vino - en to da translation catalogue (110 entries)

note: Open Link
en: _Send address by email
da: _Send adresse via e-post

note: Copy Link Address
en: _Copy address to clipboard
da: _Kopiér adresse til klippebord

en: There was an error showing the URL "%s"
da: Der opstod en fejl ved visning af URL'en "%s"

en: Checking the connectivity of this machine...
da: Kontrollerer denne maskines forbindelsesevner...

en: There was an error displaying help:
    %s
da: Der opstod en fejl ved visning af hjælp:
    %s

en: Your desktop is only reachable over the local network.
da: Dit skrivebord kan kun nås over det lokale netværk.

en: Others can access your computer using the address %s.
da: Andre kan tilgå din computer ved brug af adressen %s.

en: Nobody can access your desktop.
da: Ingen kan tilgå dit skrivebord.

en: Failed to open connection to bus: %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til bus: %s

en: Choose how other users can remotely view your desktop
da: Vælg hvordan andre brugere kan se dit skrivebord fjernt

en: Remote Desktop
da: Fjernskrivebord

en: <b>Notification Area</b>
da: <b>Statusfelt</b>

en: <b>Security</b>
da: <b>Sikkerhed</b>

en: <b>Sharing</b>
da: <b>Deling</b>

en: <i>Some of these preferences are locked down</i>
da: <i>Nogle af disse indstillinger er låst</i>

en: Al_ways display an icon
da: _Vis altid et ikon

en: Allow other users to _view your desktop
da: Tillad andre brugere at _se dit skrivebord

en: Maximum size: 8 characters
da: Maksimal størrelse: 8 tegn

en: Remote Desktop Preferences
da: Indstillinger for fjernskrivebord

en: Remote users are able to control your mouse and keyboard
da: Fjernbrugere kan styre din mus og dit tastatur

en: The router must have the UPnP feature enabled
da: Din ruter skal have UPnP slået til

en: You will be queried to allow or to refuse every incoming connection
da: Du vil blive adspurgt om at tillade eller afslå enhver indkommende forbindelse

en: Your desktop will be shared
da: Dit skrivebord vil blive delt

en: _Allow other users to control your desktop
da: _Tillad andre brugere at kontrollere dit skrivebord

en: _Configure network automatically to accept connections
da: _Konfigurér netværk automatisk til at acceptere forbindelser

en: _Never display an icon
da: Vis _aldrig et ikon

en: _Only display an icon when there is someone connected
da: Vis _kun et ikon når nogen er forbundet

en: _Require the user to enter this password:
da: _Påkræv at brugeren indtaster denne adgangskode:

en: _You must confirm each access to this machine
da: _Du skal godkende hver tilgang til denne maskine

en: Out of memory handling '%s' message
da: Ikke mere fri hukommelse ved behandling af "%s"-signal

en: Out of memory registering object path '%s'
da: Ikke mere fri hukommelse ved registrering af objektsti "%s"

en: Failed to acquire D-Bus name '%s'
da: Kunne ikke hente D-Bus navn "%s"

en: Remote Desktop server already running; exiting ...
da: Fjernskrivebordsserveren kører allerede; afslutter...

en: GNOME Remote Desktop
da: GNOME Fjernskrivebord

en: Your XServer does not support the XTest extension - remote desktop access will be view-only
da: Din X-server understøtter ikke XTest-udvidelsen - fjernadgang til skrivebordet er kun med visning

note: * Translators: this string is used ONLY if you * translated "vino-mdns:showusername" to anything * other than "1"
en: %s's remote desktop on %s
da: %s's fjernskrivebord på %s

en: Received signal %d, exiting...
da: Modtog signalet %d, afslutter...

en: Screen
da: Skærm

en: The screen on which to display the prompt
da: Den skærm som spørgsmålet skal vises på

en: A user on the computer '%s' is trying to remotely view or control your desktop.
da: En bruger på maskinen "%s" forsøger at se eller fjernkontrollere dit skrivebord.

en: <big><b>Another user is trying to view your desktop.</b></big>
da: <big><b>En anden bruger forsøger at se dit skrivebord.</b></big>

en: A user on another computer is trying to remotely view or control your desktop.
da: En bruger på en anden maskine forsøger at se eller fjernkontrollere dit skrivebord.

en: Do you want to allow them to do so?
da: Vil du tillade dem at gøre dette?

en: Question
da: Spørgmål

en: _Allow
da: _Tillad

en: _Refuse
da: _Afvis

en: GNOME Remote Desktop Server
da: GNOME-Fjernskrivebordsserver

en: Allowed authentication methods
da: Tilladte godkendelsesmetoder

en: Alternative port number
da: Alternativ portnummer

en: E-mail address to which the remote desktop URL should be sent
da: E-post-adresse som fjernskrivebordsadressen skal sendes til

en: Enable remote desktop access
da: Aktivér fjernadgang til skrivebordet

en: If not set, the server will listen on all network interfaces. Set this if you want that accept connections only from some specific network interface. eg: eth0, wifi0, lo, ...
da: Hvis ikke sat, vil serveren lytte på alle netværksgrænseflader. Sæt denne hvis du ønsker at acceptere forbindelser fra kun visse, specifikke netværksgrænseflader. F.eks.: eth0, wifi0, lo, ...

en: If true, allows remote access to the desktop via the RFB protocol. Users on remote machines may then connect to the desktop using a vncviewer.
da: Tillader fjernadgang til skrivebordet vha. RFB-protokollen. Brugere på fjernmaskiner kan så tilslutte til skrivebordet med en VNC-fremviser.

en: If true, remote users accessing the desktop are not allowed access until the user on the host machine approves the connection. Recommended especially when access is not password protected.
da: Hvis sand, får fjernbrugere der tilgår skrivebordet, ikke adgang før brugeren på værtsmaskinen godkender tilslutningen. Anbefales især hvis adgangen ikke er beskyttet med en adgangskode.

en: If true, remote users accessing the desktop are only allowed to view the desktop. Remote users will not be able to use the mouse or keyboard.
da: Hvis sand, får fjernbrugere der tilgår skrivebordet, kun lov til at se skrivebordet og kan ikke benytte musen eller tastaturet.

en: If true, remote users accessing the desktop are required to support encryption. It is highly recommended that you use a client which supports encryption unless the intervening network is trusted.
da: Hvis sand, skal fjernbrugere der tilgår skrivebordet, anvende kryptering. Det er stærkt anbefalet, at du anvender en klient som understøtter kryptering, medmindre du kan stole på det mellemliggende netværk.

en: If true, screen will be locked after the last remote client disconnect.
da: Hvis sand, vil skærmen blive låst efter den sidste fjernklients afkobling.

en: If true, the server will listen to another port, instead of the default (5900). The port must be specified in the 'alternative_port' key.
da: Hvis sand, vil serveren lytte på en anden port i stedet for standardporten (5900). Porten skal være angivet i "alternative_port"-nøglen.

en: If true, we will use UPNP protocol to automatically forward the port used by vino in the router.
da: Hvis sand, vil vi bruge UPNP-protokollen til automatisk at viderestille porten brugt af vino i ruteren.

en: Listen an alternative port
da: Lyt på en alternativ port

en: Lists the authentication methods with which remote users may access the desktop. There are two possible authentication methods; "vnc" causes the remote user to be prompted for a password (the password is specified by the vnc_password key) before connecting and "none" which allows any remote user to connect.
da: Lister de godkendelsesmetoder som fjernbrugere kan tilgå skrivebordet med. Der er to mulige godkendelsesmetoder; "vnc" gør at fjernbrugeren bliver spurgt efter en adgangskode (som angives i nøglen vnc_password) før tilslutning, og "none" tillader enhver fjernbruger at tilslutte.

en: Lock the screen when last user disconnect
da: Lås skærmen når sidste bruger afkobler

en: Network interface for listening
da: Netværksgrænseflade at lytte på

en: Only allow remote users to view the desktop
da: Tillad kun at fjernbrugere kan se skrivebordet

en: Password required for "vnc" authentication
da: Adgangskode påkrævet for "vnc"-godkendelse

en: Prompt the user before completing a connection
da: Spørg brugeren før tilslutning

en: Require encryption
da: Påkræv kryptering

en: The password which the remote user will be prompted for if the "vnc" authentication method is used. The password specified by the key is base64 encoded.
da: Den adgangskode som fjernbrugeren bliver spurgt efter hvis "vnc"-godkendelsesmetoden benyttes. Den angivne adgangskode skal være base64-kodet.

en: The port which the server will listen to if the 'use_alternative_port' key is set to true. Valid values are in the range from 5000 to 50000.
da: Porten som serveren vil lytte på hvis "use_alternative_port"-nøglen er sat til sand. Gyldige værdier er i området fra 5000 til 50000.

en: This key controls the behavior of the status icon. There are three options: "always" - The icon will be always there; "client" - You will see the icon only when there is someone connected, this is the default behavior; "never" - Never shows the icon.
da: Denne nøgle styrer opførslen af statusikonet. Der er tre valgmuligheder: "always" - Ikonet vil altid være der, "client" - Ikonet vil være der hvis nogen er forbundet, dette er standardopførsel, "never" - Ikonet vil aldrig vises.

en: This key specifies the e-mail address to which the remote desktop URL should be sent if the user clicks on the URL in the Remote Desktop preferences dialog.
da: Denne nøgle angiver den e-post-adresse som fjernskrivebordsadressen skal sendes til hvis brugeren klikker på adressen under indstillingerne for fjernskrivebord.

en: When the status icon should be shown
da: Hvornår statusikonet skal vises

en: When true, disable the background on receive valid session
da: Når "true", vil baggrunden deaktiveres ved modtagelse af gyldig session

en: Whether we should use UPNP to forward the port in routers
da: Om vi skal bruge UPNP-protokollen til at viderestille porten i rutere

en: Desktop sharing is enabled
da: Skrivebordsdeling er slået til

en: One person is connected | %d people are connected
da[0]: En person er forbundet
da[1]: %d personer er forbundet

en: Error displaying preferences
da: Fejl ved visning af indstillinger

en: Error displaying help
da: Fejl ved visning af hjælp

en: Licensed under the GNU General Public License Version 2
    
    Vino is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License
    as published by the Free Software Foundation; either version 2
    of the License, or (at your option) any later version.
    
    Vino is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE. See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA
    02110-1301, USA.
da: Underlagt licens GNU General Public License Version 2
    
    Vino er fri software; det kan distribueres og/eller modificeres
    som betinget af GNU General Public License, udarbejdet af
    Free Software Foundation; enten version 2 af licensen eller,
    efter eget valg, enhver nyere version.
    
    Vino distribueres i håb om at det viser sig nyttigt, men
    UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede
    garantier SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT
    FORMÅL, idet der henvises til GNU General Public License
    for detaljer.
    
    Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License
    sammen med Vino; er dette ikke tilfældet, så skriv til Free
    Software Foundation, Inc., 59 Temple Place, Suite 330, Boston,
    MA  02111-1307  USA

en: Share your desktop with other users
da: Del dit skrivebord med andre brugere

note: Translators: %s is a hostname
en: Are you sure you want to disconnect '%s'?
da: Er du sikker på at du vil afbryde "%s"?

en: The remote user from '%s' will be disconnected. Are you sure?
da: Fjernbrugeren fra "%s" vil blive afbrudt. Er du sikker?

en: Are you sure you want to disconnect all clients?
da: Er du sikker på at du vil afbryde alle klienter?

en: All remote users will be disconnected. Are you sure?
da: Alle fjerne brugere vil blive afbrudt. Er du sikker?

en: Disconnect
da: Afbryd

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Disconnect all
da: Afbryd alle

note: Translators: %s is a hostname
en: Disconnect %s
da: Afbryd %s

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: Error initializing libnotify
da: Fejl ved klargøring af libnotify

en: Another user is viewing your desktop
da: En anden bruger ser dit skrivebord

en: A user on the computer '%s' is remotely viewing your desktop.
da: En bruger på maskinen "%s" fjernser dit skrivebord.

en: Another user is controlling your desktop
da: En anden bruger kontrollerer dit skrivebord

en: A user on the computer '%s' is remotely controlling your desktop.
da: En bruger på maskinen "%s" fjernkontrollerer dit skrivebord.

en: Error while displaying notification bubble: %s
da: Fejl ved visning af påmindelsesboblen: %s

en: An error has occurred:
da: Der opstod en fejl:

en: Cancelled
da: Annulleret

en: ERROR: Maximum length of password is %d character. Please, re-enter the password. | ERROR: Maximum length of password is %d characters. Please, re-enter the password.
da[0]: FEJL: Den maksimale længde af et kodeord er %d tegn. Genindtast venligst kodeordet.
da[1]: FEJL: Den maksimale længde af et kodeord er %d tegn. Genindtast venligst kodeordet.

en: Changing Vino password.
da: Ændrer Vino-kodeord.

en: Enter new Vino password:
da: Indtast nyt Vino-kodeord:

en: Retype new Vino password:
da: Genindtast nyt Vino-kodeord:

en: vino-passwd: password updated successfully.
da: vino-passwd: kodeordet blev opdateret.

en: Sorry, passwords do not match.
da: Beklager, kodeordene er ikke ens.

en: vino-passwd: password unchanged.
da: vino-passwd: kodeordet ikke ændret.

en: Show Vino version
da: Vis Vino-version

en: - Updates Vino password
da: - Opdaterer Vino-kodeord

en: Run 'vino-passwd --help' to see a full list of available command line options
da: Kør "vino-passwd --help" for at se en fuld liste over tilgængelige kommandolinjetilvalg

en: VINO Version %s
da: VINO, version %s

en: ERROR: You do not have enough permissions to change Vino password.
da: FEJL: Du har ikke rettigheder til at ændre Vino-kodeord.
