modtog deres nøgler. Ingen nøgleserver er valgt til offentliggørelse, så dine nøgler vil ikke blive offentliggjort for andre.

en: To avoid manually starting the 'seahorse-agent' in the future
    add it to the Session Manager.
da: Føj "seahorse-agent" til i sessionshåndteringen hvis du
    ikke ønsker at starte det manuelt i fremtiden.

en: To get started with encryption you will need keys.
da: For at kunne benytte kryptering har du brug for nøgler.

en: To indicate your trust of this key to others, <i>sign</i> this key:
da: <i>Underskriv</i> denne nøgle for at angive din tillid til den overfor andre personer:

en: To use your Secure Shell key with another computer that
    uses SSH, you must already have a login account on that 
    computer.
da: For at bruge din SSH-nøgle med en anden computer der
    bruger SSH, skal du allerede have en brugerkonto på den
    computer.

en: Trust
da: Tillid

en: Ultimate
da: Ultimativ

en: Unable to change trust
da: Kunne ikke ændre tillidsindstilling

en: Unavailable
da: Utilgængelig

en: Unavailable Key
da: Utilgængelig nøgle

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown
    Never
    Marginal
    Full
    Ultimate
da: Ukendt
    Aldrig
    Underordnet
    Fuld
    Ultimativ

en: Unknown
    Never
    Marginally
    Fully
    Ultimately
da: Ukendt
    Aldrig
    Underordnet
    Fuldt
    Ultimativt

en: Unknown Key
da: Ukendt nøgle

en: Unknown Key: %s
da: Ukendt nøgle: %s

en: Unknown Signature
da: Ukendt underskrift

en: Unknown/Invalid Key
da: Ukendt/ugyldig nøgle

en: Unlocks a PGP key
da: Låser en PGP-nøgle op

en: Unlocks a Secure Shell key
da: Låser en SSH-nøgle op

en: Unparseable Key ID
da: Nøgle-ID kan ikke fortolkes

en: Unrecognized key type, or invalid data format
da: Ukendt nøgletype eller ugyldigt dataformat

en: Uploading keys...
da: Lægger nøgler op...

en: Use PGP/GPG to encrypt/decrypt/sign/verify/import the clipboard.
da: Brug PGP/GPG til at kryptere/dekryptere/underskrive/verificere/importere klippebordet.

en: Used to access other computers (eg: via a terminal)
da: Bruges til at forbinde til andre computere (f.eks. via en terminal)

en: Used to connect to other computers.
da: Bruges til at forbinde til andre computere.

en: Used to encrypt email and files
da: Bruges til at kryptere e-post og filer

en: User ID
da: Bruger-ID

en: Validity
da: Gyldighed

en: Verified text
da: Verificeret tekst

en: Verify Signature
da: Verificér signatur

en: Verify signature file
da: Verificér underskriftsfil

en: Verifying
da: Verificerer

en: Visibility
da: Synlighed

en: Web Password
da: Internetkodeord

en: When _encrypting, always include myself as a recipient
da: Inkludér altid mig selv som modtager under _kryptering

en: When set seahorse-agent will try to automatically load the users SSH keys when needed. This is equivalent to using the ssh-add utility.
da: Når denne er indstillet til det, vil seahorse-agent automatisk forsøge at hente brugerens SSH-nøgler når det er nødvendigt. Dette er ækvivalent med at bruge ssh-add værktøjet.

en: When set, seahorse-agent expires GPG passwords in its cache after a period of time.
da: Ved tilvalg vil seahorse-agent lade GPG-kodeord i cachen udløbe efter en vis tidsperiode.

en: Where to search:
da: Sted for søgning:

en: Where to store cached passwords.
da: Hvor cachede kodeord lagres.

en: Whether contents are drawn using invisible character
da: Hvorvidt indholdet anføres med usynlige tegn

en: Whether or not modified keys should be automatically synced with the default key server.
da: Hvorvidt ændrede nøgler automatisk skal synkroniseres ved standardnøgleserveren.

en: Whether the GPG password cache is enabled
da: Hvorvidt GPG-kodeordscachen er aktiveret

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed
da: Hvorvidt forvalgskontrollen (såsom den forvalgte knap i en dialog) aktiveres når der trykkes Enter

en: Whether to always encrypt to default key
da: Hvorvidt der altid krypteres til standardnøgle

en: Whether to automatically load SSH keys on demand.
da: Hvorvidt SSH-nøgler automatisk indlæses når der er brug for dem.

en: Whether to use ASCII Armor
da: Hvorvidt der benyttes ASCII-pansring

en: Width in chars
da: Bredde i tegn

en: Wrong passphrase.
da: Forkert adgangskode.

en: You _Trust the Owner:
da: Du _stoler på ejeren:

en: You are about to add %s as a revoker for %s. This operation cannot be undone! Are you sure you want to continue?
da: Du er ved at tilføje %s som tilbagekalder for %s. Denne operation kan ikke fortrydes! Er du sikker på at du vil fortsætte?

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) 
    to personally check that the name on the key is correct. You should 
    have also used email to check that the email address belongs to the
    owner.
da: Du kan benytte et svært forfalskeligt billede til identifikation (såsom et
    pas), for personligt at kontrollere at navnet på nøglen er korrekt. Du bør
    også have brugt e-post til at kontrollere at e-postadressen tilhører ejeren.

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
da: Du har ingen personlige PGP-nøgler der kan bruges til at angive din tillid til denne nøgle.

en: You have no personal PGP keys that can be used to sign a document or message.
da: Du har ingen personlige PGP-nøgler der kan bruges til at underskrive et dokument eller en meddelelse.

en: You have selected %d file  | You have selected %d files
da[0]: Du har markeret %d fil
da[1]: Du har markeret %d filer

en: You have selected %d files
da: Du har markeret %d filer

en: You have selected %d folder | You have selected %d folders
da[0]: Du har markeret %d mappe
da[1]: Du har markeret %d mapper

en: Your trust is manually specified on the <i>Details</i> tab.
da: Din tillid angives manuelt på <i>Detaljer</i>-fanebladet.

en: [Type here]
da: [Type her]

en: [Unknown]
da: [Ukendt]

en: [Use here]
da: [Formål her]

en: [details]
da: [detaljer]

en: [login]
da: [brugernavn]

en: _About
da: _Om

en: _Add Name
da: _Tilføj navn

en: _Always remember passphrases whenever logged in
da: _Husk altid adgangskoder når logget på

en: _Ask me before using a cached passphrase
da: Spørg _mig inden benyttelse af en adgangskode fra cache

en: _Authorize
da: _Autorisér

en: _Back up Key Rings...
da: Lav _sikkerhedskopi af nøgleringe...

en: _Casually
da: _Uformelt

en: _Clear Cache
da: _Ryd cache

en: _Close
da: _Luk

en: _Collapse All
da: _Sammenfold alle

en: _Comment:
da: _Kommentar:

en: _Computer Name:
da: _Computernavn:

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Copy Key
da: _Kopiér nøgle

en: _Copy Public Key
da: _Kopiér offentlig nøgle

en: _Create New Key...
da: _Opret ny nøgle...

en: _Create and Set Up
da: _Opret og konfigurér

en: _Decrypt/Verify
da: _Dekryptér/verificér

en: _Decrypt/Verify Clipboard
da: _Dekryptér/verificér klippebord

en: _Decrypting or verifying the clipboard
da: _Dekrypterer eller verificerer klippebordet

en: _Default Key:
da: _Standardnøgle:

en: _Delete Key
da: _Slet nøgle

en: _Description:
da: _Beskrivelse:

en: _Don't Resize
da: Skalér _ikke

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Email Address:
da: _E-postadresse:

en: _Encrypt
da: _Kryptér

en: _Encrypt Clipboard
da: _Kryptér klippebord

en: _Encrypt...
da: _Kryptér...

en: _Encrypting or signing the clipboard
da: _Krypterer eller verificerer klippebordet

en: _Expand All
da: _Udfold alle

en: _Expiry
da: _Udløb

en: _Export Complete Key:
da: _Eksportér fuldstændig nøgle:

en: _Find Keys Using:
da: _Find nøgler ved brug af:

en: _Find Remote Keys...
da: _Find fjerne nøgler...

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Import
da: _Importér

en: _Import Key
da: _Importér nøgle

en: _Import Keys from Clipboard
da: _Importér nøgler fra klippebord

en: _Import...
da: _Importér...

en: _Just Create Key
da: Opret _kun nøgle

en: _Key
da: _Nøgler

en: _Key Description:
da: _Nøglebeskrivelse:

en: _Key Servers
da: _Nøgleservere

en: _Login Name:
da: _Brugernavn:

en: _Never remember passphrases
da: Husk _aldrig adgangskoder

en: _Not at all
da: _Overhovedet ikke

en: _Only display the signatures of people I trust
da: Vis _kun underskrifter fra personer jeg stoler på

en: _Others may not see this signature
da: _Andre må ikke se denne underskrift

en: _Passwords
da: _Kodeord

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Publish Keys To:
da: _Offentliggør nøgler til:

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Reason:
da: _Grund:

en: _Remember passphrases for
da: Husk _adgangskoder i

en: _Remote
da: _Fjern

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Resize
da: _Skalér

en: _Revoke Signature
da: _Tilbagekald underskrift

en: _Search
da: _Søg

en: _Search for keys containing:
da: _Søg efter nøgler indeholdende:

en: _Set Up
da: _Konfigurér

en: _Share my keys with others on my network
da: _Del mine nøgler med andre mit netværk

en: _Show Window
da: _Vis vindue

en: _Show clipboard state in panel
da: _Vis klippebordstilstand i panelet

en: _Sign
da: _Underskriv

en: _Sign Clipboard
da: _Underskriv klippebord

en: _Sign message as:
da: _Underskriv meddelelse som:

en: _Sign message with key:
da: _Underskriv meddelelse med nøgle:

en: _Sign this Key
da: _Underskriv denne nøgle

en: _Sign...
da: _Underskriv...

en: _Signer:
da: _Underskriver:

en: _Sync
da: _Synkronisér

en: _Sync and Publish Keys...
da: S_ynkronisér og offentliggør nøgler...

en: _Trust
da: _Tillid

en: _Trusted Keys
da: _Betroede nøgler

en: _Validity
da: _Gyldighed

en: _Very Carefully
da: _Meget omhyggeligt

en: _View
da: _Vis

en: and %d folder | and %d folders
da[0]: og %d mappe
da[1]: og %d mapper

en: command...
da: kommando...

en: couldn't create new process group
da: kunne ikke oprette ny procesgruppe

en: couldn't drop privileges properly
da: kunne ikke opgive rettighederne korrekt

en: couldn't fork process
da: kunne ikke forgrene proces

en: couldn't modify gpg configuration: %s
da: kunne ikke ændre gpg-indstilling: %s

en: couldn't read gpg configuration, will try to create
da: kunne ikke læse gpg-indstillingerne - vil forsøge nyoprettelse

en: encrypted-package.rar
da: krypteret-pakke.rar

en: file...
da: fil...

en: initial temporary item
da: indledningsvis midlertidigt objekt

en: minutes
da: minutter

en: no command specified to execute
da: ingen kommando specificeret til eksekvering

en: seahorse-applet
da: seahorse-panelprogram
