Empathy - en to da translation catalogue (729 entries)

en: IM Client
da: IM-Klient

en: Empathy Internet Messaging
da: Samtaleklienten Empathy

en: Chat on Google Talk, Facebook, MSN and many other chat services
da: Chat via Google Talk, Facebook, MSN og mange andre tjenester

en: chat;talk;im;message;irc;voip;gtalk;facebook;jabber;
da: chat;tale;im;besked;irc;vopi;gtalk;gacebook;jabber;kvikbesked;lynbesked;snak;

en: Empathy is the official instant messaging application of the GNOME desktop environment. Empathy can connect to AIM, MSN, Jabber (including Facebook and Google Talk), IRC, and many other messaging networks.
da: Empathy er det officielle chatprogram til GNOME-skrivebordsmiljøet.  Empathy kan forbinde til AIM, MSN, Jabber (inklusive Facebook og Google Talk), IRC og mange andre beskednetværk.

en: You can chat with text, make audio and video calls, or even transfer files, depending on what your contact’s chat application allows.
da: Du kan chatte med tekst, foretage lyd- og videoopkald eller endog overføre filer, afhængigt af hvad din kontaktpersons chatprogram tillader.

en: Empathy provides integrated messaging for the GNOME desktop, so you’ll never miss a message. You can respond to your contacts without even having to open Empathy!
da: Empathy giver integreret chat med GNOME-skrivebordet, så du aldrig går glip af en besked.  Du kan svare dine kontaktpersoner selv uden at åbne Empathy!

en: Connection managers should be used
da: Forbindelseshåndteringer bør bruges

en: Whether connectivity managers should be used to automatically disconnect/reconnect.
da: Om der skal bruges forbindelseshåndteringer til, automatisk at afbryde/genforbinde.

en: Empathy should auto-connect on startup
da: Empathy skal autoforbinde ved start

en: Whether Empathy should automatically log into your accounts on startup.
da: Om Empathy automatisk skal logge ind på dine konti ved opstart.

en: Empathy should auto-away when idle
da: Empathy skal automatisk sættes til fraværende ved inaktivitet

en: Whether Empathy should go into away mode automatically if the user is idle.
da: Om der skal skiftes til “fraværende” automatisk, hvis brugeren ikke laver noget.

en: Empathy default download folder
da: Standardmappe til hentede filer i Empathy

en: The default folder to save file transfers in.
da: Den forvalgte mappe at gemme filoverførsler i.

note: translators: Automatic tasks which are run once to port/update account settings. Ideally, this shouldn't be exposed to users at all, we just use a gsettings key here as an optimization to only run it only once.
en: Magic number used to check if sanity cleaning tasks should be run
da: Magisk tal som bliver brugt til at tjekke om “sanity”-oprydningsopgaver skal udføres

en: empathy-sanity-cleaning.c uses this number to check if the cleaning tasks should be executed or not. Users should not change this key manually.
da: empathy-sanity-cleaning.c bruger dette tal, til at tjekke om oprydningsopgaver skal udføres eller ej. Brugere bør ikke ændre denne nøgle manuelt.

en: Show offline contacts
da: Vis offline kontakter

en: Whether to show contacts that are offline in the contact list.
da: Om kontakter der ikke er tilsluttet, skal vises i kontaktlisten.

en: Show Balance in contact list
da: Vis saldo i kontaktliste

en: Whether to show account balances in the contact list.
da: Hvorvidt der skal vises kontosaldi i kontaktlisten.

en: Hide main window
da: Skjul hovedvindue

en: Hide the main window.
da: Skjul hovedvinduet.

en: Default directory to select an avatar image from
da: Standardmappe at vælge profilbillede fra

en: The last directory that an avatar image was chosen from.
da: Den seneste mappe som et profilbillede blev valgt fra.

en: Open new chats in separate windows
da: Åbn nye chats i separate vinduer

en: Always open a separate chat window for new chats.
da: Åbn altid et separat chatvindue til nye chats.

en: Display incoming events in the status area
da: Deaktiver indkommende begivenheder i statusområde

en: Display incoming events in the status area. If false, present them to the user immediately.
da: Deaktiver indkommende begivenheder i statusområde. Præsenter dem til brugeren med det samme hvis den er sat til falsk.

en: The position for the chat window side pane
da: Positionen af chatvinduets sidepanel

en: The stored position (in pixels) of the chat window side pane.
da: Den gemte positionen (i billedpunkter) af chatvinduets sidepanel.

en: Show contact groups
da: Vis kontaktgrupper

en: Whether to show groups in the contact list.
da: Hvorvidt der skal vises grupper i kontaktlisten.

en: Use notification sounds
da: Benyt påmindelseslyde

en: Whether to play a sound to notify of events.
da: Om der skal afspilles en lyd for at gøre opmærksom på begivenheder.

en: Disable sounds when away
da: Deaktivér lyde ved fravær

en: Whether to play sound notifications when away or busy.
da: Om der skal afspilles lydpåmindelser, når brugeren er fraværende, eller har travlt.

en: Play a sound for incoming messages
da: Afspil en lyd ved indkommende beskeder

en: Whether to play a sound to notify of incoming messages.
da: Om der skal afspilles en lyd for at gøre opmærksom på indkommende beskeder.

en: Play a sound for outgoing messages
da: Afspil en lyd ved udgående beskeder

en: Whether to play a sound to notify of outgoing messages.
da: Om der skal afspilles en lyd for at gøre opmærksom på udgående beskeder.

en: Play a sound for new conversations
da: Afspil en lyd ved nye samtaler

en: Whether to play a sound to notify of new conversations.
da: Om der skal afspilles en lyd for at gøre opmærksom på nye samtaler.

en: Play a sound when a contact logs in
da: Afspil en lyd når en kontakt logger ind

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging into the network.
da: Om der skal afspilles en lyd, for at gøre opmærksom på kontakter som logger på netværket.

en: Play a sound when a contact logs out
da: Afspil en lyd når en kontakt logger ud

en: Whether to play a sound to notify of contacts logging out of the network.
da: Om der skal afspilles en lyd, for at gøre opmærksom på kontakter som logger af netværket.

en: Play a sound when we log in
da: Afspil en lyd når vi logger ind

en: Whether to play a sound when logging into a network.
da: Om der skal afspilles en lyd, når der logges på et netværk.

en: Play a sound when we log out
da: Afspil en lyd når vi logger ud

en: Whether to play a sound when logging out of a network.
da: Om der skal afspilles en lyd, når der logges af et netværk.

en: Enable popup notifications for new messages
da: Aktivér pop op-påmindelser for nye beskeder

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message.
da: Om der skal vises en pop op-påmindelse ved modtagelse af en ny besked.

en: Disable popup notifications when away
da: Deaktivér pop op-påmindelse ved fravær

en: Whether to show popup notifications when away or busy.
da: Om der skal vises pop op-påmindelser, når brugeren er fraværende eller har travlt.

en: Pop up notifications if the chat isn’t focused
da: Pop op-påmindelser hvis chatten ikke er i fokus

en: Whether to show a popup notification when receiving a new message even if the chat is already opened, but not focused.
da: Om der skal vises en pop op-påmindelse ved modtagelse af en ny besked, selv hvis chatten allerede er åben, men ikke er fokuseret.

en: Pop up notifications when a contact logs in
da: Pop op-påmindelser når en kontakt logger på

en: Whether to show a popup notification when a contact goes online.
da: Om der skal vises pop op-påmindelser, når en kontakt logger på.

en: Pop up notifications when a contact logs out
da: Pop op-påmindelser når en kontakt logger af

en: Whether to show a popup notification when a contact goes offline.
da: Om der skal vises pop op-påmindelser, når en kontakt logger af.

en: Use graphical smileys
da: Benyt grafiske tekstansigter

en: Whether to convert smileys into graphical images in conversations.
da: Om tekstansigter skal konverteres til grafiske billeder i samtaler.

en: Show contact list in rooms
da: Vis kontaktliste i rum

en: Whether to show the contact list in chat rooms.
da: Hvorvidt kontaktlisten skal vises i chatrum.

en: Chat window theme
da: Tema for chatvindue

en: The theme that is used to display the conversation in chat windows.
da: Det tema der bruges ved visning af samtalen i chatvinduer.

en: Chat window theme variant
da: Temavariant for chatvindue

en: The theme variant that is used to display the conversation in chat windows.
da: Den temavariant der bruges ved visning af samtalen i chatvinduer.

en: Path of the Adium theme to use
da: Sti til Adium-temaet, der skal bruges

en: Path of the Adium theme to use if the theme used for chat is Adium. Deprecated.
da: Sti til adium-temaet, der skal bruges hvis Adium bruges som chat-tema. Udfaset.

en: Enable WebKit Developer Tools
da: Slå WebKit-udviklingsværktøjer til

en: Whether WebKit developer tools, such as the Web Inspector, should be enabled.
da: Hvorvidt WebKit-udviklingsværktøjer, som f.eks. Web Inspector, skal slås til.

en: Inform other users when you are typing to them
da: Informér andre brugere om at du er ved at skrive til dem

en: Whether to send the “composing” or “paused” chat states. Does not currently affect the “gone” state.
da: Hvorvidt tilstandene “skriver” eller “på pause” skal sendes. Påvirker på nuværende tidspunkt ikke “ikke til stede”-tilstanden.

en: Use theme for chat rooms
da: Brug tema til chatrum

en: Whether to use the theme for chat rooms.
da: Om temaet skal bruges til chatrum eller ej.

en: Spell checking languages
da: Stavekontrolleringssprog

en: Comma-separated list of spell checker languages to use (e.g. “en, fr, nl”).
da: Kommaadskilt liste af sprog, der skal bruges ved stavekontrol (f.eks. “en, fr, nl”).

en: Enable spell checker
da: Aktivér stavekontrol

en: Whether to check words typed against the languages you want to check with.
da: Om der skal anvendes stavekontrol for de sprog, du har angivet, på de ord, du skriver.

en: Nick completed character
da: Navnefuldførelsestegn

en: Character to add after nickname when using nick completion (tab) in group chat.
da: Tegn som skal tilføjes efter kaldenavn når du bliver navnefuldførelse (tab) i gruppechat.

en: Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon
da: Empathy skal bruge kontaktens profilbillede som chattens vinduesikon

en: Whether Empathy should use the avatar of the contact as the chat window icon.
da: Om Empathy skal bruge kontaktens profilbillede som ikon for chatvinduet.

en: Last account selected in Join Room dialog
da: Sidste konto som blev valgt i “tilslut rum”-dialogen

en: D-Bus object path of the last account selected to join a room.
da: D-Bus-objektstien til den sidste konto, som blev valgt til at tilslutte et rum.

en: Camera device
da: Kameraenhed

en: Default camera device to use in video calls, e.g. /dev/video0.
da: Standardkameraenheden som skal bruges ved videoopkald, f.eks. /dev/video0.

en: Camera position
da: Kameraposition

en: Position the camera preview should be during a call.
da: Positionen for kameraforhåndsvisningen under et opkald.

en: Echo cancellation support
da: Understøttelse for neutralisering af ekko

en: Whether to enable PulseAudio’s echo cancellation filter.
da: Hvorvidt Pulseaudio's ekkoneutraliseringsfilter skal aktiveres.

en: Show hint about closing the main window
da: Vis fif om lukning af hovedvinduet

en: Whether to show the message dialog about closing the main window with the “x” button in the title bar.
da: Om beskeddialogen om at lukke hovedvinduet med “x”-knappen i titelbjælken skal vises.

en: Empathy can publish the user’s location
da: Empathy må offentliggøre brugerens placering

en: Whether Empathy can publish the user’s location to their contacts.
da: Hvorvidt Empathy har lov til at offentliggøre brugerens placering overfor kontakterne.

en: Empathy should reduce the location’s accuracy
da: Empathy skal reducere placeringens nøjagtighed

en: Whether Empathy should reduce the location’s accuracy for privacy reasons.
da: Hvorvidt Empathy skal reducere placeringens nøjagtighed af hensyn til privatlivet.

en: No reason was specified
da: Ingen årsag blev angivet

en: The change in state was requested
da: Ændringen i tilstand foregik på anmodning

en: You canceled the file transfer
da: Du annullerede filoverførslen

en: The other participant canceled the file transfer
da: Den anden deltager annullerede filoverførslen

en: Error while trying to transfer the file
da: Fejl ved forsøg på overførsel af filen

en: The other participant is unable to transfer the file
da: Den anden deltager er ikke i stand til at overføre filen

en: Unknown reason
da: Ukendt årsag

en: File transfer completed, but the file was corrupted
da: Filoverførsel fuldført, men filen blev beskadiget

en: File transfer not supported by remote contact
da: Filoverførsel understøttes ikke af fjernkontakten

en: The selected file is not a regular file
da: Den valgte fil er ikke en regulær fil

en: The selected file is empty
da: Den valgte fil er tom

en: Missed call from %s
da: Mistede opkald fra %s

note: Translators: this is an outgoing call, e.g. 'Called Alice'
en: Called %s
da: Ringede til %s

en: Call from %s
da: Opkald fra %s

en: Available
da: Tilgængelig

en: Busy
da: Optaget

en: Away
da: Ikke til stede

en: Invisible
da: Usynlig

[ctx: presence]
note: translators: presence type is unknown
en: Unknown
da: Ukendt

en: No reason specified
da: Ingen årsag angivet

en: Status is set to offline
da: Status sat til offline

en: Network error
da: Netværksfejl

en: Authentication failed
da: Godkendelse mislykkedes

en: Encryption error
da: Krypteringsfejl

en: Name in use
da: Navn i brug

en: Certificate not provided
da: Certifikat ikke givet

en: Certificate untrusted
da: Certifikat utroværdigt

en: Certificate expired
da: Certifikat udløbet

en: Certificate not activated
da: Certifikat ikke aktiveret

en: Certificate hostname mismatch
da: Certifikat-værtsnavn passer ikke

en: Certificate fingerprint mismatch
da: Certifikat-fingeraftryk passer ikke

en: Certificate self-signed
da: Certifikat selv-underskrevet

en: Certificate error
da: Certifikatfejl

en: Encryption is not available
da: Kryptering er ikke tilgængelig

en: Certificate is invalid
da: Certifikatet er ugyldigt

en: Connection has been refused
da: Tilslutningen er blevet afvist

en: Connection can’t be established
da: Forbindelsen kunne ikke etableres

en: Connection has been lost
da: Forbindelsen blev brudt

en: This account is already connected to the server
da: Denne konto er allerede forbundet til serveren

en: Connection has been replaced by a new connection using the same resource
da: Forbindelse er blevet erstattet af en ny forbindelse, der bruger samme ressource

en: The account already exists on the server
da: Kontoen findes allerede på serveren

en: Server is currently too busy to handle the connection
da: Serveren har på nuværende tidspunkt for travlt til at håndtere forbindelsen

en: Certificate has been revoked
da: Certifikatet er blevet tilbagekaldt

en: Certificate uses an insecure cipher algorithm or is cryptographically weak
da: Certifikatet bruger en usikker krypteringsalgoritme eller er kryptografisk svag

en: The length of the server certificate, or the depth of the server certificate chain, exceed the limits imposed by the cryptography library
da: Længden af servercertifikatet, eller dybden af servercertifikatkæden, overskrider krypteringsbibliotekets grænser

en: Your software is too old
da: Din software er for gammel

en: Internal error
da: Intern fejl

en: All accounts
da: Alle Konti

en: Click to enlarge
da: Klik for at forstørre

en: Authentication failed for account <b>%s</b>
da: Godkendelse mislykkedes for kontoen <b>%s</b>

en: Retry
da: Prøv igen

en: Enter your password for account
    <b>%s</b>
da: Indtast adgangskoden for kontoen
    <b>%s</b>

note: remember password ticky box
en: Remember password
da: Husk adgangskode

en: There was an error starting the call
da: Der opstod en fejl ved opstart af opkaldet

en: The specified contact doesn’t support calls
da: Den angivne kontakt understøtter ikke opkald

en: The specified contact is offline
da: Den angivne kontakt er offline

en: The specified contact is not valid
da: Den angivne kontakt er ikke gyldig

en: Emergency calls are not supported on this protocol
da: Nødopkald er ikke understøttet med denne protokol

en: You don’t have enough credit in order to place this call
da: Din saldo rækker ikke til at du kan foretage dette opkald

en: Failed to open private chat
da: Kunne ikke åbne privat chat

en: Topic not supported on this conversation
da: Emne understøttes ikke af denne samtale

en: You are not allowed to change the topic
da: Du har ikke adgang til at ændre emnet

en: Invalid contact ID
da: Ugyldigt kontakt-id

en: /clear: clear all messages from the current conversation
da: /clear: Ryd alle meddelelser fra den aktuelle samtale

en: /topic <topic>: set the topic of the current conversation
da: /topic <emne>: Angiv emnet for den aktuelle samtale

en: /join <chat room ID>: join a new chat room
da: /join <id for chatrum>: Gå ind i et nyt chatrum

en: /j <chat room ID>: join a new chat room
da: /j <id for chatrum>: Gå ind i et nyt chatrum

en: /part [<chat room ID>] [<reason>]: leave the chat room, by default the current one
da: /part [<id for chatrum>] [<grund>]: Forlad chatrummet, som standard det nuværende chatrum

en: /query <contact ID> [<message>]: open a private chat
da: /query <kontact-id> [<meddelelse>]: Åbn en privat chat

en: /msg <contact ID> <message>: open a private chat
da: /msg <kontakt-id> <meddelelse>: Åbn en privat chat

en: /nick <nickname>: change your nickname on the current server
da: /nick <kaldenavn>: Ændr dit kaldenavn på den aktuelle server

en: /me <message>: send an ACTION message to the current conversation
da: /me <meddelelse>: Send en handlingsmeddelelse til den aktuelle samtale

en: /say <message>: send <message> to the current conversation. This is used to send a message starting with a “/”. For example: “/say /join is used to join a new chat room”
da: /say <meddelelse>: Send <meddelelse> til den aktuelle samtale. Dette bruges til at sende en meddelelse, der begynder med “/”. For eksempel: “/say /join-kommandoen bruges til at gå ind i et nyt chatrum”

en: /whois <contact ID>: display information about a contact
da: /whois <kontakt-id>: viser information om en kontakt

en: /help [<command>]: show all supported commands. If <command> is defined, show its usage.
da: /help [<kommando>]: Vis alle understøttede kommandoer. Hvis <kommando> er angivet, så vis dens brugsdokumentation.

en: Usage: %s
da: Brug: %s

en: Unknown command
da: Ukendt kommando

en: Unknown command; see /help for the available commands
da: Ukendt kommando; brug /help for at se de tilgængelige kommandoer

en: insufficient balance to send message
da: for lille saldo til at sende beskeden

en: Error sending message “%s”: %s
da: Fejl under afsendelse af besked “%s”: %s

en: Error sending message: %s
da: Fejl under afsendelse af besked: %s

note: translators: error used when user doesn't have enough credit on his * account to send the message.
en: insufficient balance to send message. <a href='%s'>Top up</a>.
da: utilstrækkelig saldo til at sende besked. <a href='%s'>Fyld op</a>.

en: not capable
da: ude af stand til

en: invalid contact
da: ugyldig kontakt

en: permission denied
da: adgang nægtet

en: too long message
da: for lang besked

en: not implemented
da: ikke implementeret

en: unknown
da: ukendt

en: Topic:
da: Emne:

en: Topic set to: %s
da: Emne sat til: %s

en: Topic set by %s to: %s
da: Emne sat af %s til: %s

note: No need to display this 'event' is no topic can be defined anyway
en: No topic defined
da: Intet emne defineret

en: (No Suggestions)
da: (Ingen forslag)

note: translators: %s is the selected word
en: Add “%s” to Dictionary
da: Tilføj “%s” til ordbog

note: translators: first %s is the selected word, * second %s is the language name of the target dictionary
en: Add “%s” to %s Dictionary
da: Tilføj “%s” til ordbogen for %s

en: Insert Smiley
da: Indsæt tekstansigt

note: Spelling suggestions
en: _Spelling Suggestions
da: _Staveforslag

en: Failed to retrieve recent logs
da: Kunne ikke hente seneste logge

en: %s has disconnected
da: %s er koblet af

note: translators: reverse the order of these arguments * if the kicked should come before the kicker in your locale.
en: %1$s was kicked by %2$s
da: %1$s blev sparket ud af %2$s

en: %s was kicked
da: %s blev sparket ud

note: translators: reverse the order of these arguments * if the banned should come before the banner in your locale.
en: %1$s was banned by %2$s
da: %1$s blev bortvist af %2$s

en: %s was banned
da: %s blev bortvist

en: %s has left the room
da: %s har forladt rummet

en: %s has joined the room
da: %s er kommet ind i rummet

en: %s is now known as %s
da: %s har nu navnet %s

note: We don't know if the incoming call has been accepted or not, so we * assume it hasn't and if it has, we'll set the proper status when * we get the new handler.
en: Disconnected
da: Frakoblet

note: Add message
en: Would you like to store this password?
da: Ønsker du at gemme denne adgangskode?

en: Remember
da: Husk

en: Not now
da: Ikke nu

en: Wrong password; please try again:
da: Forkert adgangskode; prøv venligst igen:

note: Add message
en: This room is protected by a password:
da: Dette rum beskyttes af en adgangskode:

en: Join
da: Deltag

en: Connected
da: Tilsluttet

en: Conversation
da: Samtale

en: Unknown or invalid identifier
da: Ukendt eller ugyldig identifikator

en: Contact blocking temporarily unavailable
da: Blokering af kontakter er midlertidigt ikke tilgængelig

en: Contact blocking unavailable
da: Blokering af kontakter er ikke tilgængelig

en: Permission Denied
da: Adgang nægtet

en: Could not block contact
da: Kunne ikke blokere kontakt

en: Edit Blocked Contacts
da: Redigér blokerede kontakter

note: Account and Identifier
en: Account:
da: Konto:

en: Blocked Contacts
da: Blokerede kontakter

en: Remove
da: Fjern

en: Type to search a contact…
da: Indtast for at søge efter kontakter …

note: Title
en: Search contacts
da: Søg i kontakter

en: Search:
da: Søg:

en: _Add Contact
da: _Tilføj kontakt

en: No contacts found
da: Ingen kontakter fundet

en: Contact search is not supported on this account
da: Søgning efter kontakter understøttet ikke med denne konto

en: Your message introducing yourself:
da: Besked til introduktion af dig selv:

en: Please let me see when you’re online. Thanks!
da: Lad mig venligst se hvornår du er online. Tak!

en: Save Avatar
da: Gem profilbillede

en: Unable to save avatar
da: Kan ikke gemme profilbillede

en: Account
da: Konto

note: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier
da: Identifikator

en: Contact Details
da: Detaljer om kontakt

en: Information requested…
da: Oplysninger ønskes …

en: <b>Location</b> at (date)
da: <b>Placering</b> den (dato)

en: Client Information
da: Klientoplysninger

en: OS
da: Styresystem

en: Client
da: Klient

en: Groups
da: Grupper

en: Select the groups you want this contact to appear in.  Note that you can select more than one group or no groups.
da: Vælg de grupper, som du ønsker at denne skal fremgå i. Bemærk at du kan vælge mere end en gruppe eller slet ingen gruppe.

en: _Add Group
da: Tilf_øj gruppe

[ctx: verb in a column header displaying group names]
en: Select
da: Vælg

en: Group
da: Gruppe

en: New Contact
da: Ny kontakt

en: Block %s?
da: Bloker %s?

en: Are you sure you want to block “%s” from contacting you again?
da: Er du sikker på at du ønsker at blokere “%s”, så vedkommende ikke kan kontakte dig igen?

en: The following identity will be blocked: | The following identities will be blocked:
da[0]: Følgende identitet vil blive blokeret:
da[1]: Følgende identiteter vil blive blokeret:

en: The following identity can not be blocked: | The following identities can not be blocked:
da[0]: Følgende identitet kan ikke blokeres:
da[1]: Følgende identiteter kan ikke blokeres:

en: _Block
da: _Blokér

en: _Report this contact as abusive | _Report these contacts as abusive
da[0]: _Indrapportér denne kontakt som værende grov
da[1]: _Indrapportér disse kontakter som værende grove

en: Edit Contact Information
da: Redigér kontaktoplysninger

note: Translators: the heading at the top of the Information dialogue
en: Linked Contacts
da: Sammenkædede kontakter

en: gnome-contacts not installed
da: gnome-contacts er ikke installeret

en: Please install gnome-contacts to access contacts details.
da: Installér venligst gnome-contacts for at kunne tilgå detaljer for kontakt.

en: Select account to use to place the call
da: Vælg konto der skal bruges til at lave dette opkald

en: Call
da: Opkald

en: Mobile
da: Mobil

en: Work
da: Arbejde

en: HOME
da: HJEM

note: translators: first argument is a phone number like +32123456 and * the second one is something like 'home' or 'work'.
en: Call %s (%s)
da: Ring til %s (%s)

note: translators: argument is a phone number like +32123456
en: Call %s
da: Ring til %s

en: _Block Contact
da: _Blokér kontakt

en: Remove from _Group “%s”
da: Fjern fra _gruppen “%s”

en: Delete and _Block
da: Slet og _blokér

en: Do you really want to remove the contact “%s”?
da: Ønsker du at fjerne kontakten “%s”?

en: Do you really want to remove the linked contact “%s”? Note that this will remove all the contacts which make up this linked contact.
da: Ønsker du virklig at fjerne denne sammenkædede kontakt “%s”? Bemærk at dette vil fjerne alle de kontakter, som denne sammenkædede kontakt består af.

en: Removing contact
da: Fjerner kontakt

en: _Remove
da: _Fjern

[ctx: menu item]
en: _Audio Call
da: _Lydopkald

[ctx: menu item]
en: _Video Call
da: _Videoopkald

en: _Previous Conversations
da: _Tidligere samtaler

en: Send File
da: Send fil

en: Share My Desktop
da: Del mit skrivebord

en: Favorite
da: Favorit

en: Infor_mation
da: Opl_ysninger

[ctx: Edit individual (contextual menu)]
en: _Edit
da: _Redigér

note: send invitation
en: Inviting you to this room
da: Inviterer dig til dette rum

en: _Invite to Chat Room
da: _Invitér til chatrum

en: _Add Contact…
da: _Tilføj kontakt …

en: Ungrouped
da: Ikke grupperet

en: Favorite People
da: Favoritfolk

en: People Nearby
da: Folk i nærheden

en: Do you really want to remove the group “%s”?
da: Ønsker du at fjerne gruppen “%s”?

en: Removing group
da: Fjerner gruppe

en: Re_name
da: Om_døb

en: Channels:
da: Kanaler:

en: Country ISO Code:
da: Lands ISO-kode:

en: Country:
da: Land:

en: State:
da: Tilstand:

en: City:
da: By:

en: Area:
da: Område:

en: Postal Code:
da: Postnummer:

en: Street:
da: Gade:

en: Building:
da: Bygning:

en: Floor:
da: Etage:

en: Room:
da: Rum:

en: Text:
da: Tekst:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Accuracy Level:
da: Niveau for nøjagtighed:

en: Error:
da: Fejl:

en: Vertical Error (meters):
da: Lodret fejl (meter):

en: Horizontal Error (meters):
da: Vandret fejl (meter):

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Bearing:
da: Kurs:

en: Climb Speed:
da: Stigningshastighed:

en: Last Updated on:
da: Sidst opdateret den:

en: Longitude:
da: Længdegrad:

en: Latitude:
da: Breddegrad:

en: Altitude:
da: Højde:

en: Location
da: Placering

en: %B %e, %Y at %R UTC
da: %e. %B, %Y klokken %R UTC

note: Translators: Identifier to connect to Instant Messaging network
en: Identifier:
da: Identifikator:

note: Translators: the plurality applies to both instances of the word * "contact"
en: Linked contact containing %u contact | Linked contacts containing %u contacts
da[0]: Sammenkædet kontakt som indeholder %u kontakt
da[1]: Sammenkædet kontakt som indeholder %u kontakter

en: <b>Location</b> at (date)
da: <b>Placering</b> den (dato)

en: Online from a phone or mobile device
da: Via nettet fra en telefon eller mobil enhed

en: Empathy can automatically discover and chat with the people connected on the same network as you. If you want to use this feature, please check that the details below are correct.
da: Empathy kan automatisk finde og skrive til brugere, der er sluttet til samme netværk som dig. Hvis du vil bruge denne funktion, så kontrollér at detaljerne herunder er korrekte.

en: People nearby
da: Folk i nærheden

en: You can change these details later or disable this feature by choosing <span style="italic">Edit → Accounts</span> in the Contact List.
da: Du kan ændre disse detaljer senere eller slå denne funktion fra ved at vælge <span style="italic">Redigér → Konti</span> i kontaktlisten.

en: History
da: Historik

en: Show
da: Vis

en: Search
da: Søg

en: Chat in %s
da: Chat i %s

en: Chat with %s
da: Chat med %s

en: %s second | %s seconds
da[0]: %s sekund
da[1]: %s sekunder

en: %s minute | %s minutes
da[0]: %s minut
da[1]: %s minutter

en: Call took %s, ended at %s
da: Opkaldet tog %s, sluttede %s

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Anytime
da: Når som helst

en: Anyone
da: Hvem som helst

en: Who
da: Hvem

en: When
da: Hvornår

en: Anything
da: Hvad som helst

en: Text chats
da: Tekstchat

en: Calls
da: Opkald

en: Incoming calls
da: Indkommende opkald

en: Outgoing calls
da: Udgående opkald

en: Missed calls
da: Mistede opkald

en: What
da: Hvad

en: Are you sure you want to delete all logs of previous conversations?
da: Er du sikker på at du ønsker at slette alle logge fra tidligere samtaler?

en: Clear All
da: Ryd alle

en: Delete from:
da: Slet fra:

en: _File
da: _Fil

en: _Edit
da: _Redigér

en: Delete All History…
da: Slet al historik …

en: Profile
da: Profil

en: page 2
da: side 2

en: <span size="x-large">Loading…</span>
da: <span size="x-large">Indlæser …</span>

en: What kind of chat account do you have?
da: Hvilken type chatkonto ønsker du?

en: Add new account
da: Tilføj ny konto

en: Enter a contact identifier or phone number:
da: Indtast identifikator for kontakt eller telefonnummer:

note: add video button
en: _Video Call
da: _Videoopkald

note: add audio button
en: _Audio Call
da: _Lydopkald

note: Tweak the dialog
en: New Call
da: Nyt opkald

en: The contact is offline
da: Kontakten er offline

en: The specified contact is either invalid or unknown
da: Den angivne kontakt er enten ugyldig eller ukendt

en: The contact does not support this kind of conversation
da: Kontakten understøtter ikke denne form for samtale

en: The requested functionality is not implemented for this protocol
da: Den forespurgte funktionalitet er ikke implementeret for denne protokol

en: Could not start a conversation with the given contact
da: Kunne ikke starte en samtale med den givne kontakt

en: You are banned from this channel
da: Du er bortvist fra denne kanal

en: This channel is full
da: Kanalen er fuld

en: You must be invited to join this channel
da: Du skal inviteres, før du kan deltage i denne kanal

en: Can’t proceed while disconnected
da: Kan ikke fortsætte i afkoblet tilstand

en: Permission denied
da: Adgang nægtet

en: There was an error starting the conversation
da: Der opstod en fejl ved opstart af samtalen

note: add chat button
en: _Done
da: F_ærdig

note: Tweak the dialog
en: New Conversation
da: Ny samtale

en: Password Required
da: Adgangskode påkrævet

note: COL_STATUS_TEXT COL_STATE_ICON_NAME COL_STATE COL_DISPLAY_MARKUP COL_STATUS_CUSTOMISABLE COL_TYPE
en: Custom Message…
da: Tilpasset besked …

en: Edit Custom Messages…
da: Redigér tilpassede beskeder …

en: Click to remove this status as a favorite
da: Klik for at fjerne denne status som en favorit

en: Click to make this status a favorite
da: Klik for at gøre denne status til en favorit

note: Translators: %s is a status message like 'At the pub' for example
en: <b>Current message: %s</b>
    <small><i>Press Enter to set the new message or Esc to cancel.</i></small>
da: <b>Nuværende besked: %s</b>
    <small><i>Tryk Retur for at angive en ny besked eller Esc for at annullere.</i></small>

en: Set status
da: Sæt status

note: Custom messages
en: Custom messages…
da: Tilpassede beskeder …

en: _Match case
da: _Match store/små bogstaver

en: _Previous
da: _Foregående

en: _Next
da: _Næste

en: Mat_ch case
da: Mat_ch store/små bogstaver

en: Phrase not found
da: Frasen ikke fundet

en: Received an instant message
da: Modtog en kvikbesked

en: Sent an instant message
da: Sendte en kvikbesked

en: Incoming chat request
da: Indkommende anmodning om chat

en: Contact connected
da: Kontakt tilsluttet

en: Contact disconnected
da: Kontakt afkoblet

en: Connected to server
da: Tilsluttet til server

en: Disconnected from server
da: Afkoblet fra server

en: Incoming voice call
da: Indkommende stemmeopkald (voice call)

en: Outgoing voice call
da: Udgående stemmeopkald (voice call)

en: Voice call ended
da: Stemmeopkald sluttede

en: Edit Custom Messages
da: Redigér tilpasset besked

en: Subscription Request
da: Abonneringsanmodning

en: %s would like permission to see when you are online
da: %s ønsker tilladelse til at se, når du er på nettet

en: _Decline
da: _Afslå

en: _Accept
da: _Acceptér

en: Message edited at %s
da: Besked redigeret %s

en: The identity provided by the chat server cannot be verified.
da: Identiteten som chatserveren giver kan ikke verificeres.

en: The certificate is not signed by a Certification Authority.
da: Certifikatet er ikke underskrevet af en certifikationsautoritet.

en: The certificate has expired.
da: Certifikatet er udløbet.

en: The certificate hasn’t yet been activated.
da: Certifikatet er endnu ikke aktiveret.

en: The certificate does not have the expected fingerprint.
da: Certifikatet har ikke det forventede fingeraftryk.

en: The hostname verified by the certificate doesn’t match the server name.
da: Værtsnavnet som er verificeret af certifikatet passer ikke til servernavnet.

en: The certificate is self-signed.
da: Certifikatet er selv-underskrevet.

en: The certificate has been revoked by the issuing Certification Authority.
da: Certifikatet er blevet inddraget af den udstedende certifikationsautoritet.

en: The certificate is cryptographically weak.
da: Certifikatet er kryptografisk svagt.

en: The certificate length exceeds verifiable limits.
da: Certifikatets længde overskrider hvad der kan verificeres.

en: The certificate is malformed.
da: Certifikatet er ugyldigt.

en: Expected hostname: %s
da: Forventede værtsnavn: %s

en: Certificate hostname: %s
da: Certifikat-værtsnavn: %s

en: C_ontinue
da: F_ortsæt

en: Untrusted connection
da: Ikke-betroet forbindelse

en: This connection is untrusted. Would you like to continue anyway?
da: Forbindelsen er ikke betroet. Vil du fortsætte alligevel?

en: Remember this choice for future connections
da: Husk dette valg til fremtidige forbindelser

en: Certificate Details
da: Certifikatdetaljer

en: Unable to open URI
da: Kan ikke åbne URI

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Insufficient free space to save file
da: Ikke nok fri plads til at gemme filen

en: %s of free space are required to save this file, but only %s is available. Please choose another location.
da: %s fri plads er nødvendig for at gemme denne fil, men der er kun %s tilgængelig. Vælg venligst en anden placering.

en: Incoming file from %s
da: Indkommende fil fra %s

en: Top Contacts
da: Topkontakter

note: Add a prefix explaining that something goes wrong when trying to * fetch contact's presence.
en: Server cannot find contact: %s
da: Server kan ikke finde kontakten: %s

en: An Instant Messaging client for GNOME
da: En samtaleklient til GNOME

en: Don’t display any dialogs; do any work (e.g. importing) and exit
da: Vis ikke nogen dialoger; udfør eventuelt arbejde (såsom import) og afslut

en: Don’t display any dialogs unless there are only “People Nearby” accounts
da: Vis ingen dialoger med mindre der kun er “Folk i nærheden”-konti

en: Initially select given account (eg, gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)
da: Vælg den givne konto til at starte med (f.eks. gabble/jabber/foo_40example_2eorg0)

en: <account-id>
da: <konto-id>

en: — Empathy Accounts
da: — Empathy-konti

en: Empathy Accounts
da: Empathy-konti

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * unsaved changes
en: There are unsaved modifications to your %.50s account.
da: Der er ugemte ændringer til din %.50s-konto.

note: The primary text of the dialog shown to the user when he is about to lose * an unsaved new account
en: Your new account has not been saved yet.
da: Din nye konto er ikke blevet gemt endnu.

en: Connecting…
da: Forbinder …

en: Offline — %s
da: Ikke tilsluttet — %s

en: Disconnected — %s
da: Frakoblet — %s

en: Offline — No Network Connection
da: Ikke tilsluttet — Ingen netværksforbindelse

en: Unknown Status
da: Ukendt årsag

en: This account has been disabled because it relies on an old, unsupported backend. Please install telepathy-haze and restart your session to migrate the account.
da: Denne konto er blevet deaktiveret, fordi den afhænger af et gammelt, uunderstøttet, underliggende program. Installér venligst telephathy-haze og genstart din session for at flytte denne konto over.

en: Offline — Account Disabled
da: Ikke tilsluttet — Konto deaktiveret

en: Edit Connection Parameters
da: Redigér forbindelsesparametre

en: _Edit Connection Parameters…
da: _Redigér forbindelsesparametre …

en: Do you want to remove %.50s from your computer?
da: Ønsker du at fjerne %.50s fra din computer?

en: This will not remove your account on the server.
da: Dette vil ikke fjerne din konto på serveren.

en: You are about to select another account, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
da: Du er ved at vælge en anden konto, hvilket vil kassere dine 
    ændringer. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

note: Menu item: to enabled/disable the account
en: _Enabled
da: _Aktiveret

note: Menu item: Rename
en: Rename
da: Omdøb

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Connect
da: _Tilslut

en: You are about to close the window, which will discard
    your changes. Are you sure you want to proceed?
da: Du er ved at lukke vinduet, hvilket vil kassere dine 
    ændringer. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

note: Tweak the dialog
en: Messaging and VoIP Accounts
da: Konti for meddelelser og VoIP

en: Add…
da: Tilføj …

en: _Import…
da: _Importér …

en: Loading account information
da: Indlæser kontaktoplysninger

en: To add a new account, you first have to install a backend for each protocol you want to use.
da: For at oprette en ny konto skal du først installere en motor til hver protokol, som du ønsker at bruge.

en: No protocol backends installed
da: Ingen protokolmoduler installeret

en:  — Empathy authentication client
da: — Empathy-godkendelsesklient

en: Empathy authentication client
da: Audio/video-klienten Empathy

en: Don’t connect on startup
da: Tilslut ikke ved start

en: Don’t display the contact list or any other dialogs on startup
da: Vis ikke kontaktlisten eller nogen andre dialoger ved opstart

en: — Empathy IM Client
da: — Empathy IM-klient

en: Error contacting the Account Manager
da: Fejl ved forsøg på at kontakte kontohåndteringen

en: There was an error while trying to connect to the Telepathy Account Manager. The error was:
    
    %s
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at kontakte Telepathys kontohåndtering. Fejlen var:
    
    %s

en: In a call
da: I et opkald

en: — Empathy Audio/Video Client
da: — Empathy audio-/videoklient

en: Empathy Audio/Video Client
da: Audio/video-klienten Empathy

en: %s just tried to call you, but you were in another call.
da: %s har lige prøvet at ringe til dig, men du var i gang med en anden samtale.

en: Incoming call
da: Indkommende opkald

en: Incoming video call from %s
da: Indkommende videoopkald fra %s

en: Incoming call from %s
da: Indkommende opkald fra %s

en: Reject
da: Afvis

en: Answer
da: Besvar

note: translators: Call is a noun and %s is the contact name. This string * is used in the window title
en: Call with %s
da: Opkald til %s

en: The IP address as seen by the machine
da: IP-adressen som den ses af maskinen

en: The IP address as seen by a server on the Internet
da: IP-adressen som den ses af en server på internettet

en: The IP address of the peer as seen by the other side
da: IP-adressen for modparten(peer), som den ses på den anden side

en: The IP address of a relay server
da: IP-adressen for en videresendelsesserver

en: The IP address of the multicast group
da: IP-adressen for multicastgruppen

en: Unknown
da: Ukendt

en: On hold
da: I kø

en: Mute
da: Stilhed

en: Duration
da: Varighed

note: Translators: 'status — minutes∶seconds' the caller has been connected
en: %s — %d∶%02dm
da: %s — %d:%02dm

en: Technical Details
da: Tekniske detaljer

en: %s’s software does not understand any of the audio formats supported by your computer
da: %ss software forstår ingen af de lydformater, din computer understøtter

en: %s’s software does not understand any of the video formats supported by your computer
da: %ss software forstår ingen af de videoformater, din computer understøtter

en: Can’t establish a connection to %s. One of you might be on a network that does not allow direct connections.
da: Kan ikke oprette forbindelse til %s. En af jer er måske på et netværk, der ikke tillader direkte forbindelser.

en: There was a failure on the network
da: Der opstod en fejl på netværket

en: The audio formats necessary for this call are not installed on your computer
da: Lydformaterne, der kræves til dette opkald, er ikke installeret på din computer

en: The video formats necessary for this call are not installed on your computer
da: Videoformaterne, der kræves til dette opkald, er ikke installeret på din computer

en: Something unexpected happened in a Telepathy component. Please <a href="%s">report this bug</a> and attach logs gathered from the “Debug” window in the Help menu.
da: Der skete noget uventet i en Telepathy-komponent. <a href="%s">Rapportér</a> venligst denne fejl og vedhæft logfiler fra fejlfindingsvinduet i menuen Hjælp.

en: There was a failure in the call engine
da: Der opstod en fejl i opkaldsmotoren

en: The end of the stream was reached
da: Afslutningen af strømmen blev nået

en: Can’t establish audio stream
da: Kan ikke oprette lydstrøm

en: Can’t establish video stream
da: Kan ikke oprette videostrøm

en: Your current balance is %s.
da: Din nuværende saldo er %s.

en: Sorry, you don’t have enough credit for that call.
da: Beklager, du har ikke nok på din konto til det opkald.

en: Top Up
da: Fyld op

en: _Call
da: _Opkald

en: _Microphone
da: _Mikrofon

en: _Camera
da: _Kamera

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Debug
da: _Fejlfind

en: Swap camera
da: Ombyt kamera

en: Minimise me
da: Minimér mig

en: Maximise me
da: Maksimér mig

en: Disable camera
da: Deaktivér kamera

en: Hang up
da: Læg på

en: Hang up current call
da: Afslut det nuværende opkald

en: Video call
da: Videoopkald

en: Start a video call
da: Start et videoopkald

en: Start an audio call
da: Start et lydopkald

en: Show dialpad
da: Vis opkaldspanel

en: Display the dialpad
da: Vis opkaldspanelet

en: Toggle video transmission
da: Slå videotransmission til/fra

en: Toggle audio transmission
da: Slå lydtransmission til/fra

en: Encoding Codec:
da: Indkodningscodec:

en: Decoding Codec:
da: Afkodningscodec:

en: Remote Candidate:
da: Fjern kandidat:

en: Local Candidate:
da: Lokal kandidat:

en: Audio
da: Lyd

en: Name
da: Navn

en: Room
da: Rum

en: Auto-Connect
da: Auto-tilslut

en: Manage Favorite Rooms
da: Håndtér yndlingsrum

en: Close this window?
da: Luk dette vindue?

en: Closing this window will leave %s. You will not receive any further messages until you rejoin it.
da: Lukkes dette vindue, vil du forlade %s. Du vil ikke modtage yderligere beskeder, før du igen deltager.

note: Note to translators: the number of chats will * always be at least 2.
en: Closing this window will leave a chat room. You will not receive any further messages until you rejoin it. | Closing this window will leave %u chat rooms. You will not receive any further messages until you rejoin them.
da[0]: Lukkes dette vindue vil du forlade et chatrum. Du vil ikke modtage yderligere beskeder før du igen deltager.
da[1]: Lukkes dette vindue vil du forlade %u chatrum. Du vil ikke modtage yderligere beskeder før du igen deltager.

en: Leave %s?
da: Forlad %s?

en: You will not receive any further messages from this chat room until you rejoin it.
da: Du vil ikke modtage yderligere beskeder fra dette chatrum, før du igen deltager i det.

en: Close window
da: Luk vindue

en: Leave room
da: Forlad rum

en: %s (%d unread) | %s (%d unread)
da[0]: %s (%d ulæst)
da[1]: %s (%d ulæste)

en: %s (and %u other) | %s (and %u others)
da[0]: %s (og %u anden)
da[1]: %s (og %u andre)

en: %s (%d unread from others) | %s (%d unread from others)
da[0]: %s (%d ulæst fra andre)
da[1]: %s (%d ulæste fra andre)

en: %s (%d unread from all) | %s (%d unread from all)
da[0]: %s (%d ulæst fra alle)
da[1]: %s (%d ulæste fra alle)

en: Sending %d message | Sending %d messages
da[0]: Sender %d besked
da[1]: Sender %d beskeder

en: Typing a message.
da: Skriver en besked.

en: _Conversation
da: _Samtale

en: C_lear
da: _Ryd

en: Insert _Smiley
da: Indsæt tekst_ansigt

en: _Favorite Chat Room
da: _Yndlingschatrum

en: Notify for All Messages
da: Påmind ved alle beskeder

en: _Show Contact List
da: _Vis kontaktliste

en: Invite _Participant…
da: Invitér _deltager …

en: _Join Chat
da: _Deltag i chat

en: Le_ave Chat
da: _Forlad chat

en: C_ontact
da: K_ontakt

en: _Tabs
da: _Faneblade

en: _Previous Tab
da: _Forrige faneblad

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: _Undo Close Tab
da: _Fortryd lukning af faneblad

en: Move Tab _Left
da: Flyt til _venstre

en: Move Tab _Right
da: Flyt til _højre

en: _Detach Tab
da: _Frigør faneblad

en: Show a particular service
da: Vis en bestemt tjeneste

en: — Empathy Debugger
da: — Empathy-fejlfinding

en: Empathy Debugger
da: Empathy-fejlfinding

en: Save
da: Gem

en: Pastebin link
da: Pastebin-link

en: Pastebin response
da: Pastebin-svar

en: Data too large for a single paste. Please save logs to file.
da: Data er for stor til en enkelt indsættelse. Gem venligst logge til fil.

en: Debug Window
da: Fejlfindingsvindue

en: Send to pastebin
da: Send til pastebin

en: Level
da: Niveau

en: Debug
da: Fejlfind

en: Message
da: Besked

en: Warning
da: Advarsel

en: Critical
da: Kritisk

en: Error
da: Fejl

en: Even if they don’t display passwords, logs can contain sensitive information such as your list of contacts or the messages you recently sent or received.
    If you don’t want to see such information available in a public bug report, you can choose to limit the visibility of your bug to GNOME developers when reporting it by marking the bug report as confidential in the <a href="https://gitlab.gnome.org/GNOME/empathy/issues/new/">bug report</a>.
da: Selvom der ikke står adgangskoder i dem, kan logge godt indeholder følsom information, som f.eks. din kontaktliste eller de beskeder du har sendt eller modtaget for nylig.
    Hvis du ikke ønsker, at denne slags information skal være at finde i en offentlig fejlrapport, kan du vælge at begrænse synligheden af din fejlrapport til Empathys udviklere. Dette kan du gøre ved hjælp af de avancerede felter i <a href="https://gitlab.gnome.org/GNOME/empathy/issues/new/">fejlrapporten</a>.

en: Time
da: Tidspunkt

en: Domain
da: Domæne

en: Category
da: Kategori

en: Level
da: Niveau

en: The selected connection manager does not support the remote debugging extension.
da: Den valgte forbindelseshåndtering understøtter ikke udvidelsen til fjernfejlfinding.

en: Incoming video call
da: Indkommende videoopkald

en: %s is video calling you. Do you want to answer?
da: %s foretager et videoopkald til dig! Ønsker du at besvare opkaldet?

en: %s is calling you. Do you want to answer?
da: %s ringer til dig! Ønsker du at besvare opkaldet?

en: _Reject
da: Af_vis

en: _Answer
da: _Besvar

en: _Answer with video
da: _Besvar med video

en: Room invitation
da: Ruminvitation

en: Invitation to join %s
da: Invitation til at deltage i %s

en: %s is inviting you to join %s
da: %s inviterer dig til at slutte dig til %s

en: _Join
da: _Deltag

en: %s invited you to join %s
da: %s inviterer dig til at deltage i %s

en: You have been invited to join %s
da: Du er blevet inviteret til at deltage i %s

en: Incoming file transfer from %s
da: Indkommende filoverførsel fra %s

en: Password required
da: Adgangskode påkrævet

en: 
    Message: %s
da: 
    Besked: %s

[ctx: file transfer percent]
en: Unknown
da: Ukendt

note: translators: first %s is the currently processed size, second %s is * the total file size
en: %s of %s at %s/s
da: %s af %s med %s/s

en: %s of %s
da: %s af %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Receiving “%s” from %s
da: Modtager “%s” fra %s

note: translators: first %s is filename, second %s is the contact name
en: Sending “%s” to %s
da: Sender “%s” til %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error receiving “%s” from %s
da: Fejl ved modtagelse af “%s” fra %s

en: Error receiving a file
da: Fejl ved modtagelse af fil

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: Error sending “%s” to %s
da: Fejl ved afsendelse af “%s” til %s

en: Error sending a file
da: Fejl ved afsendelse af en fil

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: “%s” received from %s
da: “%s” modtaget fra %s

note: translators: first %s is filename, second %s * is the contact name
en: “%s” sent to %s
da: “%s” sendt til %s

en: File transfer completed
da: Filoverførsel fuldført

en: Waiting for the other participant’s response
da: Venter på den anden deltagers svar

en: Checking integrity of “%s”
da: Kontrollerer integritet af “%s”

en: Hashing “%s”
da: Hasher “%s”

en: File
da: Fil

en: Remaining
da: Tilbage

en: File Transfers
da: Filoverførsler

en: Remove completed, canceled and failed file transfers from the list
da: Fjern færdiggjorte, annullerede eller fejlslagne filoverførsler fra listen

en: _Import
da: _Importer

en: No accounts to import could be found. Empathy currently only supports importing accounts from Pidgin.
da: Ingen konti kunne findes til import. Empathy understøtter på nuværende tidspunkt kun at importere konti fra Pidgin.

en: Import Accounts
da: Importér konti

en: Protocol
da: Protokol

en: Source
da: Kilde

en: Invite Participant
da: Invitér deltager

en: Choose a contact to invite into the conversation:
da: Vælg en kontakt, du vil invitere til samtalen:

en: Invite
da: Invitér

en: Chat Room
da: Chatrum

en: Members
da: Medlemmer

en: Failed to list rooms
da: Kunne ikke vise chatrum

note: Translators: Room/Join's roomlist tooltip. Parameters are a channel name, yes/no, yes/no and a number.
en: %s
    Invite required: %s
    Password required: %s
    Members: %s
da: %s
    Kræver invitation: %s
    Kræver adgangskode: %s
    Deltagere: %s

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Join Room
da: Tilslut til rum

en: Enter the room name to join here or click on one or more rooms in the list.
da: Indtast det rum du vil tilslutte dig her, eller klik på et eller flere rum i listen.

en: _Room:
da: R_um:

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account&apos;s server
da: Indtast den server, som er vært for rummet, eller lad stå tomt hvis rummet er på den nuværende kontos server

en: Enter the server which hosts the room, or leave it empty if the room is on the current account’s server
da: Indtast den server, som er vært for rummet eller lad stå tomt hvis rummet er på den nuværende kontos server

en: Couldn’t load room list
da: Kunne ikke indlæse rumliste

en: Room List
da: Rumliste

en: Respond
da: Svar

en: Answer with video
da: Besvar med video

en: Decline
da: Afslå

en: Accept
da: Acceptér

note: translators: the 'Provide' button is displayed in a notification * bubble when Empathy is asking for an account password; clicking on it * brings the password popup.
en: Provide
da: Giv

en: Message received
da: Besked modtaget

en: Message sent
da: Besked sendt

en: New conversation
da: Ny samtale

en: Contact comes online
da: En kontakt logger på

en: Contact goes offline
da: En kontakten logger af

en: Account connected
da: Konto tilsluttet

en: Account disconnected
da: Konto frakoblet

en: Language
da: Sprog

note: translators: Contact name for the chat theme preview
en: Juliet
da: Julie

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: O Romeo, Romeo, wherefore art thou Romeo?
da: Å, Romeo, hvorfor er du Romeo?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Deny thy father and refuse thy name;
da: Fornægt din far, forkast det navn du bærer!

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Or if thou wilt not, be but sworn my love
da: Og vil du ikke, sværg så, du er min,

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: And I’ll no longer be a Capulet.
da: så er jeg ikke mer en Capulet!

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Shall I hear more, or shall I speak at this?
da: Skal jeg nu høre mere eller tale?

note: translators: Quote from Romeo & Julier, for chat theme preview
en: Juliet has disconnected
da: Julie er koblet af

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Show groups
da: Vis grupper

en: Show account balances
da: Vis kontosaldoer

en: Contact List
da: Kontaktliste

en: Start chats in:
da: Start chat:

en: new ta_bs
da: nye fane_blade

en: new _windows
da: nye _vinduer

en: Show _smileys as images
da: Vis _smileys som billeder

en: Show contact _list in rooms
da: Vis kontakt_liste i rum

en: Log conversations
da: Log samtaler

en: Display incoming events in the notification area
da: Vis indkommende begivenheder i statusfeltet

en: _Automatically connect on startup
da: Tilslut _automatisk ved opstart

en: Behavior
da: Opførsel

en: General
da: Generelt

en: _Enable bubble notifications
da: _Aktivér boblepåmindelser

en: Disable notifications when _away or busy
da: Deaktivér påmindelser når brugeren er _fraværende eller har travlt

en: Enable notifications when the _chat is not focused
da: Vis påmindelser når _chatten ikke har fokus

en: Enable notifications when a contact comes online
da: Vis påmindelser når en kontakt logger på

en: Enable notifications when a contact goes offline
da: Vis påmindelser når en kontakt logger af

en: Notifications
da: Påmindelser

en: _Enable sound notifications
da: _Aktivér lydpåmindelser

en: Disable sounds when _away or busy
da: Deaktivér lyde når brugeren _ikke er til stede eller har travlt

en: Play sound for events
da: Afspil lyde ved begivenheder

en: Sounds
da: Lyde

en: Use _echo cancellation to improve call quality
da: Brug _ekkoneutralisering til at forbedre opkaldskvaliteten

en: Echo cancellation helps to make your voice sound clearer to the other person, but may cause problems on some computers. If you or the other person hear strange noises or glitches during calls, try turning echo cancellation off and restarting the call.
da: Ekkoneutralisering kan hjælpe med at gøre din stemme klarere overfor den anden person, men det kan også give problemer på visse computere. Hvis du eller den anden person hører mærkelig lyde eller huller i lyden under et opkald, så prøv at slå ekkoneutralisering fra og genstart opkaldet.

en: _Publish location to my contacts
da: _Offentliggør placering til mine kontakter

en: Reduced location accuracy means that nothing more precise than your city, state and country will be published.  GPS coordinates will be accurate to 1 decimal place.
da: At reducere din placeringsnøjagtighed betyder at intet, som er mere præcist end din by, stat eller land vil blive vist. GPS-koordinater vil blive begrænset til første decimal.

note: To translators: The longitude and latitude are rounded to closest 0,1 degrees, so for example 146,2345° is rounded to round(146,2345*10)/10 = 146,2 degrees.
en: _Reduce location accuracy
da: _Reducér placeringens nøjagtighed

en: Privacy
da: Privatliv

en: The list of languages reflects only the languages for which you have a dictionary installed.
da: Denne liste indeholder kun sprog, som du har en ordbog installeret for.

en: Enable spell checking for languages:
da: Aktivér stavekontrol for sprog:

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: Chat Th_eme:
da: Chat_tema:

en: Themes
da: Temaer

en: Provide Password
da: Giv adgangskode

en: Disconnect
da: Frakobl

en: You need to set up an account to see contacts here.
da: Du skal oprette en konto for at se kontakter her.

en: Sorry, %s accounts can’t be used until your %s software is updated.
da: Beklager, %s-konti kan ikke benyttes før din %s-software er blevet opdateret.

note: translators: %s is an account name like 'Facebook' or 'Google Talk'
en: %s account requires authorisation
da: %s-konto kræver godkendelse

en: Online Accounts
da: Online konti

en: Update software…
da: Opdatér software …

en: Reconnect
da: Tilslut igen

en: Edit Account
da: Redigér kontoen

en: Close
da: Luk

en: Top up account
da: Fyld kontosaldo op

en: You need to enable one of your accounts to see contacts here.
da: Du skal aktivere en af dine konti for at kunne se kontakter her.

note: translators: argument is an account name
en: You need to enable %s to see contacts here.
da: Du skal aktivere %s for at kunne se kontakter her.

en: No match found
da: Ingen træffere fundet

en: You haven’t added any contacts yet
da: Du har ikke tilføjet nogen kontakter endnu

en: No online contacts
da: Ingen kontakter online

en: Conversations
da: Samtaler

en: _New Conversation…
da: _Ny samtale …

en: New _Call…
da: Nyt _opkald …

en: Contacts
da: Kontakter

en: _Add Contacts…
da: _Tilføj kontakter …

en: _Search for Contacts…
da: _Søg efter kontakter …

en: _Blocked Contacts
da: _Blokerede kontakter

en: _Rooms
da: R_um

en: _Join…
da: _Deltag …

en: Join _Favorites
da: _Tilslut til favoritter

en: _Manage Favorites
da: _Håndter favoritter

en: _File Transfers
da: _Filoverførsler

en: _Accounts
da: _Konti

en: P_references
da: _Indstillinger

en: Help
da: Hjælp

en: About
da: Om

en: _Quit
da: _Afslut

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: Go _Online
da: Gå _online

en: Show _Offline Contacts
da: Vis _offline kontakter

en: Done
da: Færdig

en: Please enter your account details
da: Indtast venligst dine kontodetaljer

en: Edit %s account options
da: Redigér kontoindstillinger for %s

en: Integrate your IM accounts
da: Integrér dine IM-konti
